Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

deina
7. sep 2009

Inak ja sa trosku obavam... hm, to nie je to spravne slovo, nie celkom... co myslite, mozu mat aj dvaja chalani medzi sebou taky dobry vztah ako dve baby, surodenci? Co poznam dievcata, sestry, tak maju vacsina naozaj dobry vztah, ale chalani, ti su taki ini, mozno im na tom az tak nezalezi... napr moj manzel ma brata starsieho o 5 rokov, maju sa radi, ale nie je to take ako ja a moja sestra. Ale zase ten pocit mozem mat len preto taky, lebo v okoli nemam surodencov, chalanov, ktori by mali dobre vztahy.

jankapiknova
7. sep 2009

Ja mam brata o 2 a pol roka starsieho a sestru o 11 rokov mladsiu a v podstate s oboma mam dobry vztah , s kazdym som sa sem tam pohadala a aj naopak,takze myslim ze je blbost ked niekto povie ze najlepsi je taky a taky rozdiel , lebo si naj.rozumeju alebo .... , je to individualne, niekto si lepsie rozumie so starsimi,niekto s mladsimi. Tak isto poznam dvojcata kt. sa celu zakladnu skolu len bili,vadili.. no katastrofa a zas druhe dvojcata kt. maly prfektny vztah. v oboch pripadoch ide o dievcence, takze moj nazor: u kazdeho je to inak 😉

maatkka
7. sep 2009

Deina ja mam tiez skor skusenost ze taky ten naozaj blizky vztah maju vacsinou bud sestry alebo sestra s bratom. Ale to bude asi tiez preto ze nemam vo svojom okoli moc takych pripadov - rodiny co maju viacerych synov - v nasom okoli je akosi celkovo viac bab 😀 Mozem porovnavat akurat tak MM s bratom alebo bratrancov a to sa neda porovnat so mnou a segrami ale to bude asi tym ze my sme si ozaj blizke - sme sestry aj najlepsie kamosky. Ale aj tak si myslim ze to zase zavisi od povahy a okolnosti - moj muz s bratom sa maju ozaj radi tak ze si to napr. dokazu napisat v sms-ke 🙂 ale urcite by mali este pevnejsi vztah keby spolu vyrastali a pod.

meleri
8. sep 2009

čaute já si myslím že je to o povaze dítěte, a bohužel to člověk předem nemůže vědět, jaké bude...např. bratr na mě příšerně žárlil a to je mezi náma 7 let, mamka na mě musela dávat pozor a taky když už byl pak v pubertě a já teprve šla do školy tak mě celkem šikanoval..vlastně jsme začli mít normální vztah až v dospělosti...takže je to těžké..

deina
9. sep 2009

To je pravda, napr aj ja a sestra sme uplne odlisne povahy (napriek tomu si rozumieme vyborne, je to moja najlepsia kamaratka), vraj uz od narodenia - ja som bola pokojna, zlate to dieta, ona prve tri mesiace cele noci plakala - kym mama zistila, ze od hladu. 😅 Dodnes s nou nie je rec, ked je hladna... A bola strasne ziva - tak teraz pocuvam reci typu, "druhe dieta je uplne ine ako to prve" a pod, ze druhe nebude take dobrucke a pokojne ako Misko... 😀

meleri
9. sep 2009

Deino,

moje mamka tež tvrdí že druhé dítě se už narodí větší atd, no tak jsem zvědavá..🙂
Každopádně ti fakt závidím těhotenství, a tak, protože pro nás to zas bude ještě dlouhá cesta... 🙂

holky mám pár dotazů,

jak to máte s čištěním nosu? teda nosu vašich miminek? já to furt dodržovala, denodenně, ale ted už se to fakt nedá, malý strašně pláče, a je to boj, a navíc mám pocit, že má vůči tomu nějaký blok..čistím mu to tak 2x týdně, když má zacpaný nos...

a jak to máte se zoubky? malý má dva malé zoubky, a už jsem se poohlížela po nějakých kartáčcích, no ale nevím přijde mi že je to brzo..

