Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

vikina74
autor
11. aug 2009

@zoeno.1
Podla mna kludne, ved v parnom hrnci sa to nemiesa, ale lezi vedla seba, ta sol sa ti nedostane na ine jedlo, jedine, ze by si to nesolene mäsko dala pod to solene, tak by mohla odkvapkat stava. Dobru chut! 🙂 Ja sa chystam dnes vecer robit zeleninu na pare, mnam! 🙂

nikollette
11. aug 2009

Sophie hej do obeda, napríklad dnes sme vstávali skôr o 10tej 😵
spinkať chodí okolo 21tej... neviem ako to robíme, ale uťž od malička si tak zvykol proste 😅
ale medzitým papá mliecko v noci, lebo cez den odmieta tak minimálne 3x papa v noci, to mu iba strčím flasku do úst a pije a hned nato spinká dalej.. takze aj okolo 8mej este papa, apotom ked vstaneme ide obedík 🙂
No je spachtoško 😉 aj cez den si lúbi ešte pospinkať aj 2x 🙂

maatkka
11. aug 2009

Ahojte baby...
tiez sa pripajam. Ja som bola zo zaciatku extrem lebo Lili sa nam narodila o dost skor a vsetko som straaasne prehanala ale uz som sa dostala myslim celkom do normalu 😀
Sice som na stravu malej este obcas trochu citliva ale to nie kvoli tabulkam ale preto ze sama citim ked nie je spravne dat jej niektore veci papat takze sa riadim skor materinskym instinktom 😉
Viki napisala si to velmi pekne a vistizne a tiez dufam ze sa to tu nezvrtne do nejakych hadok. Myslim ze vsetky chceme pre deticky len to najlepsie ale ked niekto nestoji o moju radu nevnucujem mu svoj nazor...

nikollette
11. aug 2009

Matka vitaj.. 🙂
a u teba by som chápala tabulkovosť, nakolko maličká sa narodila o dosť skôr...

zoeno.1
11. aug 2009

dik vikina74,takze ja jej to masko dam do tej uplne hornej misky a hotovo 🙂

maatkka
11. aug 2009

Nikolete dakujem...
mozno keby si vedela co vsetko smo zo zaciatku "riesila" (co normale mamicku ani nenapadne a pre mna to bolo zivotne dolezite) tak by si nechapala 😀 ale to je naozaj hlavne tym predcasnym porodom. Teraz sa uz na sebe niekedy smejem ked si spomeniem...

krpito
11. aug 2009

ahojte, zdravím maminy, ktoré vyznávajú "zlatú strednú cestu" 🙂 🙂 🙂 Ak to takto zostane, bude to super 😉

aleachim
11. aug 2009

holky, doufám, že mě neukamenujete, že jsem tabulková, ale chtěla jsem se zeptat. Zavádím příkrmy a vychází mi to na oběd, který má + - 12h. Chodím s malou ale cvičit a různě po doktorech, což mi vychází tak kolem toho poledne. Bude vadit, když jí místo té zeleniny nakojím a zeleninu dám až místo dalšího kojení, což je přibližně kolem 15h. Od porodnice má přes den 3hodnový rytmus.

sophie1981
11. aug 2009

niki...nevymenis dieta aspon na tyzden???...uz som vravela Katke ze ju poslem do reedukacneho centra k tete nikollette.... 😀 ......na prevychovu....my chodime spinkat medzi 20-21.....v noci vstavame o 24, 2, 4, 6.... 😝

matka....tak malicka bola ozaj mlicka...moja mala 2,3 kg a to mi prisla drobunka....nebala si sa jej??...ja som k mojej citila taky respekt, bala som sa ze jej ublizim, ked som s nou manipulovala....teraz manipuluje ona so mnou.... 😝

nikollette
11. aug 2009

Krpito vitaj 🙂

Matka obcas som ťa čítala v téme "extrémny nedonosenci" 😉

aleachim
11. aug 2009

mám ještě jeden dotaz k příkrmům, psala jsem to do témy "začínáme s příkrmy", ale zůstalo to bez odpovědi. Lůca je celkem jedlí a přestože jsme začali přikrmovat před týdnem, v pohodě slupně 150g zeleniny, ale večer má pak problémy s prdama a asi s kakáním. Tuším, že je to tím, že jsem plnou dávku oběda dala moc brzy a ona to ještě neumí úplně zpracovat, ale nevím, zda to nemůže být něčím jiným. Jí mrkev, brokolici a teď jsem jí dala bramboru. Díky

