Aké máte skúsenosti s kolonoskopiou?

lienocka2808
28. máj 2020

Ahojte, 11.6.2020 ma caka kolonoskopia, prosím máte s tým skúsenosti? kolko to asi bude trvat, je to bolestivé? mám si dat ukludnujúcu injekciu, ci sa to dá zvládnuť bez toho?
ďakujem

marco2
28. máj 2020

Ja som bola v januári , dala som si injekciu a v pohode, ani som sa nenazdala a bol o potom, len mi dr. našiel veľký polyp s ktorým som momentálne v nemocnici a zajtra idem na odstránenie

kopytko03
28. máj 2020

Príjemné to nie je ale zvládnuť sa to dá aj bez injekcie. Rozhodne maj so sebou doprovod ktorý ťa odvezie domov. Mne po prvej (keď už bolo po všetkom a odchádzala som z ordinácie) prišlo na omdletie a točila sa mi strašne hlava, doktor hovoril že to sa občas stáva.

lienocka2808
autor
28. máj 2020

@marco2 mala si nejaké príznaky toho polypu, alebo ti na to prisli nahodne pri tej kolonoskopii? Dakujem.

marco2
28. máj 2020

Dr. Z gyndy ma poslala, lebo sa jej čosi nezdalo

lienocka2808
autor
28. máj 2020

@marco2 a ako posobi ta injekcia? nevnimam potom tu bolest, alebo ma to skor utlmi ?

merkelica
28. máj 2020

skusenosti nemam, ale mozes si pustit pesnicku kolonoskopia

https://www.youtube.com/watch?v=BJrA3jv2Ymw
kiki68
28. máj 2020

Urcite injekciu, je to casto bolestive a predsalen budes menej vnimat.

zirafienka
28. máj 2020

na šťastie skúsenosť nemám, ale že je to dosť nepríjemné vyšetrenie, ale prežili iní, prežiješ aj ty.

cawes
28. máj 2020

Ja som bola teraz v maji, dostala som uspavadlo priamo do zili, o nicom som nevedela, trvalo to necelu hodinu, nic nebolelo. Teda ak nepocitam precistovaciu proceduru den predtym🤪

tamvtme
28. máj 2020

Dá sa to robiť aj v narkóze ale to mi prišlo zbytočne... Dala som si pichnúť oblbovak a dalo sa to vydržať... Miestami to bolelo, ale nič co by sa nedalo zvládnuť...

comika
28. máj 2020

@lienocka2808 Ja som to absolvovala bez anestezie, akoze nie je to prijemne, obcas bolestive, ale da sa to vydrzat. Zavisi od teba ako znasas bolest. Trvalo to cele asi 30 min. Silu bolesti by som prirovnala ku kontrakciam 🥴

anos18
28. máj 2020

@lienocka2808 ja som mala kolonoskopiu v marci,injekciu som si nemohla dať pichnúť,lebo som nemala doprovod. Ale doktorka,u ktorej som bola,nafukuje čreva oxidom uhlicitym, vraj je to menej bolestivé. Doplacala som za to 15 eur,ale asi to nerobí každý lekár. Či je vyšetrenie bolestivé závisí aj od tvojho prahu bokesti,ale aj od toho,čo je v črevách. Kolega mal silný zápal,jeho to bolelo. Mňa skoro vôbec, vŕtanie zuba je pre mňa oveľa horšie. Ja som sa odhodlavala na kolonoskopiu asi dva roky, je y som vedela,že to je úplne v pohode,idem už dávno. Ťa príprava pred tým je ale dosť nepríjemná

lila2510
28. máj 2020

@lienocka2808 Ja dom takisto bola a dali mi aj injekciu do žily na uspanie, takze iba mi mrzlo mozog až som pekne zaspala a nič som necítila, nevnímala a keď má zobudili má posadili do vedľajšej miestnosti kým nápisu papiere a zatiaľ som sa obliekla a išla. Samozrejme s doprovodom. No ak to porovnám čo som bola na gastro, vtedy mi robili na dvakrát a na ten druhý mi dávali oblbovak a teda po ňom som bola úplne mimo, že som si nepamätala cestu domov ani ako som sa vyzliekla doma ani ako som sa do postele dostala, jednoducho celé zle a po tej kolono mi bolo fajn a priateľ mi hovoril, že keď som odtiaľ vyšla, tak som skôr vyzerala, že mi pichli asi niečo iné, lebo som sa stále rehotala 🤷🏼‍♀️😃 ale aspoň som sa cítila super vyspana. Najhoršie úplne bolo pre mna keď mi na rtg museli v črevách nafukovat balónik a potom som sa musela pokúsiť dať von...dokonca aj ligaturu čriev mi museli nakoniec robiť a to bola naozaj rychlovka, že som sa nestihla ani zľaknúť 😃 iba nepríjemne to bolo veľmi potom keď som odtiaľ odchádzala. A ak kolono, tak preistotu radšej uspať 🙂

krisbar
28. máj 2020

Odporucam oblbovak. Nic nebudes citit. Len "ok, zaciname" a "no a je hotovo".
Pre mna vzdy najhorsie je skor to cistenie predtym ☹

