Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

atrami
18. aug 2009

jaja,
ja som sa s tým nestretla v takomto veku, ja som kojila, len keď išli zúbky mali radšej nižšiu teplotu jedla, alebo studenšie jogurty.

Existuje nejaký gélik, ktorý trošku utlmuje bolesť zúbkov.

berenika39
18. aug 2009

ahoj, osvědčil se mi gel Mundisal, zkus, ale stejně jsem měla adojem, že jsem mu to namazala, on se olíznul a bylo po gelu...ale je fakt, že i ted kolem roku když leze zub, petas třeba celý den nejí celé jídlo, jen tak ochutná, ale nejí pořádně, přestože je jinak popelnice 😀 😀 . Určitě zoubky tohle dělají. Pokud jinak jedla dobře, tak jen vydrž, dávej častěji, a přejde to. Ach jo, a to těch zubů je 16 😉 😉 .

soanpe
18. aug 2009

ahoj maminy 🙂
uf, jsem vás konečně dočetla ... a opět je tu jedna provokaterka 😖
taky si myslím, že je to zubama
Sofí se minulý týden prořezala 2 na pravo dole a v jídle se jen porejpala a jedla mi jen ovoce z lednice. byla chděra mrzutá ☹
do toho se jí oprudil zadek, takže fakt chděra trpěla

mama.wolfka
18. aug 2009

... chuderka, ako to môže sama so sebou vôbec vydržať ? ... moje posledné slová k tejto osobe 😀 😀 😀

jaja257
19. aug 2009

Ahojte babulky,
zubky uz ma dva a vyzera to, ze sa jej tlacia horne zubky. A to mliecko no radsej pomlcim, ale vodicku pije, tak to nechapem 😕 Davam jej gelik dentinox a trosku pomaha, ale nie velmi, skusim tie ine geliky.
Myslite, ze jej mozem dat jogurtik? ten by jedla, lebo ked ho jem ja tak slinta a ked jej dam oblizat, tak ako male maciatko az tlieska rucickami.
Mala papa nutrilon HA, zatial stale 1, lebo ked som jej dala 2 tak mi ju vyplula a nebola ochotna s nou zjest ani kasu,, no neviem co mi povie dr. ☹ Nutrilon Ha ma , lebo ja som alergik a vraj ako prevencia, ale v porodnici jedla normalny a nic jej nebolo, len nasa byvala pediatricka jej ho nasadila. Tak ja neviem. Zatial papa, neviem kedy sa mi podari prist napisat. 😉

jankapiknova
19. aug 2009

Nas maly tiez ked vidi jogurt tak sa ide zblaznit za nim, ja davam bielu activiu.

atrami
19. aug 2009

Moj je tiež jogurtový. Dávam smotanový zvolenský a pridávam mu do neho ovocie.

soanpe,
tú ritku mala zo zúbkov?
Malému to urobilo surové ovocie. Ritku mal ako orangután. 😀

Jaja,
na ten jogurt sa opýtaj pediatričky. Nám ho odporučila od 8. mesiaca. Ale my sme alergici.

deina
19. aug 2009

Jaja, ak mate v rodine alergie a Barborka ti papa HA Nutrilon, tak podla mna este s jogurtom pockaj, ze co ti na to povie doktorka. Hoci od toho 7.mesiaca by to problem byt nemal, najma, ak ti bude nadalej odmietat mlieko. Aj u nas vedie zvolensky smotanovy. 🙂 Ten ked vidi, ide sa za nim potrhat.

vikina74
autor
19. aug 2009

Babenky, ked tak vidim, ako kecate o jogurtoch, chcela som dat jeden tip: podla mna najlepsi jogurt aky som kedy jedla je Sabi klasicky strednotucny. Ma chut ako smotanovy jogurt, je krasne kremovy a husty, ale zaroven obsahuje menej tuku. Ja ked som na SK tak sa ho neviem dojest v akychkolvek prichutiach, najviac mi asi chuti biely s trochou ovocia alebo domaceho dzemu. *mnam* Bohuzial dostat ich vacsinou len v specializovanych predajniach MilkAgro.

