Ako sa dá ovládať kašeľ?

mijunik
29. máj 2013

Ahojte, mám otázku, resp. potrebujem radu. Ako sa dá ovládať kašeľ? Totiž - som trošku prechladnutá - nádcha (tá je už na ústupe) a pokašliavanie plus chytené hlasivky. Najviac ma trápi to pokašliavanie, pretože je to suchý kašeľ, po viacnásobnom zakašľaní vyprodukujem tak kvapku - dve niečoho, čo ani neviem, či je hlien. Kašlem najmä večer (trápievalo ma aj nočné kašľanie, ale teraz našťastie nie). Asi pred hodinou som si odpila kávičky (bezkofeinovej) a zabehla mi jedna kvapka, možno pol kvapky. Tak som si podráždila už aj tak podráždené dýchacie cesty a samozrejme som sa rozkašľala. A potom som to ešte chvíľu dokašliavala, ale keďže som prechladnutá, tak ono to vlastne nebralo konca, cca každú minútu som musela zakašľať. Je to nepríjemné, ja viem, ale nemôžem si pomôcť. No a úplne ma dorazil manžel, keď som tak každú chvíľu kašľala, povedal mi, nech nekašlem! 😲 😲 😲 Hovorím mu, že to sa nedá. A on, že dá sa to ovládať. Hovorím - nedá sa to ovládať! A on, že on to vie ovládať, tak, že to musím vedieť aj ja. No dosť som sa nahnevala, pretože kašľavice sú moje spriaznené chorôbky od malička, niečo som sa nakašľala, až tak, že ma napínalo, slzy v očiach, červená v tvári... Takže viem, že sa to ovládať nedá. Ak by sa dalo, bola by som medzi prvými, ktorí by to praktikovali. Ale možno sa mýlim a keďže som na nete nenašla odpoveď na moju otázku, pýtam sa tu: Dá sa teda takýto kašeľ ovládať? Ak áno, prosím, poraďte mi techniku, budem vám nesmierne vďačná. Samozrejme pijem čaj pri prechladnutí, užívam homeopatikum Drosera compose, malo by to vraj pomôcť, zvažujem ísť k lekárke pre Kodynal, ale to až v krajnom prípade, keby boli záchvaty v noci. Ďakujem.

malinkaaninka
29. máj 2013

na suchý kašel treba antitustikum.suchý kašel je neproduktívny,nevykašliavaš hlien.takže ho treba zastaviť.ja ti z hlavy nepoviem kvapky,nespomeniem si mozog mi už spí 🙂 ja synovi varievam majorankový čaj,osladený medom.vyskúšaj,hlavne na noc,ked si lahneš to je asi dosť nepríjemné,aby si sa trochu vyspala.hej a kašel sa nedá ovládať každý..je kašel a kašel..

terezka1947
29. máj 2013

@mijunik hovori sa,ze kasel a lasku neutajis 😀
takze neda sa zadrzat-obzvlast suchy nie....ja som sa s nim natrapila dost,normalne sa uz bojim prechladnut 😒 skusala som kadeco...ale naj zabral Kodynal...a vela tekutin na zvlhcenie sliznic...sirup mi velmi nepomahal...

demo
29. máj 2013

@mijunik pleumolysin kvapky. Su zazracne 🙂

janinah
29. máj 2013

si si istá,že nie si alergik s alergickým kašľom?

mijunik
autor
29. máj 2013

@janinah No alergiu síce zistenú mám, ale mám pocit, že toto je následok prechladnutia. No netvrdím, že určite. Ale že by sa prípadný alergický kašeľ spustil zároveň s prechladnutím? Neviem, nevyznám sa, alergiu nejako neriešim.
@demo Na ten Pleumolysin sa opýtam, dík za tip.
@terezka1947 To je milé, že "kašeľ a lásku neutajíš" 🙂 Tiež by som sa rada dostala ku Kodynalu, ale záleží na tom, čo povie lekárka. Piť sa snažím, ale či je to dosť, to neviem... 😒 Trošku na to zabúdam... 😒
@malinkaaninka Majoránkový čaj je vhodný aj pri suchom kašli? Žeby som vyskúšala?
Kočky, ďakujem za rady, 🙂 verím, že sa z toho hnusného kašľa rýchlo dostanem. Momentálne je produktívny len tým, že mi produkuje bolesť hlavy z tých otrasov... 😠

zuzulienka1973
30. máj 2013

Su rozne lieky na kasel,ale idem ti napisat ze ovladat sa neda.Tiez som si uzila svoje s kaslom.Neovladnes ho.

