Ako dlho trvá liečba trombózy?

dolinka
12. aug 2006

ahojte vsetci co mate ci nemate akekolvek skusenosti s trombozou, jej liecbou, ci uz tykajuce sa vas osobne, alebo z pocutia.. ja som to schytala po porode a teraz sa liecim.. rada by som si vymenila s vami o tom poznatky a rady.. ako dlho trva liecba, sposob liecby, kojenie, dalsie tehotenstvo,...

adrianai
25. apr 2013

Ahoj, ja som mala trombózu pred pár rokmi, pravdepodobne po úraze + operácii, zozačiatku som si pichala clexan, potom rok užívala warfarin + diéta (tá bola pre mňa najhoršia, keďže milujem zeleninu a tú som nemohla), tromby sa mi rozpustili a trombofília sa mi nepotvrdila, takže ma iba raz ročne sledujú...čo sa týka tehu - pri malej som bola hneď na kontrole, bolo všetko ok, nemusela som nič brať, teraz som nemohla otehotnieť, tak pri clostile som si musela preventívne pichať fraxiparin, ale inak je tiež všetko ok..držím palce 😉

roxam23
26. apr 2013

@adrianai dakujem za prispevok. No ved tej diety pri warfarine som sa obavala, ale vyzera to tak, ze prejdem teraz po 7. mesiacoch na anopyrin. Mne warfarin doktor nedal, cely cas picham fraxiparine lebo kojim. Aj ked na nete som citala ze aj popri tabletkach sa da kojit... No som zvedava aky to bude mat u mna priebeh... A kompresivne pancuchy si nosila cele 2 roky ako sa odporuca? Lebo z tohoto mi je teda najviach blbo ked sa oteplilo a leto je za dverami ☹ ☹ ☹ a to som sa ako tehulka pred rokom tesila ze si tento rok konecne uzijeme letnu dovolenku s drobcami 😖

grace90701
26. apr 2013

@roxam23 to naozaj nie je dobra lokalizacia trombozy, predpokladam, ze je to lava strana. Co sa tyka rizika embolie, teraz je nizke, lebo trombus je uz pevne prichyteny na zilovu stenu, ale vzhladom na to, ze tam trombus pretrvava a zila je len minimalne priechodna existuje tu riziko zopakovania trombozy, resp. ten rezidualny trombus je rizikovym faktorom tvorby nasadajuceho trombu a ten by mohol byt rizikovy co sa tyka embolie do pluc. Je to rozne niekto berie liecbu rok, niekto aj cely zivot, no ak ti skusia vysadit fraxik bolo by dobre aspon sledovat hladinu D dimerov.Ak by boli negativne, je to dobre znamenie. Resp. keby ti opuchala noha z dovodu poskodenia zilovych chlopni existuju este aj invazivnejsie riesenia, ako perkutanna angioplastika, tj. cez zilu ti zavedu taky balonik a tymto sposobom sa snazia rozsirit, potom sa tam zvykne davat stent. No toto sa asi nezvykne robit casto. Urcite treba nosit aj kompresivne pancuchy, hlavne ak by si mala problemy s nohami, ci uz opuchy, alebo krcove zily, no cez leto asi tazko bude niekto nosit pancuchy. Ten anopyrin je podla mna uplne zbytocny, v prevencii vzniku trombozy alebo embolie ta neochrani. Ten sa dava na ine problemy.

grace90701
26. apr 2013

@roxam23 co sa tyka warfarinu a kojenia, ten kludne mozes brat, neprechadza do mlieka, tak nechapem, preco ti ho nedali, pancuchy cez leto nemusis, radsej si davaj detralex.

grace90701
26. apr 2013

@roxam23 warfarin ma vela nevyhod, caste kontroly krvi, tiez treba davat pozor na lieky, lebo niektore mozu zvysit, ine znizit ucinok, a samozrejme aj ta zelenina by sa nemala jest vo zvysenom mnozstve. A co sa tyka tych prirodnejsich preparatov, existuju aj take, su to enzymy, ktore do istej miery rozpustaju zrazeninu, ale toto su skor take experimentalne metody. Medzi taketo preparaty patri napr. wobenzym, flogenzym, alebo nattokinaza. Ale v praxi asi neexistuju ziadne studie na toto.

