Ako dlho môžem užívať železo?

brita7777
12. aug 2020

mate skusenosti s uzivanim zeleza ? je tam nejake obmedzenie na uzivanie ? uzivam ho dva mesiace, mala som zistenu anemiu, no bojim sa prestat, pretoze som mala problemy ako extremna vycerpanost, mdloby pri sportovej cinnosti. Teraz sa citim ok, len neviem, ci ho mozem uz vysadit. Samozrejme podla doktorky hej, len ci aj vy mate skusenost, ze to staci, dakujem

irusa
12. aug 2020

@brita7777 na príbalovom letáku to máš uvedene

brita7777
autor
12. aug 2020

@irusa vyhodila som ho

malebiele
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malebiele
12. aug 2020

@brita7777 ked doktorka povie ze je to ok a ze uz netreba, tak kludne vysad, ja ho beriem uz dlhodobo tiez kvoli anemii uz vyse dvoch rokov, mozno aj viac, samozrejme konzultujem s lekarkou po odberoch ci netreba upravovat davku, predtym som brala len v case menstruacie, teraz v tehotenstve beriem kazdy den

simsalabim
12. aug 2020

@brita7777 ak vies nazov, letak vygooglis.

eliska13
12. aug 2020

@brita7777 brala som kvôli menzesu, ale oveľa dlhšie.Ak lekárka hovorí, že áno vysad veď uvidíš ako sa budeš cítiť?Čo si mala znížené železo či hemoglobín?

nikoll29
12. aug 2020

@brita7777 ja uz asi dva roky sustavne beriem zelezo. doktorka mi ho skusala vysadit, ale bola som znovu anemicka, takze ho musim brat nonstop a uz asi do konca zivota. nech ti spravi doktorka nejake odbery a uvidis, ci budes mat este stale anemiu alebo si to mala len vtedy

lllll_1118
12. aug 2020

Neviete mi niekto povedať ci sa železo môže brat každý deň či s nejakými prestávkami? Beriem ho len ako doplnok keďže nejem mäso. Teraz ho beriem tak ze raz/dva krát do týždňa

malebiele
12. aug 2020

@lllll_1118 ja beriem kazdy den, ale musis si to odsledovat, ci ti to nebude robit problemy so stolicou - hnacka/zapcha, ak ano, potom treba znizit davku... zavisi aj od toho, co konkretne beries, kolko mg zeleza obsahuje tabletka, ja mam 100mg tabletky

brita7777
autor
12. aug 2020

@eliska13 presne tzv. plasma alkaline phosphatase (P-ALP) je to daky enzym, neviem ako sa to vola po slovensky, zijem v cudzine. hemoglobin som mala 120
lekarka vravela ze znizene zelezo

malebiele
12. aug 2020

@brita7777 hemoglobin mas na spodnej hranici, ja by som este brala zelezo na tvojom mieste... zelezo si mala kolko v krvi? a ako casto ho uzivas teraz?

brita7777
autor
12. aug 2020

nepametam si uz to zelezo, uzivam 100mg 1x za den

malebiele
12. aug 2020

@brita7777 aj ked doktorka povedala ze mozes vysadit, no ja by som ho este uplne nevysadzala, skus znizit ked tak davkovanie, daj si jednu tabletku obden, ak teraz beries kazdy den, uvidis na sebe ako sa budes citit, tak ako som pisala aj kocke vyssie, telo ti da vediet ak by si ho mala uz nadbytok, vtedy budes vediet ze este mozes davku znizit... a naopak, uvidis ci nebudes mat nedostatok ak zas budes mat unavu atd.. a ublizit si tym nemozes, aj keby si ho brala dalej 🙂

hettinka
12. aug 2020

@brita7777 ja užívam priebežne, občas prestávka, a zasa. Niekedy si aj zabudnem dat, ale mám uo doma stále.

brita7777
autor
12. aug 2020

@malebiele ja sa prave citim konecne fajn, nemam ani zaludocne problemy, jem susene slivky, figy, chlorellu, co sa doporucuje. dakujem skusim tak

brita7777
autor
12. aug 2020

@hettinka mna len zaujmalo, ci to ma dake aj neziaduce ucinky pri dlhodobom uzivani

senan
12. aug 2020

@lllll_1118 moze sa aj kazdy den uzivat ale tak ako ti napisali babule, treba sledovat stolicu.

