Biela bodka na bradavke. Čo to môže byť?

kosicanka1
1. júl 2008

Prosim o pomoc pri mojom probleme a MK je moja posledna nadej, nakolko medicina uz zlyhala. Asi 3 tyzdne mam na bradavke bielu ovalnu bodku, vyzera ako vyrazka na vytlacenie, ale neskutocne to boli, pri kojeni to je nieco strasne. Bola som s tym na gynekologii, u vseobecnej aj u koznej, nikde som nepochodila, poriadne nevedia co to je, mazem to vsetkym moznym aj obklady davam a nic. Este chcem nadalej kojit. Nemali ste nieco podobne, co to bolo a ako sa toho zbavit?

hellosona
17. júl 2008

hmmm, no ja tiez rozmyslam, preco sa mi to stale robi, ale asi som na to naxylnejsia... 😒 ale lepsie to prepixnut, jak sa trapit so zapalom... ktovie, preco sa mi to stale robi? mne dr. povedala, ze kvoli tomu, ze maly nevytiahne vsetko mliecko, ale co ja viem?! 😕

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annag
17. júl 2008

Ak ide o bodku na bradavke, ako to už niekde hore bolo spomínané, tak ide o upchatie jednej z odvodových ciest mliekovodu, ktorými mliečko vyteká , resp. koncového rozšírenia pod dvorcom. Jednoznačne treba meniť polohy pri dojčení vždy tak, aby brada dieťatka smerovala k tej bodke. Ako píšu dievčatá vyššie, keď si prsník rozmasírujú spolu s dvorcom a bodkou v teplej sprche, uvoľnia to upchatie a mliečko môže voľne vytekať. (Je to menej drastické riešenie než prepichnutie) . Samotným prepichnutím nič vlastne nevytečie, maximálne zbadáte tú zrazeninku, až odsatím (prepláchnutím) otvoru začne tadiaľ mliečko prúdiť. Ak sa bodka tvorí stále na jednom mieste, treba čo najčastejšie voliť práve tú polohu, kde bude brada bábätka k bodke smerovať. Vaše bábätká teda nepijú zo všetkých koncových vývodov, z toho upchatého mliečko jednoducho nestrieka. Všimnite si, že keď odsávate, mliečko strieka z bradavky niekoľkými prúdikmi, ale z jedého, toho s bodkou, nie. Je možné, že ide o anatomický problém a upcháva sa preto, lebo ho od prírody máte veľmi zúžený. Samozrejme, môže sa upchatie skomplikovať zápalom, infekciou ... Moja rada, po odstránení upchatia, treba ihneď dobre prsník vyprázdniť tak, aby celá zrazeninka vyšla von, lepšou kontrolou v tomto prípade je ručné odsatie a odsatie odsávačkou, lebo by ste presne videli, či to mliečko odtiaľ dobre prúdi von. Gencianka po takomto ošetrení je namieste.

Ak sa bodka nachádza na dvorci, nie na bradavke, ide o Montgomeryho (tuším takto sa to píše) žľazu, a je to žľaza mazová a s mliečkom nemá vlastne nič spoločné. (tiež to bolo vyššie spomínané)

blau
18. júl 2008

Ahoj KOsi,ja mam tiez vlastne 2bodky ale z tej jednej ide a z taj druhej nie.Ako pise annag. je to vsetko tak ako pise, ale ja mam tu bodku na bradavke hore a bradicku mu mozem nasmerovat jedine, ked lezim na styroch nad nim ,alebo ked si ho prehodim cez plece,ale tak nechce pit.Ani sa mu necudujem.Ale aj ked to nahrejem a rozmasirujem nejde z toho nic iba, ked to prepichnem.Veru nepije naozaj z toho upchateho, ale preco sa mi to spravilo az teraz po 4mesiacochm a lavy prsnik je uplne v poriadku?Tak teraz babo rad ☹

annag
18. júl 2008

blau, to je naozaj krkolomná poloha, skúšala si odsávať? Vieš to miesto (rukou, odsávačkou) stimulovať tak, že z neho mliečko ide von?

