Alzheimer. Ako sa s ním dá bojovať?

nattereri
23. jan 2009

ahojte. stretli ste sa niekto s tymto ochorenim ? ako sa da s alzheimerom bojovat, na co sa treba pripravit ?

evita_g
9. mar 2017

@janinah Moja mama, chvalabohu, v noci spí. Párkrát sa stalo, že nespala a blúdila po izbe, narážala do vecí alebo ju zastavila skriňa, proste som ju našla, ako stojí pred skriňou, prešľapuje na mieste a keďže bola tma, nevedela, kam ďalej (odvtedy som jej nechávala zapnuté nočné svetlo, no po čase som s tým prestala, lebo som mala pocit, že spí horšie, že ju to ruší). Alebo ležala v posteli a hulákala. Nariekala, kričala, bľabotala (ona už nerozpráva, sem-tam slovo alebo nezmyselný zhluk písmen). Našťastie, stalo sa to naozaj len párkrát. Inak v noci tých 8-9 hod. prespí, a keď aj nespí, tak ticho leží. Ja by som ti odporučila iné lieky na spanie, poraď sa s lekárom. A inak len prečkať toto obdobie, tie fázy sa niekedy rýchlo menia. Teraz nespí, o pár týždňov bude zasa iný problém. Pevné nervy želám!

dora76
25. sep 2017

Dobrý deň, máme tiež mamu chorú na alzheimera, začína to byť ťažké. Dá zohriať obed a potom si ľahne spať. Zobudí sa až na smrad, a potom tvrdí, že to ona nebola. Na nič si potom už nepamätá. Niekedy je dosť agresívna. Teraz sme zo sestrami začali vybavovať domov pre dôchodcov. Je to ťažké, nevieme ako ju tam zoberieme. Ona nechce ísť nikde, ale už potrebuje 24 hodinovú starostlivosť. Lieky čo brala jej dobre nerobili, museli sme ich vysadiť.

265petra265
27. júl 2018

Dobrý deň, ja by som Vám odporučila tento výživový doplnok- http://www.l-carnosine.sk/ucinky-karnozinu/alzh...
Zakúpiť ho môžete na https://www.kompava.sk/p/premium-l-carnosine-ac...

abigael
10. aug 2018

aj ja sa pripajam tiez mam ocka alzaimerika sice demencia 10 stupna zacalo sa to prejavovat minuleho roku este vedel soferovat ale pytal stale to iste nechapal a aj sme sa hadali a teraz vo februari ho to tak zobralo ze cely den spal nevedel ani sa postavit pocikaval sa nevedel ani rozpravat museli sme zavolat sanitku zobrali ho do sace urobili mi ctg a tam zistili ze sa mu vysusuje mozgova kora potom ho prenesli na infekcne do Kosic a tam zacal byt agresivny lekar nam oznamil ze alzhaimera ked prisiel domov prve dva mesiace v pohode ale bol nepokojny chcel ist len domov niekde a ze je vela hodin ked sme isli snim k neurologicke nastavila mu rivotril a diazepam a cavinton sa to pohorsilo zacal utekat skakat cez okno nastastie ze mame pevne nervy skusenosti mam lebo som pracovala v domove dochodcov ale najhorise ked je taky clovek a neda sa snim spolupracovat sme zavolali sanitku bol 2 tyzdne na psychiatri tam mu nastavili lieky ked prisiel domov este horsie prve dva dni super potom zacal sa vyzliekat do hola ale moj ocko je aj srandista a nam aj povedal ze my sme salene nie on a sa aj obliekol on ma aj uzkosti a bol aj velmi ziarlivy potom sme zavolali zase sanitku isiel na psychiatriu do kosic a stamat ho preniesli do michaloviec na liecbu cize je od juna prec ked sme boli za nim aj plakal a nam vravel ze mu mame odpustit a ako vie dementny clovek take ze odpustte mi ked som vam ublizil je nastaveny na takych liekov ze uz spi dobre a ze uz neuteka a pride nabuduce domov no lekarka nam odporucala ho dat do domovu dochodcov ked su predstavim ze moj otec ma ist niekde prec ked ma svoj domov ktory vystavil ja som zo siedmych deti najmladsia tak sa nezmierim kazdy den placem ano mam dve deti byvam z rodicmi nasjtarsia chodi do skoly potom mam 2 rocnu oni strasne lubia dedka a moji rodicia stratili mojho braceka ktory zomrel neviem si predstavit byt bez rodicov ja som strasne rada ked mozem byt z mojim ockom ale mena vie kto sme je to tazke a neskoro sa to podchytilo

