Boľavá bradavka. Čo by to mohlo byť?

barbulka
12. jan 2007

Ahojte, mala uz ma skoro 2 mesiace a mna zacala desne boliet jedna bradavka, je citliva na dotyk a pri kojeni to desne boli. Predtym som taky problem nemala. Neviete co by to mohlo byt? Zvonku nie je vidiet ziadnu prasklinu ani nic cervene. Nemozem to mat zapalene zvnutra ? ☹

4a
12. jan 2007

Jsi si jistá, že je to jen bradavka? Nebo i okolí? Je horká? Je okolí tvrdší?

barbulka
autor
12. jan 2007

ano, iba bradavka, nie je horuca ani okolie nie je tvrdsie 😒

4a
12. jan 2007

nejsem doktor, jen jsem párkrát měla mastitidu ☹ . Může to být ucpaný kanálek v bradavce, anebo je fakt někde prasklá, nebo škráblá a ty to nevidíš. To spíš. Zkus si na ní dát buď Calciovou mast, ale silnější vrstvu, nebo mast Bepanten. Nedávej z ní pít miminku aspoň půl dne, ale na druhou stranu si odstříkej mlíko, aby ti nezatvrdlo mléko. Kdyby ti začalo prso tvrdnout, tak masírovat v horké vodě a vzít si paralen. Že je průšvih a je mastitida poznáš podle zimnice. To pak zapomeň na babské rady a jdi si pro antibiotika. Jen by ses zbytečně trápila.

andy9691
12. jan 2007

Ja som mala takýto problém, ale obojstranný,keď mal malý v puse a ja na bradavke pleseň, tiež to bolo pri takom veku, ako má tvoja malá. Pozri jej do pusinky, či mená biely povlak na jazyku a na vnútornej strane líčok, také ako zrazené mlieko. Ja som mysela že sa zbláznim pri kojení. Pomohla mi pediatrička roztokom nejakého lieku, mne na bradavky a malému do pusinky a prešlo to. Gyndoš ma len vysmial, keď som prišla s podozrením na zápal, tam musí byť to stvrdnutie vraj, ako píše 4a.Skús pozrieť tú pusinku.

zuz11
12. jan 2007

ja mam tiez bolestive bradavky a velmi mi pomaha kalciova masticka... mam obe bradavky stale nou natrete a je to lepsie 😵

andy9691
12. jan 2007

Je v lekárňach teraz nejaká nová francúzska rada výrobkov pre kojacie maminy, mala som od nich nálepky na bradavky a aj masť, resp. liečivý gel, oboje bolo fantastické, ale vraj je to drahé ako šlak. Mne to bolo darované, keď som ešte nevedela o tej plesni.

ramzesa
12. jan 2007

ja si tiez myslim,ze to moze byt ta pliesen

lucisa
12. jan 2007

nevím, co by to přesně mohlo být, barbulka, takový problém jsem naštěstí neměla, ale všem maminkám jako prevenci proti bolestivým, prasklým atd. bradavkám radím po kojení vystříknout trochu mléka, rozetřít po bradavce a okolí a nechat na vzduchu uschnout. Má to velmi dobré účinky, protože v mléce je spousta léčivých látek a moc to zabíralo i v porodnici, když se teprve učíte přikládat, miminka se učí sát a bradavky si teprve zvykají.

4a
12. jan 2007

lusica má pravdu, i to se dá. A pak je důležité, aby se ti bradavky nezapařily. Na plísen se dá dát ještě tuším se to jmenuje enciánová violeť. To dávali v nemocnici, jste protom obě fialové. Mimi pusu a ty prso. Natře se tím jazýček a vnitřní líčka mimi a tvoje bradavky po kojení. A nechat prsa vyschnout.
ALe přemýšlela jsem, že se může jednat vážně i o ucpanoý kanálek v bradavce, jak jsem psala. To je pak dobré posedět si v horké vodě, teda hlavně prsa. Já si dala sírovou koupel a pak jsem si odsála, ne odstříkala, ale odsála mléko odsávačkou. Elektrickou. Myslím, že i pístová by stačila. Ne mechanická. A to co zůstalo v lahvičce po odstátí mi to potvrdilo a mlíko teklo jako divý 🙂
Ta francouzká kosmetika.... fajn, ale Kalciová mast se tomu vyrovná. Je levnější a účinná. Bepanten je dražší, to je fakt, ale dá se pak využít i na opruzeniny a na bradavky je super. Moje zkušenost.