Asi jediné riešenie je každý deň, napr. ráno a večer, pokúsiť sa vyprázdniť postihnutý mliekovod odsávačkou, resp. ručným odsatím, až kým sa to upchatie nebude opakovať. Je možné, že to upchatie vznikalo postupne, zrejme sa mliekovod od začiatku horšie vyprázdňoval a postupne došlo až k upchatiu. Ak by to takto išlo, tak by som ako prevenciu ten postihnutý prsník po dojčení takto dlhodobo vyprázdnila každý deň aspoň raz tak , aby sa v ňom voľne začalo tvoriť mliečko a ľahko tieklo, čo je možné len pravidelnou stimuláciou postihnutého miesta a keďže to nejde prirodzene, treba tomu pomôcť ručne. Odsávanie môže byť spočiatku neefektívne, naprázdno, lebo sa v tej časti tvorí zrejme málo mliečka, ale postupne by to malo ísť. Ten mliekovod sa jednoducho musí dobre a pravidelne mliečkom "preplachovať".

blau
18. júl 2008

ahoj annag.ANo skusala som aj odsavat kupila som si extra novu odsavacku ale nic z toho neslo.Ide to rukou od rana mam na tom obklad teda vrecko s kostkami nahriate a kojim na styroch.Nepichala som do toho a zda sa, ze trochu z toho tecie.Ale ja mam vela mlieka a bojim sa, ze ked to budem odsavat tak sa mi tam bude robit stale viac mlieka.AKo dlho to mam odsavat?Rucne mi to ide aj viem stimulovat len ten jeden mliekovod.Takze vyskusam to odsat aj po kojeni ale ako dlho?Dakujem aspon ty ma trochu povzbudis a evidentne sa v tom vyznas 😉

annag
18. júl 2008

blau, ako často sa Ti tá bodka objavuje?

blau
18. júl 2008

je tam stale uz 5tyzden nemozem sa jej zbavit

annag
18. júl 2008

Pokračovanie, nestíham: Blau, keďže to vieš ručne odsať a stimulovať len ten postihnutý mliekovod, zvolila by som radšej túto alternatívu ako odsávačku, lebo tá bude odsávať a zbytočne stimulovať celý prsník, nech sa mliečka zbytočne netvorí veľa. V akútnom prípade, teda teraz, keď je mliekovod upchatý, by som zvolila odsatie z postihnutej časti čo najčastejšie, ale vždy až po kojení, keď je celý prsník relatívne prázdny, ideálne po každom kojení. Ale musí to byť klasické odsatie, nielen trošku, ale až do "dna", takže odsávať aspoň tých 10 minút, takto aspoň jeden, dva dni. Potom, už len v rámci prevencie, len raz do dňa, ideálne po večernom kojení. Ale záleží od toho, po akom čase vždy tá bodka vytvorí, preto sa pýtam.

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annag
18. júl 2008

No, asi hovoríme o dvoch veciach. Ak nejde o upchatý mliekovod, ale ide o pľuzgier, tak ten môže vzniknúť silným sacím reflexom bábätka, to sa stalo aj mne osobne, a vtedy je potrebné naopak, mať ten pľuzgier pri dojčení v kútiku pusinky, kde je najmenší tlak. Ťažko je to posudzovať na diaľku. Ja som popri tom schytala aj infekciu candidu albicanis a trápila som sa s ňou počas oboch dojčení, teraz čakám tretie a som si istá, že sa mi objaví opäť, lebo je to huba, ktorej sa dá ťažko zbaviť, pri dojčení, ale o tom je tu samostatná téma. Bolesť pri tom pľuzgieri je kŕčovitá, pálivá, bradavka pritom obelie.

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blau
19. júl 2008

Ahojte AnnaG:dakujem za rady budem to tak robit ako hovoris,ja mam "bodky 2 a tiez to vyzera ako pluzgier ale viem, ze ide o upchaty mliekovod.Ok, tak to budem po kojeni odsavat do prazdna teda len ten jeden upcha
ty mliekovod.Ale co ked mi z toho nejde a z ostatnych ano.Mam to prepichnut? 😒
Ja som uz z toho na nervy 🙄 , ved naozaj ako mam mat potesenie z kojenia?A maly je strasne hyperaktivny a najhorsie je, ked saje a otoci hlavicku a bradavku ma este v puse vtedy zatinam zuby.
Ja ti prajem aby si to nemala pri tom tretom babatku, lebo je to hrozne.A co tak hned vytret malemu ustocka genciankou a aj bradavku?Preliecit seba aj babo?
Kosicanka:ja ti prajem aby si sa toho co najrychlejsie zbavila a negativne vysledky po stere 😉

blau
19. júl 2008

A mozno mam oboje, lebo ked z tej bodky tecie a z tej druhej nie?A moze to byt,lebo maly tiez taha ako divy 😅o tak teraz som z toho blazon.Kosicanka ako sa vola ta masticka hned by som si ju isla kupit preventivne 😨