abigael
10. aug 2018

a este jeho prianie bolo take lebo nieco citil ze snim nie je v poriadku povedal mojej mamke nedavaj nikde chcem byt len doma ale jeho lekarka pred dvoma mesiacmi vravela psychiatricka z vasho ocka sa neviem vyznat lebo aj sranduje a neurologicka uz mu dalal len jeden rok zivota ze vraj ma rychli spad a co potom z mojou mamkou oni boli stale spolu vsade spolu isli

janka2273
10. aug 2018

@abigael Aj keby sa to podchytilo včas,stále u nás nie je liek na vyliečenie ☹ Moja mama s tým žila cca 7 rokov,od kedy som ju dala vyšetriť podobne ako ty tatina..volala som tiež záchranku,ale už som približne mala predstavu,čo jej asi je ☹ je to ťažké....

abigael
12. aug 2018

@janka2273 viem ze sa jeho pamet nezlepsi ale keby neutekal sice nastavili nato liek na lieceni

dora76
20. aug 2018

Aj moja mamina je chorá, nemali sme už ani inú možnosť, lebo v noci odišla z domu a v januári sme ju dali do domova. Chodíme k nej každý deň, už si zvykla. Je veľmi agresívna, rýchlo sa nahnevá. Aj ja mám výčitky, ale je pod dozorom kým ja som v práci a nemusím sa báť, že v noci odíde. Celý deň sa starať je veľmi náročné.

rikarika
18. máj 2021

@abigael ahoj, ako ste dopadli s ockom? Moja mama v poslednom stadiu alzheimera, otec sa o nu stara ale je to katastrofa. Ja uz som rezignovala na celej ciare, nevladzem,chcem pre nu dd ale otec ani pocut,cela domacnost je v dezolatnom stave, mama nas uz nepozna, nosi plienky...

miruska320
18. okt 2021

@rikarika ahoj ,zlepšilo sa niečo od tvojho posledného príspevku?
Doma prežívame niečo podobné a dnes mám úplný pocit ,že už ďalšie dni proste nedám.Opatrujem babku už viac rokov,má 94 rokov,doteraz sa to ako tak dalo zvládnuť,plietli sa jej len drobné udalosti a čo to zapatrošila.Posledny mesiac je to však ozaj ťažké...nechce byť v dome ,kde žije 60 rokov,lebo ju tu držíme nasilu a ona sa tu necíti dobre,nech ju zoberieme tam kde patrí 😟,máva halucinacie..toto všetko by sa cez deň dalo zvládnuť ,ale keď začne v noci behať,prezliekať sa s pyžamo do denných veci a vykrikuje...och.Ja mám ešte 3 deti z toho najmenšie ani nie rok a pol .Dr.jej nasadil Tiapridal,sama neviem ,či jej pomáha alebo nie 😟

rikarika
18. okt 2021

@miruska320 ahoj, stav sa len zhorsuje, zial. Mama uz takmer nechodi, len medzi izbami. Je to zle a u mojej mamy to trva uz viac ako 4 roky.

miruska320
18. okt 2021

@rikarika a máva ešte chvíľky ,keď vás pozná?Asi v takomto stave musí mať dohľad 24/7?
Koľko má mamina rokov?

katulienkax
18. okt 2021

Aj nasi si zazili s babkou, najlepsie bolo ked bolo pekne, zila v dome a teda behala po zahrade hore dole, v zime sa to nedalo vydrzat lebo behala z izby do izby. Ale napriklad zdravas maria a otcenas vedela odrecitovat este aj par tyzdnov pred smrtou - zvlastne co si clovek zapamata a co zabudne. A dokonca trvaa aj na spovediach i ked jej nik nerozumel ale bola spokojna. AKurad hanba bola ze za toto farar bral od nej 5 eur - fuj. A ked ju pochovavali dotycny farar na pohrebe nebol

rikarika
18. okt 2021

@miruska320 moja mama je uz v poslednom stadiu, ano potrebuje care 24/7, i ked paradoxne je to teraz lepsie, lebo uz nikam neodide.

