Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

shaula
12. aug 2009

Cestovatelka - díky za odpověď, ale myslela jsem to trošku konkrétněji - asi nejíte pořád dušené maso se zeleninou, že? Spíš mě zajímaly konkrétní druhy jídel - já nevím, např. jestli malému taky takhle dáváš třeba pečené kuře, svíčkovou s knedlíkem, zapékané brambory, atd. atd. Mně to připadá pro ně takové ještě těžké... Možná to přeháním, ale tak nějak mi to pro ně ještě nesedí... 😉

cestovatelkaandrea
12. aug 2009

shaula take kombinacie ake pises urcite nie. to by som maleho odrovnala. kedze malemu varim dva krat do tyzdna na dva tri dni. tak je to vzdy to dusene maso so zeleninou. keby som mu mala varit kazdy den tak neviem, co by som robila. ale mukky dala dobry link do temy netabulkove mamicky a tam su dobre recepty na tej stranke. skusim ti ho sem nakopirovat.

shaula
12. aug 2009

Díky, ráda mrknu. Takže v podstatě jim vařím totéž, co ty, akorát zvlášť, a pro nás vařím něco jiného.

cestovatelkaandrea
12. aug 2009

http://www.kojeni.net/recepty/index.php skus kuknut pre inspiraciu aj ja som sa tam inspirovala a vela receptov som si vytlacila

mamutka
12. aug 2009

boze, toto nemam sancu docitat 😀
poradite mi?
mamina narobila malemu asi galon jablkovej vyzivky do poharikov, len tam chuda moje pridala skoricu........
ja som jej dopredu nic nehovorila, lebo viem ze nie je na sladenie a dochucovanie a tak, vzdy len cisty produkt, no a ona sup ho tam skoricku pre chut...mozem to malemu davat? bude mat 10 mesiacov teraz 😒
dnes som malemu varila zeleninkovu polievocku, taku vsehochut, boze to tak dobre vonalo, skoro som mu to zozrala, neviem preco ludia silou mocou vedia tvrdit, ze svoje deti ochudobnujeme ked im to nedochutime 😖

cestovatelkaandrea
12. aug 2009

mamutka aj mne chuti maleho strava ked nie je presolena a prekorenena.

shaula
12. aug 2009

Mamutka, s tou skořicí bych radši byla opatrná, je to celkem silná chuť a myslím, že je to i potenciální alergen...

markiza
12. aug 2009

Mamutka, ja by som sa na tu skoricu spytala tu http://poradne.rodinka.sk/index.php?c=9&sid=a59... , ja v nej ale problem nevidim ak ju tam mamina dala len na postrasenie.

mamutka
12. aug 2009

baby dik, markiza, super link, mam co citat, ked si dieta naucim spavat 🙂
trochu sa bojim, lebo sama som alergik, hlavne na med a potom senna nadcha, nabeh na astmu, tak to musim este konzultovat. chudak mama keby vedela 😅

atrami
12. aug 2009

shaula,
mojmu malému chutili zapekané zemiaky.
Uvarené zemiačky dám do zapekacej misky, na to uvarené mäsko alebo šunku/podľa veku/, pridám nejakú zeleninku- brokolicu, špenát...... v jogurte rozmiešam žĺtok, alebo celé vajce- znova podľa veku, možeš ochutiť bylinkami. Zalejem zemiačky. Poprípade možeš posypať syrom. Prikryjem alobalom a dám na 15 minút zapiecť do rúry.

U nás platí čím nezmyselnejšia kombinácia, tým mu to viac chutí.

cestovatelkaandrea
12. aug 2009

atrami prihod viac receptov, tento sa mi lubi 😉 a to by som si ho uvarila aj cisto pre seba

mamutka
12. aug 2009

atrami, minule som robila vlastne presne to co opisujes, no my mrchy s muzom sme to pozrali a to chuda male malo taku klasiku. nedam tam nabuduce cele vajce a vegetu a skusim to malemu ponuknut popucene. asi ma opluje alebo vysmeje, ako ho poznam

jaja257
12. aug 2009

Ahojte,
skusila som Vas precitat cele ale pri tom mojom sidle nemam sancu 🙂 .
Chcela by som sa spytat na radu, vlastne dve. Moze mala (ma 6 m a 2 t) papat kukuricne chrumky, tie velke nesolene a mozem jej dat prikrm s hraskom?
Dakujem vopred za odpoved.

smailinka
12. aug 2009

tak myslim, ze tato tema bude dost vyuzita!!! zakladatelka to uplne presne vystihla....idem vas precitat, aj ked uz riadne meskam 😀

jankapiknova
12. aug 2009

sophie to by sa nam žilo keby spavame do obeda co? 😀 , my vstavame o 6

soanpe
12. aug 2009

pozor,skořice ředí krev

atrami
12. aug 2009

jaja,
tie chrumky podľa mňa može. Hrášok tiež, može ho nafukovať, ale alergén to nieje.

