Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

certicake
28. aug 2009

no,tiež užívam prír.vyž.doplnky.....nestoja málo,ale je mi po nich lepšie... 🙂 takže odporúčam

nika.r
28. aug 2009

diddi, ja sa len tak laicky vyjadrím, ale myslím, že ak sa vie, že štítna žľaza funguje zle, tak sa jej počas tehotenstva dá pomôcť. veď keď vedia liekmi nahradiť jej funkciu úplne, určite vedia aj čiastočne. Podľa mňa je to stále lepšie, ako keď je telo len na nejakej umeline.

Ja som vlastne len chcela napísať skúsenosť z našej rodiny. Opakujem, sestre viacerí tvrdili, že to treba dať von. Ale chcela by som vidieť, či by nejaký z tých lekárov, čo jej to odporúčal, dal vybrať vlastnej 15-ročnej dcére celý orgán. A vidím aj, že celoživotné branie liekov sa podpísalo na zdraví mojej tety..tak len toľko som vlastne chcela. že treba poriadne zvážiť, či lekári operáciou naozaj všetko vyriešia, či to nie je len dočasné rýchle riešenie, ktoré sa môže vrátiť o niekoľko rokov.

mimka, to čo píše petot by som určite skúsila, za skúsenie nič nedáš. Sestra si to aj natierala zvonku nejakou masťou, plus veľa prírodných doplnkov brala. Tiež jej to bolo zvonku vidno ako hrču a zhruba po roku alternatívnej terapie ani stopa po ničom, pričom klasicky lekársky jej s tým niekoľko rokov nevedeli nič urobiť, práveže sa jej to zhoršovalo.

diddi
28. aug 2009

nika,mne st.zl.operovali 8mes.po porode...dovtedy bolo relativne vsetko ok,pocas tehu mi narastla vpodstate za 17mesiacov struma a ta musela von....urcity vplyv na jej vznik bolo "zblaznenie" sa hormonov...mam totiz dvojicky a take tehu s nimi nie je sranda..a navyse museli ist skor von,v 35tt,dostala som preeklampsiu

petot
28. aug 2009

Tak som trochu čítal, lebo úprimne povedané o jóde toho veľa neviem, a som čoraz viac pobavený.

V prvom rade sa dodnes nikto neunúval stanoviť, aké dávky vlastne človek potrebuje! Jediné čo vieme, že 150-300ug denne by zhruba malo stačiť na prevenciu strumy, kretenizmu a hypotyreózy. Za týmto účelom sa jodiduje soľ. Nejde o to, aby sme mali dostatok, ale len aby sa predišlo deficientným ochoreniam! Presne toto urobila medicína aj s vitamínmi. 60mg vitamínu C stačí, aby človek nezomrel na klinický skorbut. TO je tzv. odporúčaná denná dávka. Ale koľko potrebuje, aby bol zdravý? To sa neskúmalo.

Japonci jedia takmer 100x viac (až 13,8mg denne), a pri liečbe sa použili už aj 1000x väčšie dávky (180mg). Pritom oficiálna hranica úplnej bezpečnosti je preskúmaná len do výšky 1,1mg. Zjavne sú ľudia, ktorí zvládnu podstatne vyššie dávky bez nepriaznivých efektov. Toto je v podstate normálne a platí to aj pre iné stopové prvky a vitamíny, ale sto miliónov Japoncov svedčí o čomsi, čo by stálo za to skúmať, keby to niekoho kompetentného zaujímalo... ale nezaujíma.

ŠŽ je pozoruhodná vecička - na to, aká je malá, dokáže vyťažiť a uskladniť 25% jódu z celého tela. Ak všetko beží dobre, tak vyrába a uskladňuje hormóny aj do zásoby, až na 2-3 mesiace dopredu! Keď má nedostatok jódu, tak sa zväčší, čo môže viesť k strume. Mnoho orgánov funguje tak, že keď nestíhajú plniť funkciu, tak sa zväčšia (pečeň, slezina, žalúdok, svaly,...) Zväčšenie má možno za cieľ zvýšiť "ťažbu" jódu.

