Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

kosicanka1
11. aug 2009

ahojte, tiez sa k vam pripajam, uplne suhlasim so zakladatelkou temy.
Uz som viackrat chcela napisat netabulkovym mamickam moju osobnu skusenost, ale uprimne som sa bala, ze ma ukamenuju. Predbiehaju sa v tom, kedy ktore babo, co spapkalo a nic mu nie je... Takze po porode ma moja maminka nekojila, sla som na UM a s prikrmami zacala velmi skoro od 4.mesiaca krasne som papkala psenicnu krupicku v kravskom mliecku, sak nic mi nebolo, rychlo aj ostatne potraviny vyskusat sup-sup.
O par rokov neskor, akoze bez priciny alergia na lepok a bielkovinu kravskeho mlieka. Do dnesneho dna som celiatik a nic mliecne nemozem - potravinove alergie ako vysite. Dnes uz je vedecky dokazane, ze priskore zavadzanie niektorych potravin moze aj v neskorsom veku aj o par rokov neskor vyvolat prudke alergie. Bohuzial moja maminka robila to, co v tejto dobe pre 30timi rokmi bolo normalne a kazala jej to aj MUDr. Takze nic jej nevycitam. Takychto pripadov je strasne vela aj v dnesnej dobe, kedy skolkari neprospievaju, nepriberaju, anemicky a pod. a po dlhych vysetreniach sa zisti, ze maju celiakiu, alergiu na mlieko a pod. Jednou z pricin moze byt aj priskore zavadzanie tychto alergenov. Aj ked napriklad dojciatku nic nebolo po spapkani krupicky, ale neskor sa to moze prejavit.
Tot moj nazor a skusenost.

mamutka
11. aug 2009

aka pekna tema 🙂 skoda len ze mam tak malo casu na nu, lebo moje dieta nechce vobec spavat. teraz odkvecol, ale ja by som najradsej tiez. vacsinou som na koni az okolo polnoci, ked mlady pan zachrni a cakam na jeho prve zobudenie na kojenie.
ja tabulkova moc nie som, precitala som si to, popisala do diara jedneho pekneho dna s cim treba asi kedy zacat a priblizne sa toho drzim. ani ma nenapadne rvat do dietata sol a pod. so stupidnym argumentom, ze ved nech si zvyka....ja hovorim, ze co si ma dietatko v prvom roku zivota navykat na vsetky chute a pachute, ved ma cas na to takych 80 rokov este, ked sa zadari....
mna najviach odzbrojuje, ked po opisoch ako clovek babatku dava kravske mlieko a ochutene jedla, zaklincuje to tym, ze kazda mamicka najlepsie vie co je pre jej dieta dobre...som alergicka na tuto vetu uz 😀
ved taka zelenina a kuracie masko urobene na pare su super aj pre dospelych, preco si niektori ludia stale myslia, ze babatka su ochudobnene, ked im nekydneme daco z kantiny do tanierika.
ale som sa rozpisala, esteze spinka. len nech mu to vydrzi este aspon pol hodku 😀

vikina74
autor
11. aug 2009

@shaula
A zase sme pri tom, ze iny kraj, iny mrav. 🙂 Samozrejme, ze aj kvoli vitaminom, co sa tyka mnozstva, ja som vychadzala z nemeckych odporucani. A nie pol lyzice, ale jedna polievkova lyzica na 200-250g. Nie vsetky sklicka obsahuju olej, tie jedno- az dvojdruhove casto nie

fifinna
11. aug 2009

xzaje01, tak moc uz zase o tom neviem 😎 😉 . Ja si viac pamätam z praxe, ako z kniziek 😝 😉

deina
11. aug 2009

Ja som alergicka na vetu "nase mamy nam co vsetko davali a tu sme". 😀 Moja mama sa riadila viac menej vtedajsimi tabulkami, ktore sice boli ine, ale neboli nejake totalne ine - pila som Sunar, nie kravske mlieko, aj krupicu mi robila so Sunarom, cukor ziadny, ovocne stavy od 3.mesiaca, to ano, to sa vtedy tak robilo, cokoladu tiez neskor... a urcite nie perkelt s haluskami v troch mesiacoch, ako moja svokrusa - mimochodom, to bolo pre manzela, ktory bol navyse narodeny o mesiac skor a ze mu nic nie je? To by som nepovedala... nejake to chronicke ochorenie, alergie...

