Bacuľky, zažili ste už "šikanu" zo strany lekárov?

moncikova
1. nov 2015

Stretli ste sa s tým, že by mal lekár(-ka), najmä teda gynekológ či pôrodník, nevhodné poznámky ohľadom vašej váhy či postavy?
Zdá sa mi, že všade okolo mňa vidím samé 50-kilové tehuľky, ja sa pritom s mojimi +30 kg navyše hanbím pred lekárom čo i len vyzliecť ☹
Prípadne viete odporučiť v BA gynekologičku, pôrodníčku, ktorá má k tomuto naozaj nezaujatý postoj a nebudem musieť počúvať narážky či múdre rady, koľko by som mala vážiť?

guinevre
1. nov 2015

@moncikova Ziadny lekar nebude mat nezaujaty postoj k +30kg nadvahe. Si si ista, ze ta lekar sikanuje, je naozaj drzy, vysmieva sa? Alebo ti len radi, ze by si mala predsa dat pozor, lebo to nie je nadvaha 5-10k, ale vyssia, co normalne ohrozuje aj tvoje zdravie.

kacena4
1. nov 2015

prepac ja mam presne opacny pripad a neberiem to ako sikanu ☹ ja mam 45 a vzdy ked pridem k lekarovi tak mi povie ze mam pribrat ze som moc chuda 😖 ☹ porodila som 3 deti a vzdy mi to kazdy lekar hovoril ze by som mala pribrat.... nikdy som sa k tomu nestavala ako k sikane ale ako k rade od lekara k mojmu zdravotnemu stavu. podla mna je to skor o tvojej psychicke. ja neviem pribrat nech robim co robim 😔 tiez mam z toho problemy ale sikana.... 🤐 🤐

cinnamon111
1. nov 2015

šikanu som nezažila, ale poznámky áno...chápem ťa, lebo príjemné to nie je. 😔

eeffka
1. nov 2015

@moncikova ak máš naozaj 30+ máš vážny zdravotný problém a na to tá upozorní každý lekár. Taktiež sa zmier s tým že v karte budeš mať poznámku "obezna pacientka". To nie je sikana,ale zhodnotenie situácie.

moncikova
autor
1. nov 2015

@kacena4 schvalne som dala slovo "sikana" do uvodzoviek, to slovo som pouzila len preto, aby bolo z nazvu temy jasne na co sa pytam ... Nemyslim psychicky ani fyzicky mobbing, mala som na mysli len poznamky, ktore si niektori lekari nevedia odpustit. Rovnako ako Ty nevies pribrat, niektore sa snazime schudnut a tiez sa nam nedari 😒 Samozrejme zdravotne rizika su mi zname, bohuzial aj obezne zeny chcu mat deti a zial pred gynekologom naozaj nic neschovate, takze si chcem usetrit neprijemne pohlady ci poznamky pri vysetreniach. 😕

lucka227
1. nov 2015

No ja si myslim ze od toho je lekar,aby dbal o tvoje zdravie.Moja sestra ma 65 kg pri 175cm.Ked sla rodit mala 80kg a lekar jej povedal uz ked mala 75kg ci si uvedomuje ako tazko sa jej bude rodit.A mal pravdu.Aj ked nadvahu v pravom zmysle nemala,naozaj to prinasa komplijacie.Svokra ma nadvahu tiez 30kg a lekar sa pyta(internista)ze co na to vravi ona.Svokra vravi:viem ze mam nadvahu.A lekar:nadvahu?Ste tucna!co tucna,obezna.Kolko chcete zit?Spamatajte sa!Len ona to narozdiel od teba neberie ako sikanu ale hambi sa a snazi sa s tym nieco robit.Pretoze ak si mlada baba a nefackuje ta zrkadlo,tak zdravie ta zachvilku bude.Tehotenstvo netehotenstvo.Ja som tehotna druhy krat a priberam uplne inak a to len preto,ze netlacim na veceru slaninu ako pri prvom,ale celozrnny chlieb alebo salat a pod.Skus sa sebakriticky zamysliet.Lebo za par rokov tu bude prispevok o tom,preco sa nepacis muzovi a pod.Vela stastia

zita19
1. nov 2015

Myslim si, ze ak lekar povie zene s nadvahou +30 kg, ze ma schudnut, ze ma vela je to nazor odbornika, ktory ma na to kvalifikaciu. Dokonca pri takej nadvahe moze napisat do papierov morbidna obezita, co nie je nadavka ale diagnoza.
Sikana by to mohla byt od kolegov, priateliek, rodiny... Ale aj u tych by som to skor povazovala za dobru radu ako sikanu.
Na druhej strane by si sa ty sama mala snazit zmenit svoju vahu, nie povazovat ostatnych, ktori ti to pripomenu za nepriatelov. Ide o tvoje zdravie. +30 kil je vazny problem, vysoke riziko chorob od cukrovky az po zodrate klby. Teraz si tehotna, teraz asi nie, ale aspon sa snaz nepribrat dalsich 30. To sa da uplne bezproblemovo, iba zmenou jedalnicka.

