Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako ste riešili liečenie alergie počas kojenia?

slecnamarplova
8. jún 2014

Baby,
Ako ste riesili liecenie sezonnej alegie / travy / pocas kojenia? Dakujem moc 🙂

saska.t
8. jún 2014

V dnesnej dobe su aj lieky,ktore mozes brat aj pocas dojcenia,je dokazane ze do MM prechadza len minimalne mnozstvo lieku,treba sa poradit s alergologom alebo na www.mamila.sk konzultuju s lekarmi 😉

davmar
8. jún 2014

Toto riešim teraz aj ja. Doktorka mi predpísala Fenistil kvapky a Zodac a že mám kojiť. Ja som chcela kvôli alergii odstaviť, ale alergologička mi povedala, že práve preto, že ja som alergička, mala by som kojiť čo najdlhšie, aby som znížila pravdepodobnosť, že bude v budúcnosti alergické dieťa. Zatiaľ si dávam len Fenistil podľa potreby a ak by bolo najhoršie pridám Zodac. Syn má teraz 13 mesiacov, ale minulý rok, ked mal počas sezóny 1-3 mesiace mi nechcela predpísať nič, takže záleží aj na veku dieťaťa. Ale vnútorne nie som vysporiadaná s tým, že kŕmim malého antihistaminikami v MM.

imanuel
8. jún 2014

Ahoj, CEZERU MOŽEŠ v pohode aj počas dojčenia. Mrkni príbalový leták na nete. Ja som ju užívala počas dojčenia, tiež som kvôli alergiám riešila problém kojiť-nekojiť. Ostatné prípravky, podľa príbalových letáčikov by sa nemali. Aj finančne sa to dá. Na predpis 30 - 50 tabletové balenia, dopláca sa do 3eur, ak dobre pamätám. A sú veľmi účinné. Vyskúšaj, dajú sa aj kúpiť voľne, ale len myslím že 10ks balenie. 🙂 Určite dojči, neprestávaj. 😉 😉 😉

miku1
9. jún 2014

Ja som brala homeopatiká tabletky a aj sprej do nosa.

oskvarka
9. jún 2014

mne alergologicka odporucila lokalnu liecbu viac ako tabletky aj ked ani tie vyslovene neskodia ale cast moze prechadzat do mlieka co moze mat za nasledok mozno vytvorenie alergie aj pre dieta .. takze iba ak mi lokalne teda sperj do nosa nezaberie tak si dam tabletku.. to je malokedy.
ja som uz pocas tehu mala dilemu co a ako moja obvodna mi tabletky vyslovene nariadila radsej ako nechat prejavy... toto som nasla na nete vtedy tak ti to tu skopirujem:
alergia počas tehotenstva a dojčenia
dobry den. som sezonna alergicka.od detstva som bola sledova a liecena na alergolog.ambulancii. nakolko v dospelom veku moje problemy ustupili. pocas sezony som uzivala uz len medik.licbu.v tehotenstve sa vsak moje problemy vratili, ale bola som upozornena, ze v ziadnom pripade nesmiem uzivat protialergicke lieky aze to plati aj v case kojenia dietata. nakolko moj syn je atopik kojim ho doteraz. ma osemnast mesiacov a rada by som v kojeni pokracovala aj nadalej. chcem sa opytat, ci naozaj neexzistuju lieky, ktore by pocas sezony potlacili prejavy alergie-palenie oci, kychanie a stazene dychanie a ktore neskodia dietatku. dakujem. maria

MUDr. Luděk Hochmuth

Tehotenstvo predstavuje v živote ženy obdobie spojené s veľkými očakávaniami, nádejami a túžbami, ale aj obavami o zdravie plodu. Obava z možných vedľajších účinkov liekov je tak pochopiteľná. Často sa však stráca zo zreteľa skutočnosť, že aj neliečená choroba matky nemusí byť pre vývoj plodu ľahostajná. Niekedy dokonca môže byť nepodchytené ochorenie matky pre zdravie vyvíjajúceho sa plodu ďaleko rizikovejšie, ako užívanie liekov, ktoré zaistia stabilizovaný stav matky. Nedostatok kyslíku, ku ktorému dochádza pri závažnejšej alergii dýchacích ciest a prieduškovej astme môže vyústiť do vzniku vývojových porúch plodu a ohrozeniu priebehu tehotenstva.
Paušálny zákaz užívania liekov v tehotenstve je medicínsky neodôvodnený, nebezpečný a zaváňa falošným alibizmom. Ak dá takéto odporúčanie lekár, mal by si uvedomiť, že nenesie zodpovednosť len za vedľajšie účinky liekov, ale aj za poškodenie matky či plodu na základe neliečenej choroby!
Teraz trochu konkrétnejšie. To, či v tehotenstve užívať lieky, kedy a aké závisí od viacerých okolností. Na prvom mieste je diagnóza matky. Iná je situácia pri ľahkej príležitostnej alergickej nádche a iná pri závažnejšej prieduškovej astme. Dôležitá je teda závažnosť, stupeň postihnutia alergiou. Úlohu hrajú spúšťače príznakov (peľ, plesne, roztoče, zvieratá a iné), či je možné dosiahnuť stabilizáciu stavu opatreniami na ich zníženie, alebo nie. Pri peľovej alergii postup závisí od ročného obdobia, v ktorom sú dané peľové alergény prítomné. Ďalšou dôležitou okolnosťou je fáza gravidity. Najopatrnejší sme v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Iná situácia ja v neskorších fázach tehotenstva keď už plod len dozrieva a je pre jeho ďalší vývoj, dozrievanie a pre priebeh samotného pôrodu najdôležitejší stabilizovaný stav matky. Riziko z vedľajších účinkov lieky matky po pôrode, počas dojčenia prudko klesá a je rad liekov, ktoré možno bezpečne užívať (sú to napríklad lieky, ktoré sa dávajú aj deťom s alergiami).
Čo sa týka konkrétnych liekov v tehotenstve, je to široká oblasť, ktorá sa nedá zodpovedať v stručnom prehľade. Každý špecialista by mal mať dostatok informácií pri riešení konkrétnej situácie. Vo všeobecnosti možno povedať, že lieky z hľadiska rizika pre plod počas gravidity sa delia na niekoľko skupín. Absolútne bezpečné sú lieky skupiny A, ktorých je však relatívne málo. Nasleduje skupina B, kde je pomerne vysoký stupeň bezpečnosti a kam sa zaraďujú viaceré protialergické lieky. Nasleduje skupina C, D a X (rizikové lieky). Do skupiny B patria napríklad protialergické lieky zo skupiny antihistaminík loratadín a cetirizín (celý rad preparátov na našom trhu). Patria sem lokálne lieky (očné, nosové prípravky) na báze kromónov, ale aj lokálny kortikoid budezonid. Za absolútne bezpečné sa pokladajú udržiavacie dávky alergénových vakcín (injekčné prípadne aplikované pod jazyk).
Na záver možno odporúčať ako ideálny postup konzultáciu odborníka ešte pred tehotenstvom napríklad z hľadiska načasovania liečby (nastavenie pacientky na alergénové vakcíny, inú stabilizujúcu liečbu), ak je možné, načasovanie gravidity (napríklad pri peľovej alergii je ideálne, ak prvý trimester prebieha mimo hlavnej peľovej sezóny, keď sa dá očakávať najväčšia potreba liekov). Tehotná pacientka by nemala byť odsunutá s tým, že sa nemá liečiť, ale naopak má sa jej venovať mimoriadna pozornosť s hľadaním ideálneho postupu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli