Bipolárna porucha u priateľa

nikita4567
2. apr 2022

Ahojte. Som už zúfalá. Moj priateľ má bipolarnu poruchu. Býva odo mna asi 200 km. Pracuje v zahraničí. A trpí na bipolarnu poruchu. Často odo mňa uteká, spôsobuje emočnú bolesť. Blokuje mi telefónne čísla, sociálne siete, keď je v stave depresiji. Chcem byť s ním, viem ho rozosmiať nechcem aby sa cítil sám. No niekedy to už sama nezvladam. Stačí mu že si pripomenie niečo smutne a spadne do tých pocitov. Nedá mi možnosť byt s ním, vyjadriť sa. Chcem aby cítil že som tu pre neho. Keď sme spolu, tak moze to byť aj niekoľko dni a citi sa super. Usmieva sa, blaznime sa. Všetko Je krásne, no ako náhle nemôžem byť s ním a on je sám. Tak sa u neho strieda mania z depresijami. Niekedy vydržíme byť v kontakte 3 dni. Inokedy má dokáže zablokovať sj 3x počas dňa. Vie mi niekto pomôcť kto prežil niečo podobne? Ďakujem.

bosorka2302
2. apr 2022

@nikita4567 mala som taky vztah ale rokmi ta znici uplne, vzdy tam budu tie strihy

fairyprincess
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikita4567
autor
2. apr 2022

@fairyprincess som už zúfalá. Sama mám depresie a chápem ho. Nemôže za to, miluje má. Citim to. Poukazuje na to, vzpiera má a pomáha mi. Myslite že spoločný život by nám prospel? Vtedy z nie je zle a citi sa dobre. Nedokážem ho opustiť. Potrebuje má, potrebuje cítiť ako sa do neho dobíjam. Aby som mu ukázala že mi na ňom záleží. Milujem ho a to už nedokážem zmeniť

83lenka83
2. apr 2022

@nikita4567 zdravý človek má čo robiť s chorým vo vzťahu a nie to dvaja chorí ľudia. Znicite sa navzájom. Ty potrebuješ stabilitu a nie večne sa báť čo s ním bude. Ja by som s ním nebola.

luccija
2. apr 2022

@nikita4567 vždy bude mať časy hore dole.Mozno mu neprospieva pobyt v zahraničí.Myslim, že si robíte zle navzájom, alebo on tebe.budes to mať ťažké ty potrebuješ pevného človeka.tu depresiu si dostala až čo si s ním?

maminkadeticiek
2. apr 2022

Budem strasne sprosta,ale ma takeho velkeho,alebo take tucne konto, ze si dobrovolne vo vztahu so psychicky chorym clovekom ktory ta nici?🤦‍♀️

nikita4567
autor
2. apr 2022

@83lenka83
@luccija
Nie tu depresiu som už mala skôr. Dlhé roky som nemilovala a nevedela k sebe nikoho pripustiť. Život dá mi s ním zmenil, ja skutočne milujem a som šťastná, nemyslím na problemy, nemyslím na depresie. Nemyslím na samovraždu. Je mi naozaj všetkým čo v živote mám. Sme si veľmi podobný. Naozaj ako 2 spriaznené duše. Milujem ho celým srdcom. Nedokážem zaspať bez toho aby som ho nemala v hlave. Zobúdzam sa a myslím na neho. Nedokážem ho nechať a nemilovať 🥺

nikita4567
autor
2. apr 2022

@maminkadeticiek má problemy, dlhy. A smutnú minulosť. To čo má pri ňom drží je naozaj láska. Má to najlepšie srdce. Pomohol rodine, zaplatil exekúcie. Aby im pomohol. Bol na všetko sam