Ďalšia zaujímavá vec je to "zabrzdenie" ŠŽ, ktoré som spomínal, keď bol dlho nedostatok jódu a zrazu sa ho dodá veľa. Jednoducho hypofýza zareaguje zvýšením tvorby TSH, čím "priškrtí" jódové pumpy v štítnej žľaze, čo má za následok zníženie tvorby hormónov - hypotyreózu. Veci sa v tele nedejú náhodou a asi ide o nejaký mechanizmus negatívnej spätnej väzby - ktovie, či to má za cieľ ochrániť ŠŽ žľazu pred náhlym "preťažením", alebo jednoducho zabrániť rozkolísaniu hladiny hormónov. "Anebo obojí"? Vie sa, že keď sa znížia dávky jódu, útlm ŠŽ prestane. Ktovie, čo by sa stalo, keby sa v jóde práveže pokračovalo - či by telo jednoducho počkalo, kým sa ŠŽ pripraví, a regulačný mechanizmus by sa postupne "povolil" a všetko by sa rozbehlo ako hodinky... Ale výskumníci boli zvyčajne znepokojení zvýšením hladiny TSH a radšej nečakali, čo bude ďalej a dávky znížili.

Sú však aj opačné správy, že vyššími dávkami jódu sa už nejaké prípady strumy, hypo- aj hyper- podarilo zlepšiť. Ale to boli experimenty za účasti pacientov i lekárov.

No a napokon samotné diagnózy "hypotyreóza" a "hypertyreóza" mi pripadajú podobné ako "hnačka" alebo "zápcha". Samé osebe vôbec nehovoria o príčine. Chcelo by to trochu rozviesť -"aká" hypo- hyper-... Aj hnačka a zápcha sú príznaky, ale príčin sú stovky - pokazená strava, otrava, infekcia, parazity, neurologické poškodenie, psychosomatické zmeny, stres, ožiarenie, vred, rakovina, alebo len osmotická nerovnováha. Ale dôležité je poznať príčinu, lebo síce sa to dá riešiť symptomaticky (dáme si hylak alebo laxatívum a nejako to zvládneme), ale príčina môže byť vážnejšia. A preto si myslím, že ani štítna žľaza nezačne blbnúť "len tak", a že to má nejaké príčiny, ktoré by sa mali skúmať, a nielen predpísať hormóny a ideme ďalej.

petot
28. aug 2009

No, a ešte by som chcel zdôrazniť, že ak začnete brať doplnky, tak sa môže stať, že sa činnosť ŠŽ naozaj upraví, takže treba sa trochu sledovať a častejšie chodiť na kontroly, lebo možno bude treba upraviť hormóny.

B, C, zinok a selén sú v týchto dávkach pohode, tých sa netreba báť (s vyššieuvedenými výnimkami). Ale pokiaľ ide o jód, tam je informácií dosť málo a ťažko povedať, aké dávky sú OK, aké sú prospešné, a aké už môžu "zabrzdiť" ŠŽ. Takže naozaj s jódom treba začať opatrne.

natalschen
28. aug 2009

ahojte, som vas vsetkych precitala amam pocit - petot- si odbornik od fachu alebo co,ked si taky scitany, skus poradit aj mne, som specialny pripad - v mnohych diagnozach, pokial ide o šž - po porode mi zistili hyper-tyreozu so snamkami autoimunitneho postihnutia, to znamena, ze moja šž bola zapalena a v podstate napadala moje organy a moj telo si vytvara proti nej protilatky, mala som az 250x zvysene protilatky, ako je bezne, nasadili mi carbimazol, potom thyrozol a po 4 mesiacoch moje telo velmi rychlo zareagovalo na liecbu a šž mi zrazu prestala tvorit dostatok hormonov a presla do hypotyreozy- tak teraz beriem tyrozol na utlmenie a zaroven eutyrox - 50 mg na doplnenie hormonov, vraj pockame, ako sa telo zachova a v spetembri sa uvidi, co dalej, ci bude lepsie ju vybrat alebo nie, dr. sa ma 5x pytala, ci chcem este 3.dieta, lebo ak ano, treba ju vybrat hned, ale ja uz dalsie dieta neplnujem, tak co petot - babo rad, kazdy den beriem vapnik, horcik, b-komplex- mam neurologicke choroby, skusim aj to C- za to nic nedam

petot
28. aug 2009

Musim znovu nahlas upozornit, ze NIE som odbornik, som len zvedavy laik.

Nieco si precitam, snazim sa to pochopit a aplikovat, ale nikde nemam zaruku, ze to chapem spravne. Trochu mi pomaha vedomie, ze v historii mnohokrat to laici chapali spravne, a lekari boli z dovodu tradicie mimo 🙂 Problem je, ze ja neviem posudit, v com som mimo ja, a v com su mimo lekari 🙂 Len viem, ze oboje je realne a oboje sa stava (mylim sa aj ja, aj lekari). A tak sa len pytam dalej a nahlas rozmyslam.

