Aký je prebieh a riziká katetrizácie?

bielavlcica
2. okt 2019

Ahojte baby, pisem sem lebo si potrebujem mozno aj troska vyliat srdce. Vcera moju mamu odviezli do nemocnice. Momentalne lezi na internom na jiske pretoze prekonala infarkt. Ja som momentalne chora a bojim sa ist k nej aby som jej neublizila. Vraj bude musiet ist na katetrizacou bud do BA alebo NR. Ako to prebieha a ake su rizika. Pripadne niekto z Vasich pribuznych. Vcera vraj bola stabolizovana dnes ma teploty do 38,2 a vraj raz jej je tak raz tak. Hrozne sa o nu bojim. Otec mi dava za vinu,ze ja som zapricinila, ze dostala infarkt. Neviem si predstavit, ze by som o nu prisla nie som na to pripravena. Myslite ze bude vporiadku?

stanulienkat
2. okt 2019

Bude v poriadku,neboj.

monvitka
2. okt 2019

A zapríčinila?

akecheta
2. okt 2019

@bielavlcica Tvoj otec asi nie je práve dvakrát citlivý že...?

sss777
2. okt 2019

@bielavlcica Ahoj. Katetrizacia je v podstate veľmi jednoduché vyšetrenie/zákrok, kedy sa vstrekne kontrastná látka a intervencny kardiológ na monitore uvidí prípadne zuzenu srdcovu cievu. V prípade,že je zúženie relevantné, teda skutočne vážne, implantuju stent, aby cievu rozšírili a krv ďalej prúdila bez obmedzenia. Vo väčšine prípadov trvá celý proces do 30 minút a nie je to nič strašné.
Samozrejme, rizika existuju- od hematomu (modriny) ako po odbere krvi cez poruchy srdcového rytmu až po zástavu s potrebou oživovania, ALE pacient je na monitore a pod kontrolou celého vyskoleneho tímu,ktorý je na všetko pripravený. A z mojej skúsenosti (som internistka a robím aj urgentnú medicínu, takže sa s tým často stretávam)
Okrem toho zjednodušene existujú 2 druhy infarktu a ak u tvojej mamy plánujú katetrizaciu neskôr, bude to ten ľahší a to je dobre.
Teplota dobrá nie je, ale to vieš sama, určite dostáva antibiotiká a snažia sa ju stabilizovať.
Môžem sa spytat, ci má mamina cukrovku/vysoký tlak/fajčí a či už mala infarkt? To tiež povie veľa o prognóze.
A to, že si jej spôsobila infarkt, je úplne mimo. Je to ochorenie ciev, ktoré má svoju patogenezu a na to si určite nemala žiaden vplyv.
Z celého srdca držím palce,aby to dobre dopadlo!

bielavlcica
autor
2. okt 2019

@sss777 ona sa uz dva tyzdne citila zle mala vysoky tlak a potom ju zacali strasne bolet ruky az jej to prechadzalo na hrudnik a vtedy mala ten infarkt a predvcerom bola u lekara aj jej chcela volat sanotku ale ona nechxela ale potom dalsi den rano ju ptex zobral do nemocnice. No a nechali ju tam a hned ju dali na jisku. Ma kyslik je napojena na pristroje dost rychlo sa zadychava. Vraj ju ale budu musiet objednat. Len sa bojim toho ze ked bude na to tak dlho cakatbze ho dostane znova a uz to nezvladne :(