mijunik
autor
30. máj 2013

@zuzulienka1973, ďakujem aj Tebe za odpoveď, utvrdila som sa teda v tom, že nie som ja nejaká čudná, ale že ten hnusný dráždivý kašeľ sa fakt nedá ovládať... No nič, skúsim liečbu všetkým, čo ste mi tu, kočky poradili, verím, že sa to zlepší. 🙂

terezka1947
30. máj 2013

@mijunik nie si vobec cudna 😀
ja ta uuuplne chapem,pri kazdom mojom prechladeni som kaslala...a to bolo strasne,brucho a hlava ma boleli od tych otrasov a co som sa nahanbila v autobuse,v praci...ked kasel nesiel zastavit a tiekli mi az slzy a cela cervena a spoten som bola,no a spala som po sediacky 😖 ...hm,poskusaj vsetko a drzim palce,nech si uz fit

hradnapani
30. máj 2013

@mijunik ja som sa tymto davnejsie zaoberala, lebo som nechcela kaslat ako zdivena pri chorobe, aby som nezobudila maleho. Vysledok: ista forma ovladania kasla sa da naucit, napriklad je vhodna pri chronickej obstrukcnej chorobe pluc, ale ide tam len o to, aby sa tito pacienti nevysilovali a vykasliavali efektivne. Takze nie, aby sa zabranilo kaslaniu. Kasel je proste obranny reflex.
ten tvoj manzel je nejaky superman, nie? ked dokaze ovladat neovladatelne reflexy 😀 Ved nech da navod, ako sa to robi 😕

terezka1947
30. máj 2013

@hradnapani ako sa to da?to by ma zujimalo..inak,ja mam kasel zasadne suchy,skor taky pocit drazdenia v hrdle..a nejde vykasliavat,jednoducho nie je co...ked spominas "efektivne vykasliavanie",takze tebou spominana metoda je iba pre "vlhky kasel"?

michalcin
30. máj 2013

Ovládanie:
Spustit kasel sa da na pockanie vdýchnutim vody alebo prachu 🙂 Zastaviť ho to je už ťažšia úloha. Mojej manželke celkovo zaberá ak máme v noci v izbe nejakú misku so slanou vodou (morská soľ). Slaná voda sa vyparuje a tak imituje prímorský vzduch. Preto aj pľúciari a alergológovia odporúčajú chodiť k moru kvoli dýchacím cestám. Používajte to nonstop.

hradnapani
30. máj 2013

@terezka1947 ano, tykalo sa to toho vlhkeho kasla. Vtedy som usudila, ze toto nepotrebujem, lebo ma trapil ten suchy a dala by som cokolvek za to, aby bol vlhky a cosi islo von a bol pokoj.

terezka1947
30. máj 2013

@hradnapani 😠 ved to...najhorsie to bolo pocas tehu...

hradnapani
30. máj 2013

@terezka1947 u mna odkedy sa narodil maly... ten je schopny sa zobudit, aj ked sused o dve poschodia nizsie kychne. ako netopier 😅

1ingrida1
30. máj 2013

@mijunik ahoj, ja som teraz po operacii a tiez mam suchy drazdivy kasel.nesmiem kaslat koli rane. doktor mi poradil kvapky tussin, a pomaha mi to tlmit kasel.pretoze ja odmietam codein.tussin sa ale nema brat ak kojis... inak velmi pomaha zvlcovat vzduch, a ked je moc zle,zoberem si mensi uterakm namocim ho do studenej vody a dycham cez ten uterak kym sa neukludnim.mam aj astmu a kaslem takto cely zivot.

pink_lady
30. máj 2013

@mijunik vies co tvojmu muzovi neprajem zle ale prajem mu syndrom drazdiveho kasla aspon na 1 den - dlhsie by to nevydrzal a hodil by si to 😀 ale pochopil by dokonale ze to sa ovladnut neda...

