Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

lowinqa
10. apr 2014

@pata22 Ahoj, tak ja som bola v nemocnici dokopy 6 dní. v pondelok ma prijali v utorok operovali a v sobotu som bola už doma. Tak akurát si myslím. bola som v januári a moja rana ma asi 5 cm vyzera ako retiazka zatial je červena občas pobolieva, ale lekárka mi povedala že to bude v pohode po čase ju nebude vobec vidno , pekne mi to urobili 🙂

chjulia
27. máj 2014

Ahojte, tak ja mám 4 dni po operácií štítnej žľazy. Operovali ma v Banskej Bystrici v piatok a v nedeľu som išla už domov. 🙂

anula
27. máj 2014

@mimka54
Ahoj,
necitala som celu diskusiu, tak neviem, kto ti co radil.

Znizena funkcia stitnej zlazy sama o sebe nie je dovodom na jej operaciu, vela zien ma chronicky zapal stitnej zlazy so snizenou funkciou - haschimotovu chorobu.
Uzliky same o sebe tiez nie.
kedy treba operovat?
1. Ak sa zlaza zvacsi natolko, ze zacina vadit.
2. Rychlo rastuce uzly ak maju na ultrazvuku znaky malignity.
3. ak punkcia ukaze karcinom alebo podozrenie na karcinom
4. hyperfunkcny solitarny uzol
5. hyperfunkcnu stitnu zlazu, ak neodpoveda na liecbu liekmi alebo na radiojod.
Ak su symptomaticke uzly len v jednej polovici, staci vybrat len polovicu, ale ak sa v tej polovici na patologii najde karcinom, podla jeho typu, velkosti a mnozstva nadorovych lozisk treba vybrat aj druhu polovicu. Dnes je uz trend nevyberat celu stitnu zlazu, ale nechat aspon 4g tkaniva, ak je to mozne. Radiojod sa indikuje pri niektorych typoch karcinomov podla hodnoty urciteho markera (tyroglobulinu), ktory udava velkost nechateho tkaniva, ale aj recidivu karcinomu. V ziadnom pripade netreba brat jod navyse, je ho dost v soli, jod navyse oddiali liecbu radiojodom niekedy az o 6 mesiacov (napr. kontrastna latka pocas CT vysetrenia)
Mozne komplikacie: v tesnom vztahu so stitnou su aj pristitne telieska, ktore sa staraju o metabolizmus vapnika, moze sa stat, ze po operacii musi pacient docasne brat vapnik, dozivotna substitucia je velmi, velmi zriedkava. Dalsou komplikaciou je poranenie navratnych nervov - tie inervuju svaly, ktore hybu hlasivky. Ak je poraneny len jeden, zmeni sa pacientovi hlas, stane sa trosku chraplavejsi, ak oba pacient nemoze dychat a musi mat docasne tracheotomiu, kym sa nervy nezrekonstruuju operacne. U 10% pacientov je docasne porusena funkcia hlasiviek, menej ako 1% pacientov ma obojstranne poskodenie nervu, ale len ked sa operuje na oboch stranach.
A samozrejme po vybrati stitnej zlazy treba brat hormony, ale tie uz asi beries, ak mas znizenu funkciu, opat zalezi od vysledkov patologie a od hladiny hormonov v krvi.
Operacia obojstrannej trva v priemere 2 hod, hospitalizacia 24 hod, ale aj ambulantne.

efffe
10. jún 2014

prosim o radu. Som mesiac po odstraneni SZ a neskutocne priberam, hlavne na bruchu. Jem podstatne menej ako som jedavala, vyradila som sladke a vaha ide stale hore. Uz som zufala. Cvicit stale nemozem. Beriem euthyrox 100, neviem ci to je vela, alebo malo, ked priberam. Kedy by som mohla zacat s bielkovinovou dietou? A mozem bielkovinovu dietu? Dakujem za radu.

anula
10. jún 2014

@efffe
celu stitnu zlazu mas vonku?
Diétovat mozes kolko chces a ako chces.
Kedy mas kontrolu u endokrinologa? Uz by trebalo skontrolovat, ci ti 100 mikro staci.

masinka
10. jún 2014

@anula krasny prispevok, len by som "opravila" jednu vec, kedze sme v SR - tu ta aj koli 10 minutovej operacii hospitalizuju aspon na tri dni 😖

anula
10. jún 2014

viem, bohuzial. Aspon 10 rocne oneskorenie.

