Agnus castus.Skúšali ste niekto túto liečivú rastlinu?

eva4444
17. aug 2008

Ahojte.
skusali ste niekto tuto liecivu rastlinku? vraj pomaha pri nedostatocnej tvorbe progesteronu v LF, hlavne ked zena spini par dni este pred zaciatkom MS.

dankakk
17. aug 2008

ahoj evka... este som o tom nepocula, ale to spinenie v LF je moj velky problem... tak mrkam nieco na nete, co to vlastne je 😕

dankakk
17. aug 2008

tot som nasla:
# Charakteristika: Vitex agnus castus (Vitex jahňací = Chaste Tree Berry) je odporúčaným doplnkom pri liečbe porúch vaječníkov a maternice najmä znížením hladín prolaktínu a zvýšením estrogénov účinkom na hypotalamus a hypofýzu. Okrem toho znižuje FSH a zvyšuje LH. Priaznivo pôsobí najmä predmenštruačný syndróm (PMS), bolestivú menštruáciu a klimakterické poruchy. Názov chaste = cudný bol odvodený od pozorovaného používania tejto rastliny u mníchov, ktorí s pomocou výťažkov z tejto rastliny znižovali svoju pohlavnú túžbu (libido). Účinky tejto rastliny boli opísané v herbári už v roku 1633.
# Používa sa na: Poruchy pravidelnosti menštruačného cyklu, premenštruačný syndróm - ťažkosti, ktoré sa objavujú niekoľko dní pred pravidelným mesačným krvácaním, ako je bolesť a tlaková bolestivosť prsníkov, psychická nevyrovnanosť. pocity napätia a bolestivosť prsníkov (mastodynia)
# Forma prípravku: Súčasť rôznych prípravkov a liekov - napr. Agnucaston, Femine plus, Periodin a pod.
# Latinský názov: Vitex agnus-castus
# Ľudový názov: Abrahámov krík, Mnišský pepř

gerena
17. aug 2008

ahojte. agnus castus sa pouziva hlavne na predmenstruacny syndrom, bolestivu menstruaciu, tym ze znizuje tvorbu prolaktinu. mierne znizuje FSh a zvysuje LH. u nas pripravok Agnucaston v tabletkach alebo kvapkach.
ja som ho dost dlho uzivala ale nebadala som nijaku velku zmenu, no mozno tebe viac pomoze 🙂 🙂

eva4444
autor
17. aug 2008

ja som hladala hlavne pod nemeckym nazvom 'mönschpfeffer' a tam som nasla ze je dobry pri nedostatocnej funkcii zlteho telieska kt. sa prejavuje spinenim pred MS. tak som si zakupila a uz par dni papam. a vycitala som aj na viacerych forach ze babam pomohol. ze udajne to dostali aj od lekara, miesto ked niekedy v tomto pripade predpisuju progesteron na upravu. no bohvie.

fifinka31
17. aug 2008

Hm,tak o tomhle jsem este neslysela,jelikoz jsem jedna z tech co trpi nekolikadennim spinenim pred MS,tak asi zajdu do bylinarstvi a vyzkousim.
Ale cetla jsem nejake odkazy,a nekde psaly ze zvysuje libido,a jinde ze snizuje-ja bych brala spis to zvyseni 😉 a ze muze pomoci donosit zdrave plod,a jinde ze se nema brat v tehu-tak nevim.
Dekuji za info o tehle bylince.

eva4444
autor
18. aug 2008

baby kuknite co som nasla:

Agnus Castus (also commonly known as Vitex) is a hormonal balancing herbal remedy which can really help women with problems caused by low progesterone/high oestrogen levels, such as premenstrual syndrome, irregular cycles, abnormal bleeding, period pains and acne.

One of its effects is to stimulate the production of the luteinising hormone (LH) by acting on the pituitary gland. LH is involved in the development of a small gland in the ovary called the corpus luteum where progesterone is made. If the corpus luteum does not develop properly, the luteal phase (second half) of the cycle is reduced and too little progesterone is produced.