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blau
19. júl 2008

tak to som rada kosi, ze sa ti ulavilo.A musis ju umyvat po kojeni?Kto ti ju predpisal?Gynekolog alebo lakt.poradkyna?Ja zijem v rakusku a momentalne som doma,tak asi skocim za svojou ex.gynekologickou

hellosona
19. júl 2008

annag: u mna to byva zretelne upxaty mliekovod...
ja som nahrievanim, masirovanim a rucnym odsavanim stravila dlhe hodiny a castkrat som nespala ani v noci, co som odsavala a .... (a to som mavala aj 2x do tyzdna). ja ked si tu bodku prepixnem, mne to mlieko doslova vytriskne a ihned ho si prilozim maleho a za par sekund je prsnik uplne vyprazdneny... takze pre mna je toto ovela menej drastickejsie, pretoze ma to vobec neboli...
ale samozrejme kazdy ma inu skusenost... ja vsak nekonecne dakujem za radu o prepichnuti, lebo fakt ma to stalo vela sil 😔

blau
19. júl 2008

Tak som prisla z lekarne, tu masticku musim mat samozrejme na predpis ale dal mi Canesten, tak vyskusam.Aj ta pani na www.kojeni.net to odporucala.Ja si tam snad napaplem vsetko, len aby sa mi ulavilo.Ale ked kojim a nasmerujem ten pluzgierik alebo bodku do kutika ustociek tak to neboli.Ja ked to prepichnem nevytriskne nic,len ked zacnem stlacat.V pondelok nabehnem k doktorke ak sa mi neulavi 😖

annag
19. júl 2008

Blau - ja som používala Canesten aj Candibene, a s Candibene som bola ovela viac spokojna, i ked oba maju rovnaku ucinnu latku Klotrimazol,ale Candibene byva aj vo forme sprayu, su to vyborne antimykotika a neuskodia babetku a ak je na bradavke skutocne huba, ich ucinok by sa mal dostavit skoro ihned, priznaky prejdu tak do 3-5 dni, ale mast treba preventivne uzivat aspon 2 3 tyzdne, aj ked tam zdanlivo nic nie je . Mast netreba pred kojenim zmyvat.

hellosona - Je velmi tazke robit diagnozy na dialku, ked to clovek nevidi, mam pocit, ze tu sa bavime o niekolkych problemoch, ktore na bradavke mozu vzniknut 🙂

ak je to sterilne upchaty mliekovod bez infekcie, tak tam staci standardna mast na bradavky (ako napr. bepanthen), ja vsak nie som velky zastanca masti, lebo oni bradavku prilis zmakcuju a bradavka pocas kojenia ma byt predovsetkym ako "mozol", lebo potom nie je taka citliva na drobne poranenia a sliny babetka. Ak zaberie antimykoticka mast, tak odporucam precit si temu biely povlak na jazyku , o soore, kde sa rozobera aj tema mykozy na bradavke a jej liecba

blau
19. júl 2008

Ahoj annag,ano citala som to v pridanom letaku, ze to treba pouzivat aj ked uz je akoze vyliecene to postihnute miesto.Ja len dufam, ze zaberie, lebo uz sa mi nerobia ani hrce tak hadam sa toho za pomoci tvojich rad a praktizovanim toho zbavim.Ja to pred kojenim zmyvam, lebo som nevedela, ale ked nebudem mat kde tak viem, ze sa nemusim bat ked to neumyjem.Tak zas napisem ako sa mi dari 😵

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annag
20. júl 2008

presne tak, nemusí sa u malej vôbec prejaviť, z vlastnej skúsenosti, môj malý mal pusinku čistú a ja som tam tu mykózu mala, (iba u prvej dcérky to bolo tak - malá mala soor a preniesla ho mne, a mne sa to prejavilo tak, že z toho vznikol až ekzém), aj doktorka mi to potvrdila,že som to u malého mala preto, lebo som si to presniesla este z prvého dojčenia a predpokladám, že tak to bude aj teraz, nemám žiadne akútne príznaky, iba citlivú bradavku a asi sa mi pri dojčení opäť zjaví, ale to nemusí byť u Teba mykóza, môže to byť aj niečo iné, hoci najčastejšie je to práve candida albicanis