hanka274
13. jan 2007

ahoj, ja som mala zapal, teda nie len bradavku-teplejsie vyliate kysele vino....ziadny paralen, bala som sa kvoli mimi....nic som nebrala, iba stale tie obklady.....
No a na bradavky, tak ako lucisa, najlepsie je vlastne mliecko, potom aj ta kalciova mast, a pocula som aj (neskusala) ze daky kapustny list....neviem...ja som len to svoje mliecko...
A k tej pusine mimi-tomu sa vravi tusim zabka, tomu zrazenemu mliecku, ze?
tak na to som pocula, vraj daka fialova vodicka-pusu mimi a ty bradavku....
takze drzim palce....
a ako stojis dnes? skus ako prve vyskusat to svoje mliecko....

gedren
13. jan 2007

Jenom postreh: kdyz boli bradavka pri sani, neznamena to nutne, ze je problem v ni. Je to jeden z projevu zanetu, ktery se muze usadit kdekoli v prsu. Ale jestli boli na dotek, fakt je asi neco v ni.

Nase holcicka tu plisen (moucnivka, soor) v pusince ma (bily povlak na jazyky, svetle fleky na tvarickach vevnitr ci na rtu) a mazene to gencianovou violeti, pulprocentni roztok, koupite v lekarne. Ja to od ni nastesti nechytla, ale chytit se to da 🙂, takze to mozna bude ono. Ale mam teda furt zanety, tak mozna to bude precejenom tim, nevim...

Jo a casto pomuzou na problemy prsa na vzduchu. Ja treba po porodu pouzivala odvetravaci musle do podrpsenky Avent - luftuje to a zaroven nejste nahy, super vec 🙂

andy9691
13. jan 2007

Mne dala dokt. roztok z Nizoralu, ten bol príma a nefarbil ako tá violeť.

alzbetka
14. jan 2007

ahoj, aj mna nazaciatku bolela bradavka a nakoniec mi praskla, hojilo sa mi to asi 6 tyzdnov, vtedy som kojila cez klobucik a od bolesti som az plakala. davala som si na to calciovu masticku a umyvala som si to repikovym cajom(to zabralo najviac) a samozrejme dolezite bolo vetranie prsnikov.

4a
14. jan 2007

gendren, ale tou violetí si musíš mazat bradavku a okolí i ty, protože si jinak moučnivku neustále předáváte. Z pusy na prso a zpět. Měla by se ale mazat pusa i prso jen 2x denně.

gedren
14. jan 2007

4a, ono je v nasem pripade jedno, co se maze, protoze holcicka furt ji, takze jeji pusinka mi zafialovi prso a naopak 🙂. Cetla jsem i, ze staci mazat jen prso a pusinku ne 🙂 Ona to nema moc, jak uvidime bilou tecku, hned fialovime, pak je to treba tri dny ok a zase se to vrati, hlavne ted, kdyz ji kapicky s zelezem, ktery jsou sladky, tam se plisni dari :(

4a
14. jan 2007

🙂 🙂
jo jo, a ta fialová nejde dolů 🙂 . To je pak jak natřený bojovýma barvama 🙂 Já jsem jen psala, co vím z nemocnice a z letáčků, co jsme nafasovali. Sestry taky hned jak viděli tečku, tak mazali. Jen mě překvapilo, že když jsme byli u slovenský doktorky, tak ta říkala, že violeť u nich nepoužívají a napsala mi nějaké gynekologické kapsle, co se rozředí s vodou a tím se namaže pusinka 🙂

andy9691
14. jan 2007

To je to, čo som písala aj ja, Nizoralom sa lieči normálne pleseň,a pekne to zabralo, čo mi namiešala doktorka a aj to vyzeralo lepšie.

