Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

kaprik1
7. okt 2015

Baby co ste boli na jode, prosim o info. V stredu, teda 14.idem nadruhy jod, ibaze akosi som soplava, kaslem, vcera a predcerom som mala vecer teplotu do 38. Neni to hrozne, len som velmi unavena... Daju mi ho aj tak? Strasne by som to chcela mat uz za sebou ☹

silviavladik
11. okt 2015

@matacha zabudla som napisat odisla som s diagnozou rakovina stitnej zlazy ale co mi prisli vysledky od patologa oznacil to za nezhubne tak som nesla ani na jod....aj v tomto pripade si to mozem vybavit?asi nie...

silviavladik
11. okt 2015

Dievcata po troch mesiacoch mi endokrinologicka zvysila davku z 88mg na 112mg euthyroxu nakolko som bola unavena padanie vlasov zapcha 5kg hore.Mesiac uzivam vyssiu davku so zapchou sa to nezmenilo keby som neuzivala jeden den psylium druhy rozomlete lanove semiacka nemam stolicu tri dni,vlasy stale velmi padaju :( vaha uz nesla hore zial ani dole:(jedine co badam zmenu ze po praci necitim velku unavu.V decembri idem na kontrolu myslite ze sa to upravi?a ze je sanca ze sa vratim na povodnu vahu prestanu padat vlasy?dakujem za kazdy Vas prispevok

jeannna
11. okt 2015

Podobnu dilemu riesim aj ja. Stitna zlaza mi funguje normalne, nikdy som neuzivala ziadne lieky, len mam na oboch stranach uzliky. Mam ich tam uz 15 rokov a poslednych 5 rokov sa prestali zvacsovat. Lekar ma uz 10 rokov zenie na operaciu, ale ja stale odmietam. Naozaj je kvalita zivota rovnaka pred a po operacii? Mozno mam taky strach kvoli tomu, ze sestricka u tohto mojho endokrinologa tento zakrok podstupila a hovorila, ze uz by to nespravila, pribrala viac ako 10 kg, je stale unavena a pod. Bola v rovnakej situaci ako ja, ze jej stitna zlaza fungovala normalne, len tam mala tieto uzliky.

silviavladik
11. okt 2015

@jeannna moj skromny nazor keby mi hrcka behom pol roka giganticky nenarastla do rozmerov 5x6x3cm neovplyvnovala dychanie a prehltanie nesla by som.Vsetko som mala ok az na velky uzol z ktoreho mi diagnostikovali rakovinu sz,diagnoza sa nepotvrdila co moja endokrinologicka oznacila za zazrak,udajne konecna diagnoza byva horsia ako na operacii...tak som rada ze som nemusela ist na jod,asi jedna z mala...

jeannna
11. okt 2015

@silviavladik ved to, uz ma strasi rakovinou, ze vraj ju mozno uz aj mam. Je ku mne velmi neprijemny, ze takeho nezodpovneho pacieta este nestretol. Chodim k nemu uz od svojich 14 rokov, vtedy mi obvodna lekarka diagnostikovala strumu. Bola som pred 10 rokmi aj v Lubochni, ale tam mi povedali, ze by to este neoperovali. Vzdy mam mindraky, ked raz do roka idem k nemu na kontrolu. Keby som mala nejake priznaky, tak by som nevahala, to je jasne. A ako sa citis po operacii?

silviavladik
11. okt 2015

@jeannna vid koment z dnesneho dna 12.46h uz nikdy to nebude to co pred tym bez dennej tabletky to nejde a je asi zavcasu hovorit o nejakych pozitivnych ci negativnych nasledkoch nakolko som len 4mesiace po operacii...viem Ta pochopit pocitovo mam kolegynku kt.ma zauzleny cely krk a odmieta operaciu 6ty rok takze nie si v tom sama a takychto pacientov maju doktori na dennom poriadku...drzim palce nech sa to zlepsi(ja som po nahmatani skusala tinkturu z propolisu tiez som si kupila tabletky z ameriky len to uz bolo pre mna bolo neskoro udajne mi to potom narastlo von a vo vnutri to muselo byt uz velmi dlho....)