maatkka
11. aug 2009

Nikolete tak ale to "najhorsie" si sa tam o mne ani nedocitala 😀 S tym som otravovala len nasu pediatricku (ona je inak tiez trosicku extremistka - nic neberie na lahku vahu 🙂 ) alebo na novorodeneckej JIS-ke kde sme lezali 2 mesiace (oni to nastastie chapu - su zvyknuti 🙂 )

deina
11. aug 2009

Mrkva moze zapekat, asi jej len chvilku trva, kym si brusko zvykne. 😉 Skus jej pripadne dat iba tu brokolicu a zemiak, bez mrkvy, ci nepomoze.

Aj ja chcem dietatko, co tak vela spinka. 😵

nikollette
11. aug 2009

Sophie do reedukačného centra k tete neikollette 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
No moj sa ani v noci nebudí, to ja sa uz tak reflexívne preberem cca kazde tri hodky, a rychlo zarobím mliečko šup flaska do úst, a malý po spiačky pije... ja som strašny spachtoš, neznášam skoré vstávanie, možno to malý vycítil, alebo ja fakt neviem, lebo vela mamičiek sa čuduje, že spinká tak pekne aj do obeda 😉

Teraz papal príkrm, a už spinká zase 🙂

maatkka
11. aug 2009

My mame tiez spachtosku (po mame 😀 ) Julia uz daaavno prespi celu noc a cez den spava dvakrat po cca 2 hodiny 🙂
Deina kraaasny tyzden 😉

deina
11. aug 2009

Vdaka, Maatkka. Som si povedala, ze tentokrat 38tt. 😅

Mne sa nedalo pri malom ist po tabulkach, ked bol na mlieku, neustale by bol len jedol (tak dostal dvojku - na rady lekarok, nie len tak, ze som si povedala), potom prikrmy odmietal, koonecne sa chytil po troch tyzdnoch, co som si myslela, ze on to nepochopi nikdy a bude len o mlieku a trosku mrkvy a teraz pohoda, pre zmenu mava dni, ked takmer nic neje, tak sa donho snazim napchat aspon to mlieko a zeleninu, ovocie...

nikollette
11. aug 2009

Deina 🙂

Matk tak aj vy peknete spinkávate, je to podla mna super, neviem si to vynachváliť 🙂

sophie1981
11. aug 2009

nikol, tyuz normalne provokujes.....ja sa s mojou taham po byte, uz nemam fantaziu ako ju zabavit....ona stale v pohybe.....aj ked varim, tak ona nemoze sediet, ale v klokanke abo v babyvaku pomaha....

matka, my sme lezali na nedonosenom...ale na moje velke prekvapko som tam bola jedina mamicka...... 😕 .....a oddelenie plne deti..... 😨 ...tiez som tam tak trosku liezla sestrickam na city..... 😀 ...

nikollette
11. aug 2009

Sophiie co, už moj je kludas.. vela ludi mi povedalo že tak dobré babatko este nestretli 😅
dokonca aj dokina na kramároch v BA, so setričkou sa čudovali,že malémú braváli kazdy tyzden krv z hlavičky (kvoli chudokrvnosti, už je to OK) a on neplakal 😕 iba sa tak mrvil troska, a nepáčilo sa mu to, ale žiadny rev ani nič..
a takisto aj očkovanie.. len pozeral, trošku zamrnčal, ale to bolo vše 😉

vikina74
autor
11. aug 2009

@aleachim: Tu nikto nebude nikoho kamenovat, kazda je vitana. 🙂
Ja myslim, ze to vobec nevadi, ked jej obed posunies, preco by malo? Mrkva v kombinacii so zemiakom zvykne dost zapekat, skus jej zaviest o par dni cukinu, ta ma velmi dobry vplyv na kakanie. Este je dolezite pridat do uvarenej zeleniny na 200-250g jednu polievkovu lyzicu oleja, to tiez zmakci stolicu.