miruska320
18. okt 2021

@katulienkax
Tejto zimy sa bojím aj ja,s našou babkou bývam ,keďže ju opatrujem a zároveň som s drobcom na rodičovskom,neviem to pokryť,ju samu doma nechať nemôžem ,ale s malým mi treba aj von.Počas teplejších dní sa to na dvore dá ,ale v dome to bude asi zaujímavá situácia.
Babka bola tiež dosť pôvodná modlila sa ráno,naobed,večer aj medzitým...teraz si už nespomenie ani na ruženec.
Príspevky za tieto pobožnosti berú farári asi všade,u nás takisto a viem ,že aj na okolí

katulienkax
18. okt 2021

@miruska320 chodila opatrovateľka z dediny na 8 hodín denne ináč by nemohli chodiť do prace

miruska320
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tamina11
20. mar 2022

Ahojte, precitala som si vase prispevky od zaciatku. Mam doma mamu s alzh. Tiez to prislo tak nenapadne, ale otec bol tazko chory a zomrel, tak sa jej stav zhorsil tak, ze som uz videla ze sa s nou nieco deje co nie je uplne normalne. Straca veci, stale nieco hladame a za vsetko moze niekto iny. Dokonca uz aj psa obvinila ze jej vzal bankomatovu kartu a polozil na ine miesto. Najhorsie je, ze s nou bojujem aby vobec isla k lekarovi, Casto mava zmeny nalad, chvilu je v pohode a potom urobi skandal za nieco co ani nie je pravda. Normalne ma sikanuje, tecu mi uz nervy. Je agresivna, zla, nadava skaredo, co ona nikdy takto nehresila. Obcas mam pocit ze tuto osobu nepoznam. Hovori mi hnusne veci hlavne vtedy ked chcem aby sa liecila. Pred tyzdnom sa mi konecne podarilo ist s nou na neurologiu a z testu mala 21 bodov co uz naznacuje chorobu. Nevedela zakreslit cas 11:10 co viem na isto ze hodinky ovladala super. Nevedela ani aky e den a logicke myslenie jej tiez neslo. Lekarka povedala ze vsetko su funkcie co ma na starosti cast mozgu kde sa alzheimer rejavuje ako prvy. Dala jej lepky miesto liekov, doktorka bola naozaj velmi mila, vo vsetkych vymysloch jej vysla v ustrety, dala jej aj nutricne drinky lebo velmi chudne, urobila krvne testy a poslala nas na MR mozgu. Mama bola v ten den celkom v pohode, vsetko sme v lekarni vybavili, ale od dalsieho dna zacal cirkus. Odmieta lieky, drinky, lepky nechce a lekarka je p..a lebo ona ziadnu diagnozu nema. To ja som na hlavu a nie ona. Ja som uz v koncoch s nervami. Az sa mi zda, ze jej robi dobre ked mi ublizuje. Vem ze je chora, ale neviem ako dlho toto vydrzim, je to priserne. Vsetko co sa jej nedari a nejde jej obvini mna, lebo jej to nechcem vysvetlit. Ale to sa neda stale dokola hovorit to iste a zacat vysvetlovat vsetko od zaciatku. Otca sme dochovali doma aj doma zomrel, bol leziaci, trebalo umyvat, prebalovat krmit ku koncu pichat injekcie, ale to nebolo tak zle ako teraz s mamou. Mal to niekto podobne? co ste robili? Poradte lebo sa zblaznim.

