Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

vikina74
autor
14. aug 2009

@shaula, henri001
Zaujalo ma co ste pisali o tom odporucani, ze maso az od 1 roka. S akym odovodnenim? Tu sa odporuca davat od 4-6 mesiaca maso az 5krat denne kvoli zelezu, priznam sa, mam z toho trochu bolenie brucha, my s manzelom maso takmer vobec nejeme, doma varim prevazne vegetariansky, obcas pre starsieho syna ryby alebo hydinu (inak ma maso v skolke), manzel si dava maso ak chce v kantine. Starsiemu som varila vsetko podla predpisov, masovo-zeleninove prikrmy mi ale skoro vobec nechcel, aj bol trochu chudokrvny, teraz je ale za masom ako divy. 😉 Malemu som zatial maso nedavala, zacala som s prosnou kasou, proso ma vela zeleza. Nejako sa neviem premoct zacat mu robit to varene maso, mne sa z toho zdviha zaludok, ked citim varene maso. Starsiemu som varila prikrmy sama, ale maso vzdy len zo sklicka, lebo sa mi to hnusilo. Na druhej strane mam strach z chudokrvnosti. Mate nejake napady ako dalej?

vikina74
autor
14. aug 2009

OPRAVA! Sorry, nie 5krat denne, ale 5krat tyzdenne. 🙂

berenika39
14. aug 2009

vikina, tady si myslím že je právě na místě ta zlatá střední 😉 😉 . taky nejsem masová,vařím ale ráda, mám doma dva velký chlapy...jen to nejím 😉 😉 . Neumím si představit sebe jíst denně plnou porci masa. Nelíbí se mi moc to české 5x maso, 1x žloutek. Zrovna tohle právě docela ignoruji. O železe vím, ale je přidané v UM a pokud není apriori jeho nedostatek, stačí masa mnohem méně. A i jinak se dá nahradit jinou formou, v jiných potravinách. Malému masodávám asi od 8 měsíců, ale jen kuřecí a mám možnost domácích králíků, to je výborné. Vařím mu, neskeničkuji, nemám důvěru 😉 😉 , ale maso dávám jen dvakrát týdně, ne pravidelně, a víc se mi zamlouvá třea kuřecí vývar, hodně zeleniny a těstoviny.
Pokud je ti vaření masa nepříjemné, chápu to, pak určitě skleničky - navíc tam je i výběr jiných druhů. A pokud nebude mít maso do roka, nemyslím, že by to zásadně vadilo, spíš jde o to, aby si navykl na tu chut a pak ho třeba neodmítal úplně.
Můj prcek úplně odmítá sladké - kaše ted bojkotuje, nemá rád ani sladké pečivo ráno, i tchyně se "dotklo", že nechtěl ochutnat její výtvory 😀 😀 . Tak vařím hodně zeleniny, miluje brkaši, ted už omáčky, těstoviny....a začala jsem mu dělat studené "saláty", je to sice neobvyklé, ale nevidím na tom nic špatného.
Studenou rýži nebo těstovinu, přidám nastrouhanou zeleninu a lžíci jogurtu. V horku a když třeba zoubkujeme tomu přišel na chuť.....vyzkoušej. 😉 😉

berenika39
14. aug 2009

Jinak i když už umí normálně kousat a jí nemixovaná jídla, maso mu vždycky proženu tyčovým mixérem, prostě mámpocit, že mu lépe proběhne zažívacím traktem.
A včer teď dávám někdy plátek chleba s krůtí šunkou, tu miluje.

xzaje01
14. aug 2009

henri: moc diky za nabidku osobniho poradce pres vyzivu, cca tak za 2 mesice cekej IP 😀
Zrovna se poohlizim po knizce, jedna kocka tady mi radila nemeckou autorku Anne Iburg - no asi bude na case oprasit nemcinu. 😖

vanish: koukala jsem na ty clanky, obsah nehodnotim, ale forma se mi zda mirne drasticka, jako by to psal nejaky fanatik - coz me docela odrazuje. Treba veta: "Chráňte svoje ratolesti od nehoráznych bludov v školských kuchyniach, lebo výživa v týchto zariadeniach je horšia ako výživa v mnohých rozvojových krajinách." - tak to si myslim, ze autor v rozvojove krajine v zivote nebyl, ze tohle napise... ☹