jana_eyre
1. nov 2015

ono to je tazke - je urcite tazke pocuvat narazky na svoju vahu /mne stacilo, ked mi moj gynekolog chytil brucho po druhom porode, ze kedy pojde dole, ale zase uz dole ide/ ale musis to brat tak, ze nadvaha je naozaj zdravotny problem a lekar sa len vyjadruje k stavu tvojho tela..

neber to ako sikanu - samozrejme su lekari, ktori svoj postoj nevedia povedat normalnym tonom, tych by som na tvojom mieste upozornila, ze ak je profesional, mohol by sa profesionalne vyjadrovat - a ze si svoju nadvahu uvedomujes, ale teraz s nou asi tazko nieco narobis.. nehanbi sa ozvat a ohradit sa ak ti je nieco neprijemne.. kazdy nazor sa da povedat normalne..

1234lubka
1. nov 2015

@moncikova prepac ale je to lekar...a 30+ je predsa dost nie? ved to musis.vediet aj sama...chapem ze.sa to zle pocuva ale ved musis aj sama.vediet ze to nieje ok...ja pri svojich 170cm by som mala.vazit 90-100kil?? A sa cudovat ze lekari maju poznamky navahu?...

zita19
1. nov 2015

@moncikova tie neprijemne poznamky si neusetris, lebo to nie su neprijemne poznamky. To su nazory odbornikov. Neprijemne poznamky k tvojej vahe moze mat tak akurat svokra, muzov kamarat a okoloiduci pubertiaci.
A schudnut sa da, ale treba najprv prepnut hlavu. A ked uz nejde schudnut da sa aspon viac nepriberat.

sense
1. nov 2015

ked som otehotnela mala som nadvahu, ale ozajj len par kilo nad vahu nie obezitu a som rada ze som pribrala len 14, nevedela by som si predstavit rodit s trojcifernym cislom....ak aj lekar povie zeby si mala nieco s tym robit alebo si davat pozor neberie to ako sikanu ale skor ako radu, ine by bolo keby je to s vysmechom alebo posmeskami.....to ze je zena tehotna neznamena ze ma jest za dvoch a ladovat do seba piate cez deviate....velmi velka vaha moze sposobit tazkosti ako tebe tak aj dietatku...a ver mi kazdy gynekolog al. porodnik ak budes velmi rychlo priberat si komentar al. pripomienku tohoto typu neodpusti, lebo v prvom rade ide o zdravie este nenarodeneho dietata rovnako ako ajjj tvoje...

petra7777
1. nov 2015

@moncikova "Snažiť" sa schudnúť nestačí ☹ Čo tak zmeniť postoj k "papkaniu" ....neprežierať sa a veľa sa hýbať ☹ Potom sa ženy čudujú, že nemôžu otehotnieť, že ich bolia kĺby, že diabetes klope na dvere, že majú niečo s tlakom....no a samozrejme aj to, že si ich drahý našiel "bokovku" 😀

maciatkolulu
1. nov 2015

Tak ako naozaj zalezi ako sa dany odbornik vyjadri. Predsa len je rozdiel povedat profesionalne, ze je niekto obezny, ako, ze je tlsty atd. Takze podla mna inteligentny lekar vie podat danu situaciu na urovni a toboz k tehotnej, nemusi jen hladkat ego, ale vyjadrit sa slusne. Zmen podla mna gynekologa a budes mat. Ja som rodila u kocha a moja dr mi dala vykricnik do teh.knizky, ze uz mam brzdit 😉 a urobila to milo a slusne a to tam bol aj manzel a vobec to nebolo neprijemne.

mummy01
1. nov 2015

No,baby vy ste riadne sekery...predpokladam ze vecsina z vas ma max. 60kil. Podla mna nejde o to co povie lekar ale ako to povie. Pretoze na slovensku casto lekari pouzivaju urazlive slovne spojenia a nevhodne hovoria s pacientom. Aj obezny pacient ma city a obezita ma viac dovodov a nielen iba ten ze obezny clovek sedi doma pred telkou a hadze do seba tony zradla. Skoda ze je na svete tak malo empatie a ludskosti.
@moncikova ja ti len poradim nedat sa. Aj ty si clovek aj ked mas 30+ a nik nema pravo sa k tebe spravat inak ako k 50kilovemu pacientovi. Lekar je preto lekarom lebo ma pacientovi pomoct a nie mu jeho problem trieskat o hlavu.