Otec vravi, ze som to vsetko zapricinila len ja lebo ju trapim tym, ze sa o seba nestaram ( nechodim casto domov, nejem pravidelne) a ze som s partnerom ktoreho oni neznasaju. Ze to je moja vina ked mamicka umre :'(

sss777
2. okt 2019

@bielavlcica Nie je to tvoja vina! Urcite nie. Je to normálna choroba ako každá iná a nedá sa to dostať len tak z človeka.
Ak ide o infarkt, kde sa dá na katetrizaciu objednať, je to ten lahsi. Na ten ťažší dostaneš termín hneď..aj v Afrike, s tým by určite nečakali.
V každom prípade, maminka určite dostáva liečbu na riedenie krvi, takže šanca na ďalší infarkt sa tým podstatne zvyšuje. Okrem toho termín na katéter dostane určite podľa aktualneho stavu. Takže ak sa nemá dobre, dostane skorší termín. Ale neboj, liečbu už dostáva.
A ty za jej infarkt NAOZAJ nemozes

barbellka
2. okt 2019

@bielavlcica nemozes za to, ze maminka dostala infarkt! Tvoj otec nedokaze vstrebat tuto situaciu, mozno ma on sam neciste svedomie a vybija si to na tebe!

terezka1947
2. okt 2019

@bielavlcica neboj sa....bude v poriadku.
Aj
@sss777 ti to krasne vysvetlila,co sa deje,bude diat.
Otec je len vystraseny...tak ako aj ty sa boji...je to pochopitelne.
Daj sa do poriadku,aby si za nou mohla zajst....
A najma,ver...bude ok...je pod kontrolou lekarov,riesia to.

pribinak
2. okt 2019

Oco nevie spracovať situáciu a tak obvinil teba. Je to nelogické, ale pre neho jednoduche a rychle riesenie

bielavlcica
autor
2. okt 2019

Ono ma v mnohom pravdu som strasne sebecka a zla uprednostnujem partnera pred rodinou. Najhoraie je to ze teraz som si uvedomila ze ak by sme tu s otcom ostaneme sami neni som dostatocne schopna sa o neho postarat. Neviem varit ani domace prace neviem tak ako moja maminka. Som zufala kazdy vecer tu placem aka som zla dcera

deti95060810
2. okt 2019

@bielavlcica zlá dcéra? rodičia celý život vedú dieťa k samostatnosti...najskôr aby sa samé oblieklo, najedlo...a raz aby sa dieťa aj osamostatnilo...
Vari by bolo lepšie aby si bola na krku celý život rodičom? Zariadila si si svoj život podľa svojich predstáv, nie si na záťaž nikomu tak čo potom ocinko chce?

ale neboj sa, nie si sama ja to poznám....niečim podobným sme si prešli pred 4 rokmi....Otec sa ma potom pýtal, že čo som spravila preto aby mama nezomrela....skoro som odpadla z tej hlúpej otázky....

bielavlcica
autor
2. okt 2019

@deti95060810 horsie je to ze nasi mojho neznasaju a on tiez ich nemusi kedze ho nepozvali k nam a to sme spolu skoro 4 roky. Chcel prist aby ma podporil a musela som to zamietnut ze ked som chora aby aj on neochorel. Mrzi ma ze toto takto dopadlo a bojim sa toho ako to bude dalej

0silvia0
2. okt 2019

@bielavlcica prepáč, to čo máš za životný level? Kajáš sa tu, aká si zlá dcéra? Toto je na čo dobré? Tak sa vráť k rodičom, nauč sa variť, prať, upratovať, nechaj, nech ti tatenko vyberie frajera a pýtaj sa tatenka čo máš robiť, ako máš žiť, nech ti trocha podiriguje život a snáď už budete potom všetci spokojní, lebo ja fakt nechápem...

akecheta
3. okt 2019

@bielavlcica Žiaden rodič nemá právo zasahovať dieťaťu do vzťahu (hlavne ak je už plnoleté) a obviňovanie takéhoto hrubého typu, že ty si na vine, že mama zinfarktovala je psychické týranie zo strany tvojho otca...to je podľa teba v poriadku, aby otec ťa takto trápil psychicky? Určite nie je!😒

akecheta
3. okt 2019

@deti95060810 Že čo si ty spravila preto, aby mama nezomrela?...wow...a čo ako že si mala robiť? dať jej šokovú terapiu? alebo spať s ňou na nemocničnom lôžku každú noc?...🙄

erickatt
3. okt 2019

@bielavlcica tvoj otec je blby alebo co

fokuska
3. okt 2019

Baby ale ked si precitate jej temy tu na fore, tak ja sa teda vobec necudujem, ze rodicia nie su spokojni s vyberom partnera - vid napr. tema o oskretom aute. A oni su ocividne napriek vsetkemu stale spolu.