vikina74
autor
14. aug 2009

@berenika
Diky za rady! Snazim sa brat to uvolnene, ale mam tu skusenost so starsim, ktory jedol do roka masko minimalne a potom musel brat zelezo na krv. Teraz je jeho najoblubenejsie jedlo pecena kuracia noha bez vsetkeho 😉 . Tych domacich kralikov ti zavidim, my sme tiez mali od dedka, ale teraz uz ich nema kto chovat. Kralicie maso je jedno z mala ktore naozaj lubim. Okrem pecenovky, ja som divna, viem. 😉
Zatial to skusime s prosom (jahly)a so zltkom, musim este popozerat, ake masove sklicka vlastne prichadzaju do uvahy.

berenika39
14. aug 2009

možná ten nedosatek železa nebyl tím masem? někdo prostě na to trpí....nejsem pro vyřadit maso úplně, hlavně ne u dětí, ale s citem 😉 😉 😉

Cestujeme, pořád, když bylo jehůř, kupovala jsem HIPP. Nevím proč. A chválí si tu mamči Alnaturu.

zuzka1.
14. aug 2009

viki v strukovinach je viac zeleza ako v niektorom mase, napriklad hrasok(zoznam zelezotych potravin s ada najst na nete), ale dobra je aj cvikla a zltok vajecny mozes dat k zeleninke aj 2x za tyzden podla mojho nazoru. Ja som davala maemu strukoviny od 7 mesiaca, kedze sme boli od 3.mesiaca chudokrvni, robili sme co sa dalo a je to za nami. ale pravda je, ze sme brali aj kvapky.

deina
14. aug 2009

Takto do noci ste tu? Kedy vstavate? 😅

Ja som s masom asi tak, ze ho ma maly takmer kazdy den - lenze on ho zje malinko, neviem, aka by mala byt jeho davka, ale masovy velmi nie je, uz od malicka. Ovela radsej ma zeleninu a ovocie, takze vzdy ma na tanieri viac zeleniny a napr ryze ako toho masa, to nemusi mat vobec. Bola som prekvapena, ked som mu minule robila telacie, ze zjedol vsetko - ale zrovna mal obdobie, ked by bol zjedol aj klince. Riadim sa viac menej tym, co mu chuti, navarim to, co viem, ze zje. Len mi je luto, ze napr strukoviny nechce, len zelene - hrasok a fazulku, ale take, ze sosovica, fazula, to nie. 😒

shaula
14. aug 2009

Vikina - o tom mase MUDr. Hofhanzlová tvrdí, že kvůli obsahu bílkovin by se nemělo dávat do roka, a pak do 2 - 3 let maximálně jednou týdně. Nicméně já osobně s tím nesouhlasím, maso je podle mě dobrý zdroj železa, a určitě nebudu každý den do kluků cpát proso jen proto, abych ho nahradila... Železo v kapkách už nechci, děkuji, toho jsme si užili do 4 měsíců, když byli chudokrevní. A já jsem taky masová, nedovedla bych maso nejíst celý týden 😉 Nicméně nedodržuju přesně to 5 - 6x týdně maso, 1x žloutek - já to dávám podle toho, co zrovna dávám k obědu, vždycky tam mají buď maso nebo žloutek (teď už dávám celé vejce), ale je to třeba 4x maso, 3x žloutek apod. Navíc já toho masa dávám méně, asi to nebude plná porce, jak se někde uvádí 50 g, to určitě ne, pak mi to připadá příliš masové... Takže holt zlatá střední - maso téměř každý den, ale v rozumném množství 😀

lyongirl
14. aug 2009

ja som dávala podľa tauliek maso 😀 , čiže 6x týždenne a 1x žltok. My sme s mužom tiež masový, tak mi to nejako nevadilo, ale teraz maso skoro úplne odmieta. Vyje samotnú ryžu, zemiaky, ale maso nechá. Varila som mu kuracie, morčacie a zajačie, to je mňam a zo zajaca som mu robila aj polievku slížikovú, tú zbožňoval.
A tiež ako predčasn narodený bral železo a teda nevedel sa bez rektálnej rúrky ani vykakať, príkrmami sa to všetko ale upravilo, aj železo, aj kakanie.
Teraz pri mladšom som rozmýšlala, že občas maso nedám, že bude mať len čisto zeleninový príkrm, ale uvidím, čo vlastne potom ukuchtím. Ja som si varila vždy na viac dní, aspoň zo začiatku, takže jedol jedno jedlo aj 2 dni, lebo nechcelo sa mi také mini porcie variť každý deň a vymýšlať niečo iné. No som zvedavá, ako mi to pôjde teraz 😀 , ale ešte sa mi veru do toho nechce.
A sladké veci odmietal aj môj, nechcel ani výživy, ani sladké pečivo. Svokra bola tiež urazená, lebo navarila výživy a nikto ju nejedol, ale čo som za to mohla? Ani piškóty nechcel, ani výživy a jediné jogurty neochutené mu nerobili dobre a tie pritom zbožňoval...