erika2210
11. jún 2014

Ahojte. Mám naplanovanu operaciu žľazy na 24.6. Budú mi brať lavy lalok.Mám tam uzlik. MA momentous skusenost z nemocnicou v Žiline ? Je pravda že sa po operacii pribera? Ja momentalne uzivam Euthyrox 50 mg, kvôli autoimunite. Pekný deň.

vamaja
11. jún 2014

erika2210. Ja som podstupila operáciu štítnej žlazy minulý rok v júli. A zatial som nepribrala. Ale musím si dávať pozor na stravu. Ked ti možem poradit,tak si zober zo sebou do nemocnice Kalcium. Ja som ho musela brat po operácii. Nakolko som stratila vela vapníka.

vamaja
11. jún 2014

effe priberá sa vtedy,ked neni dobre nadstavená potrebná dávka lieku. Nakolko si len mesiac po operácii tak by si to nemala až tak riešit. Tvoje telo si musí zvyknut na danu dávku lieku. Mne vravela doktorka ,že to je niekedy aj 3 mesiace kým sa to ustáli. Mala som tiež ten istý problem po op šž.

efffe
12. jún 2014

@anula kontrolu mam az v auguste. Som po operacii mesiac, pred 2 tyzdnami mi dala lieky a po 3 mesiacoch kontrola. Skusim teda tu dietu, aj ked mam 53 nechcem byt nemotorna tucna stara baba.

anula
12. jún 2014

@efffe 😀 najprv som to zle pochopila. reku keby som ja mala 53 kg, skacem od radosti az po strop 😀 .
pridaj si aspon pol hodinovu chodzu denne.

chjulia
12. jún 2014

@erika2210 Ahoj, mne zobrali pred 3 týždňami pravú časť, zatiaľ som nepribrala a lieky neužívam, tak uvidíme čo bude ďalej. Mňa operovali v BB laparoskopicky, takže bola krátka hospitalizácia a kebyže nemám jazvu, tak ani neviem, že som bola na operácií 😉 . Držím palce, nech ti to dobre dopadne

aja7377
12. jún 2014

Tu je moja skúsenosť s ochorením ŠŽ: Kvôli zväčšenej šž ma poslali na endokrinológiu, kde mi diagnostikovali autoimunitné ochorenie - chronický zápal šž s uzlami na oboch lalokoch (2 a 3 cm), funkcia normálna. Po druhej návšteve u endokrinologičky som dostala odporúčanie na chirurgické odstránenie oboch lalokov šž. Tak som sa išla objednať na zákrok (nechcela som sa dať operovať v TT) do onkologického ústavu v BA a tam na chirurg poslal za ich endokrinológom na cytológiu z tých uzlov. A záver? Endokrinológ sa zhrozil nad radikálnym riešením svojej kolegyne a podotkol, že asi 85% šž je vyoperovaných zbytočne. Uzly treba sledovať a ak budú rásť pôjde šž von. Uzly mám len zo zápalu a nie sú to (zatiaľ) nádory. Šancu na zvrhnutie mám 10%. Veľmi dobrej kamarátke vyoperovali šž asi pred 10 rokmi a odvtedy ju nevedia dať dokopy. Lekárom som sa vždy snežila dôverovať, no odteraz si vždy vypočujem aj druhý názor. Keby som sa šla objednať do TT, už ju mám určite vonku a som na hormónoch.

chjulia
12. jún 2014

@aja7377 ahoj, máš pravdu, ja som mala uzol 17 rokov v pravej časti, na endokrinologiu som chodila 1-2 krát ročne a lekár ho len sledoval, no posledné dva roky začal veľa rásť, tak lekár odporučil radšej vybrať, keďže sa rast nezastavoval.

erika2210
12. jún 2014

@aja7377 Ahoj,Tak teraz som trochu vystrašena....mne operaciu navrhol primar v Ľubochni,lebo mi uzol podrastol a aj pre to že ,aspoň Tak to mam napisane:pre nepriaznivé USG...Tak neviem či som sa mala dat operovat. Tak dufam že vedel čo robí.....ahojte

erika2210
12. jún 2014

@vamaja ahoj,dakujem za radu,no ja beriem CA+D vit.,lebo mam ťažšiu osteoporózu a mám aj zlomeny stavec....a to mam 38 r. Tak dufam že sa to nezhorsi....ahoj...