Co mi na celom probleme stitnej zlazy prekaza, je ten pristup, o ktorom hovorim. Ze nikoho nezaujima, co stitna zlaza potrebuje, a coho ma nedostatok, a preco zmatkuje; len by sa tabletkovalo a rezalo. Zdravy sedliacky rozum hovori, ze niekde je chyba, a ze pricina je dolezitejsia nez symptomaticka liecba. A viem toho uz dost na to, ze ked medicina povie "nevieme", tak to znamena len: Bud nas to nezaujima, alebo to radsej nechceme vediet, alebo to uz niekto zistil a jeho objavy nam nesedia do biznisu.

Pravdaze, tieto veci sa neodohravaju na urovni lokalnych lekarov, ale v ideologickych a smerodajnych instituciach.

A ja nepoznam liecebne rezimy, ako liecit hypo- alebo hyper- alebo ine poruchy stitnej zlazy. Len som usudil podla ZSR (zdraveho sedliackeho rozumu), ze ak ma nieco fungovat, tak k tomu potrebuje podmienky. Tiez verim, ze z mnohych poruch sa telo dokaze vyliecit aj same, ked mu vytvorime podmienky. A v mnohych pripadoch som bol svedkom, ked lekari radi zasahovali do veci, ktore mali len jednoducho nechat tak. Ale znovu, neviem spolahlivo rozlisit, co je naozaj nutne, a co by sa pokojne mohlo ponechat na regeneracne schopnosti organizmu. Takze sa zase len pytam 🙂

petot
28. aug 2009

A preto vravim, ak nieco skusate, tak davajte na seba pozor a sledujte s lekarom vysledky, lebo kazdy sme omylni.

petot
28. aug 2009

No a k otazke autoimunity, davnejsie som cital o zlepseni autoimunitnych ochoreni pomocou vitaminov, a mam pocit, ze vcera sa mi mihol jeden clanok, kde hovorili o velkych davkach jodu prave v liecbe autoimunnej choroby SZ.

Ale treba si uvedomit, ze toto je velmi slabo preskumana oblast, medicina sa o to v podstate nezaujima (nema dovod, hormony ficia a v najhorsom pripade to vyberieme von), a vsetko je to len na urovni experimentov. A navyse, tie experimenty sa robili cielene a sledovane, lekar-pacient, kde lekar vedel co chce dosiahnut a ako to dosiahnut. Na Slovensku sa tym asi ziadny lekar nezaobera, a robit experiment bez odbornika je podla mna riskantne.

Ale pohladam ten clanok, aspon o co islo.

petot
28. aug 2009

Uff, to je CHAOS! Medicina v tom ma rovnaky zmatok ako ja, mozno este vacsi! 😅

Jedni vravia, ze jod zhorsuje autoimunnu chorobu SZ, ini vravia, ze nedostatok jodu je jej pricinou. Jedni vravia, ze endemicka struma moze prebytkom jodu prerast do autoimunity, druhi vravia, ze prave nedostatkom jodu vznika struma. A este idem pohladat ten clanok, kde zase autoimunitu vyliecili gigantickymi davkami jodu, ze ci sa mi to len zda, alebo som to naozaj niekde videl.

To je ukazkovy chaos mediciny ohladom jedneho zakladneho prvku - jodu - a jeho ulohy. Horsie je, ze sa v tom neviem zorientovat. Skor mam tendenciu verit hlasom za jod, nez proti nemu, ale mam z toho taky neprijemny dojem, ze su tu DALSIE FAKTORY, o ktorych sa vela nevie, a ze na tych sa to mozno cele otaca k lepsiemu alebo horsiemu.

Aspon jedna vec sa zda byt zatial nespochybnena: ze ANTIOXIDANTY SU pre stitnu zlazu DOBRE. Spomina sa vitamin C, E, betakaroten, B2, B3, B6, selen. Takze v tychto veciach, zda sa, vyznamne namietky nie su (resp. nenatrafil som na ne). Diskutuje sa o vitamine D, ci ho treba pridat alebo ubrat (typicke 😉 Napriklad tuto: http://thyroid-disorders.suite101.com/article.c...

