Biela bodka na bradavke. Čo to môže byť?

kosicanka1
1. júl 2008

Prosim o pomoc pri mojom probleme a MK je moja posledna nadej, nakolko medicina uz zlyhala. Asi 3 tyzdne mam na bradavke bielu ovalnu bodku, vyzera ako vyrazka na vytlacenie, ale neskutocne to boli, pri kojeni to je nieco strasne. Bola som s tym na gynekologii, u vseobecnej aj u koznej, nikde som nepochodila, poriadne nevedia co to je, mazem to vsetkym moznym aj obklady davam a nic. Este chcem nadalej kojit. Nemali ste nieco podobne, co to bolo a ako sa toho zbavit?

annag
21. júl 2008

martinka - ano

annag
21. júl 2008

Ešte malý súhrn:
- pokiaľ sa jedná o poškodenie bradavky neinfekčné, napr. upchatý mliekovod, silný sací reflex a pľuzgier, ragády, stačí mastička bepanthen (alebo akákoľvek s obsahom panthenolu)

- pokiaľ sa k ranke pridruží infekcia, treba rozlíšiť a aký druh infekcie ide, najčeastejšie:

bakteriálna - treba aplikovať mastičky antibaktreiálne, pri bradavkách väčšinou s obsahom bactrobanu, sú to v podsatte lekoálne antibiotiká

kvasinková = mykóza = huba - treba aplikovať antimykotickú masť, pri bradvkách ten Canesten, resp. Candibene

pokr neskôr
🙂

blau
21. júl 2008

Ahoj anna.Ty si nasa taka doktorka na nete 🙂 .Mne sa to lepsi uz to tak neboli a to mozem povedat, ze vdaka tvojim radam 😉 Dakujem este raz a zelam Ti krasne tehulkovanie a zdrave krasne babetko a aby si nemala problemy pri dojceni 😉

annag
21. júl 2008

blau, ďakujem, rada pomôžem, keď viem, len nestíham pri tých drobcoch a ostatných povinnostiach. Ja zase držím palce Vám všetkým, nech Vás nič nebolí a dojčenie nech Vám robí dlho radosť. Diagnostika na diaľku je ťažká a s doktormi je to dakedy ešte ťažšie. Veľa radosti s bábätkami.

blau
22. júl 2008

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😉

evixa
22. júl 2008

ahojte,
este nie som mamina, ale zaujala ma tato tema, preto sa mi na bradavke tiez urobila biela bodka (ako vyrazka na vytlacenie). Neboli to ani sa nejak nemeni. Myslela som si, ze sa telo takto pripravuje na kojenie a nerypala om do toho. Teraz som vsak na pochybach. Nerada by som nieco zanedbat a skomplikovat si kojenie. Myslite, ze by som s tym mala nieco robit? dakujem

blau
22. júl 2008

Niekto tu o tom uz pisal, ze sa im to spravilo v tehotenstve.Mne sa to urobilo az po 4mesiacoch kojenia.Ale annag.sa v tom vyzna, tak si pockaj na jej radu 😵 Ale ja by som s tym nic nerobila, neryp do toho.A ked pojdes na kontrolu, tak to ukaz Dr.

veronica1
22. júl 2008

annag, dakujem ti velmi pekne, dufam ze mi to pomoze.

annag
22. júl 2008

evixa, konečne zodpovedná budúca mamička, väčšina budúcich mamičiek dojčenie a problémy s tým spojené počas tehotenstva podceňuje a po pôrode ich prekvapí, že tehotenstvo bola len prechádzka ružovým sadom ...

hoci ešte nedojčjíš, Tvoje prsníky sa naň pripravujú a už sa Ti kľudne môže tvoriť mliečko - husté mledzivo. Takže to najskôr vyzerá na upchatý mliekovod, na ktorom sa vytvorila malá blanka ako zátka. Keďže teraz máš ešte čas a nie si nútená sa prispôsobovať bábätku, skús sa skontaktovať s laktačnou poradkyňou z okolia, ktorá by sa na to pozrela. Keď začneš dojčiť, situácia sa môže iba skomplikovať infekciou. Schválne neradím žiadneho lekára, lebo Tí sa na dojčenie a prsníky nedokážu pozerať v súvislostiach a skôr pokrčia plecami a skúšajú metódu pokus - omyl.