beethoven
30. máj 2013

ahoj, kasel moze byt suchy drazdivy a produktivny. Produktivny je ak vykasliavas hlien a vtedy sa odporuca, ak kaslanie nepotlacas. Suchy drazdivy kasel by mal prejst do troch dni a v jednom clanku som cital, ze by si sa ho mala pokusit potlacat, lebo ti moze poskodit sliznicu. Pri jeho potlaceni by ti mohlo pomoct naparovanie sa kamilkovym alebo salviovym odvarom a tiez uzivat antitusika, no nie viac ako pat ci sedem dni. Posielam ti ten clanok, pozri si cast o suchom kasli http://www.zdravie.sk/choroba/20820/kasel . Inak manzel by mal prejavit viac starosti o teba, sice ti neradil zle, len ci to robil z ohladu na teba alebo na seba

mijunik
autor
30. máj 2013

@terezka1947 dakujem Ťi za spolupatričnosť 🙂
@hradnapani no, môj drahý mužíček sa niekedy fakt tvári ako Superman... 😀 Dávam do pozornosti "tvári sa". Keď náhodou ochorie, tak to je sklátený vo foteli alebo v posteli a nechá sa obskakovať. 😀 Mne to nevadí, ja sa na tom bavím, to sú chlapi... Ospravedlňujem sa všetkým mužom, nemyslím to zle, ale chlapi sú proste takí, aspoň väčšina... A keď si prirovnala k netopierovi - to synček ma čujný spánok ako netopier alebo sused kýcha ako netopier? 😀 Dobre som sa pobavila na tom prirovnaní. 😀
@michalcin kašeľ nechcem vyvolávať 😀 😀 😀 😀. Ale dobré pre nepriateľa. No a misku so slanou vodou šupnúť priamo k posteli, to tiež nemusí byť zle, ešte lepší efekt bude, keď sa tak v noci rozmáchnem a misku prevrhnem... To budem mať možno rovno kúpací zážitok... 😀 Ale asi vyskúšam, má to logiku.
@1ingrida1 ja už nekojím, takže aj Tussin by som mohla, ale dnes som neodolala a kúpila som si Pleumolysin. Už som ho aj užila, zatiaľ žiaden výsledok, ale tak tentokrát to nie sú zatiaľ nejaké prudké záchvaty, ako bývajú, no stačí aj toto... Mokrý uterák je zaujímavý nápad, keď bude zle, určite vyskúšam. 🙂
@pink_lady Ani ja môjmu drahému neprajem nič zlé, ale presne toto sme sa dnes zhodli s mojou maminou - dopriať mu taký riadny suchý kašeľ! Nech si chalan užije... Nič sa mu nestane za ten jeden deň a jednu neprespatú noc, ale pochopí... 😀
@beethoven článok som si prečítala celý, je zaujímavý. No a manžel mi "zakazoval" kašľať podľa mňa hlavne preto, lebo mu to išlo na nervy. Nemohol v kľude hrať svoju počítačovú hru... 😒 😕
Dnes som manželovi vysvetlila, že "Viacerí na Modrom konikovi mi potvrdili, že kašeľ na ovládať nedá." Hneď som sa ho opýtala, ako to teda robí on. A povedal mi, že napríklad nevydychuje rýchlo, aby ho nenútilo na kašeľ. No to je mi novinka! 😀 😀 😀 😀 Inak, ako tu terezka1947 spomínala, že najhoršie to bolo počas tehu - ja som sa veľmi bála, keď som bola tesne po amniocentéze pár dní, že akurát mi príde takýto kašeľ a že to by bol pruuuuuuser! Ale našťastie kašeľ pochopil a oblúkom ma vtedy obišiel. 🙂

hradnapani
30. máj 2013

@mijunik tak kychat netopiera som este nepocula 😀 Myslela som mojho draheho synka, neviem, po kom zdedil ten svoj extremne citlivy sluch.
ano, chapem slova ohladom nasich drahych poloviciek a ich chorob... toho svojho tiez obskakujem s laskou 😀

