Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

mukky
13. aug 2009

atrami ja kupujem tuto cervenu sosovicu:

http://www.marianna.sk/index.php?go=49

maju ju v potravinach m a m ci ako sa volaju,v potravinach v nakupnych centrach som ju dlho zhanala a nezohnala..

rychlo je hotova,hadam aj za takych 10 minut.robim ju zatial ako privarok pre drobceka,sosovica,na kocky zemiaky,kmin,necelu minutu pred uvarenim pridam par lyziciek bieleho jogurtu,raz mal aj s kyslou smotanou.K tomu chlebik,je to syte,i ked moj pisti ked doje po kazdom jedle ze este chce,ale mu nedavam via,ved ja by som bola z toho najedena 😕 musim ho zvacsa rychlo po dojedeni zabavat,lebo chce plakat 😕

henri001
13. aug 2009

cervena sosovica mnam , ja lubim ...malemu som este neskusala...
maminky poradite niekto ako s medom ? viem ze by sa nemal, ale neviem najst piskotky bez neho 😕 dakujeeem

shaula
13. aug 2009

Henri, myslím, že med v sušenkách nijak neublíží - já kupuju Hero Baby Prebioticum, tam je ho snad 0,8 % nebo tak nějak, to je zanedbatelné množství... A i sama MUDr. Hofhanzlová v knížce Polévky a kašičky pro nejmenší, která je v některých věcech hodně extrémní (maso doporučuje až po roce apod.), tak u medu říká, že u dětí do 1 roku se musí tepelně upravovat, tzn. že ho nevylučuje... Takže v sušenkách by měl být OK 😉 Myslím, že ten zákaz medu do roka se týká spíš "surového" medu, tj nedávat přímo ze skleničky, on prý med obsahuje nějaké bakterie, které by mohly malému kojenci ublížit, tak proto... No a samo je to potenciální alergen, ale v tak malém množství, jaké je v sušenkách, si myslím vůbec neublíží...

jankapiknova
13. aug 2009

aj ja si myslim ze do roka je zakaz len surovemu medu,lebo aj kase su detske od 6 mesiacov medove a my sme ju mali,a ta mu najviac chutila 🙂

mukky
13. aug 2009

atrami este som zabudla ze niekde odporucaju c.sosovicu od 8,niekde od 9 mesiacov..kludne uz mozes dat..

henri001
13. aug 2009

dakujem , tiez si myslim ...ja sa drzim tiez maska az po roku 😉 knizocku mam , papa zatial a cmuk drobcekom

xzaje01
13. aug 2009

Holky, to je sranda, ja si sice jeste tu vyzivu nenastudovala dopodrobna, maly nema ani 4 mesice tak mam cas 😅 ale tchyne mi uz v sestinedeli radila navrtat do dudliku dirku a dat trosku medu, ze to tak delala ona - aby detatko chtelo dudlik. Jakysi selsky rozum mi rikal "nedelat" a ted to mam potvrzeno... 😀

henri001
13. aug 2009

xzaje , zlatko tchyni prikyvuj na vsetko a nerob podla nej nic 😀

shaula
13. aug 2009

xzaje - souhlas s henri 😉 Med do dudlíku ani dudlík do medu určitě ne, hlavně kvůli zoubkům, pak se kazí!

jankapiknova
13. aug 2009

ano a potom maju jak take hnilaky,ale akurat som bola vcera s kamaratkou a ta ma maleho ma 2 a pol roka a ma hnilaky a nikdy mu med nedavala,zubky cistila,ze nevie preco ma take

atrami
13. aug 2009

xzaje,
ja moc dudlík nedávam, má ho len keď spí. Inak ho nepotrebuje.
Prostredný ho nemal vobec, dokonca nemal ani flašu. Najmladší tiež flašu nemá. Pije z hrčeka alebo po lyžičkách.
Čo sa týka zavádzania príkrmov, určite dieťaťu neublížiš ak sa budeš držať tabuliek. Postupne ochutná všetko.Nemáš sa kam ponáhlať.
Riaď sa svojim rozumom a citom.

Určite sa neriadim čo napíšu výrobcovia. Malému som kúpila jahodovú výživu- inú u nás v dedinskom obchode nemali. Trochu ma zarazilo, že bola určená deťom od 4. mesiaca. Pritom jahody patria medzi alergény.

mukky
13. aug 2009

ja som zacala prikrmovat presne na 6 mesiacov mrkvickou..doki vravela ze uz na 5 mesiacov mozem zacat s polievkami,ja som povedala ze nie,lebo aj kojim aj um a basta 😝 😀 ,

ale som mala teda stresy pri prvom prikrme,dnes sa na tom smejem..som este nemala stolicku na papanie a maly sedel na gauci,tak nejak nepohodlne a mrkvicka mu nejak vosla do nosteka ja k sa pohol...tie fofry ste mali vidiet jak som behala po odsavacku do nosteka 😕 😕 😀