eliska13
12. aug 2020

@brita7777 dávaj si aspoň pri menzese, keď nechceš denne.
@nikoll29 aj Ti zisťovala prečo si anemicka?nevstrebava sa Ti, alebo...ja som mala myom a silný menzes a uz na obed som nevladala

hettinka
12. aug 2020

@brita7777 u mna nie

Ale keď si prestanem dávať, zhoršia sa výsledky.

brita7777
autor
12. aug 2020

@eliska13 nie nezistovali mi viac, menzes mavam normalny, neviem o ake testy ziadat navyse

hettinka
12. aug 2020

@brita7777 mne robili test okultného krvácania, bola dom aj na gynekológii a aj na hematologii. U mna to uzavreli ako diétna chyba, mala som stresové obdobie, ani som sa fakt dobre nestravovala. Snažím sa teraz jesť lepšie, ale aj tabletku si dávam, najmä cez menzes.

brita7777
autor
12. aug 2020

@hettinka ja som mala dve tehotenstva po sebe, kde som stratila vela krvi plus stres a tiez asi stravovanie zle. co si zmenila v stravovani ?

eliska13
12. aug 2020

@brita7777 mne povedala, že keď sa mi to nezlepší pošle ma na vyšetrenia či nemám vnútorné krvácanie, polypy, pýtala sa na hemereoidy a či chodím na hematologiu.Ale ja som vedela, že to bude silným menzesom nikdy som taký nemala
Ja mám niekde aj leták ohľadne stravy, ak nájdem odfotim
Pytala sa či mäso jem, viac zaradiť sušené marhule, mak, zelenú zeleninu, hovädzie aspoň raz týždenne plus vyvary s mäsom.mne hovorila, že veľa detí je animickyvch, že nedávajú červené a celkovo mäso.

mmoonna
12. aug 2020

@brita7777 mala by si ísť na kontrolný odber a uvidíš

lucia851
12. aug 2020

Áno môžeš ak máš hemoglobín už v poriadku tak ho vysad

hettinka
12. aug 2020

@brita7777 kúpila som si odšťavovač a robím si zeleninovo-ovocné stavy. Alebo odstavím jablko a v smoothie mixeri v tej stave rozmixujem bobulové ovocie. Mrkva, cvikla je super, jahody, čučoriedky na železo. Zo zeleniny karfiol, brokolica. Aj listová zelenina, ale kvôli kyseline listovej. Varím aspoň raz do týždňa hovädzie, morčacie - tie majú veľa železa. Kuracie má malo.
Pozor na kombinácie, mlieko zabraňuje vstrebavaniu železa, takze treba tam odstup medzi železom a mliekom (aj ak si davas v tabletkách).
Z doplnkov výživy si dávam Narosan cucoriedka od JUST. Kúpim raz do roka fľašu a kým je, dávam si.

hettinka
12. aug 2020

A ešte sim zabudla, železo by sa malo užívať v kombinacii s vitamínom C a kyselinou listovou. Takze zapiť napríklad pomarančovým dzusom, vodou s citrónom, alebo ak nič iné, vysumenym céčkom.

kikina84
25. aug 2020

@brita7777 aj ja uzivam zelezo..mam ho predpisane od hematologa..tiez mam anemiu..ale dlhodobe uzivanie zeleza je velmi velka zataz pre organizmus a to aj paradoxne,ze ti zaroven pomaha..Ja som napr dohodnuta s hematologickou, ze si ho nasadim vzdy len prvych 10 dni po menzese..aby sa mi ako tak doplnila hladina zeleza..Potom vysadim..pripadne ho uzijem nejak sporadicky na par dni,ked uz citim ze na mna ide velka unava,ktora je s nedostatkom zeleza spojena..Medzi tym sa snazim pit cviklovu stavu a cucoriedky,pripadne cerstvy spenat..tie maju vysoky obsah zeleza..urcite pri anemii nevysadzaj uplne zelezo..najdi si nejaky system..podla potreby,ako sa citis

zlatican
22. jan 2023

@eliska13 Chcem sa ťa opýtať, či ti pomohlo to železo, pretože ja som tiež z myómu anemická a beriem Maltofer.