Andrejka,
malému chutia aj omáčky. Keď robím mäsko, do šťavy dám nejaké bylinky- najradšej má kopor, alebo trošku špenátu, mrkvu, zahustím škrobovou múčkou, prídám mlieko- ja dávam materské a už nevarím. K tomu zemiačky alebo cestoviny.

Ja sa s varením moc nehrám.

mamutka,
neopluje- dúfam
Ja som mu s takými obavami robila dusenú dyňu a on sa išiel ta tým utĺcť,

sophie1981
12. aug 2009

caute...mala konecne spi...dnes to bolo o drzku..rano pol hodka, obed 15 minut a vecer pol hodka..... 😝 ..pordte ako ju naucit spat???? 😕

janka....no si to neviem predstavit..... 😕 ...nikol este tak provokacne o 11 napise ze dobre ranko....to ja uz mam pocit ze uz zijem vecnost.....o 6 som uz pila kavicku....

gabrianka
12. aug 2009

sophie to si muzem podat ruce s tim spankem dnes...i moje mala mela perny den a udelala ho pernym tedy i me a me druhe dcerce...a to jeste mimojine cely bozi den prorvala takze jsem se od nervu az klepala...a to kafe jsem po6 dnes pila i ja 😎 asi ty zuby ji zlobi jinak si to vysvetlit neumim jaky mela jiny duvod

gabrianka
12. aug 2009

dala mi pul hodky odpol a to jsem ihned vyuzila k navareni najezeni se a umyti nadobi..stihla jsem...ale sotva jsem vypla pakovku byl rev...ach jo ty deti nekdy vycerpaji daleko vic nez kdybych byla na sichte 12hod vkuse...jak fyzicky tak psychicky...

jankapiknova
12. aug 2009

sophie-gabrianka a o kolkej vase male chodia zvycajne spavat?

gabrianka
12. aug 2009

me chodi spat tak plus minus kolem 8 a vstava kol6-7 ale dnes uz pred6 ☹ nevim a od rana uz jela svym silenym krikem 😖

sophie1981
12. aug 2009

ja mam pocit ze aj ten skoro nijaky spanok sa skracuje...ved nema este ani pol roka....moju zase vsetko zaujima....kazdy ruch, pohyb uz sa obzera, okukava, snazi sa vsetko zjest.... 🙄 ....stale chce aby som sa s nou natriasala, behala, skakala....lietadielka robila.......darmo sa jej snazim vysvetlit, ze musime navarit tatinovi....ze treba upratat....tiez som uz dnes mala az nerv, nastastie to este stale dokaem ovladat...ale do kedy???? 😕

lyongirl
12. aug 2009

mamičky a čo dávate piť deťom? Samozrejme, že je najzdravšia voda, ale môj starší už hubu odúva...ja viem, že on už je v podstate veľký, ale aj tak ho nemienim stále nalievať malinovkami. Snažím sa mu dávať vodu, ak je chorý, tak má čaj, ale nevie odolať Rajcu, ten pijem ja. Čo je tá zlatá stredná cesta v nápojoch? A čo hovoríte na Rajec? Podľa zloženia nevyzerá zle, ale aj tak som zo zloženia blbec 😅
Viem, že sme v bábatkách a pýtam sa na batoľa, ale zaujíma ma to aj tak, lebo v podstate menší zachvíľu začne tiež piť a ktovie, či bude chcieť vodu...

sophie1981
12. aug 2009

moja tak o 8-8.30.....par krat o 9.....v noci vstava kazde 2-3hodky.... 😝 ..ale to len natankuje kolko da a chrni dalej....

sophie1981
12. aug 2009

lyingirl....v anglicku sme detom riedili jablkovy dzus s vodou......

lyongirl
12. aug 2009

tak ako čítam, my sme na tom zo spánkom celkom fajn, ráno spíme do 8, ale niekedy sa zobudí aj skôr, tak dám papať a šup naspať do postieľky, lebo ja som pred 8 jednoducho nepoužiteľná a on sa 1/2 hodky pohrá a zaspí nanovo. Potom spí ešte do obeda ďalšiu pol hodinku, potom zaspáva okolo 14tej na 2 hodky a ešte navečer okolo 18-19 spí hodinku.

lyongirl
12. aug 2009

ja mu aj ten rajec riedim vodou, ak sa dá. Dlho mi to šálenie ale nevydrží, už má svoj rozum 😀

sophie1981
12. aug 2009

ale babatka len vodicka....

lyongirl
12. aug 2009

na vode bol do 2 rokov, okrem toho čaju ak bol chorý, ale len čo zistil, že mama pije mňam, tak chcel aj on...