Absces prsníka a dojčenie. Ako to mám riešiť?

zuzana76
5. jan 2008

Vcera mi diagnostikovali absces prsnika, gynekolog mi vytiahol hnis injekcnou striekackou a nieco vytlacil ale nevedel vsetko, nasadil mi ATB, na kontrolu mam ist o tyzden, zatial som zobrala len 3 tabletky, ale citim, ze sa to horsi, dutinka s hnisom sa zvacsuje a prsnik a aj cela ruka ma bolia. Takze bude asi nutna operacia a drenaz, chcem sa spytat ci je tu niekto, kto mal podobne problemy pocas dojcenia a ako sa to riesilo? Budem musiet maleho odstavit? Ma len 5 mesiacov, chcela by som dojcit aj nadalej. Ak ste tym presli, aka bola operacia? kolko asi trva, vraj sa to robi ambulantne. dakujem za odpovede

zuzana76
autor
7. jan 2008

tak nikto sa tu taky nenachadza?

sarfy
7. jan 2008

cau zuzi, veru, nemam s tym skusenost. ale v knihe od Vicianovej, takmer vsetko o dojceni, na strane 40 sa pise, ze ani absces, ktory sa lieci chirurgicky narezanim a zavedenim drenu, nie je dovodom na prerusenie dojcenia, a lne v pripade velkeho nalezu sa odporuca prve dva dni po zakroku z postihnuteho prsnika nedojcit a odstriekane mlieko vylievat.. len tolko som nasla.. skus ale este kuknut na www.kojeni.net tam mozno este nieco najdes

drzim palce, musi to boliet ☹

zuzana76
autor
7. jan 2008

sarfy dik, pozriem

kosicanka1
7. jan 2008

zuzi, skus zavolat laktacnej poradkyni, oni ti urcite poradia, nam na kurze vraveli, to co sarfy, ze z prasa sa odstriekava a po par dnoch sa koji dalej

google
7. jan 2008

zuzi mne sa toto pred mesiacom urobilo, ale na stehne, strasne to bolelo, museli mi to rezat, takze ja ti k dojceniu nepoviem, iba ak k operacii... mne t robili v celkovej narkoze, lebo to bola hrozna bolest a zaviedli mi tam dren, lezala som 4 dni v nemocke, strasne mi to zavadzalo, bolo to neprijemne, brala som antibiotika Amoxiklav, na 4. den mi ten dren vybrali, to bolo trochu bolestive - a aby som nezabudla kazde rano mi to cistili, to bolo najhorsie. inak som rada ze to mam za sebou a dufam, ze sa to nezopakuje 😒

boba2
8. jan 2008

Ahoj Zuzi, ja som tiez bola minuly tyzden na sone prsnikov pre podozrenie na abces, ale nastastie mi tam nic nenasli. Casto sa mi opakuju zapaly prsnika a nezaberaju mi ani antibiotika. Velmi ti teda poradit neviem, ale byt tebou tak zavolam nejakej laktacnej poradkyni. V Cechach existuje aj Liga kojenia, jedna mamicka mi ju velmi odporucala. Neviem ci je nieco podobne aj na Slovensku, ak nie tak skus zavolat aj do Ciech. Daj vediet ako si dopadla a drzim ti velmi palce.

zuzana76
autor
9. jan 2008

boba ahoj, ja este stale beriem ATB, zatial som nevolala laktacnej poradkyni, zatial ziadny problem nemam, mna to totiz neboli, len ruka a prso, ale tak ako ked mam svalovku, ale bojim, ze ked mi ta hrcka nezmizne, co asi nezmizne lebo mam ATB uz len do zajtra a stale je tam ta hrcka, tak doki vravel, ze to bude musiet narezat a tak vyprazdnit a este cakam aj na vysledky z histologie, tie by mali byt v pondelok, tak sa velmi bojim. Dufam, ze to bude ok, lebo veru na internete som sa docitala vselico. Mne sa urobila hrcka v prsniku tak zrazu, v jednu noc, den predtym som umyvala okna a prechladli mi prsniky, to bolo v decembri a zrazu som tam mala tu hrcku. Isla som aj na sono. Tam mi urcili diagnozu fibroadenom, ale cez Vianoce mi to zacalo cerveniet a boliet to miesto. Tak potom moj doktor urobil sono a on skonstatoval, ze je to absces, on mi hnis odsal injekcnou striekackou a vytlacil, ale nedalo sa mu vsetko, dal mi ATB a povedal, ze o tyzden mam prist na kontrolu, lenze ma dovolenku a bude tam asi az v pondelok. ☹