roxam23
26. apr 2013

@grace90701 dakujem, tak taketo podrobne info som zial nedostala este od ziadneho lekara 😖 a to sa pytam stale na nieco len aby som mala cim viac jasno... No veru, je to lava strana, viem ze to suvisi s trombozou v tehotenstve, len ma stve ze som sportovec, nefajciar, nikdy som netrpela nadvahou ani krcovymi zilami a v tehu som pribrala cca 10 kg, bola som mobilna pred porodom a aj po... A zrovna ja si donesiem taky suvenir?! No ale to je o inom...
Vidim ze sa v problematike vyznas, myslis ze by som mala pokracovat v antikoagulacnej liecbe?
Pancuchy nosim zatial pravidelne, chodim s drobcom na niekolko kilometrove prechadzky a noha je zatial ok, neopucha, neboli... A detralex sa smie pri kojeni?
Viem inak aj o prirodnych enzymoch, zvazujem aj tie ak by mi mi lekar prerusil liecbu a takisto momentalne patram po hirudoterapii, len musim najst neakeho odbornika v okoli, nerada by som sa zverila hocikomu...

roxam23
26. apr 2013

@grace90701 vedela by si mi odporucit neakeho odbornika ktory sa venuje tejto problematike? Dakujem

grace90701
26. apr 2013

@roxam23 jj, ta lava stana suvisi s anatomickymi pomermi, lebo prava panovova tepna krizi a moze tlacit na lavu panvovu zilu, a v tehotenstve je tam este aj utlak plodom, jj, jasne, ze to cloveka hneva...Detralex sa moze aj pri kojeni aj v tehu, nesmie sa len pri alergii. Tiez je to liek, ktory obsahuje rastlinne vytazky (diosmín a hesperidín), ktore su ale upravene tak, aby boli ucinnejsie. Tie pancuchy pokial sa da je dobre nosit, ale v lete a horucave je to naozaj nemyslitelne, treba si apon polohovat nohy, vykladat, vyhybat sa dlhemu statiu a sedeniu... Pokial mas len 20% rekanalizaciu ja osobne by som este pokracovala v antikoagulacnej liecbe. Ono to niekedy trva dlho, kym sa to rozpusti, niekedy bohuzial sa nerozpusti, ale mam skusenosti, ze ked sa uziva tato liecba dlhsie, ono sa to pomalicky rozpusta, zlepsuje. Mozno by som skusila este aj tie enzymy, ale tam potom pozor, aby si nekrvacala. A fraxik si davas v akej davke? S hirudoterapiou nemam bohuzial skusenosti ani neviem o nikom. Su aj lieky na tejto baze, ale to su len rezervne lieky, ktore sa davaju len v urcitych pripadoch.

roxam23
26. apr 2013

@grace90701 no mne sa to zda tiez skoro na ukoncenie liecby, asi bysom to mala konzultovat este s inym cievnym lekarom, ked sa ten moj takto rozhodne. Zial tu v PN ziadny schopny nie je, tak chodim do TT, ale ak by ta napadol neaky dobry cievar, bola by som vdacna za tip...
Beriem fraxiparine forte 0,6 kazde rano a okrem toho vit. B a kys. listovu po doporuceni hematologicky, aj ked krvne testy som mala viac menej ok - cca pred 3 mesiacmi. Ine lieky zatial neuzivam, ale skusim si vypytat recept na ten detralex...
Dakujem ti moc za prispevky 😉

grace90701
26. apr 2013

@roxam23 jj, sa divim, ze ti to nenapisali, zvlast pri takej vysokej tromboze, chodis paduchovej alebo vaculovi? Ono tych cievarov je malo, to je fakt, ale je aj fakt, ze studium angiologie nikto neulahci, rozhoduju o tom ludia v BA, a o ambulanciach rozhoduju aj poistovne, ono je to taky globalny problem....V Piestanoch nepoznam ziadneho cievara.