stija
19. aug 2009

ahojte, tiez sa mi tato tema pozdava 🙂 i ked som neprecitala vsetko, aspon nieco som sa snazila. ved pri tych nasich mimcach to snad ani nejde 😀 ale tusim sa tu debati hlavne o prikrmoch, to sa nas zatial velmi netyka, este mame cas, tak uvidim, ci sa najde aj nieco, v com sa zapojim

stija
19. aug 2009

a nieco predsa. mala mi prespi skoro celu noc, ale na poslednej poradni mi doktora kazala v noci aspon raz budit na papanie. vraj slabsie pribrala. nemate s tym niekto skusenosti? vraj je vela na trojmesacne babo prespat 9 - 11 hodin bez papania.

vanish1
19. aug 2009

stija, moja doktorka mi to tiež takto kázala, keď mala moja dcérka zhruba tak ako tvoja, lebo sa nebudila, ale mala penovú stolicu, lekárka vravela, že je to hladová stolica 😅 , neviem, názory sa líšia, tak som začala budiť

atrami
19. aug 2009

stija,
odporúča sa to aj keď pomalšie priberá. Ale ak kojíš je to veľká prestávka.Kojiš?

stija,
my preberáme všetko 😀

stija
19. aug 2009

atrami,
hej. do teraz to bolo s priberanim OK, ale teraz na poslednej poradni to bolo iba 320g za tri tyzdne. to je slabe. a ano, kojim. o dva tyzdne ideme na prevazenie, vraj ked sa to nezlepsi, zacneme prikrmovat. ale do toho sa nehrniem

atrami
19. aug 2009

Pridaj 2 kojenia v noci. Keď máš väčšiu prestávku medzi kojeniami viac ako 5 hodín zníži sa Ti tvorba mliečka. Čo sa týka prikrmovania, vydrž s umelým mliečkom. My sme boli na tom rovnako. Začali sme v 5. mesiaci s príkrmami. Kojim doteraz.
Malinkej nič nechýba- je nádherná.

soanpe
19. aug 2009

atrami
zuby jsou venku a zadeček je ok 😎 dokonce začala poádně jíst
z ovoce to neměla,to máme otestovaný.

soanpe
19. aug 2009

já bych budila i kvůli tekutinám,hlavně ted v tom horku

atrami
20. aug 2009

soanpe,
trošku mi trvalo, kým som zistila o čom je reč. Už mi to došlo 🙂

stija
20. aug 2009

ahoj, dnes v noci sme papali a dopadlo to ok, vzala som ju z postielky, ked sa trocha mrvila, napapala sa, polozila som ju s5 a spala dalej. super.

atrami,
to som nevedela s tymi 5 hod. a nieco na tom je. kedysi som odsavala v noci, aby sa udrzalo a vsetko bolo OK. potom som prestala, s domnenim, ze sa to uz ustalilo, ale asi po tyzdni som mala menej mlieka. asi bolo potom malej aj cez den malo. asi to bolo teda pre tu nocnu prestavku. dik, zase som mudrejsia 🙂

atrami
20. aug 2009

stija,
mne pomáhalo na tvorbu mliečka toto- hroznový džús, čaj pre dojčacie matky- Leros, homeopatiká- ricinus comunis- riedenie č.5, čaj z kopru.

Ja kojím ešte aj teraz v noci.

stija
21. aug 2009

atrami,
caj pijem tiez, pomohla mi aj zaprazena polievka. tie homeopatika uz mam tiez, ako si ich uzivala? a co je to riedenie? ja ich mam tie gulocky. a caj z kopru? to z tych semienok? dik.

dnes som bola u neurologicky, cosi mi tlaci na nervy iduce do dlani a trpnu mi ruky. dala mi na to injekcie s B-vitaminmi, ale povedala, ze nevie, aky vplyv to bude mat na tvorbu mlieka - nemate s tym niekto skusenosti? vdaka

atrami
21. aug 2009

stija,
tie homeopatiká majú zelené balenie + označenie 5 ch. Užívanie je nasledújúce: je jedno koľko si nasypeš- ja som tak 5-8, necháš si ich rozpustiť pod jazykom a nemala by si pol hodinu piť ani jesť. Neznášajú sa s mentolom, takže žiadna žuvačka po nich. Mne to hovorila laktačná poradkyňa. Tiež mi poradila ten čaj z kopru. Semienka mi predal jeden záhradkár.