chjulia
11. okt 2015

@jeannna ja som chodila tiež roky k endokrinologovi, čo mi sledoval len uzol, zo začiatku nerástol, len občas malinko, no posledné dva roky už dosť tak začal lekár na mňa tlačiť, aby som išla na operáciu. Po dvoch rokoch čo do mňa hučal som sa odhodlala, predsa len tam bola taká neistota, či ten uzol nie je zhubný.......... Zobrali mi len pravú polovicu, laparoskopicky v BB, takže po dvoch dňoch som bola doma a po 2 týždňoch som už normálne fungovala............... je to 1,5 roka a stále neberiem žiadne lieky, nepozorujem na sebe žiadne zmeny, takže to tá polovička štítnej asi v pohode zvláda sama.

jeannna
11. okt 2015

@chjulia dik za info. U mna je ten problem, ze by mi ju vybrali celu, ednokrinolog mi tiez spominal BB, ze tam by mi to spravili a vehementne ma presviedca o tom, ze terajsie lieky stitnu zlazu vedia dokonale nahradit. Zaraza ma jedna vec, ze tento isty lekar radi jednej znamej, ktora zije v zahranici, aby si to operovat nedala, len sledovat. Este uvidim, pokial mi bude fungovat normalne, budem odolavat. Pozeram, ze si z CA, takze mozno mame toho isteho endokrinologa 🙂 On na operacie posiela vsetkych.

chjulia
11. okt 2015

@jeannna a robil ti biopsiu? Ja som chodila tiež od 14 rokov, niekedy aj 2-3 roky žiadna zmena, inokedy 1-2 mm, no po poslednom pôrode som tam chodila často a stále ten uzol rástol, už som ho aj cítila pri prehĺtaní, tak som bola aj rada, že ide preč. Inak záleží, aké veľké tie uzlíky máš a či rastú. Mne teda tak hovoril, že pokiaľ začnú nejako viac, pravidelne rásť, nie je to dobré, že sa tam môže niečo diať. A myslím, že aj na tom sone oni vidia aký typ uzla to je - teda či je nejaký "podozrivý".
S tými liekmi to nie je pravda, niekomu liečbu nastavia hneď a nemá problém ale niekto sa fakt trápi, takže je to individuálne.

jeannna
11. okt 2015

Biopsiu mi robil pred cca 5 rokmi, ked sa mi pravidelne zvacsoval, potom to prestalo. Ja nepocitujem ziadne problemy, preto sa tej operacii stale branim, ako som pisala vyssie, odolavam uz 10 rokov. Ale tieto uzliky maju tendenciu byt v oboch lalokoch. Ty si ho mala len v tom jednom?

santana2
12. okt 2015

@jeannna ahoj čitam že sa bojiš ist na operaciu šz aj ja som to riešila tiež presne pred rokom tiež som mala uzle bola som u troch lekarov lebo som nevedela čo so sebou 2xrobili biopsiu a vždy s rovnakým výsledkom musí von. Operovaná som bola v Ružomberku v januari tohto roku odchadzala som s diagnozou rakovina štitnej zlazy. V marci som bola na radiojode v Martine .Teraz beriem 137eutyrox mam problém s vapnikom toho mam stale malo .citim sa niekedy unavená ale aspon mam tu štitnu vonku keby som nešla na operaciu možno by to bolo ešte horšie.preto by som na tvojom mieste dlho nevahala a rozhodla sa aby nebolo neskoro.

asprovalta
19. okt 2015

Ahoj santana2.,dakujem za mail,už som s tm zmierená!!§už som aj zbalená a otvorene poviem,nech to mám už za sebou!!!!!Myslim si,že je to normálne,že sa človek boji,ANO bojim sa,ale ked to prežili iný,prežijem to aj JA!!!!!Vspomente si na mna 2.11 nastupujem a 3.11ma operuju!!!!!!!!!!!!!!!! AHOJTE po operácii sa ozvem!

marion
19. okt 2015

@chjulia som tvoj pripad. Mala som uzol ktory vybrali aj s 1/2 stitnej. Kedze bol nezhubny nebolo treba vybrat tu druhu 1/2. Lieky nebolo treba 1/2 stihala. Ale a z do casu kedy som neostala tehotna. Od vtedy uz uzivam 50. 🙂 Operovali ma v januari 2010 v BB.