vamaja
12. jún 2014

Erika2210.Ja som nemala predtým žiadne problemy a po operácii mi kázal doktor brat kalcium. Lebo som dostala svalovú tetániu a to je velmi nepríjemne. Ja by som si vzala pre istotu šumivý kalcium a ten by som pila po operácii. Tak to ti nezavídim stavec a osteoporozu. Prajem ti vela síl.Ozaj a kedy ťa majú operovať?

aja7377
13. jún 2014

@erika2210 V Ľubochni sú odborníci s dlhoročnými skúsenosťami, určite by som tam šla aj ja, keby som to nemala tak ďaleko. Nemáš byť z čoho vystrašená, tam určite vedia, čo robia.

aja7377
13. jún 2014

@chjulia No a takto by to malo byť. Vybrať šž až keď je to nevyhnutné. Ja viem, že aj mňa to časom čaká, možno o pol roka, možno až o 10 rokov.

bogcika
8. júl 2014

ahojte.poprosim o radu. od roku 2012 mám zvysenu funkciu stitnej zlazy. Beriem thyrozol 10. teraz ich musim brat 2x denne. Moja lekárka odporuca operáciu. Mám na ninc aj 3 uzliky. 2 su malé a 3 má priemer1cm. Vraj nemozem dozivotne brat thyrozol, a ked chcem mat dieta, tak sa musim dat operovat. viete mi poradit co mám robit?nechcem sa dat operovat. vsade citam, ze stitna zlaza je pre nás organizmus velmi dolezitá. dakujem za pomoc

chjulia
8. júl 2014

@bogcika Ahoj, áno štítna žľaza je určite veľmi dôležitá, ale zasa nie za každú cenu. Sú prípady, kedy musí ísť von. Mne vybrali polovicu, som bez liekov, zatiaľ to druhá časť zvláda. Ale v nemocnici som ležala s jednou žienkou čo jej vyberali celú žľazu, tiež mala problémy s hormónmi no a už jej vytláčalo von jedno oko, takže fakt musela ísť na operáciu. Ak si nie si istá svojím lekárom, skús sa poradiť ešte s iným - napríklad v Ľubochni.

bogcika
8. júl 2014

@chjulia Dakujem za odpoved. Nastastie nemám ziadne problémy, preto nechápem preco ma chce operovat, ked s liekmi mi to vedia udrziavat. ano chystám sa spytat aj inych lekárov, co odporucaju. Citala som clanky, kde pisu ze alternativnou metódou a bylinkami si to vedeli dat doporiadku.

ivustek99
5. aug 2014

AHojte chcem sa spýtať ako dlho trvá taká operácie ŠŽ ked sa vyoperuváva celá. Ďakujem za skorú odpoved.

esbaby
11. aug 2014

@ https://www.modrykonik.sk/profile/ivustek99/ mne bolo povedané, že 2,5 hodiny má budú operovať

chjulia
11. aug 2014

@ivustek99 ahoj, myslím že tak 1,5 hodiny max (laparoskopicky) , ja som išla ráno o osmej a okolo 10 som sa už prebúdzala na normálnej izbe

anjelikdianka
31. aug 2014

Ahojte.Ja ešte neviem či to mám z šz ale mám podozrenie že áno(utorok idem k doktorke).Som 6 mesiacov po porode,kojím.Týžden mám pocit ako keby som mala niečo zaseknuté v krkuítim taku hrčku) a cítim taký tlak v krku.Hrdlo ma nebolí.Može to byt z šž?

anjelikdianka
3. sep 2014

@erika2210 ahoj,možem sa ta opítat aký velky uzol si mala že si musela ist na operáciu.Včera aj mne našli na pravom laloku 5mm x 4mm uzol a mám obe laloky mierne zväčšené.Dakujem.

erika2210
4. sep 2014

@anjelikdianka ahoj...tak ja som mala uzol 11x10 mm ale tu nešlo ani tak o uzlik ako o to že ten nález nevyzeral dobre....teraz som už 2 mes. po odstránení celej žľazy....nádor bol zhubný...ale mne to hneď po USG pred operaciou povedal že to je zlé...inak je to veľmi zriedkavo zhubné...no ale niekto musí doplniť štatistiku...už som bola aj na rádiojóde....to je niečo ako ožarovanie,len menej drastické,ale bola som 4 dni na samotke v Martine...Už aj užívam hormóny a od pondelka som v práci...neboj...lekár väčšinou vie aké to je....držím palce....ahojky...

anjelikdianka
4. sep 2014

@erika2210 dakujem za odpoved.držím palce aby si bola už stále zdravá.