tekvica
14. aug 2009

ahojte, asi som aj ja ta stredna cesta, teda snazim sa. co sa prikrmov tyka, tam sa snazim byt prisna, lebo sa stotoznujem s nazorom, zabudla som koho 🙂 , ze clovek sa rodi zdravy a s jedlom prichadzaju choroby.
do roka, roka a pol sa bduem snazit nedavat slakdosti, ptoom ano, aby zas maly sa nevrhal na sladke ako mucha na med, ked mu niekto ponukne, ale s mierou.

inak ako ste rozoberali med, tak nebezpecny je len v prirodnom stave, upraveny v potravinach sa moze, jasne, ze od urciteho veku. ale napr. v piskotkach, keksoch nevadi.

ja som vcera dala malemu- ma o 4 dni 8 mesiacov, prvykrat kasu v nadeji, ze bude spat celu noc a figu, budil sa rovnako na cicu, ako predtym 😝

jankapiknova
14. aug 2009

tekvica- ja ked som isla prvy krat dat kasu vecer tiez som bola v nadeji ze prespi ale.... uz nedufam 😀

tekvica
14. aug 2009

no mame doma zavislaka ceckosa 😝 😀

kedy vam deti sedeli? lebo ten nas partizan sice plazi sa od 5 mesiacov, aj kolienkuje , ale len pomalicky, este nerpsiel na spravny sposob, ale nesedi. ja ho neposadzujem, ale okolo mna su deti, aj mladsie, ktore rodicia posadzovali a tym padom s ami zda, ze tieto deticky boli akoby motivovane skor sediet, v kocikoch vidim spuntov mladsich ako nas, ako pekne sedia a ten nas- placka.

jankapiknova
14. aug 2009

vies co nepamatam vsetko presne ale sportovy som mu davala az ked mal pol roka a aj to zo zaciatku nebol uplne na sedenie ale tak sikmo , ale uz v siedmich mesiacoch sedel tak fajin tusim ale davala som mu dlho vankuse za nho,v podstate aj teraz ked je na zemi na deke tak tam davam vankus lebo sa barskedy hadze do zadu a nechcela by som aby si celou silou capol hlavicku

mamutka
14. aug 2009

tekvica, neposadzuj...nas sam sedi az teraz poriadne, bude mat 10 mesiacov, predtym od 8. sa posadzoval sam ale tak skor na kolienka a pod....nema sa kam ponahlat a ludia okolo teba by mali pocuvat doktorov, respektovat svoje deti a najst si par info na koniku 😉

tekvica
14. aug 2009

mamutka, aj lektorka na plavani nam vravela, ze dieta sa same nauci sediet v 8-9 mesiaci, do vtedy je to skor snaha rodicov, samozrejme, ze su deti, ktore su vyvojove rychlesie, ale tych az take vela nie je.

len niekedy zneistiem, ked sa ma pytaju, ci este nesedi...
no nesed.
, v sportiaku je malo, nechce, je v manduce, ked je v kociku, tak na lezato.
on sa snazi posadit, tak bokom nozky sklada.
ale kdesi som tu citala, ze lekarka dala 8 mesacne dieta sediet a ono sa pekne krasne zosunulo doel, tak ho poslala kdesi na rehabku...
tak aj nas sa takto zvezie...

tekvica
14. aug 2009

a naco su dobre piskoty pre take malinke deti? lebo ja som to nejak nepochopila- cukor, muka, vajcia, prazdne kalorie...

preco aj lekari odporucaju davat do vyzivy piskoty?

