Ak som mávala herpesy vyhnem sa kiahňam?

juliett
31. máj 2006

ahojte všetky,
chcem sa spytat na jednu vec ohladom kiahni. Sice svadba bude az o mesiac a potomok tiez nie je na svete, predsa len by som chcela vediet, ako to funguje, ak som este nemala kiahne a budem mat dieta. (alebo ci mozem ist pozriet snubencovu neter, ked ma kiahne) Chytim ich nechytim ich? (Vraj v dospelosti to uz nie je velka vyhra) som pocula taky nazor, ze ak som mala v detstve a pocas dospievania celkom casto herpesy tak ze kiahne vraj nechytim a nikdy nebudem mat, lebo vraj herpes je nejaka alternativa kiahni. Pocul o tom niekto nieco? Ake mate skusenosti s chytenim kiahni v dospelosti?

cucuska
31. máj 2006

Ahoj. No ja ti poviem len takto. Môj brat je teraz 10 ročný. Asi pred rokom mal kiahne.Chytil ich asi niekde v škole. Šla som ho s manželom pozrieť a o 2 týždne som ichm mala aj ja. Manžel našťasie nie ,on ich mal už v detstve, čo je ešte nie. Ale som veľmi rada, že ich mám za sebou. A čo sa týka tých herpesov, tak to neviem. PA

juliett
autor
31. máj 2006

a ako si to znasala? bolo to zle, vraj su pri tom teploty a co ja viem co este...prevencia (vakciny) asi na to nie je ziadna co?

cucuska
31. máj 2006

Znašala som to dosť komicky. Vyzerala som ako jahoda-myslím tým ,že som bola totálne dobotkovaná. Pýtala som sa lekárky, Že čím je človek starší má toho viac. A Áno mala som aj teploty a dosť to svrbelo ale dalo sa. Len sa netreba škriabať. Inak mne veľmi pomohol tekutý púder. Rýchlo mi to vysušilo a bolo. Ale nemusíš to chytiť. A vakcíny su asi neni. neviem

katalienka
31. máj 2006

moja kamoska to dostala ako asi 24rocna a bolo to hrozne... mala vysoke teploty, marodovala snad mesiac, mala ich aj vo vlasoch, ci v puse... a boli obrovske... aj take ze 3cm chrasticky. sa s tym poriadne natrapila. ja by som to pred svadbou nijak neriskovala... a suvis s herpesom nepoznam....

katrin
31. máj 2006

juliett: u žien to nie je až také tragické, keď dostanú niektorú z týchto "detských" chorôb v dospelosti. U mužov spôsobujú tieto choroby až neplodnosť. Radšej by som to ale neriskovala.... Hlavne, ak máš pred svadbou, radšej neprichádzaj do styku s deťmi, ktoré majú kiahne. Neviem, akú dobu trvá, kým sa ti prejaví choroba, len aby to nebolo tesne pred svadbou 😒

cucuska
31. máj 2006

Aj ja si muslím, že by si to nemala riskovať. Už tomás za pár tak vydrž. PA

juliett
autor
31. máj 2006

no jasne to vydrzim. ale kazdopadne je lepsie vediet o moznych komplikaciach v buducnosti a este jedna vec, ostavaju potom jazvy ked su kiahne v dospelosti?

cucuska
31. máj 2006

Keď sa škriabeš tak áno. Mne zostala jedna nad obočím. Je síce malinká ale keď sa lep%Sie kukneś tak ju uvodíš. Zásadné pravidlo je : Neškriabať aj keby to akokoľvek svrbelo.

lara1znk
31. máj 2006

Aj ja viem tak ze je to ovela horsie v dospelosti. Takze radsej by som nikam nesla kym nevyzdravie.
O tych herpesoch som nepocula.