henri001
11. aug 2009

supis temicka 🙂 deina , moja rec 😉

atrami
11. aug 2009

No aj ja som zvažovala nad podobnou témou.
Netabuľkové mamy sa do mňa pustili. Nakoniec som pochopila, že vadiť sa s nimi je zbytočné.

vikina74
autor
11. aug 2009

@shaula
Pre istotu som este resersovala na webe, aby som tu nepisala nejaku blbost. 😉 Jedna polievkova lyzica oleja je ca. 4 g, zda sa to sice vela, ale nie je, co su to 4g na 200g? Jedna cajova lyzicka su ca. 2 g, to by sa malo pridat so sklicok, ktore obsahuju menej ako 2g tuku na 100g. Uff, takze teraz jeden ukazkovy tabulkovy prispevok odo mna. 😀 😀 😀

zuzu13
11. aug 2009

super tema...konecne nieco normalne a nie extremne...tak maminky ako uz nazov temy hovori...zlata stredna cesta...
vikina74 ...mas moje sympatie... 😉
mam co citat...xixixi 😉

shaula
11. aug 2009

vikina - s těmi jednodruhovými příkrmy máš asi pravdu, tam asi olej fakt není, měla jsem na mysli ty vícedruhové. 4g se sice nezdá moc, ale dovedeš si představit mít v množství zeleniny odpovídající jedné skleničce

lyongirl
11. aug 2009

Ahojte, aj mňa potešila táto téma, napriek tomu, že som tabuľková mamina... 😉
Prvý syn sa mi narodil predčasne, tak ako druhý..., ale prvý mal len 1850g, takže som sa držala všetkého, čo povedali lekári a hlavne všetkých tabuliek, len aby sa mu nič nestalo.
Druhý je síce tiež predčasne, ale on mal už 2910g, čo je pekná váha a boli sme v nemocke ako normálne narodené deti, takže ja ho aj beriem ako donoseného, no napriek tomu sa zatiaľ len kojí. Už som aj rozmýšlala, že mu dám niečo papať okrem MM, ale na druhej strane si poviem, že načo, veď MM mu stačí a je to pohodlné, tak kam sa ponáhlať. Ale už teraz viem, že síce som tabuľková, tak veľa vecí som riešila aj inštinktívne a budem naďalej a keďže je to už aj moje druhé dieťa, tak viem do čoho idem a čo si môžem dovoliť, to znamená, že ak dám niečo o pár dní skôr, alebo neskôr, tak sa nič nestane...
Držím sa tabuliek, ale zas to nepreháňam...
A poviem vám, že občas mám aj "hriešne myšlienky" 😀 , dnes ma napadlo, že čo ak by som mu dala kukuričný šúlanec, ale potom si hovorím, že či mi šibe...načo by mu bol
A teraz mám dilemu, kedy začať so zeleninkou...či pred 6 mes., alebo po 6 mes., lebo som lenivá variť a pokiaľ mu MM stačí, tak sa mi do toho moc nechce veru.

shaula
11. aug 2009

hihi, omylem jsem to odentrovala🙂 Takže znovu: dovedeš si představit mít v množství zeleniny odpovídající jedné skleničce LŽÍCI oleje? Fuj... I těch pár kapek je víc než dost - já dávala olivový olej, takže to by bylo pak dost nechutné 😉 A i toho řepkového by se mi to zdálo moc, bylo by to asi dost mastné...

atrami
11. aug 2009

vikina,
my sme s príkrmami tiež trápili. Často to vyzeralo takto, lyžička príkrmu za tým si cucol a dookola. Aj teraz musí sedieť v stoličke, keď je na kolenách, tak už hladá ako sa mi dostať pod tričko.