Agnus Castus therefore increases progesterone production and so restores the balance between progesterone and oestrogen.
It also decreases secretion of follicle stimulating hormone (FSH) and helps to neutralise the excess testosterone occurring in Polycystic Ovary Syndrome.

fifinka31
19. aug 2008

Ahojki,tak jsem si dnes Drnek Obecny-agnus castus koupila za 20kc,bylo mi doporuceno udelat si z toho tinkturu,tak uz mam doma aji cistou vodku a zitra si to nalozim,musi to lezet 14dni,pak precedit a denne 3krat 20-30kapek.Mam to na 2,5dc lihu-vodky.Takze me to vyjde na cca 60kc.

kikusa100
22. aug 2008

ahojte kocky.. pomohol vam nejako agnus?? dajte vediet...dik. 🙂

josefka
22. aug 2008

ja ji ted uzivam, mam po vysazeni HA strasne rozhazeny hormonalni system. Nedostala jsem 45 dni mesicky a tyden po tom, co jsem ji zacala uzivat jsem je dostala. Porad ji uzivam a zda se, ze se to snad vraci do normalu.(tuktuk)

Tem z vas, co nemaji dost telesneho tuku mozna nepomuze - tim myslim, ze pokud jste hubenejsi nez byste mely byt.

achalteke
22. aug 2008

Ahoj holky já beru Agnucaston už rok a půl a teda nevím jak mi pomáhá, každopádně mi upravil mrchu a mám ji teď víceméně pravidelně (předtím cykly 30 až 70 dnů) 😉

zuzu_z
14. sep 2008

babulky ale to je jen na recept není???ten agnucaston...

silente
14. sep 2008

Holčinky, já brala toto:
http://www.lekynainternetu.cz/pro-zeny/mastodyn...
volně prodejné 😉
Držím palečky!

achalteke
14. sep 2008

zuz já ho kupuju bez receptu 😉

lenuliatko
15. sep 2008

Ahojte, tak ja som si Agnucaston kúpila, keď som si prečítala vašu diskusiu a už ho papám 7. deň. Šla som do lekárne s obavami, či ho budú mať a či mi ho predajú bez receptu a v pohode 🙂 Inak nemám nejaké hormonálne problémy, ale nedarí sa otehotnieť aj keď sme obaja ok, tak verím, že aspoň trochu pomôže. Hlavne, keď som si tu niekde prečítala, že nejaký lekár v nemecku to dáva pacientkam a že sa ešte nestalo, aby po ňo neotehotneli. No nevyskúšaj! 😀 A ak by aj nemal mať nejaké zázračné účinky, tak ten placebo efekt, že pre seba niečo robíme, že to musí pomôcť, má možno väčšiu silu, ako samotný liek. Tak nech nám pomáha a verím, že sa onedlho jedna po druhej prídeme pochváliť pozitívnym testíkom 😉

kikusa100
16. sep 2008

ahojte baby..ja tiez bereim ten agnucaston..uz som vybrala jedno ballenie..tak uvidime ma sa brat 3-6 mesiacov..okrem toho som sa docitala na ceskom fore, ze na spinenie je dobry ascorutin. dostanete ho v lekarni bez predpisu.je to vytazok z rastliny ruta alebo tak nejako a este obycajny vitamin C. mozem vam vsak povedat ze tento mesiac som spinila uz len 1,5 dna co predtym 4-5 dni. takze agnucaston a ascorutin asi zabera. a okrem toho som si kupila zensky caj pila som ho do ovulky, a po ovulke rebrickovy caj, rebricek je tiez dobry proti spineniu, zastavuje krvacanie..treba vyskusat. kazdopadne odporucam agnucaston a aj ten ascorutin je to super.

eva4444
autor
16. sep 2008

baby mne to pomohlo na spinenie 🙂 ale beriem to iba druhu polovicu cyklu 😉

bambulka.n
22. sep 2008

Ahoj holky,
prosím Vás, kde můžu ten drmek (Agnus) sehnat? Chtěla bych ho v kapkách, ale mají ho jen jako plod a nevím, jak si z něj udělat tu tinkturu. Děkuji za odpovědi

fifinka31
22. sep 2008

KIkuska,tak sme dve.Ja piju Drnek mesic,a spino ted jen 2dny(jindy4-5dni)zadne PMS,zadne bolesti prsou(jindy uz od ovu a silne)Dnes 1DC-bruch poboliva mirne,jindy to mam na 1-2 tabletky prvni den.
Takze na tom Drnku neco bude.Akorad me teda v prubehu cyklu sem tam pobolival bruch jako na MS-ale to mozna jak se ve me srovnavaly hormony.Ale at to nezakriknem🙂)Uvidime co dalsi cyklus.
Bambulka-Drnek-plody,koupis v bylinarstvi,a smichas s lihem-ja s cistou vodkou,a 14dni se louhuje,pak precedit a pit 20kapek 3krat denne.Ale tohle vse ti musu rict aji ta bylinarka.Mi to primo poradila,ze je lepsi tinktura vlastni udelana,nez z toho slozite varit cajiky.Aji mi rekla jaky pomer plodu a lihu.

zuzu_z
22. sep 2008

fifi též jsem si koupila ty bobule. A ta tinktura jaký je poměr? Mám toho malý pytlíček asi za 20Kč. Možná mám blbý dotaz ale ta tinktura to se pak co s tím dělá??? omlouvám se, ale fakt netuším... pokud to nezabere, zkusím agnucaston

bambulka.n
22. sep 2008

Fifi, já si drmek budu muset objednat z internetu, protože o žádném bylinkářství tady u nás ve Zlíně nevím. Nevíš, jaký byl ten poměr toho drmku a vodky? To jsi normálně nasypala do vodky ty kuličky a 14 dní luhovala?

zuzu_z
23. sep 2008

holky tak ten AGNUCASTON je na předpis. Ptala jsem se už ve 3 lékárnách
achalteke kde ho kupuješ bez receptu???

fifinka31
23. sep 2008

Holky nasla jsem ten pytlik,takze je to:50g Drnku obecneho na 1/4(ctvrt)litru vodky(lihu)
Kulicky nasypete do sklenice(zavarovaci)zalijete vodkou odmerenou uzavrete,a nechate nekde ve tme to luhovat,semtam protrepat.Po 14 dnech scedit pres platynko,nalit do nejake vymite flasticky od nejakych kapek treba,a pak vzdy 3 krat denne kapat 10-20kapek do 1dc vody.-vypit:-)
Zuzu Agnukaston je to same Drnek=Agnus Castus.Agnukaston-to bude neco z lekarny ne?Bylinarka mi rekla ze takhle v tinkture to bude mit nejsilnejsi ucinek,a mate jistotu ze vam to nikdo s nicim nezredil!A vyslo me to na 20kc-bylinky+80kc pul l vodky,takze 20+40=60kc!!!A mam toho urcite tak na 3 mesice minimalne.
Tak at vam to pomuze,nevim jestli k mimi-na tohle ja neverim,ale urcite to muze srovnat hladiny hormonu.

achalteke
23. sep 2008

zuzu_z tady u nás v obci (Lipensko) - úplně bez problému mi ho lékárník prodává a nejen mě....
Teď mě o něj požádala kamarádka a já šla a normálně ho koupila (stojí cca 160,-) 😉

zuzu_z
24. sep 2008

achal tak to mám asi smůlu že jen tady to nejde... 😒 nebo co... ☹
fifi děkuji. Taky asi zkusím tinkturu...

mariynka
5. dec 2008

mne AGNUCASTON odporucili dnes, kvoli nepravidelnej menstruacii a strasnej bolest v prsniku ☹ ☹
dostala som ho bez predpisu, mam ho uzivat 1x2tabl. 😉 pol roka, potom na kontrolu,

ake mate skusenosti???pomaha??? 😉

mariynka
10. dec 2008

baby, beriem ho do soboty, ale zda sa,ze zabera 🙂 🙂 🙂

nanai
11. dec 2008

Ja jsem taky Agnucaston brala, společně s Pyridoxinem, rozhodne mi vyrazne pomohl na bolesti prsou pred menstruaci, ktere jsem mela predtim hodne vyrazne..a s Agnucastonem/+pyridoxinem/ jsem prsa necitila skoro vubec. Špinění před MS jsem taky neměla, i když luteální fáze zůstala poměrně krátká-rovných 10 dní.Ted uz asi tyden neberu Agnucaston, ale tinkturu z drmku kterou jsem si doma sama pripravila, tak uvidime jestli to bude zabirat stejne jako Agnucaston.

andelka
11. dec 2008

maryinka: Já jsem u nás Agnucaston nesehnala a v internetové lékárně píšou, že je na recept. Ale mám vyhlídnuté bylinkářství, tam jsem se ptala, drmek v kuličkách mají, paní mi říkala i ten recept, ale přesně bych si ho zapsala až při nákupu, zatím rozmýšlím.
Já už vymýšlím kde co, jen abych nemusela přímo léky. Mám pozdní ovulaci, tělu strašně dlouho trvá, než se k ní dokope, ale zatím jsem neobjevila nic, co by tomu pomáhalo.

mariynka
12. dec 2008

u nas ho maju bez receptu 😒 tiez chcem neskor skusit tu tinkturu, uz len pre to,ze je lacnejsia a silnejsia..kvalitnejsia..

naty
2. feb 2009

já bych řekla, že je to to samý co mastodynon...chtěla sem u nás v lékárně agnucaston, tam mi bylo řečeno, že to v životě neslyšeli 😕 , takže sem chtěla mastodynon a měli poslední...stálo mě to něco přes 200,- (což mě mírně zaskočilo) a je tam napsaný složení: primárně agnus castus, alkohol a ještě nějaký kytičky 😀 ...vysadila sem HA, měla sem dřív strašně nepravidelnej cyklus, tak to zkusím a uvidím, akorát tam nepíšou, jak dlouho se to má užívat... 😒 ...asi teda vyjde levnějc ta domácí tinktura...