ivankaalenka
31. máj 2006

Kiahne nemaju nic spolocne s herpesom, Ak si ich nemala, tak ich mozes dostat, v dospelosti to ma horsi pribeh a ak je zena tehotna, tak by sa mala vyhybat osobam,ktore ich maju, pretoze mozu sposobit , ze sa plod nebude dobre vyvijat, tak si treba davat pozor. A jazvy ti ostanu len vtedy, ked si to budes skriabat, to je jasne, to je jedno, ci si dieta, alebo dospely. Ahoj

govinda
31. máj 2006

Urcite to ma horsi priebeh v dospelosti, kdezto u deti to doslova len preleti. Ja som mala kiahne ako 6 rocna, mali sme ich naraz s bratom. Jazvicky mi nejake ostali, ved male dieta sa nad tym nezamysla, ci bude mat jazvy. Moja sestra mala kiahne ako 16 rocna a uz to bolo horsie - vyssie teploty, bola dost dlho vypisana.
O suvise s herpesom som nikdy nepocula, ale odbornik na to nie som.
Urcite neriskuj, do svadby to uz nemas daleko. 😉

pikha
1. jún 2006

juliett, ja sa pripajam k ivkaalenke.. kiahne a herpes nijako nesuvisia... a keby aj nejakym neprebadanym sposobom suviseli, rozhodne sa na to pred svadbou netreba spoliehat. Poznam jednu kocku, ktora dva dni pred svadbou dostala osypky. Bol to dost brutal, vyzerala hrozne a tiez mala vysoke teploty. Horko tazko lekar povolil, aby sa na tu polhodinku mohla zucastnit obradu a potom sup sup nazad do postele.. a tak bola dlho ocakavana a vytuzena svadba nakoniec bez nej. Pochybujem, ze toto chces. Takisto je pravda to, ze sa pri kiahnach matky plod nemusi dobre vyvijat.. naozaj to netreba riskovat. A k tym jazvam.. ja som mala kiahne v 16tich, tri tyzdne doma, teplota, ale jazvy nezostali. Tak sa drz a peknu svadbu 🙂

peha
1. jún 2006

ahoj, ked ma niekto kiahne a si navyse tehulka, velmi si davaj pozor.

ja som mala kiahne ako dospela, a malo to velmi skaredy priebeh.
nielen klasicke vyrazky a svrbenie, ale pridruzili sa k tomu - horucky, zimnica triasky a po par dnoch mi nasadili aj antibiotika. no vlieklo sa to so mnou cely mesiac. takze pozor, netreba podcenovat, radsej trosku pockaj, ked bude neterka fit. alebo sa radsej uplne vyhnut, nestoji to za zdravie babatka. a jednak to vycerpa strasne teba a mimi bude potrebovat silnu a zdravu maminku.
a herpesy s tym nesuvisia - to je alergicka reakcia imunitneho systemu - a praveze kto mava herpesy, mava slabsi imunitny system, jeho telo takto reaguje na rozne, aj beznejsie zapaly.

juliett
autor
1. jún 2006

baby dakujem za infosky 🙂

peha
1. jún 2006

a peknu svadbicku, nech vsetko dobre dopadne 🙂

juliett
autor
1. jún 2006

Peha : vdaka, hlavne dufam ze sa pocko trosku umudri a vyjde aj slniecko ☹
a babo zatial na ceste nie je

peha
1. jún 2006

aha - lebo z vety budem mat dieta - som nejako usudila, ze si buduca mamka 🙂
nevadi, i tak sa vyhybaj - presne ako pisali kocky, aby si nemala pokazenu svadbu. bola by to skoda.
no a nech vyjde to slniecko. ale citim v kostiach ze buduci tyzden uz bude lepsie. 😉

juliett
autor
1. jún 2006

tak to by som rada verila tym tvojim kostiam 🙂
tie moje reumaticke ale hovoria nieco ine ☹

peha
1. jún 2006

aj moje su reumaticke - niekolko operacii 😀 😀 uz mam za sebou 😀
este dnes bude hnusne, zajtra menej, vikend premenlivy a oteplenie - mierne - buduci tyzden cca streda.