hankaa
15. jan 2007

z mojej vlastnwj skusenosti mne pomahalo, ze som si na handricku namocila do zohriateho alkoholu do vodky, prilozila som si na prsnik zabalila plienkov a pekne som vyhrievala , dalsie este mi pomohol kapustoby list tak ako tu dakto spominal a pre babetko ked ma spinavu pusinku tak ja som modru vodicku nemala ale som umyvala ustocka tak, ze som si namocila kusok plienky alebo cistu vreckovky do letnej vody obalila som si prst a namocila do praskoveho cukru a pekne poumyvala ustocka praskovim cukrom to velmi pomohlo a za kratucky cas bolo po plesni
vela stastia

hankaa
15. jan 2007

a este som zabudla na bolestive bradavky velmi pomaha obycajne maslo neslane- este lepsie by bolo domace maslo🙂
vela mastit bradavky je to lepsie ako hocijake masticky

gedren
15. jan 2007

hanko, cukr me zaujal, myslela jsem, ze spis skodi, ze na tom ta plisen roste...

a s maslem na bradavky, pry je taky dobre veprove sadlo 🙂

hankaa
15. jan 2007

gedren
neskodi nam to pomahalo dakedy som iba tak poumuvala detom ustocka aj ked ich nebolelo iba tak precistit isto pomaha to,mam to odskusane

4a
15. jan 2007

holky, jestli řepný cukr nevim nevim. Zkuste to spíš s glukozou, to už spíš. V lékárně je to jako Glukopur. A tím slaďte mimískům medicínu, pokud je hnusná. Řepný cukr fakt ne.

hankaa
15. jan 2007

4a
ja mam 2 deti obom som to robila mam to oskusane nepisem tu blbosti,opytaj sa starsich mamiciek mne to poradila detska sestricka z Michaloviec

barbulka
autor
16. jan 2007

ahojte kocky, dakujtem za tipy, tak to nakoniec bola prasknuta bradavka, 24 hodin som z toho prsnika nekojila a bola to dost fuska. 😝 jedno prso som mala raz take velke, aj ked som si mlieko odstriekavala a mala samozrejme bola umrncana, lebo z jedneho jej to nestacilo, aj ked som jej davala castejsie. ale uz je to nastastie ok 🙂

4a
16. jan 2007

hankaa, já proti tvé metodě nic nemám. Spíš ten řepný cukr není to nejlepší. Takoví mrňousci by neměli, resp. čím později se dítě s řepným cukrem seznámí, tím lépe. To ti zas řekne pediatr, ale ne ze "staré školy". Ten mladší, co už se učí moderní poznatky.

sisulik
30. jún 2007

babenky..mate alebo mala ste niektora niekedy problem s bolestivymi bradavkami? lebo mna vzdy pri prisati boli asi tak pol minuty az jednu minutu...co s tym mam robit...pri malej som to tiez mala a velmi to bolelo a tak som s tym aj prestala..ale tentokrat by som to nechcela tak skoro vzdat...

jaja25
1. júl 2007

Môže byť, že na začiatku ti chytí len bradavku, bez dvorca(to je to okolie dalej od bradavky) a až neskôr sa prisaje normálne...

kupska2
1. júl 2007

junhbgvfcdsawqtmjnhg5ffvrfvcdsw 😝 😵 😠

gedren
1. júl 2007

Me boli bradavky pi sani, kdyz mam nekde v prsu ucpany mliko. Pokud najdes bolestive misto primo v prsu, tak se rid mymi instrukcemi popsanymi v diskusi Tipy a triky pro spravne kojeni 🙂. Pokud cely prso je OK a boli jen bradavka, tak to muzou byt nejake trhlinky, puchyrky...maz necim, bepanthenem, purelanem, kalciovkou... A muze to vznikat, jak pise jaja, tou spatnou technikou. Mne kdyz Helca treba jen na chvili omylem chyti bradavku blbe, tak to pak nejakou dobu boli.

mikca
1. júl 2007

ahoj sis, určitě to nevzdávej , je to otázka několika dnů, pokud budeš správně kojit a mazat jak píše gedren tak se to zlepší, měla jsem uplně to samé a pomohl mi bepenthen je super a dětičkám neškodí.asi by chtělo ted kojit pokud možno z jednoho prsa aby se to druhé stačilo zahojit, pokud to neni možné, tak alespon jedno využívat vícekrát než to druhé.na zhojení stačí opravdu jen par hodin klidu, mám to vyzkoušené.
kojení tě nesmí bolet pak je špatně mímo přisáté 🙂