roxam23
26. apr 2013

Ja by som isla za dobrym lekarom aj niekam dalej do ineho mesta, aj BA by mohla byt... Len vybrat toho spravneho... 😖
Bola som hospitalizovana najskor v PN, to radsej ani rozoberat nejdem... Teraz chodim Skultetymu do TT... V PN bol jeden, neviem ci este ordinuje, vsetci od neho utekali do TT. Tu mi ani kontrolne sono nemal kto urobit, sice ma objednali na neaky datum v prepustacej sprave, aj som sa dostavila, lekara nikde a ked som sa preobjednavala na neaky iny termin, uz mi sono nemal kto urobit - tak asi tak... Viem ze je to bieda s touto specializaciou, terminy cez poistovnu vsade na rok objednane vopred, akutny neakutny pripad, pekne som si zaplatila, aby ma aspon niekto zobral...

nicolnik
26. apr 2013

Holky, ja mam tezkou trombofilni mutaci do toho dalsi geneticky.mutace, takze jsem vlastne jeden chodici mutant😀 nastesti jsem nemela jeste tu moznost seznamit se s trombozou a doufam, ze jeste tu cest mit dlouho nebudu, jinak trombozu v noze dle meho lekare, ktery je perfektni se pozna, ze vas boli noha nebo obe, ted si reknete, ze vas nohy boli po sportu nebo kdyz prijdete z prace, ale tato bolest je pry jina.Musi vas permanentne a to opravdu 24h v kuse bolet ta postizena noha, ale takovym zpusobem, ze byste si ji nejradsi urizli, otece vam, bude chladnejsi vic nez druha.PAk uz je to opravdu na nemocnici. Ja sama si musim pichat injekce pomalu, ikdyz jedu 3hodiny autem. Jinak lecba, je individualni,muj tatka si pretrhl achilovku, 1mesic injekce a pak na rok warfarin, ted uz ma vse vysazene, doktori ho nechteji nechavat na moc dlouho.

grace90701
26. apr 2013

@roxam23 jj, je to naozaj bieda, ja myslim, ze v tej TT by bol celkom dobry angiolog aj ten vacula, aj ked ho poznam len z videnia, v nitre ja celkom dobra a aj mila angioloska dr. bojdova...jj, je to smutne, vzdy treba rozlisovat medzi akutnym a neakutnym, naozaj nema zmysel objednavat akutneho pacienta, to je cista blbost.

roxam23
26. apr 2013

@grace90701 naozaj ti velmi pekne dakujem za vsetky informacie, fakt si mi pomohla, skusim este popatrat po niekom, mozno skusim tu nitru... Zatial prajem krasny vikend 😉

roxam23
26. apr 2013

@nicolnik tak vidis a ja som mala presne opacne priznaky, sice som bola cca tyzden po sekcii, ale strasne ma boleli na tej jednej strane krize a podbrusko (to som sa stazovala uz v porodnici, bola to ina bolest ako pri prvej sekcii), potom mi postupne opuchla noha po prvej prechadzke, bez bolesti, skor to bol len pocit tazoby v nohe, akoby svalovica a nohu som mala sfarbenu do bordova a na dotyk teplejsiu... Treba kazdopadne nepodcenovat ziadne priznaky, radsej zajst do nemocnice, aj ked len pre istotu, lebo mozem potvrdit ze ziadna sranda to teda nie je...

adrianai
26. apr 2013

@roxam23 ja ti verím 🙂 najlepšie je asi nič nečakať a netešiť sa - aj mne sa to často vypomstieva 😠 no a k pančuchám - nosila som ich určite kratšie, už si presne nepamätám, myslím že iba popri tabletkách a potom počas tehu - ale v horúčavách som ich mala iba doobeda, keďže ja som počas tehu nebrala nič, tak mi lekárka povedala, že stačí, ak neviem vydržať (čo je ale naozaj ťažké pri teplote 35st.), každopádne vždy mi hovorieva na kontrolách, že by som ich mala nosiť aj preventívne, keď dlhšie stojím alebo sedím... Dúfam, že budeš úplne v poriadku bez liekov a pančúch čo najskôr 🙂

adrianai
26. apr 2013

ešte čítam o lekároch, ja chodím v TT dr.Padúchovej, som spokojná, ale počula som, že je dobrý lekár aj niekde pri ŽOS, mohol by to byť ten Vacula 🙂

roxam23
29. apr 2013

@adrianai dakujem moc za odpovede 😉
Ja chodim tomu Skultetymu, chodim zatial kazdy mesiac, z toho sa ma parkrat len opytal ako sa mam a dal fraxiparine a to mohla aj obvodna... A je s nim trochu tazsia komunikacia, co mi tiez prekaza a okrem ineho potrebujem vediet aj iny nazor, co so mnou dalej...