(Ja by som D pridal 😉

Vyplyva mi z toho zas a znovu, ze v pripade doplnkoveho jodu treba vyvoj ochorenia pozorne sledovat, lebo nemusi byt vzdy len prospesny.
Aj ked zacinam mat dojem, ze to nie je kvoli samotnemu jodu, ale ze este nieco tam chyba, a preto ten jod v niektorych pripadoch uskodi.

natalschen
29. aug 2009

tak o moc nie som mudrejsia 😉 😕

mne endokryonologicka povedala ze si mam davat pozor n ajod, aby som ho neuzivala v nejakych vitaminovych pripravkoch, takze ako ravis petot - chaos na druhu, fakt neviem,

ale 1 pani mi vravela ze nejaky dr. v BB si uz roky robi vlastny vyskum šž a zhrnul to asi takto - priciny takeho nahleho a velko-plosneho poskodenia šž su v cernobyle, vseetky kecy o tom, ze nas to nijak neohrozilo je riadny bulshit, tam to zacalo vsetky oblasti, ktore boli zaishnute radioaktivnymi mrakmi vykazuju velko-plosne ak aj nie skoro celo-narodne postihnutia šž, a hned ako na to prisli sa zacala jodidovat sol (zeby fakt len nejaka nahoda?), ale zrazu nejaky vymysel? no a slovensko, madarsko, polsko a samozrejme rusko a pod. maju najvacsiy vyskyt tychto poruch,
dalej hovori o vyzname jodu v liecbe šž - ze preco primorske oblasti - chorvatsko, taliansko a pod. nemaju taketo postihnutia? lebo cele okolie jadranu je nasytene morskou vodou - ktora je najbohatsim zdrojom jod u- more sa vyparuje a vdzuch je nasyteny jodom a ti ludia ten jod denno denne inhaluju normalnym dychanim a este k tomu sa v nom kupu - to je ta vonkjasia forma liecby (namiesto kvapkania jod-tinktury) a este aj konzujnuju velke mnozstvo morskych zivocichov, kt. su prirodzene tiez nasiaknute jodom - preto su primorcania zdravi a nemaju problemy so šž

tak robi nejake skuromne inhalacne liecby a vraj ma vynikajuce vysledky 😕 😉 , tak aspon niekto sa s tym zoaobera, ja fakt neviem, ci by mne ten jod skor neublizil, lebo tie nazory sa velmi rozchadzaju

petot
29. aug 2009

natalschen: Veľmi zaujímavé postrehy!

V podstate pozorujeme to isté - lekári nemajú jasno v tom, čo spôsobilo epidémiu porúch ŠŽ, a nevedia, ako ich liečiť (iba hasiť následky). Jód je nevyhnutný pre tvorbu hormónu ŠŹ, a napriek tomu nevedia, koľko ho vlastne bežne treba, a ani ako ho využiť pri liečbe!

Rádioaktivita, ktorú spomínaš, je asi dosť vážny faktor. K tomuto som čítal, že jód ZMIERŇUJE dopady rádioaktivity.

Prehliadaným problémom sú aj elektromagnetické polia, či už stožiare vysokého napätia priamo v obytných oblastiach alebo blízko nich (v EÚ sú na to prísne normy, minimum je pokiaľ viem 600m), alebo všadeprítomné mobily a vykrývače (BTS-ky). EM poškodzuje ŠŽ.

No a rastúce zamorenie ťažkými kovmi, napr. ortuť z vakcín, alergických testov, zubných amalgámov apod. Ďalej hliník, kadmium, olovo, bróm. Jód pomáha telu sa ich zbaviť, a zásoby jódu v tele sa týmto vyčerpávajú.

Podľa môjho názoru je význam jódu veľmi podceňovaný a mala by sa mu venovať omnoho väčšia pozornosť. Ja som si už zvykol, že školská medicína nerozumie dobre fungovaniu vitamínov a ich potrebným dávkam, a nevie ich cielene využívať pri liečbe. Ale to, čo som našiel ohľadom jódu, je už úplný guláš celkom protichodných názorov.

A zatiaľčo medicína zmätkuje, Japonci si pokojne konzumujú 13-krát viac, než je "horná odporúčaná hranica bezpečnosti", a takmer 100-krát viac, než je "odporúčaná denná dávka", a majú najmenší výskyt problémov ŠŽ a rakoviny ženských orgánov.

Ale čo z toho vyplýva pre našincov, ktorí už problém so ŠŽ majú? Pomohlo by im pridať jód, alebo nie? A ak áno, akým spôsobom a akou rýchlosťou? A aké opatrenia sú popri tom ešte potrebné, aby to malo pozitívny, a nie negatívny dopad?