bosorka2302
2. apr 2022

no tak ideme po lopatisticky, moja skusenost, stokrat ta blokne, stokrat odblokne, nikdy na nicom sa nebudete moct dohodnut lebo jeho stav je ako na hojdacke, rande hocikedy zrusil 3 min pred, hocikedy prisiel, odisiel proste neriadena strela je viac organizovana. Ked mal stavy depresie plakal, krical, zazeral, lutoval sa, zaloval sa, a to aj niekolko dni v kuse, nespal max 3 hod. Ked mal stavy manie, zakladal si zoznamky, stale nieco hladal, doniesol dalsiu zenu ze je to ta prava, za hodinu to neplatilo. Casom uz nekomunikoval s nikym len s internetovymi zenami, nikto mu nerozumel. Lieky nezaberali, respk zaberali len na chvilku. Ked bol v eueforii vsetko vie, vsade bol, premudrely, ked bol v depresii nikto mu nerozumie, kazdy mu krivdi.......Stale nieco hladal u inych zien, ani sam nevedel co, nedokazal vydrzat sam so sebou a na oplatku nedokazal vydrzat nikto s nim. V stave euforie despota,krical po mame, sestre, v stave depresie zruteny clovek. Nakoniec si nasiel inu. A s nou to je presne take iste.

alexnina777
2. apr 2022

@nikita4567 ahoj, nie som odborník, ale myslím že na to aby ste toto dokázali spolu zvlázdnuť potrebujete obidvaja, a spolu odbornú psychologickú/ psychiatrickú pomoc od odbornika. To ako spolu možte fungovať, Vám pomože povie len odborník , takú radu tu na koníkovi nikdy nedostanete. Nič v zlom ale toto sú ťažké diagnózy na to aby ti radili ludia z “obývačky” bez toho aby to bola odborná rada. Títo ľudia s bipolárnou poruchou majú aj sklony k sebevraždám a ide to mimo chápania bežných ľudí, lebo je to určitá chemická porucha v mozgu ktorú postihnutý človek nevie ovládať. Radím čo najskor vyhladaj pre ňho/ Vás odbornú pomoc psychlóga, psychiatra. Hlavne to nie je hanba ale nevihnutnosť. Rozchod vobec nemusí byť
riešenie. Veľa šťastia prajem.

nikita4567
autor
2. apr 2022

@bosorka2302 je presne takýto ako si ho opísala. Nechcem ho kontrolovať no píše si s inými, no potrebuje má. Nikto ho nezrozumel tak ako ja. On lieky neberie, snažíme sa o všetkom komunikovať. Umenie, príroda robím s ním naozaj vsetko. Sme spolu necelý rok. No tie dni kedy som s ním sú celkom iné. Ine ako dni stravene za mobilom. Všetko je naozaj krásne, a keď sa zle citi tak ho objimam, bozkávam a on citi že som tu len pre neho. No bohužiaľ situácia nám to nedovolí aby sme boli stále spolu. A odchody ťažko znáša, boji sa že ho opustím.

nikita4567
autor
2. apr 2022

@alexnina777 má psychológa, z ktorým o všetko rozpráva aby to zvládol. Vidím u neho pokroky. Ide to pomaly ale ide mu to. Ja hľadám Tuna silu a odvahu ísť ďalej. Pretože ešte nikdy som takto nemilovala a ešte nikdy má tákto nikto nemiloval. Som v stave obetovať mu svoj život, čas aby bolo všetko dobre. A ja verím že jedného dňa bude. 🥺

bosorka2302
2. apr 2022

@nikita4567 casom ti bude vykrikovat ze ho mechapes a najde si inu. Mne tak zacal po 8 rokoch

maminkadeticiek
2. apr 2022

@nikita4567 Takze sucit.Mas nejake masochisticke sklony?

83lenka83
2. apr 2022

@nikita4567 poznáš jeho rodinu? Ja by som sa porozprávala s nimi o jeho diagnóze a mozno prídeš aj na niečo nové. Treba si vypočuť obe strany.

bosorka2302
2. apr 2022

@nikita4567 lenze to sa neda liecit, ani medikamentozna liecba sa neda efektivme mastavit lebo ak ma depresiu liecia depresiu ak ma maniu liecia maniu. Mna by len zaujimalo preco nema lieky a odkial vies ze ma bipolarku

nikita4567
autor
2. apr 2022
alexnina777
2. apr 2022

@nikita4567 no tak ked má psychológa ale neberie lieky a nepomáha mu to, tak to asi neni to čo by mal robiť aby bol na tom lepšie. Ak si sa rozhodla mu obetovať svoj život a čas, tak je to asi v poriadku pre Teba. Vybrala si si to. Veľa šťastia prajem.

nikita4567
autor
2. apr 2022

@83lenka83 nepoznám. Cez veľkú noc sa mame zoznámiť. Pozvali má mnie domov.

