Absolvovali ste niekto CT vyšetrenie mozgu?

anjelik2019
8. aug 2020

Ahojte, je tu niekto, kto absolvoval ct mozgu? Ako dlho asi trvalo vyšetrenie, človek je celý v tuneli, či len hlava?

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelik2019
autor
8. aug 2020

@sella38 ďakujem veľmi pekne za odpoveď a ešte otázka, dávajú aj kontrastnu látku? Ja to nemám napísané na žiadanke, ale pri objednávaní termínu na ct bola spomenutá, tak teraz neviem, či dajú, či nie.

kataina
8. aug 2020

mne povedali, že možno daju, ale nedali mi kontrastnu latku. Neviem od čoho to závisí

lussy170
8. aug 2020

@anjelik2019 kontrastnu latku zvacsa podavaju tym ktori trpia klaustrofobiou alebo maju strach z takych tunelov ...

lussy170
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tripetta
8. aug 2020

@lussy170 Kontrastná látka sa proti úzkosti či fóbii predsa nepodáva :D :D To skôr náladovka.

pablito555
9. aug 2020
lussy170
9. aug 2020

@pablito555 😂😂😂😂😂😂😂😂😂

zdenka7887
10. aug 2020

@anjelik2019 Dobry den, prečo CT mozgu a nie Magnetická rezonancia. Prečo sa chcete dať ozarovat? Magnetická rezonacia je ma mozog lepšia metóda,ako CT a nevyzaruje nebezpečné žiarenia .
Viem o čom píšem,lebo tiež mám za sebou vyšetrenie mozgu.

zdenka7887
10. aug 2020

Ten tunel pri Magnetickej rezonancii je úplne v pohode ,nie ste v ňom zatvorená
Áno vydáva zvuky,ale vyšetrenie trvá do 15minut zvyčajne a dá sa to vydržať v pohode.
Ak niečo, máte v ruke tlacitko a môžete ho nevyhnutne stlačiť. Mali by ste zvážiť CT,je to nebezpečné ozarovanie, ktoré môže do buducna Vám vyvolať rakovinu... hoci sú už modernejšie a rýchlejšie ct stále vyžarujú nebezpečné ziarenia . Ja by som trvala na Magnetickej rezonancii,nedajte sa odbiť a keď bude s tým mať problém lekár, stále môžete zmeniť.

zdenka7887
10. aug 2020

@anjelik2019 Magnetickou rezonanciou sa dá vyšetriť celé telo okrem pľúc

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zdenka7887
10. aug 2020

@sella38 ako ste napisala Magneticka je najpodrobnejsie vysetrenie,kde sa dá objaviť aj to čo na CT nevidno. Tak načo sa nechať ozarovat CTečkom.

miro1360
16. aug 2020

CT-čko - čím ďalej od hlavy a brucha, tým bezpečnejšie. CT hlavy je celkom brutal. Normálne v niektorý moment môžete (niekto nemusíte) cítiť zmeny čuchu, pretože to žiarenie praží cez čuchové bunky. Je to úplne špecifický pocit čudnej novej "vône" :D Keby ste mali zatvorené oči a mali by ste tipovať čo s vami robia, tak na 100% uhádnete že to je CT :D Jedno kompletné CT vyšetrenie uškodí mozgu, aj všetkému čo je na hlave vrátane oči, možno okrem zubov (uškodí aj orgánom v brušnej dutine ak sa robí brucho) asi tak veľa, ako keby vám spravili 30-50 klasických RTG snímkov naraz po sebe (je rozdiel keď RTG robia s odstupom, vtedy je to nič). Asi by pri tom CT inak nebol ten doporučený časový odstup medzi jednotlivými CT iba tak zo srandy. Určite voľte magnetickú ako voľbu číslo jedna. CT-čka si nechajte na kritické situácie, kde skutočne nemajú zastúpenie a sú tak nenahraditeľné (napríklad angiografie) - situácie kedy ide o život, ale o tom už väčšinou nerozhodujete. Čo sa týka kontrastných látok, tak bohužiaľ, niekedy to bez nich nejde podrobne vyšetriť (presnejšie detaily štruktúr, tráviaci systém).

zdenka7887
16. aug 2020

Celé telo sa dá pozrieť Magnetickou rezonanciou,okrem pľúc.
Jeden lekár mi povedal,že po CT vyšetrení, by sa ani RTG nemalo robiť za 5 rokov.
CT sa ma robiť, len v života ohrozujúcich prípadoch a nie tak choďte a uvidíme čo ďalej .🤦‍♀️

loginexistuje
16. aug 2020

ja idem buducu sobotu na MRI aj s kontrastom .... na MRI mozgu ... mne povedali ze CT hlavy sa nerobia velmi ... idem na kramare ...

marca12
16. aug 2020

Ja som odmieta ct vysetrenie mozgu. Mam strach z toho oziarenia. Caka ma MRI a toho sa tiez obavam,ale musim ist.

loginexistuje
16. aug 2020

@marca12 a preco ta neposlali priamo na MRI mozgu .... ja som bola u neurologa a on mi dal ziadanku priamo na MRI ... a objednali ma tak cca o tri tyzdne k dr magnet na kramaroch ...
podla mna ak je indikacia tak preco posielaju pri mozgu na CT ..?

ja som bola na CT pred dvomi rokmi s kontrastom na CT brucha ... mala som nalez pri sono ... ale bolo to nakoniec ok resp. musela som este na kolono potom

loginexistuje
16. aug 2020

@marca12 resp. aku mas diagnozu ze sa toho obavas ?

zdenka7887
16. aug 2020

@loginexistuje tiež nechápem prečo Vás poslali na CT brucha,keď sa robí vyšetrenie brucha s kontrasnou latkou Magnetickou rezonanciou. To aj na koleno ste boli na CT?

loginexistuje
16. aug 2020

@zdenka7887 ja som koleno neriesila ale bola som na gastro, robili mi sono nasli zvlastny utvar ... poslali ma na CT s kontrastom, potom som sla na kolonoskopiu a vybrali mi nejake polypy ci co ale bolo to ok nakoniec ... my mame v rodine rakovinu creva (moj otec, jeho otec stryko .. na to zomreli)
a bola som u odbornikov ... tak myslim ze to bolo opravnené .. na heydukovej som bola vzali ma po sone velmi rychlo v priebehu dni na to.

20erika07
16. aug 2020

Ako sa moze poskodit mozog z ct? Ja som mala ct mozgu aj sestra aj otec atd a vsetci sme ok fu normalne som vystrasena

marca12
16. aug 2020

@loginexistuje migrena

zdenka7887
16. aug 2020

@loginexistuje mohli Vás poslať na Magneticku s bruchom,je to to isté, len bez ozarovania. Aspoň Vás pred vyšetrením upozornili aké su rizika z CT vyšetrenia? Či, len Vám dali podpísať, že na vlastnú zodpovednosť.

zdenka7887
16. aug 2020

@marca12 budete v poriadku, zvládnete to

loginexistuje
16. aug 2020

@zdenka7887 pozri ja svojim lekarom doverujem chodim tam na kontroly kazdych 6 mesiacov ... odvtedy mi CT nerobili len sono a kolonoskopiu ...

@marca12 to bude v pohode ... migrena je pomerne bezna ... u nas to mava moj muz hlavne sa neznepokojovat a menej stresu ...