Toto tak vedieť...

natalschen
29. aug 2009

najhorsie je, ze poruchy šž su vraj dedicne, takze to zdedia aj moje 2 deti, len mi volakto poradil brat deti co najcastejsie k moru - asi na tom prejodidovanom primosrkom prostredi daco bude 😉

ale ako pridem na to, ci by mi jod pomohol alebo uskodil? da as to nejak bezpecne zistit?

grettka
29. aug 2009

ad jodidovana sol,
z dostupnych zdrojov v domacej kniznici som zistila, ze na uzmi byvaleho CSSR sa jodiduje sol od pociatku 50.-rokov minuleho storocia, pretoze najma v povojnovom obdobi sa najma v horskych oblastiach struma vyskytovala takmer plosne. Jodizaciou soli sa podarilo jej vyskyt potlacit.
ad cernobyl a poruchy cinnosti ŠŽ,
uz som spominala, ze v minulosti som mala tazkosti so ŠŽ. V r. 1986, asi tri alebo styri tyzdne po vybuchu v Cernobyle sme odcestovali do skoly v prirode na vychodne Slovensko, teda do casti SR, ktora vraj bola postihnuta radioaktivnym ziarenim, pobudli sme tam tri tyzdne, s miestnymi obyvatelmi sa v tych casoch moja mama a aj ostatne ucitelky bavili, ti ludia tam skratka boli oziareni (ako by si inak vysvetlili "opalenie", resp. az spalenie pokozky v case ked bolo skarede pocasie a este k tomu cez odev?), k tomu sa nevyjadrim, pretoze neviem... ale moje tazkosti so ŠŽ sa prejavili cca o 2-4 roky neskor, teda v case dospievania a vyssich narokov organizmu. Ci je medzi tym nejaky suvis, a aj niekto z mojich spoluziakov mal problemy takeho charakteru ako ja, neviem. Mozno by to stalo za prieskum, celkom by ma to zaujimalo.

petot
30. aug 2009

grettka: Presne ako hovoris, jodidacia soli sa zaviedla kvoli prevencii strumy a kretenizmu. To znamena, ze sa nasli minimalne davky, ktore na to este stacia, odhadla sa priemerna konzumacia soli, a nastavilo sa to tak, ze vacsinu ludi to ochranilo pred strumou.

Ma to niekolko hacikov.
1, Cast ludi moze mat vrodene vyssie naroky, nez vacsina, a im to stacit nemusi.
2, Cast ludi ma zvysene naroky kvoli zivotnemu stylu, praci alebo prostrediu
3, Zmenili sa celkovo zatazove faktory zivotneho prostredia, ktore mozu zvysovat spotrebu oproti 50.rokom
4, Najma ludia nad 50 sa casto drzia odporucania, menej solit (kvoli krvnemu tlaku), takze prijimaju menej jodu. Je to nahoda, ze u seniorov potom rastie vyskyt strumy a senility?

mimka54
autor
30. aug 2009

ahojte, a co hovorite na pravidelne navstevovanie Podhajskej (bazen s pramenom obsahujucim jod)?

grettka
30. aug 2009

petot
reagovala som na prispevok natalschen, ked pisala, ze jodidovat sol sa zacala az po cernobyle 😉
ale suhlasim s tebou v bodoch 1.-3., ale v 4. len ciastocne, samozrejme, ze pokial ludia dodrziavaju odporucanie menej solit, tak sa do tela nedostane ani to preventivne mnozstvo jodu 🙂 (citala som clanok, v ktorom sa pisalo o zvyseni vyskytu strumy v polovici 90. rokov, ked sa na trhu objavili soli bez obsahu jodu), ale nemyslim, ze to ma suvis so senilitou vo vyssom veku. Skratka je to starnutie... a nemozeme vsetko zvalovat na ŠŽ.
😉

natalschen
30. aug 2009

a poculi ste o tom ze polystyren sposobuje porucy šž? takze zateplovanie nas tiez zabija?

grettka
30. aug 2009

tak tomuto by som az tak neverila.. sme obklopeni chemiou, to je jasne... jedine co viem, ze polystyren moze sposobit pri zateplovani je, ze ak stena pod nim nie je dostatocne vysusna, tak sa mozu mnozit plesne a ze je to horlavina. Tot vse...