asprovalta
24. okt 2015

Aho Marion,mne idu vyoperovať celu štitnu žlazu a uzle na lavej a pravej strane!!!Tak už to máš za sebou!závidim a prajem vela šťastia!L

jankalis
14. nov 2015

Zdravim baby, chcem sa opytat dost sa tu diskutovalo o radiojode v BA,bol niekto aj v Martine?Neviete ci to tam prebieha rovnako?Doporucili mi kupit nejake super kysle cukriky ale vsetky co som si kupila ci uz bon pari extra kysle a podobne vobec nie su kysle 😀 mate nejake tipy?Chcem sa tiez opytat ako ste potom v praxi zvladali tu izolaciu doma...sme v domacnosti sice len dospeli,ale aj tak...zdrziavat sa v jednej izbe a pouizitie WCka alebo kuchyne,nieco specialne? Vdaka...

matacha
14. nov 2015

Ahoj @silviavladik. Toto neviem ked je to nezhubne či mas nárok. Veď skús dať žiadosť a uvidis co ti povedia na sociálke.

santana2
16. nov 2015

@jankalis ahoj ja som bola na radiojode v martine bolo to tam v pohode dalo sa to .Personál nemocnice bol výborný .nemusíš si brat vela cukríkov každý den nám dávali polovicu citrona . Izolacia doma dostanes presné pokyny pokial nemaš male deti tak je to v pohode .Domov ta pustia až ked budeš mat nízku intenzitu žiarenia.

matacha
16. nov 2015

Ahoj @jankalis tak ako piše santana nepotrebuješ veľa cukríkov. Ja som si kúpila nejaké extra kyslé ale stačí ti maximálne sácok. Co sa týka domácnosti tak s dospelými je to omnoho jednoduchšie aj ked sa im musíš aspoň 2 týždne radšej vyhýbať. My sme veľa vetrali ked sme boli max. 30 min v spoločnej miestnosti. WC a sprchu sme mali v dome 2 tak to bola výhoda. Ja som používala iba svoje. Vaňu som vždy po sebe umyla. Kúpila som si silikónové rukavice a s nimi som potom umývala. Tak isto príbor a taniere plus pohár som pouzivala iba svoj a aj som si ho sama umyvala. Ostatných riadov som sa nedotýkala.... Tak isto som neprala veci v práčke. Až asi po mesiaci. Chvalabohu som mala dosť oblečenia. Keby niečo pýtaj sa 🙂

kaprik1
16. nov 2015

@jankalis ja som bola teraz druhy krat na jode, mam doma male deti, takze som byvala u rodicov. Ked som odchadzala z nemocnice, tam vzdy povedia kolko v izolacii. Bola som v BA...Vzdy po tej dobe sa idem dat premerat, ci uz mozem ist k detom, aby som im neublizila. Prvy krat som si brala aj cukriky, ale mne moc nechutia, takze teraz som uz ani nemala. Stale som cmulala citrony, zobrala som si aj z domu. A samozrejme som zuvala zuvacky...

poohie
16. nov 2015

pridam svoju skusenost, ak to niekomu pomoze... stitnu zlazu mam vyoperovanu uz 10 rokov (kvoli Basedowej chorobe), ja som ale taky (neviem, ci cudny) pripad, ze som nebadala na seba ziadne priznaky nizkej ani vysokej hladiny hormonov s.z. proste som sa vzdy citila rovnako a takisto aj po operacii - nevidim rozdiel, ci mam hormonov vela alebo malo. jedine priznaky, co sa zdali, ze s mojim ochorenim suvisia - to, ze je mi zvycajne teplejsie ako ostatnym ludom a som castejsie hladna (no nepriberam ani nechudnem), ostali aj po operacii nezmenene, tak usudzujem, ze to asi s tym nesuvisi. operacia bola v pohode, jedina nevyhoda, musiet brat lieky dozivotne, pre mna teda jediny "problem" - polhodinu rano nejest 😀

@jeannna nechces skusit ineho odbornika, aky nazor bude mat on?