boba2
13. jan 2008

Tak ako Zuzi uz ti je trochu lepsie? Viem si predstavit ako velmi to muselo boliet. Pondelok je tu uz co nevidiet a uvidis, ze vsetko sa vyriesi. Na nete som nasla, ze aj po abscese sa da kojit a bude ti drzat palce aby si to vsetko zvladla. Inak tu je celkom dobra stranka o kojeni, tyka sa skor retencii a zapalov, ale mozno tu najdes aj nieco uzitocne http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=23

zuzana76
autor
13. mar 2008

pisem pre tie , ktore by mali podobny problem, hrcku som tam mala nieco vyse mesiaca, uplne mi zmizla, lekar mi injekciou vybral hnis a 2x som si vytlacila hnis aj sama a ono sa to uplne zahojilo, nemuseli ani nic rezat a uz je to ok

nelka239
28. feb 2016

Ahojte chcela by som prispieť aj ja, pretože vždy keď mám nejaký problém obraciam sa a hľadám odpovede v rôznych fórach článkoch.. Tak hádam tiež niekomu tento môj príspevok pomôže.. Som prvorodicka takže všetko je pre mňa nové všetko som sa musela naučiť, hlavne som si akosi pomáhala sama pomocou rád ale nikdy mi nikto neukázal ako správne masírovať v sprche hrcky z nesprávneho kojenia, že je dôležité striedať polohy pri kojeni,aby sa im predchádzalo že keď mala úplne nevyprazdni prsník treba odstriekat...A tak som si vypestovala krásnu hrcku, ktorá bola najskôr vo vnútri prsníka veľká ako vajce tak som masirovala,dávala teplú sprchu, medzi kojeniami studené obklady.. Bola som u gyndosa povedal, že keď nie sú horúčky nemôže mi dať atb nech si octanova masť (minula som celú) to som bola akurát na kontrole po sestonedeli o týždeň hrca sa tlačila von,tak som pokračovala v tom ako doteraz, zrazu bola hrca obrovská okolo nej bolo červené zapalena polovica prsník a,a ja stále bez horúčky to robili asi tie zábaly, tak som šla opäť k gyndosa dal mi atb (ten výraz keď to videl nikdy nezabudnem) zápal na hranici abcesu, atb nezaberali a o dva dni nato mi hrca masirovanim trošku pukla a skončila som na pohotovosti (masáž v tomto štádiu už samozrejme bolestiva, vínne zábaly mi už po tej dobe spálili kožu, už v tomto štádiu nezaberá nič) robili mi drenáž pod narkozou bolo tam vyše deci hnisu :( atb do žily už som v nemocnici tretí deň stále mi to čistia na prsníku diera ako do sveta bábätko doma bez mamy na umelej a ja odstriekavam, pretože nechcem prestať s kojenim uvidíme ako mala.. Či bude ešte chcieť.. Každopádne toto všetko v nemocnici už neboli, znie to hrozne rezanie, čistenie,
..ale masáž toho vajca na prsníku bola horšia.. Konečne cítim úľavu.. Od teraz chcem všetko ukázať budem sa pýtať už nechcem toto zažiť totálne mi to narušilo dokonalú predstavu o kojeni.. Ale napriek tomu to nevzdám mala ma hemangiom na tvaricke a verím v to, že aj kojenie prispeje k tomu, aby jej to zmizlo.. Ak máte nejaký problém choďte hneď na vyšetrenia nepustujte si zápaly a abcesy.. Tým, že si o tom prečítate to nevyliecite.. Inak horúčku som nemala ani raz..