lubik
6. jún 2006

tiez sa pripajam - kiahne a herpes nemaju spolu ziadny suvis. s bratom sme si uzili kiahne, ked sme boli mali, tak to bolo v pohode. a herpes som zdedila po mame - mavam ho kazdy rok aspon 1x. ale nastastie nie az tak hrozne ako moja mama. 😉

mcw
6. jún 2006

Juliett,
kiahne maju spolocne s herpesom to, ze virusy ktore sposobuju kiahne a herpes patria do tej istej herpesovirusovej familie. Herpesovy virus sa vola herpes simplex a kiahnovy virus sa vola varicella-zoster. Pretoze to su dva rozdielne virusy, tak ten herpes simplex ti nenarobi take protilatky, ktore by zaucinkovali voci varicella zoster. Ale moze sa stat, ze ked uz mas v tele herpes simplex protilatky, tak keby si nachytala varicella-zoster, mozno by kiahne boli miernejsie, ale to nie je nikde potvrdene....tak ci tak urcite reakcia dospeleho cloveka na kiahne je castokrat ovela horsia a uzdravenie trva dlhsie.

Inac inkubacna doba je 10 az 20 dni a tvoja neter bude nakazliva pokial jej tie pluzgieriky nezaschnu. Ked mas svadbu 1 jula, tak k malej urcite nechod. Je tam az 90% predpoklad, ze by si tie kiahne od nej nachytala.

Tiez, ockovacia latka proti kiahnam existuje. V USA sa dava jeden a pol rocnym detom a tiez dospelym, ktori nemali kiahne za mala. Vola sa to varicella-zoster vakcina a vyraba ju Varivax. Tak sa skus popytat u svojej lekarky, ale ja vobec neviem, ako to na SK funguje s ockovanim proti kiahnam. Urcite tu vakcinu musia mat, ale asi sa nedava len tak kazdemu.

A co sa tyka kiahni a tehotenstva, tak ako uz dievcata spomenuli, tak je to velke riziko pre dieta. Urcite sa toho vyvaruj a ked si este nemala kiahne a budes chciet otehotniet, tak sa spytaj predtym na tu vakcinu u lekara.

Prajem vsetko naj a uzi si krasne svadbu...

Monika

olivinka
23. nov 2007

Ahojte, chcela by som sa spytat ci nemate skusenosti s kiahnami v tehotenstve. moja svagrina je v 18 tt a dostala kiahne. ma obrovsky strach a my tiez. doktorka povedala, ze by nemali byt komplikacie, ale aj tak. nemal ich ani moj manzel a vraj sposobuju neplodnost. je to pravda? dakujem oli

roasha
23. nov 2007

olivinka,urcite zavolat gynekologovi,ja ked som lezala s malou na udrziavani,na izbu prisla jedna primitivna spolubyvajuca so svojim synovcom,ktory mal prave kiahne!my ostatne sme v detstve kiahne mali,ale aj tak sme "leteli"za izbov.dr.ten tiez neveriacky zalapal po dychu 😖 ,ale ze nakolko sme kiahnami presli,je to ok.pokial bude potrebne,urcite svagrinej vezmu vzorku plod.vody,ci je vsetko v poriadku.o manzela sa neboj,plodnost s kiahnami nesuvisi,skor mumps.drzim palce.

olivinka
23. nov 2007

tak volali sme ku gynekologovi aj na infekcne a vsade nas ubezpecili, ze by to malo byt v poriadku. dufajme. aj na nete som nasla, ze ked je ukonceny 1. trimester, tak by sa nemalo nic stat.