mijunik
autor
30. máj 2013

@hradnapani no tak skús pátrať v matrike - možno zistíš, že praprapraprapraprapradeduško bol netopier. 😀 (Jejda, dúfam, že som Ťa neurazila, to by som nerada.) Alebo z malého rastie Batman. Alebo má absolútny sluch a takto sa to začína prejavovať. 🙂 No, viem, niekedy je to oštara, keď drobec konečne zaspí a niekto no nechtiac zobudí. Poznám, aj môj synček má čujný spánok. Dcérka nie, tá keď spí, tak spí - ako dudok, po tatinkovi. Teda tatinko nie je dudok, aspoň si myslím 😀 , ale len tak ho niečo nezobudí. Ale synček, ten má spánok po mne a ja zas po svojom tatinovi. No vďaku čujnému spánku môjho tatina stihli zachrániť moju sestru, keď sme boli maličké. Sestra ako bábätko malinké dostala laryngitídu a v noci sa začala dusiť, chrčala a tatino sa na to zobudil. To sa nedá popísať, to sa dá len zažiť. Zimomriavky mám z toho. Sestru zachránili, našťastie to nenechalo následky žiadne, stihli to včas. Ja si to nepamätám, naši nám to hovorili. Takže čujný spánok je vlastne dar, keď to tak zhrniem. 🙂

hradnapani
30. máj 2013

@mijunik ale kdeze by si ma urazila, v pohode 😀 Ano, moj manzel je tiez dudok. Ale ked mi rano zavali otazku ze "aka bola noc?" a ja s kruhmi pod ocami az po bradu, co som nevyspata, lebo maly prereval noc kvoli zubom, tak by som ho kamsi kopla 😀 On si spokojne buva. Aj ked som to tak kaslala. On niiiiiic... a maly furt hore.
No ale pravdu mas, je to vlastne dar. Aj ja mam zimomriavky z toho co si pisala... Vlastne dostali sme ho asi vsetky, ked sme sa stali mamami a priroda ho nadelila nastastie aj niektorym muzom...

mijunik
autor
30. máj 2013

@hradnapani ako píšeš - tento dar majú aj niektorí muži, ale takých dobrých, obetavých a starostlivých ako je môj tatinko, takých je veru málo. To som musela napísať, mám fakt výnimočného tatina. Chcela by som, aby aj môj muž bol taký, on je fajn, ale taký asi nikdy nebude. No s deťmi má krásny vzťah. Tak aj so mnou, to je jasné, ale s deťmi sa tak krásne vie mojkať... 🙂 No tiež tie jeho hlášky, ani nie, čo sa noci týka, ale upratovania - "veď neupratuj teraz, oddýchni si, upraceš to potom"... 😲 Ešte k tomu, čo sa dialo s mojou sestrou vtedy, potom sa stala ešte jedna výnimočná vec. Volali sestre záchranku, to bolo v noci, my sme telefón nemali, neviem, kam našli išli volať, ale záchranka dorazila v priebehu pár minúť, mamina sa len stihla obliecť a sestru zobrala do deky a už ich viezli do nemocnice, vraj sestra už modrala. Tam jej tuším čosi pichli, potom začala normálne dýchať, potom bola v kyslíkovom stane, niekoľko dní tam vraj bola, keďže sme vyrástli na umelom mlieku, tak žiadne kojenie (sestra mala 5 mesiacov), mamina bola v tom momente nepotrebná, tak potom už "mohla" ísť domov, nechala tam malé dieťatko, to si ja ani predstaviť neviem. Domov išla taxíkom a keď vystupovala uplakaná pred domom, taxikárovi asi hovorila, čo sa stalo, tak sa spýtala, koľko bude platiť a taxikár jej povedal, že "keď vás poveziem z plesu, potom mi zaplatíte"... Normálne mám slzy v očiach, keď to píšem. Taká empatia! To je neuveriteľné! Aj mamina to doteraz veľmi prežíva. Ale ako hovorím, našťastie to dobre dopadlo. 🙂 Trochu som odbočila do témy, ale vlastne stále je to o chytených dýchacích cestách. 🙂