danka,
tiež nevarím zvlášť, nesolím, ochucujem bylinkami, solím až hotové jedlo pre nás.

vikina74
autor
11. aug 2009

@shaula
Viem si to predstavit, aj som to tak starsiemu synovi davala. 🙂 Fakt si mi nasadila "brouka do hlavy", normalne idem odvazit, ci je to naozaj tych 4 g alebo viac. Mozno tu mame mensie lyzice, co ja viem? 😉

shaula
11. aug 2009

Lyongirl, já sama sebe vidím jako umírněnou tabulkovou maminu - tj. řídím se tabulkami, ale ne proto, že by tabulka něco takového říkala, ale protože jsem přesvědčená, že tohle je opravdu pro mé děti nejlepší... Nejsem fanatik, takže např. broskev taky dostali dřív než před rokem, fluor v tabletách taky nedávám, i když mi to řekla pediatrička, ale na tohle mám prostě jiný názor... To jen na začátek, abyste věděli, kam mě zařadit🙂
Pokud kojíš, vyhovuje ti to, a Ríšovi to stačí, tak klidně začni až po těch šesti měsících... Naši kluci se taky narodili o 4 týdny dřív jako tvůj, a začala jsem asi v 6 měsících a týdnu... Příspěvek Kosicanky mě utvrzuje v tom, že je to tak jen dobře... A to je jen jeden případ za všechny...

vikina74
autor
11. aug 2009

@shaula

Digitalna vaha to isti a dava ti za pravdu! 🙂 Odvazila som plnu polievkovu lyzicu kupenu na SK a plnu polievkovu lyzicu kupenu tu v Nemecku. Ta slovenska je hlbsia a je to az 7g, co by bolo teda prilis vela. V tej nemeckej to bolo 5g, ked bola uplne doplna, ak je tam trochu menej, tak to zhruba sedi. Pre mna to znamena, ze odteraz budem davat skor len cajovu lyzicku, resp. nie uplne plnu polievkovu lyzicu.

cestovatelkaandrea
11. aug 2009

baby chcela som sa spytat. normalne davam malemu na olovrant jogurt s cerstvym ovocim cca150g. dnes som jogurt doma nemala, tak maly spapal polovicu jablka (take stredne velke jablko) a dve male ryzove vafle. myslite ze je to na olovrant dost?

cestovatelkaandrea
11. aug 2009

inak v poslednej dobe varim malemu presne ako atrami 😉

shaula
11. aug 2009

vikina - asi jsme tady větší jedlíci, tak potřebujeme větší lžíce 😀 Vidíš, mě by ani nenapadlo to vážit... Prostě to dávám tak od oka, kolik si myslím, že je akorát... No a někdy nedám žádný olej, protože na něj zapomenu 😀 😀 😀

vikina74
autor
11. aug 2009

@shaula
No, ja vlastne uz vacsinou tiez tak od oka, naco spinit lyzice, vsakano, ale psssst, nech sa to nedozvie moj nemecky pediater. 😉

fifinna
11. aug 2009

cestovatelka, ak je maly spokojny, tak urcite mal dost.

shaula
11. aug 2009

Cestovatelka a Atrami - a co tak obvykle vaříte? Mně se totiž zdá, že naše jídla moc pro kluky ještě nejsou, a to si nemyslím, že bychom jedli nějak příliš nezdravě... Zatím klukům většinou dávám pořád povařenou zeleninu + maso + přílohu, z "normálních" jídel jsem jim zatím zkoušela asi tak dušenou mrkev s hráškem, špenát a žemlovku (ta tedy vůbec neměla úspěch 😝 ). Přitom už mají rok, tak bych jim už chtěla dávat něco normálnějšího...

cestovatelkaandrea
11. aug 2009

fifina tiez ma to napadlo.
moj maly normalne jedol vsetko bez problemov. a teraz asi tyzden nechce masovo zeleninove jedlo? nic ine mu nevadi, len tento chod jedla nechce jest. vcera sa nechal nakrmit cca 150g prikrmu ale inak predchadzajuce dni to bolo len o krokodilych slzach a v bruchu takmer nic.