oxana1212
20. nov 2015

Ahojte baby, mam taku otazk: mam ochorenie stitnejnzlazy, uzly v stitnej zlaze nemam, ale mam zvacsene lymf.uzliny. Dr.ale vravela ze to moze byt aj pri mikrokarcinome a robila mi z jednrj uzliny biopsiu. Biopsia sa nepodarila, a tak povedala ze uvidime a pockame. To bolo pred asi 5rokmi. Medzitym odisla na matersku a ja som uzivala stale euthyrox. No teraz po porode som sla na odbery a mam zrazu zvysenu funkciu, vraj to moze byt aj poporodny zapal. Bola tam uz nova dr. Vysadila mi lieky a ze pockame. No ale niektora z lymf.uzlin sa mi zvacsila o 4mm,a ze tiez chce zopakovat biopsiu,ked sa skludni ten zapal. Najorv ze tiez to moze byt mikrokarcinom, ale ze pockame kym prestanem kojit a ze potom CT a na to dodala ze to je jedno, ze niektori pacienti mavaju tieto uzliny zvacsene a ze je to reaktivne. A ze nie je potrebne to surit,ze nemusim prestat kojit a tak. No ale vystrasila ma.
Viem ze sa tu bavite o operaciach ale myslim ze sa najviac vyznate v tychto veciach. Tak ak mi viete poradit, dakujemm

rock7
3. dec 2015

Ahojte v nedelu som sa vrátila z operácie ŠŽ . Operovali mi v R užomberku bola som spokojná s nemocnicou ktorú som si vybrala. Mala som na oboch lalokoch uzlíky takže mi ju vyoperovali celú. V nemocnici som si ranu nevidela až doma a trošku som bola prekvapená, pretože nad ranou sa mi vytvoril opuch. Pri prehltnaní ma to ešte trošku bolí a ťahá ale to by mi nevadilo. Mal niekto po operácii opuch. Dnes je

rock7
3. dec 2015

9 deň od operácie. Ten opuch je asi centimeter a pol nad celou ranou.

jankalis
3. dec 2015

@rock7 ja som to mala,hadam zo dva tyzdne,mozno aj viac,prestala som to potom sledovat...nebolo to nejako strasne viditelne,ale ked som si to nahmatala prstami,taky akoby mäkky vankusik....to su asi vnutorne stehy....

svesty
3. dec 2015

Ahojte, ja nemam osobnu skusenost ale moja dcera ma kongenitalnu hypotyreozu od narodenia, tzn. ma uplne nefunkcnu stitnu zlazu kedze ju nema ani tam kde ma byt ale na konci pod jazykom. Teraz ma 3 roky a od narodenia cca. 11 dni zivota berie Euthyrox a je sledovana u endokrinologicky. Je sikovna a nema ziadne problemy.

meusicka
3. dec 2015

@rock7 ahoj, neboj sa opuch casom zmizne, si to zober ze ta tam rezali , museli ti ocistit od tkaniva aj hlasivky,to sa proste musi nejak ukazat, ze sa tam na tebe vyblaznili pocas operacie. ja som mala modrinu cez cele hrdlo a nosila som aj zo zaciatku satku bay nebolo vidiet rez. ale teraz mam uz takmer 10 rokov po operacii a ked sama nepoviem ze som po operacii tak nikto by to nepovedal. jazva je viditelna tak minimalne, ze takmer vobec. aj moj momentalny endokrinolog sa stale cuduje ako krasne sa mi zahojila. skus si natierat nechtikom lekarskym okolie rany alebo propolisovou mastickou. nie priamo na rez ale len okolie. urcite to budem casom lepsie, teraz hlavne nic nedvihat, a nepredklanat sa.

rock7
3. dec 2015

Dievčence vďaka za podporu neskôr sa ozvem ako to napreduje. Dnes som si kúpila wobenzym uvidím ako bude zaberať.

rock7
8. dec 2015

Dnes som dostala výsledky z histologie sú v poriadku z čoho mám radosť, ale hnevá ma ten opuch ktorý sa mi vôbec nezmenšuje mám to taký valček nad celou ranou a o hlase ani nehovorím i keď na krčnom mi povedali že hlasivky sú v poriadku, ale ja mám hlas ako medveď, neviem vôbec kričať a čo sa týka spievania tak to už vôbec neviem čo ja som milovala spievať.Som z toho všetkého smutná. Ešte raz tak by som do toho už nešla, radšej by som chodila dva krát do roka na kontrolu ako rastú tie uzlíky. Funkciu ŚŽ som mala v poriadku iba za tie uzly som absolvovala operáciu. Tí čo sa chystajú na operáciu dobre si všetko premyslite čo bude lepšie lebo u mňa sú následky nie moc dobré. Samotnej operácie sa nemusíte báť.

poohie
8. dec 2015

@rock7 snad sa to este utrasie... na kontroly budes chodit aj tak, to nie je o tom. neviem, co su tie uzly, ale ak by mali robit sarapatu, tak snad lepsie takto. drzim palce, nech sa vsetko da do poriadku 😉