alaguema
1. nov 2015

@moncikova nie som bacuľka, takže týmto som netrpela, ale ako ti už bolo povedané, ak lekár spomenie váhu, tak má na to profesionálny dôvod. Upozorní na možné zdravotné riziká s tým spojené, dávanie rád, je v tomto prípade jednou z jeho povinností. To, že teba sa to dotýka, je síce pochopiteľné, ale aj napriek tomu to ostáva jeho povinnosťou. Rozdiel je len v tom, aký spôsob si vyberie. Mal by byť ohľaduplný a taktný.

jeennyv
1. nov 2015

@moncikova kazdy mame nejake zakutie ci ide o povahu, nasu citovu ci fyzicku tzv. "nedokonalost", ktoru hlavne vnimame my voci sebe a ked sa jej niekto dotkne jasne nesieme to tazko, treba sa jednoducho proti tomu obrnit, ja poznam ludi, ktori sa snazia chudnut a nejde im to, raz su hore, raz dole a pasuju sa s tym, ale co kazdemu maju vysvetlovat co a ako.... lekar by mal byt profesional a podla mna vies rozpoznat, kedy je jeho nazor podany taktne a kedy nie, ak mas pocit, ze jeho rady boli podane nejak cez, tak jasne, ze mozes lekara zmenu, ale nemusis, len mu naznac, za ano si si vedoma toho, robis s tym nieco, ale nie vzdy to ide a privitala by si jeho nazory v profesiolnej forme...

zita19
1. nov 2015

@mummy01 ano som sekera. Som sekera ku kazdemu, kto sa vyjedol do nadvahy, nie to este obezity, lebo nadvaha nepride sama ako chripka. Ku nadvahe sa treba statocne a odhodlane prezrat. A da sa z nej aj statocne a odhodlane vyjest. Samozrejme najjednoduchsie je vobec nepribrat. Aj to sa da, potom netreba zhadzovat.

moncikova
autor
1. nov 2015

Baby, prosim, vacsina z vas sa ocitla v nespravnej teme. Ak nemate problem s vahou, ani ste nikdy nemali, tak moja otazka vobec nebola smerovana k vam. Ja som sa nepytala na radu, preco som tlsta a ako mam schudnut. Na to su tu ine diskusie. Samozrejme, som si vedoma, ze vase rady su mienene dobre a ze to nesie so sebou zdravotne rizika, ale aktualne som tucna a tehotna, tak co sa mam sakra zastrelit? 😠
Zaujima ma predovsetkym, ako to prezivaju ostatne kocky co su v rovnakej situacii, predpokladam teda, ze nie som jedina na celom svete...

evittam
1. nov 2015

@moncikova No nie nie si jediná na svete, ale prepáč v 8.tt máš nadváhu 30kg?! To akože do 40.tt budeš mať koľko - nič v zlom.......
A ver tomu, že ja som si prešla nadváhou, dietami a skončila som pri zdravom životnom štýle - upravila som stravu a cvičím a ako celé moje okolie hovorí - vyzerám lepšie ako pred mojim prvým tehotenstvom - to sa nechcem chváliť, len aby si si nemyslela, že neviem o čom píšem....

sense
1. nov 2015

@moncikova ja som ti napisala s nadvahou som otehotnela a preto bolo pre mna velmi dolezite snazit sa nepribrat vela....pokial ti to stav dovoli venuj sa chodzi resp dlhymm prechadzkam na cerstvom vzduchu ...a co sa tyka stravovania treba sa vyhnut co najaviac cukru a sladkostiam ak aj budes mat chute na asladke daj si radsej ovocie alebo napr. aj taka mrkva je sladka , ci kusok horkej cokolady, cim menej cukru budes jest tym menej si ho bude telo pytat...trebaa sa azacat stravovat plnohodnotne co sa nutricnych hodnot tyka a pestro...aa rady lekara ze mas davat pozor na vahu ber ako dobre mienene rady a nie akao sikanu, ak si s tym nevies sama rady skus dietologa, kt. ti pomoze akao sa spravne stravovat v tehotenstve aby k plus 30 nepribudlo dalsich plus 30 a hlavne sa nepustaj do zbytocnych diet...

mam kamaratku kt. nemoze otehotniet ale ked jej lekar povedal zeby sa mala snazit najprv schudnut bola strasne urazena, az ked jej to povedal dalsi lekar ze problemom moze byt prave vysoka vaha tak si vstupila do svedomia...a zacala naozaj nieco pre seba robit...