veronica - aj ja dúfam, že sa vyliečite 🙂

blau
23. júl 2008

Ahoj annag:Mne sa to lepsi teda neboli to tak, ale aj tak tie 2bodky nechcu zmiznut 😠 Mam si nanasat stale ten canesten, alebo to striedat aj s bepanthenom alebo genciankou? Je to omnoho lepsie aj z toho upchateho tecie sice nie tak, ako by malo ale tecie...Ako sa zbavim tich bodiek?Dakujem 😵
Prajem pekny den vsetkym mamickam 🙂

evixa
23. júl 2008

dakujem annag, za radu aj za "pochvalu". Dobre mi padla po negativnej skusenosti s fyzioterapeutkou z dnesneho rana (uz par tyzdnov sa snazim prihlasit na pripravu pred porodom a je to kovbojka na inu temu ☹ ). Idem si teda "vygooglit" nieco k laktacnej poradni. 🙂

annag
23. júl 2008

blau, gencianku preventívne používaj stále a ak Ti canesten do týždňa nezaberie, treba si dať predpísať bactroban, čo je lokálne antibiotikum, ktoré zabíja baktérie. Canesten má hlavnú zložku antimykotickú (proti kvasinkám) a je účinný len voči niektorým baktériám. Zdá sa mi, že to bude infekcia bakteriálna, už len tým že sa to lepší, ale nie podstatne, bábo nemá soor a ani bradavka ako taká Ťa nepáli a nesvrbí, čo je hlavný znak mykotickej infekcie. Bactroban by mal zabrať, lebo ničí väčšinu bežných baktérií, ale asi Ti ho vydajú len na predpis (ak nemáš známych lekárnikov(, lebo všetky atb sú na predpis.

blau
24. júl 2008

ahoj annag, ty vzdy tak neskoro asi ti davaju zabrat tvoji drobcekovia,ze?No vyskusam sa ist opytat na ten bactroban volako cez znamu by som to zakamuflovala a mohli by mi to predat este pockam teda do soboty.A potom nabehnem do lekarne.Nepali ma to nesvrbi tecie z toho ale tie bodky su tam stale, tak neviem ale maly nevypije vsetko.Ja mam stale mliecko navyse a to pisu, ze by sa ta tvorba mala upravit....Aj som pila salviu a neznizila sa mi tvorba mlieka.Tak ja neviem ☹
tak este pockam a uvidim a DAKUJEM 😉

martina46
24. júl 2008

Jeden tip:
ak máte bodku na bradavke-pľuzgierik, vyskúšajte na to jelení loj. Taký obyčajný, určite ho majú v DM, je to vlastne na popraskanú pokožku rúk. Ja to robím tak, že si zoškrabnem z tej tyčinky kúsok a nahrubo napatlem na bradavku. Potom si založím taký klobúčik na kojenie, čo som si kedysi kúpila, ale bol k ničomu. Tak som si doň urobila väčšie dierky kvôli vetraniu a aby sa loj nezotrel. Podprsenka to výberne držala. Tak som si liečila aj ragády a nič mi nezabralo lepšie. Pritom som vyskúšala kalciovku, od aventu, masticku a z DM.

blau
24. júl 2008

Ja uz som mala snad na tej bradavke vsetko, ale ked mne nejako nic nezabera 😠

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blau
24. júl 2008

Ahoj kosi ,tak to som rada.Ta masticka musela byt fakt zazracna 😉
Ja sa riadim radami annyg. A je to podstane lepsie,uz ma to neboli, ked sa prisaje ta moja mala pyrana 😅
Len tie 2bodky nechcu volako zmiznut, ale hlavne je, ze z tej jednej uz tecie a nemusim do toho pichat.Mozno to ma na svedomi aj ten lecitin, beriem 2tablety denne.A ked nie, tak nevadi doplnam si vitaminky 🙂
Ja som rada, ze aspon uz nemusim zatinat zuby pri kojeni a celkom sa zacinam zas z toho tesit(klop-klop/
Prajem pekny vecer 🙂

martina46
24. júl 2008

je mozne, ze mi z tej mojej bodky - pluzgierika prestalo tiect mlieko?
teda, ak sa nahodou pluzgier nachadza na kanaliku co z neho tecie. ale to je asi blbost. to by som ho mala upchaty asi........... a to nemam.

annag
24. júl 2008

No martinka, neuvažuješ zle, kanálik môžeš mať blankou upchatý a mliečko z neho potom von ísť nemôže. (vývodov z bradavky je niekoľko, zjednodušene , mliečna žľaza nie je jeden balónik naplnený mliečkom, ale cca 10-15 balónikov, keď má niektorý z nich nejakú prekážku, mliečko z neho nemôže vyjsť von)

blau - pozerala som spätne, čo za masť dostala kosi, ona mala masť s obsahom bactrobanu, teda toho lokálneho ATB, ktoré zabíja väčšinu baktérií ( k pc sa mi ťažko dostáva, to je fakt 🙂

blau
25. júl 2008

ahojte kocky, annag: tak a hned nabehnem do tej lekarne 😉
martinka veru na ten pluzgierik pozor, precitaj si rady od anny 😉 co nam pisala predtym
prajem vela radosti s vasimi drobcami 😵

martina46
25. júl 2008

Ale mňa nič nebolí, to znamená, že by tam nemalo byť nič upchaté.