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marco2
28. máj 2020

@lienocka2808 nevnímáš bolesť

monkabohdalova
28. máj 2020

@lienocka2808 mne pichli dvakrát inj a nezabralo, bolesti som mala veľké, ale je to vyšetrene ktoré skončí a už bolesti necítiť, tak sa to dalo zniesť

gaaaa
28. máj 2020

@lienocka2808 Mne to robili 15 krát a daľšie ma do konca života ešte čakajú.Ale bez injekcie by som to asi nedala.Ked mi to robili aj u nás,aj v Ba tak som vrieskala,že na chodbe pacienti ušli.Teraz u môjho gastroenterologa úplne v pohode rozprávame sa,všetko vnímam aj cez injekciu,len chvíľkami mám výpadky.Je to nepríjemné vyšetrenie,ale dá sa to zvládnuť.Držím palce❤

angelo23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
angelo23
28. máj 2020

@krisbar prečo ?

krisbar
29. máj 2020

@angelo23 lebo nemozem jest 🙂 a tie pripravky su fakt hnusne.....s 4L tekutiny do seba dostat je masaker.

krisbar
29. máj 2020

@angelo23 ale nechcem zniet, ze mi to vadi. Vnimam to vzdy ako cestu k zdraviu, ktoru musim spravit, ak chcem zit dlho a kvalitne a nie s bolestami.

pragmaticka
29. máj 2020

@lila2510 preco si bola na ten balonik?

dzina007
29. máj 2020

Ja som bola na kolonoskopii pred 2 tyzdnami. Ale v narkoze.
S narkozou je to uplna pohodicka.

marca12
29. máj 2020

Bola som a nebolo to take strasne ako niektori opisovali. Bez ziadnej injekcie a nebolelo to. Len je to neprijemne taka plna sa citis akoby nafuknuta. Horsie bolo pre mna tie tri dni predtym,ked uz si pripravujes creva a cistis.
A hlavne ja som nemala strach z kolonoskopie ako takej,ale strach ma ominal,ze co mi najdu a aka bude diagnoza. To som myslela,ze omdliem od strachu,ked na niektorych miestach zastala a skumala.

lila2510
29. máj 2020

@pragmaticka problémy s vyprázdňovanim a krce atd... dali mi najprv vypiť kontrastnu latku, ktorá smrdela mi pripomínala riedidlo 😃 potom som tuším hodinu alebo koľko musela čakať a potom som ľahla na rtg stôl, dali dnu hadicku s balónikom, ktorý v tom creve nafúkli... potom posadia na taký plastový záchod a ty sa musíš snažiť vytlačiť ten balónik von, aby videli ako fungujú tvoje čreva pri vyprazdnovani....to som myslela, že im tam zamdliem jak som sa s tým natrapila. A pri ďalším type vyšetrenia rtg som jeden deň prehltla tabletku s takými koleckami čo vyzerali jak ploche matice a za pár dni som šla na rtg aby videli koľko ich vo mne zostalo. (Pri tomto rtg mi chceli rtg opakovat, lebo boli vystrašení, že čo to tam mám a snažili sa zisťovať či nemám nejaké kovy a podobne až som normálne sama rozmýšľala či naozaj a potom mi to ukázali, zasmiala som sa a vysvetlila som im, že to je v pohode, že o to presne ide 😂

dzina007
29. máj 2020

@lila2510
presne s tou narkozou je celkom sranda... ja som sa tiez zobudila mega vyspata plna sily... poobede som doma nabytok uz skladala... z nudy... kedyze von som nemohla kedze stale som este vzduch uprdkavala aj ked sa ho snazili zo mna vysat vsetok...

narozdiel od toho ked som bolo na CT kolonografii kde mi pichli kontrastnu latku a nafukli creva som sa nejako spamatavala cely den, unavena ubolena, a tym ze ma neodfukli tak creva a chrbat boleli strasne.... ale ja mam citlive creva.. mne lekar povedal ze bez narkozy by mi kolono ani neurobil a ani uz neodporuca...

o tom baloniku som este nepocula.. snad toto ma cakat nebude...

23lenka
30. máj 2020

@marco2 môžem sa spýtať ako to na gynde nasla? Ako sonom klasika? Ci mali ste nejaké ťažkosti?
Momentálne mám taký problém, že ma boli v kostrči a mam pocit, že mi to vyvyja tlak na konečník. Trvá to týžden, týždeň a pol cca.. Je to zvláštne proste 😥 bojím sa lebo v rodine mal mamin otec problémy a už tu nie je ale on mal už krv v stolici.Ze ci to nemôže tlačiť nejak to črevo na kostrc... Alebo že či náhodou niečo nie je dnu.. . Neudrela som sa a nemám sedavu prácu. Momentálne som doma 3mes s detmi OČR. Ešte som u Dr nebola lebo sa bojím ci ma nepošle na gastro 😥

marco2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marco2
31. máj 2020

@23lenka keď mi robila son, poslala ma po vyšetreniach a mala som aj pozitívny test na skryté krvácanie, už som od piatku po operácii, ktorá trvala 6 a pol hodiny pri vedomí a bola tam polyp 10 krat 4 cm