roasha
24. nov 2007

drzte sa olivinka/aj svagrinka/ 😉 🙂

slzicenka
18. nov 2008

ak si kiahne nemala,je velka pravdepodobnost,ze pri kontakte s infikovanou osobou to dotstanes.Podla mna to nie je pravda,ze ak si mal v detstve herpesy,ovcie kiahne nemozes dostat.Ja som od malicka ako posiata tymi hepesmi a napriek tomu som prekonala i ovcie kiahne.Samozrejme,ze tie herpesy su uz v mensom mnozstve ako kedysi(najviac som ich mala 21 NARAZ,to mi uz pichali injekcie,nemohla som ani jest poriadne,mala som ich na hornej aj dolenej pere,v nose,na nose,okoli nosa,vsade...bolo to strasne)....Teraz ak citim mierne svrbenie potriem si to okamzite nejakým pripravkom na herpes(Vectavir,Herpesin,Zovirax,Oparstop,Virumerz,Thermal herpes,co mam prave po ruke) a okamzite si nasadim B komplex forte 3x denne

elinka27
4. dec 2008

ahojte,dnes som bola u kožnej a potvrdila mi pásový opar,vraj to mám z oslabenej imunity,mám to na drieku,takže to mám pod šatami,a môj malý syn sa nemá ako dostať k vyrážkam, okrem toho ich už mám skoro zaschnuté,ale aj tak sa bojím že by mohol odomňa toto dostať,neviete ako sa to dá vlastne preniesť na človeka?Lebo mne dokina kožná povedala,že skôr odomňa dostane chrípku ako pásový opar,a že keď už tak ovčie kiahne.Nerada by som aby to nedajbože dostal,zvlášť keď som čítala o herpesovej encefalitíde ☹

prvapomoc
4. dec 2008

ahoj elinka,
ja mam pasový opar chronický,už 6 rokov ☹ mala som ho aj počas tehotenstava a j počas pôrodu a dieťa mam zdrave.opakuje sa mi tak raz za mesiac.ak ho mam tak na odporučanie dermatoalergologa misím mať vtedy zvyšenu hygienu ruk,teda ak sa dotknem oblasti kde sa herpes nachadza,musím si umyť ruky.najinfekčnejší je ak su pluzgieriky a ked praskaju.ak je zaschnutý je to ok.kedže kiahne aj herpes sposobuje rovnaký vírus,môže sa u detí tato nakaza prejaviť ako kiahne a naopak.ak prídeš ty do styku s kiahnami,môže sa objaviť herpes.najviac treba davať pozor ak je dieťa chore alebo po očkovaní,ked ma oslabenu imunitu,vtedy je nakaza realnejšia ako za normalnych okolností.je to vec nepríjemná ale neboj zvladneš to 😉 ja sa tiež velmi bojím ale neda sa nič robiť,ak to mam musím byť opatrná 😎

elinka27
5. dec 2008

prvapomoc ja to mám naštastie pod vecami takže malý sa toho nedotkne, vyrážok veľa nemám(klop klop klop),ale aj tak je to dosť nepríjemné lebo ma svrbia,v noci som mala aj bolesti 😒 čo sa týka hygieny rúk umývam si ich teraz stále a zvlášť keď idem k malému.On zatiaľ chorý nieje, a doktorka hovorila,že má celkom dobrú imunitu,nebýva chorý.Periem si svoje veci zvlášť,vždy po sebe vydezinfikujem vaňu.Neviem čo ešte viac by som mohla urobiť,už si ani malého neberiem k sebe do postele,len aby to náhodou nechytil

jasna
24. sep 2010

Milé tehuľky, prosím o radu...manžel má podozrenie, že má pásový opar (už ho raz mal), práve išiel na kožné...ja som v 36 tt, čo mi hrozí? čítala som na internete kopec strašných vecí o riziku poškodenia dieťaťa, len neviem, či to platí len pre nižšie týždne tehotnosti, alebo aj pre mňa? aké zásady by sme mali dodržiavať, jeho izolácia nehrozí, kedže bývame pár dní v novom meste, nemal by ku komu ísť.ďalej ma napadá, v ktorých štádiách je infekčný? ak napríklad porodím a donesiem domov bábo ešte počas toho, ako ten pasový opar bude mať(vraj sa to lieči aj mesiac), čo hrozí bábu?dakujem za vaše odpovede...