evittam
1. nov 2015

@sense Presne ako píšeš, ja som tiež pri druhom otehotnela s nadváhou - síce nie takou vysokou, ale bola to nadváha....takže tiež viem o čom hovoríš, nie je to jednoduché ale dá sa to zvládnuť. 😉

mummy01
1. nov 2015

@zita19 vies su ludia a ludia. Jedni sa vyzeru k obezite a ti druhy k nej pridu vinou okolnosti. Niesi celkom spravodliva a zrejme nemas problem s vahou. Nieje vsetko cierno-biele. Ja pochadzam z rodiny obeznych ludi,nikdy som obezna nebola ale stacilo tehotenstvo,velke problemy so stitkou a poporodne niekolkorocne komplikacie a vualaaaaa...nadvaha je na svete. Lahko je sudit cloveka,niekoho koho nepoznas. Ak sa niekto na mna pozrie a vidi iba "tucnu babu" tak dakujem pekne ale taky clovek u mna vela bodov neziska.

zita19
1. nov 2015

@mummy01 nebudem sudit teba, ale mam kamosku, ktora sa ohana stitnou zlazou ako dovodom nadvahy. Lenze zjest na olovrant 3 krajce chleba a jednu velku pasteku alebo 8 parkov na ranajky? Za toto stitna zlaza nemoze...

timona
1. nov 2015

Ako ja mam tiez problemy so stitnou zlazou, babo sa mi podarilo az na treti pokus umeleho oplodnenia, brala som tolko hormonov ako laboratorny kralik a nemam nadvahu. pocas tehotenscva som pribrala 18 kg ale po porode som upravila stravu plus trochu pohybu a som na povodnej vahe. je to proste o silnej voli.

mummy01
1. nov 2015

@zita19 preto pisem ze su ludia a ludia...netreba vsetkych hodit do jedneho vreca. Ja mam kamaratku ktora je najuzasnejsi clovek akeho poznam ale je morbidne obezna. Nevydala sa,nema deti hoci by z nej bola uzasna mama. No v detstve tazko ochorela a bola velmi dlho na hormonalnej liecbe ktora jej znicila organizmus. Uz ako dietatu. Nevybrala si tuto cestu a ja prave preto nesudim nikoho koho nepoznam. Uz z ucty k cloveku ako k bytosti to nerobim...lebo " Nesud toho, v koho topankach si nikdy nekracal"

lauricka
1. nov 2015

@moncikova nie,nestretla. Ale ja si myslim, ze treba rozlisit, ci sa do teba nevhodne obuvaju alebo len upozornuju, ze pribrat tolko kil nie je zdraviu prospesne....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vierka0
1. nov 2015

Podla mna to co tu vacsina predvadza je presne ta ista sikana, ktoru pocitujes od lekarov..vacsina zien, ktore si presli velkou zmenou vahy by taketo reci nevypustili z ust, lebo vedia co to je..mna osobne uraza ked zacne 50kg zena, s problemom pribrat, rozpravat ako sa vsetci ludia s nadvahou prezieraju..nie vzdy to musi byt tak a nakoniec je to absolutne ich vec, kolko vazia a lekar nema mat co nevhodne poznamky k vahe pacientky, ak ma podozrenie, ze to ma vplyv najej zdravotny stav, mal by jej to oznamit vhodnou formou a nie hlupymi osobnymi invektivami a zaroven ju nasmerovat, napriklad k dietologovi, pretoze vacsina ludi s nadvahou si pomoct jednoducho sama nevie, ak by vedeli, tak nemaju co riesit..mat poznamky bez rieseni vie mat kazdy..

ella555
1. nov 2015

@moncikova Urcite nie si sama, treba to brat ako fakt, si aka si. Inak je to presne tak niekto je velmi chudy, niekto ma zas iny problem, lekar by to mal vediet podat taktne. Osobne som sa s tym stretla len u jedneho lekara, teda s netaktnymi poznamkami na pacientky a nebolo to len ohladne vahy. Vacsinou taketo typy ludi sa tak chovaju ku vsetkym, osobne som to ignorovala, dlhodobo by som k takemu lekarovi nechodila. Ak nebudes mat zdravotne problemy suvisiace s obezitou, ci nadvahou myslim si ze to neriesia.
Inak pre tie co ste sa tu do nej pustili, ono to chudnutie nie je take jednoduche, kazdy sme iny typ postavy, mame inu genetiku a niekomu sa tie zasoby lahko ukladaju a iny nepriberie vobec. Dnes uz to nie je len o vahe, je zname ze je lepsie byt "fit fat" ako "unfit unfat". So zdravotnymi rizikami obezity moze pacientku oboznamit taktne.

sarda17
1. nov 2015

@zita19 K nadvahe sa nemusi clovek len vyjest. Skusala si niekedy chudnut, ked mas problemy so stitnou zlatou napriklad? Poznas ten pocit, ze dietujes, snazis sa jest zdravo, salaty, neriesit sladke, slane, cvicit a po mesiaci este aj priberies? Tvoj koment je totalne kratkozraky a vidiet, ze si nemala podobne problemy, tak prosim ta, druhych neurazaj, ked nevies, co za tym je.