diddi
30. aug 2009

a vyssi vyskyt je aj u zien (vacsinou zeny) a okolia atom.elektr....ja som povodne z Piestan,co je kusok od Jasl.Bohunic....a v case ked buchol Cernobyl,tak sme z gympla isli "klast vence" k pomniku na namesti,asi bol nejaky sviatok u nas,alebo v ZSSR 🙂 ....varovali v radiu,ze buchol Cernobyl a ludia by sa mali stale po pobyte vonku doma osprchovat a nepohybovat sa po vonku,ked prsi.......v ten den,na kladeni vencov prsalo.....co myslite,co spravili sudruhovia...zavreli sa na mestskom urade a my studenti-deti,sme museli klast nejaky veniec k blbej soche partizana....a az potom z amplionu povedali,aby sme utekali domov a osprchovali sa.....velice pekne!

petot
31. aug 2009

Tak ten jód ma veľmi zaujal a stiahol som si cca 100 strán lekárskych článkov. Ešte len začínam, ale už teraz to vyzerá na riadnu blamáž.

V roku 1948 páni Wolff a Chaikoff publikovali, že zvýšený príjem jódu u potkanov spôsobil zníženie príjmu jódu ŠŽ, a "domysleli si", že "asi" z toho bude hypo. A skromne sa to začalo volaľ Wolff-Chaikoff efekt. Začalo sa to masovo publikovať, napriek tomu, že NIKTO neoveril, ako sa veci majú u ľudí! Dokonca Wolff to nedokázal zopakovať ani na potkanoch a hneval sa na ne, že kvôli "doteraz nepreskúmaným okolnostiam unikli W-C efektu". Nikto údajne nebol schopný potvrdiť existenciu W-C efektu u žiadnych zvierat, ani u ľudí!

Čo na tom, že aj pri veľkom zvýšení príjmu jódu sa ŠŽ dostane do 2 dní do normálneho režimu a žiadne hypo sa nekoná. Začala sa éra jódofóbie, ktorá trvá dodnes. Takže aj keď pred 80 rokmi sa veľkými dávkami jódu úspešne liečili hypo aj hyper stavy, dnes už sa predávajú len hormóny (a predávajú sa VEĽMI dobre). Dnes sa jód podáva iba v toxickej rádioaktívnej forme (pri snímkovaní), ktorá môže pekne-krásne odstreliť ŠŽ a hurá na hormóny.

Toto mi veľmi pripomína situáciu o vitamíne C, kde jeden teoretizujúci článok bez akéhokoľvek dôkazu, zhodou okolností tiež približne 50 rokov dozadu, spustil notoricky známe podozrievanie vitamínu C z obličkových kameňov, hoci nikto takúto súvislosť dodnes presvedčivo nepreukázal.

ivka144
31. aug 2009

Petot - ma slak ide trafit z takych info, aj ked clovek nic nemoze brat stopercent, teda ani tie clanky, ani Teba;), ale verim tomu, ze nejak tak to mohlo byt, lebo to je presne nas supermedicinsky system, ktory robi z chorob chronicke a nevyliecitelne a z ludi vacsich mrzakov, ako su. (Ale ako hovoria cinski doktori - zapadna medicina vie krasne zoperovat nohu po autonehode..., aspon daco..., musim ale najst v sebe pokoru, aby mi osud nezacal dokazovat, ze budem prilis zavisla na zapadnej medicine...)
Inak diky, ze to luskas a podavas pomerne zrozumitelne reporty, lebo ja by so asi taky medicinsky clanok dva dni citala a dva mesiace sa snazila interpretovat. D.

petot
1. sep 2009

ivka144: Samozrejme, nesmieš brať nič na 100%, od nikoho, ani odo mňa! Mohol som niečo zle pochopiť, alebo mať jednostranné zdroje.

Ale poviem Ti, že aj ja som voči západnej medicíne už dosť skeptický. Chirurgia, to áno, tam to pokročilo, ale imunita, výživa, onkológia, to je stále stredovek. Napchali by do človeka kopu experimentálnej chémie, a keď sa to pokašle, tak to bolo "vrodené" alebo "neskôr by to aj tak prišlo". 🙄

Napríklad kožiari, tí majú síce veľký arzenál na plesňové infekcie, to je fajn, ale u chronických ochorení často ani nevedia, čo liečia, "skúste toto, skúste tamto", človek vysype peňaženku za tie maste a krémy, a nakoniec to aj tak istí eso v rukáve - kortikoidy, ktoré problém dokonale zakamuflujú (a ktovie, v akej podobe vystrčí hlavu nabudúce).