blau
25. júl 2008

No mna tiez nic nebolelo, az som si raz vecer pri natierani prs po kupani vsimla hrcu hore na prse, nevsimala som si to a myslela, vsak maly to vytaha.A skoro som dostala zapal, zapchal sa mi mliekovod a neslo to nijak inak odsat, len prepichnut a potom odsat .No a potom sa mi tam spravili bodky, ktorych sa uz 6tyzd.neviem zbavit 😠
Jednoznacne treba dbat na spravne vyprazdnovanie prsnikov a striedat polohy to je asi naj. prevencia aj ked ja som to robila a stalo sa mi to ☹
Drzim palce, aby ta to nebolelo a rychlo sa toho zbavila 😉

blau
26. júl 2008

Ahoj annag, tak v pondelok budem mat ten bactroban.Asi by som nemala nic ine mazat na tu bradavku okrem toho bactrobanu, ze? Musim to vzdy dokladne umyt? Ty si ho tiez pouzivala? Ako dlho trva liecba? Ked sa tie 2 bodky stratia mam si to natierat dalej, alebo v liecbe pokracovat? Za odpoved vopred dakujem 😉

annag
26. júl 2008

ahoj blau, presne tak, žiadnu inú masť, stačí bactobran, nemusíš to dôkladne umývať, ono sa aj tak v podstate celé do ďalšieho kojenia vstrebe, keď dodržíš postup, že masť si dáš po kojení a nanesieš ju v tenkej vrstve. Môžeš si dať obklad z toho manganistanu - kryštálikov, ktoré zafarbia vodu na slabo ružovú farbu. Ten sa v kožnom lekárstve používa všeobecne na rany, aj otvorené, ako výborný dezinfekčný prostriedok, nevysúša a nedráždi. Stačí na 10 minút vlažný obklad (použiť gázu, prsnú vložku) pred aplikáciou tej mastičky, potom nechať prsník vyschnúť a až tak naniesť masť. (Ja okrem iného známym babkám liečim aj "bercove vredy" na nohách, a to sú iné rany, tak mám prax 😀 ) .

blau
27. júl 2008

ahoj annag. tak dakujem za rady. Som si aj myslela, ze si "z fachu" 😉
Uz ma to neboli mliecko tecie nerobi sa hrca, len tie bodky nechcu zmiznut 😠
Hadam to volako uz dobojujem 😅

greta24
3. aug 2008

Ahoj annag, vedela by si mi prosim ta poradit ? Tiez sa mi spravila biela bodka na bradavke, potom zmizla, ale bradavka je na dotyk velmi bolava, hlavne pri kojeni a konec je taky tvrdsi. Co je na to najlepsie pouzit ? Vopred dakujem za odpoved 🙂

annag
3. aug 2008

greta,
s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o infekciu na bradavke, ale podľa príznakov skôr o kvasinkovú.
má tvoje bábo biely povlak, soor, v pusinke? ak áno, jedná sa s určitosťou o kvasinkovú infekciu, takže tak, ako som hore písala - candibene, resp. canesten mastičku

ak nie, pôjde o bakteriálnu infekciu, a bude treba ATB mastičku - bactobran

pacmaha
4. aug 2008

ja som to mala tiež a ešte že mám sestru ktorá má 3 deti a je skúsenejšia. bola som z toho dosť nervózna a ako píšete dosť to bolí. ale ako mi poradila moja sestra, má sa to nechať tak je to zápal ktorý musí bábenko vysať. takže nech pije z toho prsníka čo najviac a malo by to zmiznúť.

mimakro
5. aug 2008

Som čítala, že biela bodka na bradavke je hrudka tuku zo zadného mlieka. Mliekovod sa upchá a mlieko neodteká. Preto aj prsník bolí. Mne sa to stalo pro oboch dojčeniach, ale stačilo to iba prepichnúť sterilnou ihlou. To tuším radil aj niekto predo mnou.

greta24
6. aug 2008

Pozerala som malemu do pusinky, ale ziadny biely povlak som nevidela. Kupila som Canesten, uvidim ci to zaberie. Inac, po kojeni ma vzdy velmi picha v prsniku, trva to asi hodinu. Cim to je ?