evita_g
20. mar 2022

@tamina11 Ahoj. Absolútne rozumiem tomu, čo prežívaš. Slzy sa mi tisnú do očí, keď čítam tvoj príspevok, lebo si spomínam na moju mamu, ktorú som stratila kvôli tejto pliage. V lete budú 3 roky, čo zomrela... s Alzheimerom sme žili pod jednou strechou takmer 10 rokov. Všetko to, čo píšeš, sme prežívali tiež. Zmeny nálad, agresia, vulgarizmy, urážky, obviňovanie... Tak sa to všetko začalo. Pokúsim sa ti napísať zopár rád, ktoré by som rada vedela vtedy, pred rokmi.
1. Je to to najťažšie, ale musíš sa zmieriť s tým, že to už nie je tvoja mama, ktorú si poznala. Pokús sa vnímať ju ako "pacienta", nesnaž sa ju opravovať, keď hovorí nezmysly... je to strata času a energie. Ona to nerobí naschvál, všetky tie slová, urážky, nie sú nasmerované na teba - to z nej hovorí tá choroba. Treba sa naučiť odosobniť. Hádať a dohadovať sa s takto chorým človekom nemá zmysel, jej to nepomôže a teba to postupne zničí.
2. Všímaj si, čo jej robí dobre, čo ju upokojuje, ktoré činnosti sú prínosné a ktoré ju naopak rozrušia (ja som s mamou v dobrej viere lúštila krížovky a osemsmerovky, doslova som ju do toho nútila, lebo som sa dočítala, že je do dobré pre mozog, no efekt bol opačný... mama si uvedomovala, že to nedokáže ako predtým, a to ju veľmi rozrušovalo).
3. Užívaj si každý moment, keď je "pri zmysloch"... drž ju za ruku, pohladkaj... je to nesmierne ťažké, ale pokús sa byť k nej láskavá za každých okolností... koľkokrát som ja na moju mamu vybuchla a hocičo jej povedala, keď som bola s nervami v koncoch... a teraz nesmierne ľutujem a dodnes si vyčítam každé jedno zlé slovo, ktoré som jej povedala.
4. Bolo by dobré, aby si mala niekoho, kto ti so starostlivosťou o mamu pomôže, s kým sa môžete striedať... na jedného človeka je to priveľa.
5. Lieky musí brať... nájdi spôsob, ako jej ich podať, v jedle, pití... Nevnímaj to ako klamstvo, účel v tomto prípade svätí prostriedky. Dobre nastavená liečba môže pomôcť jej aj vám všetkým naokolo.
Prajem veľa síl a trpezlivosti.

rikarika
21. mar 2022

@tamina11 ahoj, poznam to. Z mojho pohladu je uplne jedno ci je clovek lieceny alebo nie, lebo alzheimer sa zvratit neda, da sa len oddalovat koniec, a to je otazne ci je to pomoc. Moja mam trpi alzheimerom 5 rokov, je to pre nu a aj pre nas len obycajne ludske trapenie, uz roky nema zo zivota nic, vobec nic. Ak si teraz myslis, ze je to strasne, tak sa pripravuj, ze to bude este horsie a horsie a urcite sa treba pripravit na starostlivost 24/7, ktora bude trvat roky.

miruska320
21. mar 2022

@evita_g tak pekne napísala,aj mne to veľa pomohlo.Opatrujem babku , Alzheimer udrel v plnej miere pred cca rokom a doteraz si zvykám ,že sme v podstate už pred tým rokom prišli o našu zlatú babičku ❤️

kattyb
30. mar 2022

@tamina11 Ahoj,ja mám mamu ktorá má Alzheimer.To čo ty opisuješ sme mali pred 7mimi rokmi,boli sme u dr tiež na vyšetrenie a mala 17 bodov....tiež sa jej choroba veľmi zhoršila ako otec ochorel a neskôr zomrel.Za tých 7 rokov sme si naozaj prešli už všeličím...najskôr to boli rôzne pokusy o samovraždu,potom agresia voči nám ,nadávky,výkriky z okna že ju zamykám a nedávam jej jesť.Raz dokonca niekto na mňa zavolal policajtov,že ju týrame.Asi dva krát sa jej podarilo utiecť z domu ,našťastie vždy bola ešte blízko keď som na to prišla.Od mája 2021 prestala chodiť ,teda väčšinou nechodí ,sú dni keď ju akoby osvietil a chodí normálne.Nechce jesť ,jedlo zahadzuje ,alebo skováva pod vankúš.Na jednej strane ,keď teraz leží ,tak mi neuteká na druhej strane takmer nonstop vykrikuje na imaginárne postavy,hystericky narieka ....Neviem aké je toto štádium ,či už sa blíži koniec jej aj nášho utrpenia ,alebo príde ešte niečo horšie.Verim Ti ,že si z toho na nervy ja som tiež zo začiatku bola psychicky zle ,ale teraz už som sa naučila nejak si to nepripúšťať a odosobniť sa od toho,že je to moja mama,ktorá bola úplne iný človek ako teraz.

katulienkax
30. mar 2022

@rikarika ono ten alzheimer ovplyvní aj časť mozgu ovplyvňujúci životne funkcie napríklad dýchanie. Aj naši sa báli že bude potom ležiaca ale zrazu umrela na zástavu dýchania a vtedy to treba nechať tak a nechať chorého odísť.