tinkazilina
28. apr 2016

@nelka239 ahoj mozem s spytat ako ste dopadli? ako s dojcenim? pokracujes este?

nelka239
29. apr 2016

Áno pokračujem 🙂 malá sa hneď prisala aj keď mala pauzu, dávali sme nutrilon, nemohla som ju kojit kvôli atb...ale aj mlieka som mala menej, tak som odsavala popri dojceniu,pila čaje vineu,.. Trocha to pomohlo... Ale hlavne treba prikladať to je asi naj...

hori
8. máj 2016

@nelka239 mozem sa ta spytat... ako sa ti zahojila rana po abscese, ked si ho mala taky velky? mne rezali v januari, nechceo sa mi to hojit, rana stale hnisala, konecne to mam v poriadku, ale jazva ako svet... 😒

nelka239
8. máj 2016

Zahojilo sa to rýchlo, ale ešte to nie je ono, taktiež obrovská jazva :(

nelka239
8. máj 2016

@hori poslala som Vám aj foto neviem či došlo

hori
8. máj 2016

@nelka239 ano, ano, diky moc za zdokumentovanie, aj som vam odpisala... ja mam momentalne abscesovy kolotoc, stale sa mi opakuju a velmi dlho sa hoja, tak som z toho mierne na prasky... nastastie nekojim, deti uz nie su babatka, to ako klobuk dolu pred kazdou, ktora s tym dokaze este aj dojcit...

kaciatko81
8. máj 2016

@nelka239 teraz som nasla tuto temu... tiez to mam za sebou... jazvicka ostala, aj ked hojilo sa to relativne dlho, zda sami, ze cca 2m... maly sa tiez pekne prisal, postupne sa aj tvorba mliecka upravila a nakoniec som ho kojila dva roky. Velmi drzim palce!
@hori nezavidim ☹ nevedia preco sa to deje? Drzim palce!

hori
8. máj 2016

@kaciatko81 zatial nezistili, z coho to je... a to ma okrem chirurga riesi aj mamolog a imunolog... ale vsetky odbery krvi v poriadku, stery z rany negativne, takze ani nevedia ake atb mi nasadit, ani ako ma liecit, iba tak, ze si to stale cistim a ked to potrebujem uz konecne dorazit do uplneho zahojenia, tak si na ranku supnem antibioticku mast.

tinkazilina
8. máj 2016

@nelka239 ahoj to je skvele, ja som sa pytala kvoli kamoske, ta sa potrapila ma 3 tyzdnoveho synceka, ja som nastastie tento problem nemala, dojcim uz 4 a pol roka zatial bez ujmy 🙂) vsetko dobre prajem

akcul13
19. jún 2018

@nelka239 mozem sa spytat, ako dlho ste bola v nemocnici? A doma ste museli s tym nieco robit?

nelka239
21. jún 2018

@akcul13 dobrý večer, nebola som tu dllllho, uz je to takmer vyse dvoch rokov.. Tuším to boli štyri dni.. Ale ja som mala naozaj velku hrcu.. Ešte stale mam jazvu...

akcul13
22. jún 2018

@nelka239 no aj ja aom mala velku hrcu a uz som tu od pondelka. A potom ste s tym uz nemala problem, nevracalo sa vam to?

nelka239
23. jún 2018

Nie, uz sa to nevratilo.. Našťastie 😊

silvia1804
10. okt 2018

Ahojte, chcem sa opýtať, či sa tu v súčasnosti nachádza osôbka s abcesom prsníka. Mne pred pár dňami sám praskol. Bola som na pohotovosti, užívam ATB, no doktor mi povedal, že je možné, že sa nevyhnem drenáži. Prsník však vyzerá lepšie, pomaly mizne začervenanie, ale stále mám také zatvrdlinky na dvorci. Viete mi niečo na to poradiť? Ja si na to dávam octanovú masť, ale nejako sa to nelepší.