maatkka
11. aug 2009

Deina - veriiim tomu! Ak nie 41tt. ako nakoniec janina 😉
Nikolete je to super. Uz v brusku som jej dohovarala "Ty budes moje spave babatko" 😀 Niekedy sa segre stazujem ze Lili vstavala "uz" o siedmej a ta ma ide zaskrtit lebo synovec ma 4 roky a vstava o stvrtej pravidelne... a to je rada ze konecne prespi aspon dovtedy noc

nikollette
11. aug 2009

Matka haha, moje spavé bábatko 😀

xzaje01
11. aug 2009

Vikina - super tema, pripojuju se! Obcas me mrzelo, kdyz jsem nekam napsala nazor a sesypalo se to na me ze vsech stran.
Dnes je vsude prilis informaci a lidi se v nich musi nejak zorientovat, pretlumocit si to do zdraveho rozumu. Nejen prikrmy, vlastne vse kolem vyzivy miminek je dnes nekterymi maminkami strasne radikalizovane. Ja ziju v Italii a tady mi lekarka poradila od 3M zacit s ovocem (u plne kojeneho dobre prospivajiciho miminka). Ja jsem si to pojistila jinou Dr. a jeji radou se ridit nebudu, i tak ale verim, ze je to dobra lekarka a vlastne by se nic nestalo, kdybych se jeji radou ridila.
Moje tchyne odchovala 4 super-zdrave deti ktere v zivote neochutnaly materske mleko, a kdyz mi rikala, co jim vsechno od miminka davala, tak jsem sla do mdlob (a to fakt nejsem radikalni). Nebudu to po ni opakovat, stejne tak ale nebudu strasit sebe a ostatni, ze to a ono zpusobi miminku buhvijakou nemoc.

Ja verim na materskou lasku, informovani a vzdelavani se + intuici podporenou selskym rozumem. Tabulky ani nestuduju 😅

Meleri - poradila bys mi, prosim, nazev te knihy? Neco na toto tema hledam!

deina
11. aug 2009

Moj maly bol tiez spavy, ked bol mensi - akosi z toho vyrastol, potvorka. 😅

Ozaj, olivovy olej, to ma nenapadlo, to je velmi dobre. 😉

vikina74
autor
11. aug 2009

Je fakt zaujimave, ako sa tie odporucania lisia od krajiny ku krajine. Tuna v Nemecku vyslovene odradzaju od panenskeho olivoveho oleja pre babätka, odporucaju olej rafinovany, najlepsie repkovy. Vidim, ze na SK a CZ zase odporucaju ten olivovy. Kazdopadne je dobre olej davat, inak ma jedlo malo kalorii a olej je dobry aj na kakanie. Do doma vareneho 1 pol. lyzicu na 200-250g a do sklicok 1 cajovu lyzicku na 200g.

fifinna
11. aug 2009

ja strasne zboznujem citat si knizky , pozerat tabulky, ale aj viem, ze kazde dieta je ine, takze zrovnavat sa to neda. Pomôze mi to k tomu, ze aspon viem co a ako mam spravit, aj ked vysledny efekt neni tabulkovy. Tiez som nieco porusila a nieco dodrzala, podla toho co vyhovuje nasim potrebam. Takze tiez som asi ten stred.

zoeno, asi uz mas navarene, ale ako kukam, malej zacina bezat 12 mesiac zivota, co sa uz rata ako jeden rok, a od ukonceneho jedneho roka sa môze pridavat dietatu do jedla sol, takze kludne môzes spravit to mäso spolu. Dufam, ze to nebolo moc tabulkove 😅

xzaje01
11. aug 2009

fifinna 😀 😀 😀
dopis povoleny pocet gramu soli na 100g masa a jsi tabulkacka jak vysita! 😀

vikina74
autor
11. aug 2009

@xzaje01 😀 😀 😀 😀 😀

aleachim
11. aug 2009

vikina, díky moc za radu. Opět ty mé dotazy nějak zapadly. Ale je super, že se ti to tu tak rozjelo 😉

shaula
11. aug 2009

Vikina - olej se primárně nepřidává kvůli kaloriím nebo kakání (i když stolici může zlepšit, tam kde je problém, to je fakt), ale dává se kvůli vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Kdybys dala jen vařenou zeleninu bez oleje, tak by se tyhle vitamíny špatně vstřebávaly. Ale půl lžíce? 😕 To je zbytečně moc, stačí pár kapek - obzvlášť když někdo dává olivový olej, ten má hodně výraznou chuť. A do skleniček se přidávat nemusí vůbec, ty ho už obsahují.