Keď môjmu dieťaťu začali rásť hrubé a lámavé nechty na nohách, tak PRVÉ, na čo som sa spýtal kožnej: Nemôže mať deficit, nejakého prvku alebo minerálu? (a to som vtedy ešte NIČ nevedel, téma ma ešte nezaujímala). Dr na mňa pozrela akoby som nebol normálny a predpísala mu nejaké brutálne kvapky proti plesniam, ktoré mu nezabrali, a potom nejaký acetónový lak, ktorý sme mu mali natierať a brúsiť rok(!) Na kontrole o rok sa zatvárila spokojne, že je to dobré (ja som žiadny rozdiel nespozoroval).

Táto medicína nevie odpovedať na základné veci, napr. koľko akého vitamínu potrebujeme, ale zato stále by do nás niečo pichali, nikto poriadne nevie, čo v tom vlastne je (vakcíny). A žiadna zodpovednosť!

Nesprávna liečba je 4.najväčšia príčina úmrtnosti, aspoň teda v USA, a to už z pohľadu známych postupov. Koľko ľudí zabije medicína svojou ignoranciou nevedomky, nikto nevie.

S takýmto poznaním sa potom ťažko vysporiadava. Človek príde potom k svojej doktorke, s ktorou má dobrý vzťah, a ktorá mu v úprimnej snahe odporučí niečo, o čom viem, že to pravdepodobne nepomôže, alebo dokonca môže uškodiť. Ale na druhú stranu, človek sa aspoň možno vyhne nejakým fatálnym chybám súčasnej medicíny, ktoré sa verejne priznajú možno tak o 50-100 rokov.

natalschen
1. sep 2009

ahoj petot...... mam tiez dost zle skusenosti s tym, ako dr. rychlo odpalkuju slovom - neda sa to liecit, na to sme este nevymysleli lieky.... mam 2 nevyliecitelne chroby a povedali mi, ze sa s tym musim naucit zit 😠 😠 a tiez som hladala vsetko mozne, co by mi mohlo pomoct na tie moje nevyliecitelne choroby a prisla som na to - kazdy denne si hodim 1 b-komplex, 1 magnezium, 1 kacium a 1 ginko a uz mi nie je na umretie, dokonca sa chystam zajtra do prace 😉 , takze mozem potvrdit teoriu o tom ze "nieco telu chyba" 😉

inak som citaal na nete, jeden nemecky dr. prisiel na to, ze liecenie rakoviny nebezpecnymi chemoterapiami a ozarovanim je v 85% bezpredmetne, lebo podla jeho vyskumnych vysledkov - rakovina nie je choroba, je to len nahromadenie alebo zastavenie alebo zauzlenie negativnej energie a toxinov na urcitom mieste v tele a ked budes riesit toto, "vyliecis" sa z rakoviny, pritom velky doraz kladie na pozitvine myslenie, a takto sukromne lieci pacientov, ktorych posielaju domov uz zomriet a z 10 ludi sa do bezneho zivota vrati aspon 7!!! podla neho, nasa priroda nam dava lieky na vsetky choroby sveta, len sa ich nesnazime a nechceme najst. jeho liecba spociva v 3 krokoch, 1.- detoxikovat organizmus - ked sa toxiny z kritickeho miesta uvolnia a celym telom znova zacne prudit harmonicka energia - bez blokad, cysty a nadory sa pospupne rozpustia a vyjdu z tela von, 2.krok-udrzat spravny zivotny styl-vela vitaminov, pohybu a ziandy stres a 3. krok- pozitivne myslenie - podla budhistickeho ucenia "na tele sa vzdy prejavi to, co sa odohrava v hlave a v dusi" - ked sa budis citit zdravy, tvoje telo tomu uveri - ja to praktizujem a mozem to potvrdit, nase myslienky a nase maju obrovsku silu a nase telo bolo predprogramovane na samoliecbu, len u dr. sa o tom nikdy nedozvies 😠 😠 , vsak dostavaju premie za predpisane lieky, tak naco by sa vedeome pripravovali o zisky 😠

natalschen
1. sep 2009

petot... prosim ta este o radu...... moja 3-rocna dcerka ma tiez tie plesnove nechtiky a dali nam na to tu vodicku, zda sa mi ze je to ppomohlo ale po roku sa jej to znova vratilo, mas daco vyskusane, co by sme na to dat? mate to uz vyliecene alebo sa s tym stale trrapite?

petot
1. sep 2009

natalschen: Ešte sa trápime. Neviem, čo mu chýba. Ak by si niečo zistila, daj vedieť 😉

petot
3. sep 2009

Tak ten chaos, ktorý ma tak zaskočil, už začína dávať v hrubých rysoch zmysel.