je strašný netýkavka, nenechá si šáhnout na uši, na pusu, do pusy, tak jak to vyřešit fakt nevím..dřív mu to vůbec nevadilo, tedkom tak strašně kýve hlavou že nevyčistím nic... ☹

meleri
9. sep 2009

jo a ještě jeden..

zrušili byste dudlík už v roce? nebo je to brzo? jde mi jenom o to aby neměl křivé zuby, jinak je mi to jedno, nechala bych mu to klidně i 2 3 let, když to potřebuje, ale můj manžel měl dudel do 4 let a má fakt dost křivé zuby, a to nosil i rovnátka.. ☹

deina
9. sep 2009

Mne maly este stale dudlik ma a to ma uz viac ako rok a pol. 😉 Ale cez den nie, ani nejako nedudlikuje a nepyta si ho, ma ho len v postielke pri zaspavani, takze to ma nejako netrapi a zatial mu ho nerusim.

Ako to myslis, ze cistit nostek? Tou tycinkou? To sa snazime vecer po kupani, ale v poslednom case sa nechce dat... Kvapky nejake som nikdy nepouzivala, len ked mal nadchu, tak vtedy na zvlhcenie.

deina
9. sep 2009

Ma tak napadlo, ze druhe dieta sa narodi vacsie... no neviem, neviem, mne sa Misko narodil v 32tt s vahou 1850g a tento maly krpcek ma len 1400g (tiez 32tt, aj ked len zaciatok).

nikkimm
9. sep 2009

Plienky pampers Sleep and Play 4 maxi (7-18 kg) 50ks, mám na predaj 4 balenia , cena za balenie 9,50EUR pripadne dohoda

shaula
9. sep 2009

Přiznám se, že nos nečistím vůbec - tedy když je tam nějaký soplík, tak ho vytáhnu cípem plínky, ale tyčinkami nečistím. Občas stříknu na pročištění Sterimar.

Dudlík zatím kluci mají a asi ještě dlouho mít budou, ale omezuju to, dávám je z dosahu, aby na ně nedosáhli, dostávají ho jen když pláčou a nedají se jinak uklidnit + na spaní.

atrami
9. sep 2009

Najstarší mal cumel hrozne dlho- ešte aj v školke. Zúbky má krivšie ako prostredný, ktorý bol bez cumla. Najmladší má avent, má ho len na spinkanie.

Nosík čistím, len keď je šušník, inak nie.

Čo sa týka veľkosti detí. U mňa to bolo naopak- 4250 g, 3950 g, 3700 g. Tak neviem. V 30 t.t. bola odhadovaná hmotnosť 2000 g. A typovali, že sa narodia okolo 3200 g, tak sa sekli riadne. Nikdy sa to nedá určiť presne.
A povaha detí? Najmladší je z mojích detí asi najpokojneší.

sylvar
9. sep 2009

dudlík měla malá do 25měsíců, pak ho sama odevzdala miminku, do té doby ho milovala moc a např. při vztekání byl k nezaplacení
velikost mimi, v 34tt na utz měla prý 1900 gr a narodila se v 36tt s 2600 gr, takže je to fakt orientační +- hodně někdy 😅

nikollette
9. sep 2009

No napríklad mne sa stou váhou trafili skoro presne...
na ultzv tesne pred pôrodom mal malý 3300g,a narodil sa s 3330g 😉
kamoske odhadovali podla ultzv 3500g, a malá sa narodila s 2500g...
takže je to veľmi, ale veľmi individuálne podľa mňa 😉

meleri
9. sep 2009

Deino,

jo tak malý ho chce taky jenom na zaspávání..proto si říkám že možná by si dal říct..znova opakuju že je mi to jedno co se týče okolí atd, ale prostě mám obavy aby neměl křivé zuby....přecejen je z toho mindrák na celý život..

ne nos čistím tak že ušulám kousek vaty namočený do toho roztoku pro miminka, ale jak píšu už si to nechce dát líbit...:(

Atrami,

sakryš, že by na to dudlík neměl vliv? všichni to furt všude říkají a píšou že sou z toho křivé zuby..jinak je mi to jedno a nechala bych klidně do dvou tří let když bude chtít..