83lenka83
2. apr 2022

@nikita4567 niečo mi tam nesedí, kde pracuje? V práci nemá problémy? Ak ma naozaj poruchu tak by nezvladal pracovat a mozno ťa len klame a vymýšľa si aby si ho ľutovala a zahráva sa s tebou.

bosorka2302
2. apr 2022

@83lenka83 dokazu pracovat oni sa chvilu dokazu premoct len potom im prepina doma

nikita4567
autor
2. apr 2022

@83lenka83 pracuje na stavbe, niekedy ma problem z dochádzkou do prace keďže upadá v depresije

pallacinka29
2. apr 2022

@nikita4567 Ja sa Ti teds divim, ze si toto ochotna si zavesit na krk… vies si predstavit s nim mat deti…? Az ma strasie pri tej myslienke. Vsetko zle - nema navyky pracovne, pise si s inymi, precvakava mu… po svete beha kopec normalnych chlapov, co si odkazana na takuto trosku, co aj Teba stiahne?

83lenka83
2. apr 2022

@bosorka2302 keď sa vedia v práci premôcť tak preco sa nevedia premoc pri svojich blízkych? Nechapem tomu lebo moja mama ma roky depresie, je koli tomu na ID a ona sa nevedela premoct ani v praci ani nikde, proste bola chorá a stale to tak je. Ma lepsie a horsie dni ale zaklad ostava ten istý, netesi sa z ničoho, nemôže ísť medzi ľudí a tak....

bosorka2302
2. apr 2022

@83lenka83 tazko ti to tak vysvetlit ked si nestretla nikoho s bipolarkou. V robote silou vole a doma uz vedel ze sa moze uvolnit alebo ako to nazvat. Im je sumafuk co si blizki myslia tam empatia nulova takmer ich zaujima len to aby sa citili lepsie

alexnina777
2. apr 2022

@nikita4567 sú tu na túto tému viaceré diskusie, ženy sa pýtajú to isté čo ty a vačšinou im odpovedajú tí čo to zažili že bez liekov to je nemožné zvládnut.. treba aby bol hospitalizivaný na psychiatrii , tam sa im nastavuje liečba a potom sa s tým dá žiť keď tú luečbu bude dodržiavať. To je presne to čo som písala. Ak sa nechceš pri ňom zblázniť tak mu to daj ako podmienku pre Váš vzťah.

mpg
2. apr 2022

@alexnina777 Je to tak, túto dg. zvládne len s liekmi a tie bude pravidelne brať. Tí ľudia si myslia, že lieky nepotrebujú, ale práve lieky im udržiavajú stav.

lavinis
2. apr 2022

No, tak toto budeš mať dievča ťažké a nevidím tam svetlo na konci tunela. Drž sa

alexandra2010
2. apr 2022

skuste riesit traumu z detstva, hlavne potlacene konflikty s rodicmi. Preto ste sa nasli lebo mate nieco spolocne. A radsej neplanujte dieta, v dobrom radim..

luccija
2. apr 2022

@nikita4567 ty si myslíš, že Ťa potrebuje a pritom Ta stiahne dole.Dobre vieš, že to nemá budúcnost.
Potrebuješ taký stresový nevyspytateľný život?
Vieš si predstaviť s ním normálny bežný život, deti, hypo, problémy?
Mala by si chodiť k psycholohovi a tam rozobrať Vás vzťah.Mne to príde ako stockholmsky syndróm čím viac Ti bude robiť zle, tým viac budeš na ňom lipnut