dm1
11. aug 2009

super temicka!!! Netabulkove maminy sa mi naskor pacili ale ked som citala dalej aj by som sa bala prispiet nazorom 😉 ...
Nakolko syncek je moje prve dieta vela som toho citala vopred a stale citam aby som vedela co a ako a zo zaciatku som sa aj stresovala ked nepriberal podla tabuliek ale uz som to prestala tak moc riesit. Pokial mam doma spokojne babo, neplace a pekne spinka urcite je vsetko OK ved nie kazdy je podla tabulky!

jankapiknova
11. aug 2009

ahojte, super tema 🙂 . Nasa dr. zas mi hovorila ze mu nemusim davat tak moc mlieka, a popritom nepapal ani tolko co je pisane na krabici mlieka. To sa neda riadit vsetkym presne. Tiez som vela citala,v podstate cele tehotenstvo 😀 ale sem tam si porovnam ale presne to asi nikdy vo setkom nebude 😉

jankapiknova
11. aug 2009

este som zabudla, ze drzim palce tejto teme ze sa to nepokazi a ze si vzdy vymenime svoje skusenosti. Uz som myslela ze skoncim stouto strankou,lebo som parkrat bola uz ukamenovana,tak dufam ze sa najdeme v tejto teme.
este raz SUPER NAPAD STOUTO TEMOU 🙂 😉

kafulienka
11. aug 2009

ahojte,

ja som tiez mala rozpisany prispevok do "netabulkovych mamiciek", ale ako som tak citala tu temu dalej a dalej, zakazdym som sa utvrdila v tom, ze som urobila dobre, ze som ho nakoniec vymazala 😀 😀 😀 nechcela som byt "zjedena" zaziva 😀

tesim sa teraz, ze budem mat co citat 🙂

pripajam svoju skusenost:
bola som na prednaske ohladom stravy novorodencov a dojciat (kojenie, tuha strava...), tak pediater, ktory o tom rozpraval sa prave vratil z konferencie, ktorej clenovia podla poslednych "vyskumov" poopravili svoje "odporucania" (Rakusko) v oblasti prechodu na tuhu stravu - takze doteraz viac menej odporucali po ukoncenom 6.mesiaci...teraz odporucaju uz po ukoncenom 4.mesiaci... samozrejme stale plati "individualny pristup"...
😉

jankapiknova
11. aug 2009

ano kazdy si rozumi a hlavne kazdy pozna to svoje dieta, ja som tiez zacala prikrmovat po ukonceni 4mesiaca a malemu to neslo a hlavne nechutilo tak som pokracovala s mliekom a az ale v 6 mesiaci sme zacali a to bol rozdiel,to bolo vidiet ze uz je pripraveny,pekne papal a nic sme nepremeskali, teraz papa vsetko jak drak 🙂

hanam
11. aug 2009

baby co hovorite na to ak 1 mesacne babo kojim kazde 3 hodiny? Moja lekarka mi hovorila ze babatku sa ma davat tak casto ako chce. No problem je ze ja som nevedela ci chce alebo nie lebo ked bol rozruseny a plakal tvaril sa akoze aj chce. Potom sa chvilku napil, ale po case mu to zacalo robit zle a strasne mi vracal. Tak som sa vratila s rezimu s porodnice a zacala som davat kazde 3 hodiny. Momentalne sa tvari akoze mu to vyhovuje. Neviem mate niektora skusenost s takymto rezimom kojenia. Pripadne osvedcilo sa vam to? Ja len kojim, nedavam zatial nic ine. Dakujem za rady a odpovede.

jevel
11. aug 2009

ahojte

zakladateľka vystihla svojim úvodným príspevkom myslím vaščinu mamičiek na tomto fóre 😵

kafulienka - a ohľadom zavádzanie príkrmov sa jedná o kojené, alebo deti na UM? Lebo kojené odporúčajú začať dokrmovať od 6 -teho mesiaca . že by to teraz posunuli na 4 mesiac?