0silvia0
3. okt 2019

@fokuska tu platí len obligátne: komu niet rady, tomu niet pomoci... 🙄
Táto mladá žena si aj tak nedá poradiť, ide si svoje v každej téme, takže...

fokuska
3. okt 2019

@0silvia0 Ved prave :-/
Dufam ale, ze mamka bude v poriadku

bielavlcica
autor
3. okt 2019

@0silvia0 no uz som cakala ze kedy sa dostavis aby si zas nieco svoje nepridala. Nepisala som sem preto aby ma baby lutovali pytala som sa hlavne kvoli mojej mamine. A to co som pisala v inych temach ano potrebovala som obcas aj ja zo seba dostat svoje pocity ale ako vidim najlepsie je takym ludom hned povedat, ze su debili co si nicia zivot. Ako som davnejsie pisala nie som ako ine zeny. Dokazem odpustit vela veci co Vy ostatne neviete prekusnut a mozno preto nie kazdemu som pochuti. Niekedy som to moc riesila ale uz na to kaslem nervy mam jedny. A to co som pisala o mojom partnerovi ano ale prave aj taketo veci preverili ako dokazeme spolu fungovat. Uz nie som taka ako na zaciatku vela veci som mu vykricala a konecne mu to otvorilo oci. Snazi sa uz nie je taky aky bol lebo vie ze by ma stratil. Takze ak mas potrebu kopat do cloveka ktoremu mozno umiera mamka v nemocnici tak si ozaj chudera. Kebyze si ty na mojom mieste nic by som ti take nenapisala iba by som ti napisala povzbudive slova. Ale to by som asi od teba cakala zbytocne. Koncim

fokuska
3. okt 2019

@bielavlcica Ak si presvedcena, ze robis dobre, tak ok.
Ale pisala si v juli, ze ste sa rozisli a ze ako ti je bez neho dobre, ze si si uvedomila vsetko to, co ti tu zeny predtym pisali, ze partner sa k tebe nesprava, tak ako sa patri, ze si ta vobec nevazi.
A teraz pises, ze ste spolu 4 roky, takze ziadny rozhcod sa nekonal?

bielavlcica
autor
3. okt 2019

@fokuska ale konal lenze cely tyzden za mnou chodil a prosil ma aby som sa vratila ze sa bude snazit zmenit tak sme si sadli a konecne sa poriadne porozpravali a urcili si pravidla ktore dodrziavame obaja a zrazu to funguje. A on sam uznal, ze chyba bola v tom, ze sme si vela veci nepovedali a neboli uz k sebe uprimny. Odvtedy fungujeme omnoho lepsie ako pred tym ale som mu jasne a dorazne povedala, ze co ho caka az by znova spadol do starych kolaji.

fokuska
3. okt 2019

@bielavlcica Pevne verim, ze je to pravda a ze sa takto naozaj dokazal zmenit.

0silvia0
3. okt 2019

@bielavlcica k takýmto osloveniam typu "chudera" sa ja neznížim. Ak si si týmto potrebovala uľaviť, nech sa páči, ja znesiem. Ale nepomôže ti písať, aká si zlá dcéra a ako sa nestaráš a ako nevieš variť... Ak ti pomáha len vyplakať sa na fóre, tak ok. Ak chceš aktívne zmeniť prístup, tak sa o rodičov reálne zaujímaj, navštevuj ich, pomôž ak sa dá... ale lamentovanie nad sebou ako nad zlou dcérou ti nepomôže, len toto som ti chcela povedať. Ty si to pochopila ako útok, ja som to myslela ako nakopnutie a zamyslenie sa nad sebou. želám všetko dobré a veľa príjemných chvíľ s rodičmi.