xzaje01
13. aug 2009

Henri - ona je nebezpecna, kdybych ji kyvala na vse, tak je schopna mi za zady neco vymyslet a na malem otestovat, jakoze jsem ji to odsouhlasila. Jeste ze je daleko v Mexiku 😀
Ale nemuzu ji za to kritizovat, je to zlata zenska - ona je proste stara skola, taky delala vse pro dobro svych deti - podle svych znalosti a schopnosti. Davali treba vypit syrove vejce kazdy den, urcite drive nez v 1 roce. Ja si to tedy nedovedu predstavit. 😲
Oni treba zrovna Mexicani vubec neveri(li), ze je mozne dite do 6m plne kojit - doted se pri kazde prilezitosti ptaji, zda maly uz dostava lahev (s UM). Jiny kraj, jiny mrav - i tady v Italii strkaji detem UM daleko snadneji, nez my v CR/SK, po pravidlech vyzivy jsem se zatim nepidila. Ale presnidavky tady maji treba s mozarellou - to nevim, co byste mi na to rekly? Uz od pohledu je to docela hnusne.. 😝

atrami
13. aug 2009

ja som krmila v autosedačke. Teraz v stoličke alebo na kolenách, ale to sa hneď vrtí, lebo len pozerá ako by sa mi dostal pod tričko 😀 . Ktovie čo z neho vyrastie. 🙂

henri001
13. aug 2009

xzaje 😀 😀 😀 to mas suuppeeeerrr ze v Mexiku 😀 😀 😀 xzaje mas este min 2 mesiacov cas si vsetko nastudovat , je tu toho na koniku popisane dost co sa tyka prikrmov , ak sa v tom stratis a budes mat chut napis mi do ip a pomozem ti 🙂 moj maly velmi lubi od hippa bio spagetky s mozarelou , ale tie su od 8 mesiaca ...no a fujtajbl ze surove vajce 😝 🤐 boze nedavaj maleho z ruky, ked bude nablizku 😀 😀 😀
atrami , vyrastie z neho krasny chlap 😀

vanish1
13. aug 2009

mukky, tak ja mám podobné názory na stravovanie ako ty, ja som alergička a astmatička, malá má od cca 7 mesiaca (po očkovaní 😠 ) atop. ekzém a preto tiež dodržujem podobné postupy ako ty, my navyše nemôžeme ani um, tak pijeme ryžové s vápnikom a ovsené.
Ja som len chcela dodať k tým alergiám, že strava je len jedným z faktorov, ktorý vplýva na to, či budeme alergici, napr. dedičnosť, prostredie a pod. a nemôžem nespomenúť očkovanie, ktoré stimuluje imunitu nesprávnym smerom, skús prečítať http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...
a výborný článok http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont..., zaoberám sa tým už dosť dlho a informácie ohľadom toho sa dajú nájsť hl. na zahr. stránkach.

Ešte som sem chcela vložiť to, čo som vkladala do témy netabulkových mamičiek, tam sa o tom vyjadrili ako o sektárskych názoroch 😖 , nechcem povedať, že súhlasím so všetkým, čo je tam, ale je tam veľký kus pravdy, tak prečítajte a vyjadrite sa http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

mukky
13. aug 2009

vanish urcite precitam,trosku neskor vecer...

aj ja nieco pridam..
http://primar.sme.sk/c/4376423/ste-obezni-a-cho...

http://www.provita.sk/Vyziva2005-2.htm

http://www.dojcenie.sk/Vyziva2005-3.htm

dnes som poslala nejake clanky svokre a vysvetlila milo ze preco nedavam to a to,a krupicu a maslo v 5 mesiacoch ako mi oni povedali ze mam kludne dat...a potom som jej povedala ze preto asi mal m bezlepkovu dietu do 7 rokov..pekne som jej to napisala,verim ze to prijme a precita

smailinka
13. aug 2009

mukky, to prve bol skvely clanok....fakt velmi poucny....

atrami
13. aug 2009

vanish,
prečítala som si desatoro. Je to trochu divne napísané, formou príkazov a zákazov. Ja používam kupované výživy. Síce uprednotňujem surové ovocie, ale malému nerobilo dobre. Mával hrozne zaparenú ritku, často až do krvi, takže nedá sa vždy podľa toho riadiť. Ak by som mala malému všetku stravu doma, tak som zavretá v kuchyni celý deň.

Ja čo sa týka príbuzenstva. Do celodennej opatery zverujem deti až po dovŕšení 3 rokov. 😀

mukky
13. aug 2009

atrami este nespis?

atrami
13. aug 2009

Pojdem pozerať TV,
už ste pobalení?

mukky
13. aug 2009

nie,len trosku 😝 ,zajtra radsej...

mukky
13. aug 2009

ja idem pozerat gilmorove,dva a pol chlapa a jimiho zivot..

atrami
13. aug 2009

Opakujú to z rána?

Dobrú noc,
ak by som Ťa už nezastihla, prajem príjemnú dovolenku a pekne si ju užite. 🙂

mukky
13. aug 2009

na antiku to pozeram,kazdy vecer..cez den nemam cas a ja potrebujem taky kludiik 😀

vanish1
13. aug 2009

mukky, to si potom hore až do rána? 😅 ináč to su tiež moje obľúbené seriály

mukky
13. aug 2009

ano,som hore zvacsa tak do tretej

jankapiknova
14. aug 2009

jeda dievcata to vas teda obdivujem ze tak dlho vydrzite a kedi spavate? 🙂

atrami
14. aug 2009

janka,
ja osobne spím 5 hodín denne. Za 7 rokov som si zvykla 😀

jankapiknova
14. aug 2009

ale ano zvyknut sa da na vsetko, ja vzdy aspon sedem osem, teda snazim sa 😀