dadka13
5. aug 2013

Ahojte - neviem či sem ešte niekto chodí, chcela by som sa opýtať - pichám si fraxiparin forte 0,6 - tretí týždeň - a v mieste vpichu sa mi urobila pod kožou taká hrčka. Sestrička mi povedala že to mám len rozmasírovať - ale nejako to nepomáha. Máte niekto podobnú skúsenosť?

adrianai
5. aug 2013

@dadka13 mne sa občas tiež robili, vraj som si to zle pichla - časom zmizne, nič som s nimi nerobila 😉

dadka13
5. aug 2013

@adrianai - super - už som sa začínala báť. A môžem sa ešte opýtať - ako dlho si nosila sťahovaciu pančuchu - v tomto teple je to úúúúplne na nervy - ja ju mám pre istotu celý deň a skladám len na noc. Ďakujeeeem

lucinocka
5. aug 2013

@dadka13 pred pichnutim zatres striekackou a vypust vzduch, ja som to prvykrat nerobila a mala som hrce a cierne brucho.. druhykrat za 10 mesiacov ani jedna modrinka ani jedna hrcka..po vpichnuti si miesto premasiruj dezinfekcnym tamponikom..
v nemocke, ked mi pichali pred porodom tak este po vypusteni vzduchu, po vpichu pritiahla ihlu a potom az vypustila tekutinu, ale takto som to nikdy nerobila..

adrianai
5. aug 2013

@dadka13 už je to dosť dávno, ale myslím, že aj ja som nosila celý deň ... momentálne by som ich mala nosiť preventívne (kôli tehu) a povedali mi, že v tých horúčavách aspoň doobeda, ale mám také tenšie pančuchy, v zdrav.potrebách mi ešte ponúkli aj také akokeby silonkové (za doplatok), ale že tie zas až tak "nedržia", skús poprípade tie 😉
no s tým vypúšťaním vzduchu zo striekačky neviem - v návode bolo myslím napísané, že nevypúšťať, či? 😅 @lucinocka

dadka13
5. aug 2013

@lucinocka
@adrianai - áno - v návode je napísané že vzduchovú bublinu netreba vypúšťať - tak neviem- dúfam že už nebudem musieť pichať dlho.
Ďakujem za rady dievčatá.

lucinocka
5. aug 2013

@adrianai
@dadka13 ja som navod nikdy necitala :D robila som ako mi ukazali v nemocke a fakt som nemala ani jednu modrinku..a pichala som od 6+3tt do konca 6 tyzdna po porode..spolu 297 injekcii

dadka13
6. aug 2013

@lucinocka - fuha - ja pichám dnes 23 injekciu a mám dosť - neviem si predstaviť toľko veľa. Ani nie pre modrinu či hrčky - ale už ten pocit, že si mám sama sebe pichnuť injekciu - bleeeee. Zo mňa by ani narkoman nemohol byť. 🙂 🙂 🙂 🙂

lucinocka
6. aug 2013

@dadka13 pre babo zena vydrzi hocico...to len chlapi su take padavky, moj odpadaval pomaly ked videl ihlu..

franzziska
6. aug 2013

@dadka13 mne povedala doktorka ze tie bubliny si nemam vsimat

franzziska
6. aug 2013

@adrianai aj ja chodim k paduchovej 🙂

roxam23
6. aug 2013

@dadka13 ahoj, vzduchove bubliny sa nemaju vraj vypustat kvoli tomu aby si si strekla celu davku. Ja mam v sebe cca 300 injekcii a stale si picham, tak si vies predstavit ako vyzeram ☹ uz mam taku zhrubnutu kozu ze to ani do mna uz nejde... Pancuchy nosim v tomto teple pri zatazi a ked som doma, na von nenosim, to sa neda, ale mne to odobril lekar, ze mam skusat bez... Ale zalezi ci nosis preventivne alebo po tromboze...