Pred 80 rokmi sa dávky rádovo desiatok miligramov až gramov(!) jódu používali na poruchy štítnej žľazy. Vtedy ešte nevedeli o súvislosti ďalších vitamínov a minerálov (B, C, E, horčík, selén, zinok), a tak používali len jód, a aj s ním samotným boli veľmi úspešní.

Potom sa, žiaľ, zistilo, že jód je potrebný na tvorbu T3 a T4, a veci sa chopili endokrinológovia, ktorí celú otázku jódu zúžili len na štítnu žľazu (ako keby ostatné telo jód nepotrebovalo!). Začala sa jodidovať soľ minimálnymi dávkami, kvôli prevencii strumy a kretenizmu, a bolo "odtrúbené" na ústup, "problém vyriešený", finito. Kvôli tomu nikto nikdy nezisťoval, aké dávky sú optimálne pre zdravie (typické, rovnako to dopadlo aj s vitamínmi).

Svoj podiel viny mala aj kampaň na jodidovanú soľ, po ktorej ľudia prestali užívať klasický Lugol ako doplnok jódu, v domnení, že soľ je pohodlnou náhradou, hoci soľ v dennej dávke obsahuje 100x menej jódu než bežné dávky Lugolovho roztoku!

Avšak jód sa ešte stále používal v pekárstve, vďaka čomu ľudia stále dostávali 700ug denne. Ale tomu urobili koniec dve zmätočné publikácie, ktoré spustili "jodofóbiu". Páni Wolff a Chaikoff boli autormi tej prvej, druhú napísal priam zázračne po nich Stanley. Okrem toho, sťaby náhodou, práve boli nedávno vyvinuté umelé hormóny a začali sa húfne predpisovať. Jód bol vytlačený odvšadiaľ, a nahradený toxickými látkami ako chlór, bróm (ten navyše zhoršuje nedostatok jódu) a podobne.

Hon na jód pokračuje a lekári dodnes nedokážu urobiť jeden JEDNODUCHÝ MYŠLIENKOVÝ KROK - odlíšiť elementárny anorganický jód, popr. jodid draselný, ktorý bezpečne používali 3 generácie lekárov, od umelých organických jodidovaných chemikálií. Je plno publikácií, ktoré urputne dokazujú, aké sú tie chemikálie toxické, a aký toxický je rádioaktívny izotop jódu, a následne hádžu špinu na jód ako taký (hoci sa dokázalo, že tie chemikálie sú samé osebe jedovaté aj bez jódu!)

Áno, anorganický jód vo vyšších dávkach zabraňuje štítnej žľaze prijímať jód - ale AKÝ! Zabraňuje vstrebávaniu rádioaktívneho izotopu, ktorý je toxický a karcinogénny! (napriek tomu sa v medicíne široko používa) Takže by nás to malo skôr tešiť.

Takže kým pred 80 rokmi liečili lekári štítnu žľazu tým, že jej dodali dostatok jódu, ktorý potrebuje, pred 40 rokmi "zmenili štýl" a dodnes už len nasadia umelé hormóny, a strumu a hypert. riešia tak, že štítnu žľazu otrávia a vyrežú, a pacient sa zaradí do šťastného zástupu každodenných užívateľov hormónov.

Takže toľko na "začiatok prieskumu". Idem študovať ďalej 😉

grettka
3. sep 2009

pockaj petot... len kde to bolo? ci plosne po celom svete, alebo sa to vztahuje AJ na nase uzemie (CR a SR)
Pokial mam info a co som sem aj pisala, tak sol sa jodiduje u nas (SR, CR) od 50-tych rokov min. st. Ale vraj v zahranici zase jodiduju muku, co sa ale nerobi u nas. Tiez musime trosku prihliadat aj na nase zemepisne sirky.

petot
3. sep 2009

gretka: súhlasím.

Vychádzam z americkej publikácie, tam začali jodidovať skôr (30.roky) a dávky sa postupne znižovali (neviem, ako u nás). Jodofóbia je rozšírila globálne. Napr. Lugolov roztok už si nemôžeš kúpiť ani v SR, údajne kvôli regulácii EÚ!

grettka
3. sep 2009

tak to ano, EU nam uz zregulovala vselico...