mamutka
14. aug 2009

no presne ako nas si sada ten tvoj. my sme boli pre istotu u neurologicky a povedala ze aj posadzovanie v kociku je blbe, ze aj tam by deti mali este aj ako 8 mesacne co najviac lezat....predsa len je to telicko este male a rychlo sa unavi. neboj, coskoro ti bude sediet. teraz je dolezite aby v kociku lezkal a nikto ho nesilil do sedu. neviem kam sa ti rodicia tak ponahlaju, ked chce dieta samo, je to ine, ale posadzovat koli rodicom je blbina...
aj nas na nosi v manducke, to ma moc rad, ale teraz uz menej, lebo je strasny frajer samostatny a vsade sa dostane po styroch 😀 tak uz asi len raz za tyzden na chvilku napr na nakupe sa ponosi, drobcek

jankapiknova
14. aug 2009

tekvica nic si z toho nerob ja som mala este hlboky kocik a vsetci nasi rovesnici mali uz davno sportovy, mna sa tiez furt vypytovali kedy dam sportovy a dala som az ked som ja uznala za vhodne v 7 mesiacoch nemal v sportovom uplne rovno na sedenie len v polosede, deti si sami vyberu kedy uz treba sediet, nas sa aj dost neskoro prehadzoval na brusko. teraz ma 9 mesiacov je riadne zivy ale nestvornozkuje, niektore deti vobec nestvornozkuju ale hned chodia a ja si ztoho nic nerobim kazde dieta je ine,co ma vediet vie a on si vyberie kedy bude chodit...

a piskoty su v DM aj detske od 6mesiacov 😉

deina
14. aug 2009

Posadi sa, ked bude citit, ze ma na to dost pevne svaly. Vela deti sa posadi az potom, ked zacnu stvornozkovat - vtedy im krasne spevnie svalstvo a potom pekne rovno sedia. 😉 Mne sedel maly sam, az ked mal nejakych 9-10m?

shaula
14. aug 2009

Naši začali sedět asi v 10,5 měsících, a to dlouho jen na patičkách nebo v překážkovém sedu (jednu nohu dopředu, druhou dozadu), v kočáru jsem je i tak ještě vozila ležmo (oni stejně většinou spí 😀 ), v sedu jsem je začala vozit až těsně před rokem.

deina
14. aug 2009

Shaula vies, ze ten sed (jedna noha dopredu, druha dozadu) je pre deti vyborny? Aspon podla rehabilitacnych sestier... 😉

atrami
14. aug 2009

Tiež nerozumiem tým piškótom. Ja som dávala skor marína keks.
Najstarší začal sedieť v 5 mesiacoch. Chodil už v 9 mesiacoch. Lozenie akosi preskočil. Dieťa sa vyvíja od hlavičky k nohám.

Deti robia len to čo je pre ne prirodzené, aj keď dospelí to považujú za niečo zvláštne.
Najstarší syn sa vždy po kúpaní v bazéne prezlečie do suchých plaviek, oblečie sa. Bez toho, aby vedel, že to odporúčajú aj lekári.

jankapiknova
14. aug 2009

atrami my mame rovnako stare deti a aky rozdiel,ze tvoj uz chodi a moj myslim ze budem rada ked zacne ked bude mat rok 😀 ako je strasne zivy ale to chodenie jak keby ho nelaka, za rucicky ked ho chytim tak uz cupita ale tak este vseliak. a nestvornozkuje 😕 skor sa len hadze ked je na bruchu 😀 . fakt je kazde dieta ine 🙂

atrami
14. aug 2009

janka,
to chodil najstarší. 11. 8. mal mať 9 mesiacov a začal chodiť 8.8. 2003.
Najmladší je tak ako Tvoj. Zatiaľ len cúva.

meleri
14. aug 2009

holky, nechce se mi to hledat...
nezlobte se, nemůžete někdo sdělit vaše zkušenosti s babyvakem pro novorozence? bylo v něm miminku dobře? a bolely vás z něj záda?
dík! klidně na IP 🙂

sophie1981
14. aug 2009

meleri, my mame babyvak, mala ho miluje.....hned v nom zaspinka.....ja nelutujem..vlacim ju v nom aj teraz a uz bude mat pol roka..... 😉

sophie1981
14. aug 2009

a chrbat neboli...jasne ze cim je tazsia, tym je to horsie, ale ked si babo spravne ulozis, tk sa ti vaha rozlozi...

meleri
14. aug 2009

sophie,

děkuju! a prosím tě jak to funguje? teda musí na to být úvazy nebo se to jenom "připne" kolem těla a dobrý?