dejnas
30. máj 2013

@mijunik prosím - požiadaj manžela, nech ti vysvetlí, ako sa dá kašeľ ovládať... a daj mi hneď vedieť !!! budem ti velice vďačná.... 🙂
mňa trápi momentálne kašeľ presne od silvestra - čiže "krásnych" 5 mesiacov... robili mi všemožné vyšetrenia, vrátanie rtg pľúc (kde okrem známok nejakej nepreliečenej infekcie nezistili nič), odbery, spirometriu... zaplatila som si špeci vyšetrenie na zistenie pôvodu kašľa - tj. či ide o alergiu alebo nie.... hodnoty boli síce hraničné, ale napokon predsa len o alergiu nejde.... môj kašeľ za ten čas prešiel snáď všetkými fázami - od od produktívneho s vykašliavaním až krvavo sfarbeného hlienu, po suchý dráždivý, pri ktorom ma drhlo 😝 a dokola sa stále vracia 😝 vybrala som 4 atb, predvčerom som dobrala tie posledné a kašeľ mám stále... beriem antihistamín, codein tiež veľmi nepomohol... hlasivky mi "odchádzajú" takmer pravidelne za tú dobu - aspoň raz mesačne
v podstate mi "nič nie je" ale ten kašeľ ma už veľmi unavuje a obťažuje 😒 už si ani nespomínam, aké to bolo, keď som žila bez neho.... takže ak má manžel návod, ako ho ovládať - sem s ním 😀

mijunik
autor
30. máj 2013

@dejnas no mám pocit, že ak by môj manžel vyrukoval s nejakým naozaj funkčným návodom na ovládanie suchého, dráždivého, neproduktívneho kašľa, dostal by rovno Nobelovu cenu... No musím ho primäť, aby dal návod. 😀 Som zvedavá, čo ešte múdre, prevratné (okrem toho, že vydychovať pomaly) povie. Robili Ti aj testy na plesne? Napadlo ma, že aj to by si mohla mať. Mne Kodynal zabral, keď som pred rokmi pokašliavala dva mesiace. Už som sa bála, či niečo nemám na pľúcach. Robili mi RTG pľúc, lekárka povedala, že je to v poriadku. A ja úzkostne ukazujem na snímok, že "ale tam je taká nejaká hrča" a sestrička so smiechom, že "to je srdce, to je dobre, že to tam máte" 😀 Lekárka mi robila aj ten dýchací test, všetko sa ukázalo byť v norme, tak verdikt znel, že mám predráždené dýchacie cesty a že už každé zrnko prachu mi spôsobuje kašeľ. Dýchacie cesty sme ukľudnili Kodynalom a potom som si ešte po nejakom čase mala dať čaj z materinej dúšky, že tá vyčistí, ak by tam zostalo trošku niečoho nežiaduceho. Ale keď hovoríš, že Ťi kodein nepomohol... A čo napríklad Dithiaden? Možno by to pomohlo. Skús sa ešte popýtať na tie plesne a potom uvidíš. Možno máš tiež len predráždené dýchacie cesty. No spýtam sa manžela, ako sa to teda dá ovládať. 😀

dejnas
30. máj 2013

@mijunik ja som práve bola na alergo asi pred 2 tt ... vyšla mi silná alergia +++++ na zmes kvasiniek a plesní.... preto aj tie antihistamíny.... okrem toho ešte nejaké kvitnúce nádhery (je toho viac).... ale kašeľ začal (ako som spomínala) v januári.... alergologička mi nasadila tieto posledné atb Lekoklar, vraj by to malo pomôcť na ten kašeľ... je pravda, že sa mierne zlepšil, ale neprešiel... a obávam sa, že o týždeň bude nanovo v plnej sile.... o 2 tt idem na kontrolu, tak som sama zvedavá, čo ešte so mnou vyhúta
dithiaden som nemala, ale asi mi ho nepredpíše, keďže mám iný antihistamín
inak ja pijem tiež veľmi veľa vody - min. 2,5 l denne 😉

mijunik
autor
30. máj 2013

@dejnas a nemôže to byť mykoplazma? Len viem, že to existuje, nemám to preštudované, ale skús pozrieť. A keď máš alergiu na plesne, môžeš brať ATB? Alebo skús alternatívnu liečbu, ale zase - čo liečiť, keď nevieš. čo Ti je, že? Možno nájsť nejakého šikovného liečiteľa, podľa referencíí, možno by Ti pomohol. A ten pitný režim - nepiješ dúfam nič bublinkové... 🙂
No a ešte taká rada pre všetkých - pred deviatimi rokmi mi logopédka povedala, že hlasivkám veľmi škodí také odkašliavanie so zavretými ústami, také "mhm, mhm". Hlasivky vraj pri tomto type odkašliavania narážajú o seba a môžu sa tam vytvoriť uzlíky. Neviem, či je to pravda, ale dávam si odvtedy pozor. Normálne zakašľanie im nevadí, tak radšej odkašliavať pekne s odvorenou pusou. A taktiež bublinkové nápoje vraj veľmi škodia, lebo údajne vysušujú sliznicu dýchacích ciest.