S tými injekciami Ti neporadím.

meleri
21. aug 2009

čauec holky,

už se nám to blíží že za pár měsíců bude mít můj Sam rok. 😵 a začínám pomalu řešit jeho narozky...furt na to myslím a nevím zda např. upéct vlastní dort (Nikdy sem žádný nepekla) nebo koupit krásný od pekaře...
sama nevím, bude z toho něco malý mít?? chtěla bych udělat i hezkou výzdobu atd, a pozvat kamarádku s jejím chlapečkem, atd...
poraďte když tak, klidně i přes IP jestli máte nějaký dobrý recept na dětský dort...na netu je toho kupa, ale jaksi tomu nevěřím, jsem takový nevěřící tomáš no.. 🙂
děkuju..

atrami
21. aug 2009

meleri,
my dávame každý rok robiť. Deti z neho moc neochutnali. Len sme nedávali s alkoholom a orechami,.
Neviem koľko vás bude,ale nám vždy ostala.
Z výzdoby mali najväčšiu radosť z balónikov a darčekov.
Takže sa to oplatí.
Nás to čaká za 2 mesiace. 🙂

meleri
21. aug 2009

Atrami,

dík...takže je asi lepší to neriskovat.. 😀 a nechat upéct..zkusím se tu poptat...aha takže už i v roce měli radost z dárků? super, něco vymyslím..nás to čeká až v listopadu ale strašně se už těším! 🙂

shaula
21. aug 2009

Meleri, jestli je aspoň trochu jako moji kluci, tak z toho nic mít nebude🙂 Největší zážitek pro ně byl rozškubat papír na dárcích, dárky samotné je už nezajímaly... Já jsem upatlala vlastní zákusek z jablek, piškotů a pudinku, kupovaný bych jim v roce nedala, ty krémy mi připadají příliš těžké. Jasně že ten můj nebyl vůbec výstavní, spíš takový obyčejný (fotku mám ve fotogalerii), ale pro mě je důležitější, že se jím kluci mohli bez problémů přecpat k prasknutí, měli ho ke svačině ještě druhý den. Navíc je ideální na léto, je bezva osvěžující.
Pokud tě zajímá recept: rozvařit kilo jablek na pyré (může být klidně víc jablek), pak vliješ 2 vanilkové pudinky rozmíchané ve 1/4 litru vody a povaříš do zhoustnutí. Do formy (dortová forma nebo miska) vrstvíš na střídačku piškoty a jablečnou směs. Pak to necháš vychladit v ledničce, nejlíp je dělat ho den předem. Kámoška to ozvláštnila tím, že směs rozdělila na 3 díly a každou zahustila jiným pudinkem, takže jí vznikl tříbarevný dortík 🙂
Kupovaný by určitě byl hezčí, ale nepotřebuju kupovat drahý dort jen kvůli hezkým fotkám a pak dát klukům jen ochutnat 😝 Vůbec chci ty narozeniny směřovat spíš směrem k tomu, aby to byl nějak zvláštně strávený den - např. že si zajdeme do ZOO nebo na výlet nebo prostě uděláme něco, co obvykle neděláme. Rozhodně nebudu narozeniny směřovat k megalomanským dětským oslavám s čepičkami a podobnými nesmysly...

meleri
21. aug 2009

Shaulo,
ten dort je moc krásný! a máš moc krásné syny! a už chodí! můj Sam asi ještě chodit nebude..a ten dort by se mi takhle pěkně nepovedl. ale máš pravdu, zdravý na stopro bude..já to moc nemusím, ty šlehačky a čokolády atd...to bych malému nedala...
s tím výletem do přírody to je pěkný nápad...no třeba by to šlo všelijak skloubit..problém je, že malý je v listopadu a tak to asi už bude zima...no nechcu to zas nějak přehánět, ale chtěla bych aby to bylo hezké..uvidím, díky za radu! 🙂

atrami
21. aug 2009

meleri,
je aj rozdiel kedy má malý narodky.
Prostredný má v lete a vtedy sme robili podobne ako shaula- výlet a potom opekačka.

Najstarší je novembrový, tak počasie na výlet moc nebýva dobré, musíš spraviť deťom program vnútri.

Tortu, som zabudla, dávame robiť domácu.
Čo mala shaula je super, záleží na deťoch či im bude chutiť. U nás majú najradšej sfukovanie sviečok a potom jedia tortu len dospelí.

markiza
21. aug 2009

shaula, presne taku istu tortu som robila malemu na rok a mala obrovsky uspech... detickam chutila velmi.

wiwienne
23. aug 2009

KOnecne miesto aj pre mna 🙂