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronica1
20. júl 2008

Mozte mi niekto poradit? Ja mam tiez bielu bodku na bradavke a pri kojeni ma to riadne boli, dokonca to boli aj mimo kojenia-ked sa dotknem bradavky. Skusala som si to v teplej vode vytlacit, prepichnut, vystriedala som vsetky mozne polohy pri kojeni, ale ta bodka je tam stale, tak uz neviem ako sa jej mam zbavit. A keby som chcela ist k lekarovi, tak akemu? Mimochodom, mala ma tiez celu pusinku bielu a nielen jazyk, takze tu mykozu mame asi aj my?

lalupa
20. júl 2008

vyborna masticka je aj fungicin na candidu, ja sa tiez uz nikdy nedozviem,co som mala za problemy,ale sa s takym niecim ani laktacna baba nestretla ☹ 😖
mali podozrenie na kvasinku s tym,ze deticky mali krasne ciste pusinky, na cici ziaden nalez,len cervensie bradavky a v anamneze cisarak a antibiotika
brala som tablety a masticku, davala octove zabaly, ale nezlepsovalo sa to uplne ☹

annag
20. júl 2008

Soor u detí sa prejavuje tým bielym povlakom, ak má pusinku čistú, bez známok zápalu, bol by ster zbytočný. Ak sa akákoľvek mastička pred kojením nezotrie, jej časť sa dostane do pusinky a lieči teda aj ju. U detičiek, ktoré soor majú, sa to lieči buď lokálnymi alebo celkovými antimykotikami, ktoré môžu byť vo forme krému, masti, alebo sprayu. Ale ak Tvoja mastička obsahovala bactroban, to je masť antibakteriálna, teda keď zabrala, nejedná sa o mykotickú infekciu, to by nezabrala. Takže ešte si bradavku prelieč a zrejme už bude dobre. Tú infekciu si mohla dostať od malej, pričom ona bola len jej prenášačom, je logické, že ročné bábo môže dačo preniesť, veď všeličo papá, cmúľa 🙂 a buď rada, že to nie je mykóza, lebo tej sa dá zbaviť oveľa horšie, držím palce, nech Ti kojenie ešte dlho robí potešenie

annag
20. júl 2008

Veronica, tak to je dosť pravdepodobné, nájdi si tému biely povlak na jazyku, kde sú aj rady ako na liečbu. V krátkosti, choď si kúpiť do lekárne Candibene (masť alebo spray), voľnopredajné lieky, dva - tri krát denne si bradavku natieraj, pred kojením zvyšok masti nezotieraj, nech sa dostane aj do pusinky bábätka. Na dezinfekciu pred masťou je vhodný roztok manganistanu ( sú to kryštáliky, z nich si urob slaboružový roztok, z ktorého si pripravíš obklad na 10 min., necháš bradavku potom vyschnúť na vzduchu a nakoniec nanesieš krém (procedúru urob po kojení) . Na dezinfekciu pusinky je vhodný napr. Gencian (gencianová violeť) , vedú sa o nej medzi lajkmi polemiky, ale jej negatívne účinky nikdy neboli vedecky dokázané, tak sa neboj - na palec si omotaj gázu, na ňu kvapni gencian a vytri pusinku raz - dvakrát denne.
Liečiť choré bradavky patrí do kompetencie kožného lekára

blau
21. júl 2008

AHojte,annag.Robim vsetko, tak ako si mi kazala ten canesten to trocha zlepsil, uz to tak neboli ,ale na tej druhej bodke z ktorej tak tazko tecie, si musim odskrabnut akokeby uschnutu chrasticku a potom je to lepsie tecie aj z toho.Tak neviem co s tym,lebo bepanthen som si davala ale nezmakcil to tak, aby z toho lahsie tieklo a nerobila sa chrasticka 😒 Maly ma tiez cistu pusinku ,tak ja neviem ale ked robim ako mi vravis, tak sa mi zda, ze je to lepsie.Tak hadam cas vsetko vylieci 😉

martina46
21. júl 2008

tiez mam tu bielu bodku - pluzgier, mala mi to spravila, ked mi hryzla bradavku a trhala, no a potom mi tam vznikol ten pluzgierik. ale nemizne to, tak skusim to masticku candibene, mam totiz pocit, ze mala ma niekedy biely jazycek, ale len povlak, ziadne hrudky alebo fliaciky.
ale neviem, ci to nemala vzdy, vsimla som si to az teraz.
nasa detska ma dovolenku, tak nemozem ani za nou.

martina46
21. júl 2008

annag,
ak kupim iba v spereji candibene, mozem si aj to davat na bradavku?