Absolvovali ste niekto YAG laser - druhotnú kataraktu?

rena0908
22. mar 2021

Dobrý deň, prosím Vás, vie mi niekto poradiť, alebo napísať svoj názor? Bola som operovaná na obe oči - výmena šošoviek (šedý zákal, astigmatizmus). Po troch rokoch som začala zle vidieť a šedivo a po návšteve u lekára mi zistili druhotný šedý zákal. Bolo treba absolvovať YAG laser, kde sa otvorí púzdro šošovky a zakalenie sa vyčistí. Prosím Vás, absolvoval niekto takýto zákrok? Ako dlho sa Vám čistil zrak? Ako dlho ste mali očné mušky, alebo rozmazané, neostré videnie? Všade sa píše, že hneď po zákroku sa Vám ostrosť zraku vráti, ale ja po štyroch dňoch vidím stále rozmazane, občas ostro, a hodne sa mi zahmlieva pred očami. Ďakujem za Vaše rady, tipy, skúsenosti.

zuzka102
22. mar 2021

No ja zo 2 mesiace, čo si pamätám. Vlani som bola na yag laseri.

rena0908
autor
23. mar 2021

@zuzka102 a teraz už máte v pohode? zrak ostrý, bez problémov?

zuzka102
23. mar 2021

@rena0908 Je to lepsie nez bolo po zakroku. Vtedy som si aj nadavala ze na co som nan isla. Ja som totiz nemala (pred zakrokom) problem so zrakom ako takym, ale bolievalo ma oko. Tak mi v duhovke spravili YAG laserom taku mini dierku, aby mi ocna tekutina lepsie prudila (a vraj potom by ma oko mohlo prestat boliet).

zuzka102
23. mar 2021

@rena0908 Traja lekari mi vraveli, ze po zakroku budem hned normalne vidiet, no ja som minimalne mesiac - mesiac a pol pocitovala na oku taky akoby "zavoj/clonu", proste ze som nevidela ostro a akoby mi nieco na oku, resp. pred okom vadilo. Potom to ale postupne samo odislo (ten "zavoj/clona" myslim).

rena0908
autor
24. mar 2021

tak ja som na tom podobne, ako Vy. Práve dnes som bola u lekárky a keď som jej popísala ten závoj/clonu, tak tá vôbec nevedela o čom točím. Ale vyšetrenie ako také dopadlo dobre, sietnica je v poriadku, takže nič iné mi neostane iba trpezlivo čakať ako sa to bude vyvíjať. Čo ma trošku naštvalo, že mi namerala dioptrie, ktoré som o výmene šošoviek vôbec nemala. Ale pravdepodobne aj ten zrak sa bude ešte ustalovať. To mi ale pani doktorka tiež nevedela povedať. Tak čakám ešte na vyjadrenie priamo z kliniky, kde mi to robili. A mimochodom, tiež som si nadávala, na čo som na to išla :D :D ale snáď všetko dopadne dobre 🙂

zuzka102
24. mar 2021

@rena0908 Ale hadam ano. 🙂 Mna tiez tyzden-dva-tri po tom zakroku vysetrovali 3 rozni ocni doktori (vratane neuro-oftalmologicky) a vsetci traja hovorili, ze vsetko vyzera byt OK a netusia preco pocitujem to co pocitujem. No a potom neskor (niekedy zaciatkom tohto roka) som v casopise Zdravie presne citala o tomto zakroku, a tam pisali ze kludne aj 6 tyzdnov moze byt pocit toho "zavoja" na oku. Hlavne ze ani jeden z doktorov mi to nespomenul...

scorpionflower1
24. mar 2021

@rena0908 Ja som bola na YAG cca 4 mesiace po operacii katarakty. Ze by to nejako vyrazne pomohlo sa neda povedat. No ten zrak po operacii (ja mam multifokalne sosovky) bol este pol roka mozno aj vyse taky vseliaky. Okuliare pouzivam na citanie, ked su horsie svetelne podmienky, inak nie. Uz to ani nevnimam.

rena0908
autor
25. mar 2021

@zuzka102 to nie len že doktori nespomenú, ale nikde o tom nie je ani zmienka, ako sa bude chovať oko po YAG laseri. Všade iba napísané, že videnie bude jasné, čisté. Ale pravdou je, že to asi bude trvať nejakú tú chvíľu, než sa to ustáli. Pani doktorka z kliniky mi písala, že musím byť trpezlivá a vraj to bude ok. Tak budem čakať :D :D

rena0908
autor
25. mar 2021

@scorpionflower1 joj, nestrašte, že to nepomohlo. Ja pevne verím, že to bude lepšie. Teraz je to také, chvíľku ostré v pohode, chvíľku rozmazané, chvíľku hmlisté. No čo Vám poviem, také nijaké. A musím priznať, že ma to poriadne vytáča :D ale zaradím trpezlivosť, ako píše aj zuzka102 a snáď bude dobre 🙂

taktotedanie
7. apr 2022

@rena0908
@zuzka102 mate rozne diagnozy to spolu nesuvisi

taktotedanie
7. apr 2022

@rena0908 dufam, ze ste mali po YAG-u aj protizapalove kvapky!

angy35
19. okt 2022

Bola som pred par hodinami, 3 roky po prelexe som zacala vidiet menej ostro. Zatial super ale vraj to moze kolisat. Zakrok bezbolestny, kazde oko max 2-3 minutky.

hoohoo
23. apr 2024

@rena0908
@rena0908 dobrý deň prajem, za, ako dlho sa Vám poopravilo úplne videnie? Ďakujem veľmi pekne