dejnas
30. máj 2013

@mijunik no uvidíme, čo bude na kontrole... tie atb mi nasadila dr., ktorá tú alergiu zistila... tak snáď vie - čo robí 😅 aspoň dúfam 😉 vodu pijem z vodovodu a dokonca ani nie úplne studenú (to by som nezvládla) - to je náš domáci najobľúbenejší nápoj 🙂 chvalabohu - deti ju majú radi tiež, dokonca ju uprednostnia pred džúsom, či čajíkom 🙂
jasné, ak medicína nepomôže budem hľadať alternatívu.... ja len akosi stále nejak naivne dúfam, že aspoň zistia - čo mi je... to je ten problém, lebo ťažko liečiť, keď nevieš čo 😒

pink_lady
31. máj 2013

@mijunik vecer som si na teba spomenula 😀 teraz je chora aj mama tiez strasne sucho kasle, brutalne zachvaty. a moj tatko jej ze nekašli, čo tolko kašleš! hlavne ze on ma chlamydie a ked mal pred 3m naplno rozvinutu infekciu a mal kašel tak skapinal cely den v posteli, vzdychal ze umiera, bledozeleny. A to ani teploty nemal len trosku kaslal. Fakt oproti tomu co mame vcul s mamou tak nic. A on toto povie ze nekasli tolko!

mijunik
autor
1. jún 2013

@pink_lady Chúďatko Tvoja maminka. Prajem jej, nech sa rýchlo vylieči. No a Tvoj tatko - asi typický chlap... Keď je zle, tak "ide zomrieť", ľutuje sa, prežíva svoju chorobu neskutočne, myslím, že Česi na to majú výraz "libuje si v tom". (Ospravedlňujem sa teraz všetkým mužom, ktorí sú v tomto výnimka). A my ženy keď sme choré (no - choré, ak je to bez teploty, tak to za chorobu ani veľmi nepovažujem), tak musíme úplne normálne fungovať, pokiaľ nás teda únava z choroby alebo teplota naozaj neskláti do postele. Mám pocit, že my bývame choré tak mimochodom popri iných činnostiach (hovorím samozrejme o bežných chorobách z prechladnutia alebo o bežných bolestiach, tiež sú veci, ktoré jednoducho netreba brať na ľahkú váhu, napr. naozajstnú chrípku alebo vážnejšie zdravotné problémy).
Inak moja mamina dostala od svojho otca (môjho dedka) recept na suchý kašeľ, keď sme boli so sestrou malé. Zmieša sa nakrájaná cibuľa, Alpa, múka a bravčová masť, vytvorí sa taká kaša, do postele sa dá igelit kvôli ochrane plachty a matraca, na ten si treba ľahnúť, na hrudník sa natrie táto kaša, prikryje sa ďalším igelitom a uterákom a to sa zohreje termoforom. Myslím, že to treba mať tak pol hodiny natreté, malo by to pomôcť. Neviem, či sa to dáva jednorazovo alebo viackrát, ani neviem jednotlivé množstvá, musím to pozrieť u rodičov v receptári. Ale je to zrejme fakt účinné. 🙂 Možno to tiež skúsim, ak mi vyjde čas pol hodiny ležať v cibuľovej aróme... 😀

pink_lady
1. jún 2013

@mijunik ja kaslem inak rovnako ako mama ak nie aj horsie :( - aj mna polutuj 😀 ale nie, uz sa citim z toho vecneho kasla naprd. ☹ ja sa aspon liecim, zerem ATB a snazim sa dodrziavat ako taku hygienu, na mame ma hneva, ze za svet ju nedostat k dr, co tam bude robit a bla bla. Potom tu kasle s okaslanymi rukami vsetko chyta a tak sa to tu toci a toci. Uz som to musela zo seba dostat lebo ma to zereeee 😀 jaj sa mi ulavilo 😀 A nehovorim o tom ze hubku na riady pouziva strasne dlho 🙄 .....cize ja aj ked sa z toho dostanem, takze kedze mam aj poruchu imunity, za chvilu to je zas tu 😖
inak mne bylinkove veci moc nezaberaju, napr skorocel ked vypijem caj, drazdi ma este viac, z cibule mam afty, atd 😲 - alergie.
no a tatko - CHLAP 😀