deina
10. sep 2009

No neviem, ked ho ma len na zaspavanie, tak by som si nemyslela, ze bude mat z toho krive zuby... Misko nema krive.

jankapiknova
10. sep 2009

krive zubky maju deti ktore si cmulaju prsty ale nie dudliky

meleri
10. sep 2009

hm no tak uvidím... 😅 třeba si řekne sám až nebude chtít...ale jak píšete snad to nevadí když to má jenom na spaní..

vikina74
autor
14. sep 2009

Nejako nam temicka zaspala, tak ju zase vytiahnem na povrch zemsky... 😉

Mojmu malemu som dnes objavila prvy zubok, vpravo dole, posledne dni bol trochu uplakanejsi, ale nespajala som to so zubami. Uz mesiace v kuse slintal a hryzol co mu pod ruku prislo. 😀 Ma 8 mesiacov a 8 dni. Ako je to u vas so zubkami?

meleri
14. sep 2009

nazdar Vikino,

a já sem si říkala že tu něco chybí...🙂 jo u nás to začlo tež tak nějak, tedkom máme 10 měsíců a máme dva zuby a klubou se další dva nahoře..

jankapiknova
14. sep 2009

nas maly ma dva dole a dva hore , ani sme nevedeli ze mu idu ale teraz mu niekde vyjde asi piaty lebo o tom sme dva dni vedeli 😀 ,bol mrzuty riadne ale teraz je v poho a nevidim veru kde sa vykluje. uvidime
🙂

meleri
14. sep 2009

kámoška mi říkala že prý nejvíc to ty děti trápí jak jim napuchnou ta ďásna, že pak jak se to prořezává tak to snad bolí míň a je fakt, že nejvíc mrzutý byl dycky s těma opuchlýma ďásnama..samotné prořezání už šlo.

deina
16. sep 2009

U nas boli zubky dost bezproblemove, o vacsine som vedela az vtedy, ked uz boli vonku, ze som ich objavila v puse. 😅 Akurat, ze je viac spavy, ked mu lezu a teraz mu sli naraz styri ocne zuby, tak par noci po sebe plakal, ale len chvilku, inak pekne spal a cez den bol vesely. Uz mu chybaju len styri.

Boli sme prec cez vikend, v Bojniciach, tak az teraz som vas prisla kuknut. 😉

A dalej sa trapime s mliekom... zase ho vobec nepije, nechce, ani nutrilon, ani sunar, ja uz neviem, co s nim... ci mu skusit dat kravske (spytam sa na to nasej imunologicky) alebo to nechat tak...

vikina74
autor
21. sep 2009

deina
maly je alergik? ved v roku a pol sa uz normalne dava kravske mlieko...

shaula
21. sep 2009

vikina - kravské mléko k přímému pití se doporučuje až tak od 2 let, někde dokonce doporučují až od 3.

jankapiknova
21. sep 2009

niekde pisu ze kravske mlieko mozu po roku a niekde zas po dvoch ale co sledujem a ocuvam okolie tak po roku dava uz skoro kazdy 😉

shaula
21. sep 2009

já ne 😉

jankapiknova
21. sep 2009

ja uvidim,este to niejak moc neriesim,my mame este casu a casu 🙂

vikina74
autor
21. sep 2009

@shaula

Tak to je mi novinka, ja som myslela, ze ak deti mozu mlieko v mliecnej kasi, tak ho mozu zhruba od roka aj pit, len nie viac ako 300-350 ml denne. Ja som v tomto laik, starsieho som kojila do 3,5 roka a tak kravske mlieko na pitie nedostaval, len kasu, jogurty a syry. Zase som sa nieco nove naucila. 🙂

vikina74
autor
21. sep 2009

@shaula

Dodatok: vies preco sa to neodporuca? Ja myslim na moje krstna (tu v Nemecku), ktoremu zhruba od roka davaju do flase plnotucne mlieko riedene vodou a ze ho popije dost, podla mna az prilis vela.