Bolesť čeľustného kĺbu. Čo s tým?

madulka
4. aug 2009

Ahojte všetci,
mám bolestivý problém. Už dlhšie ma bolí zubný kĺb, aspoň tak mi povedala obvodná lekárka. Najprv som si myslela, že ma bolí ucho. Tá bolesť je taká tlačivá, najviac to bolí pri jedení, pri žuvaní,aj samo o sebe, sem-tam mi tam aj tak zvláštne lupne. Bolí to akokeby tesne pred uchom. Vraj je to ten kĺb, a patrí to na zubnú chirurgiu. No naozaj si neviem predstaviť, čo by mi tam s tým robili. Ak mal niekto z Vás podobný problém, prosím, poraďte čo s tým? Je to dosť nepríjemné.
Ďakujem.

angua27
4. aug 2009

madulka, hlavne choď k zubárovi. možno tam máš zápal a potrebuješ antibiotiká. prípadne tam môžeš mať niečo iné. 😉

sasiki
4. aug 2009

madulka - ísť k zubárovi?!

sifka
4. aug 2009

Ahoj madulka, ja mám tiež tento problem.... mam výrastky na čelustnom kĺbe. Je to hrozne bolestive to ti verim, nemôžem chodiť ani k zubárke iba keď mi napichaju do sánky obstreky.... chodim stým do Košíc na stomatochirurgiu..... lekári mi povedali, že sa to operuje len v nevyhnutnom pripade. Keď mám bolesti natieram si to gélom, a niekedy potrebujem aj lieky...... ☹,

roasha
4. aug 2009

celustno-sankovy klb.....,ale zubny klb? 😅

sirinka
4. aug 2009

😀 myslim si to iste co roasha
a urcite s tym chod cym skor k stomatologovi, nech to poriesia a ak ti povedia, ze iba v nevyhnutnom pripade, tak chod k inemu... 😉

sifka
4. aug 2009

no ono je to preto v nevyhnutnom pripade, pretože pri sánkovom kĺbe sú nervy.... a je to velmi citlivé miesto, môže sa stať že ostane narušený nejaký nerv a to už nie je sranda 😨.....

shaarka
4. aug 2009

aj ja som to mala, v rozpati asi 3 mesiacov raz na jednej strane, raz na druhej.
a vygooglila som toto:
http://www.costenovsyndrom.szm.sk/

TMJ (porucha temporomandibulárneho kĺbu) je staroveká porucha, ktorej sa širokej pozornosti dostalo len nedávno. Nakoľko ešte nie je akceptovaná ako zdravotná disciplína alebo akreditovaná lekárska špecializácia, zodpovednosťou za jej liečbu nie je výslovne poverená žiadna akreditovaná lekárska čI zubná špecializácia. Sánkové kĺby sa vďaka svojej polohe v ústnej dutine považujú tak za lekárske, ako aj zubné kĺby. Všeobecne a mylne sú izolované od zdravia celého tela a „priradené“ do ríše zubného lekárstva. Tieto kĺby sa musia vnímať ako súčasť celého tela a ošetrovať tak ako všetky ostatné kĺby v tele.

Možno nemáte na výber v tom, čo musíte robiť, ale môžete si sami pomôcť tým, že sa naučíte isté ochranné opatrenia, ktoré zmenšia nápor na váš svalovo-kostrový systém a sánkové kĺby.

Liečba PTMK sa nezameriava len na vašu sánku, ale na celkové zdravie a celý životný štýl. Pri hľadaní príčiny bolesti v sánke je potrebná celková anamnéza, diskusia o symptómoch, kompletné telesné, ortopedické a neurologické zhodnotenie. Röntgen pomôže objaviť nesprávne zoradenia, artritídu alebo iné príčiny bolesti v sánke.

DESATORO SAMOTERAPIE:
1. Dajte sánke odpočinúť tým, že budete držať zuby od seba, pery zatvorené a sánku uvoľnenú. Inými slovami, sánku noste „v závese“ svalov.
2. Žiadna žuvačka, tvrdé alebo „gumené“ jedlá. Ak žuvanie bolí, jedlo je príliš tvrdé.
3. Dbajte na správne držanie tela. Neseďte, ani nestojte s predsunutou hlavou.
4. Vlhké teplo. Použite elektrickú podušku alebo zostaňte dlhšie v sprche. Aplikujte na šiju, hornú časť chrbta a sánku. Maximálne trvanie: 20 minút, 4x denne.
5. Neotvárajte ústa naširoko. Zívanie kontrolujte zatlačením hlavy dolu alebo si dajte päsť pod bradu.
6. Veľa spite počas noci, aby si svaly sánky oddýchli.
7. Denne sa 45 minút prechádzajte – uvoľníte tak stres i svalstvo.
8. Pite 6 pohárov vody denne. Prečistíte si tak organizmus.
9. Nepite kofeínové nápoje.
10. Ovládajte svoj stres, dbajte na uvoľnené držanie hlavy a šije.

Symptómy a znamenia môžu byť niektoré alebo všetky nasledujúce:

- bolesť v sánke a/alebo strnulosť,
- bolesti šije, pliec, hlavy, zvyčajne na spánkoch a na boku hlavy, bolesti trojklaného nervu a iné typy neuralgií,
- neurčité bolenie zubov alebo bolesti zubov, ktoré sa často pohybujú po celých ústach,
- citlivé zuby, kazenie zubov, abscesy,
- problém nájsť správnu polohu zubov, „poukladať si ich v ústach“,
- bolestivý alebo citlivý kĺb sánky,
- hlavička kĺbu pred ušným boltcom je citlivá na dotyk.
- ťažkosti pri otváraní úst,
- zaseknutá, zablokovaná alebo ustupujúca sánka,
- obmedzený rozsah pohybu pri otváraní úst,
- bolesť a únava pri jedení tvrdých alebo „gumených“ pokrmov,
- pukanie, praskanie alebo škrípanie v sánkovom kĺbe pri otváraní alebo zatváraní úst,
- rozmanité bolesti v uchu alebo okolo neho, za okom alebo v hrdle,
- zvonenie v ušiach,
- bolesť pri zívaní, žuvaní alebo širokom otváraní úst,
- problémy so zrakom,
- cievne poruchy,
- svalová porucha,
- závraty,
- tŕpnutie rúk,
- sínusitída,
- napätie a bolesť v šiji,
- opotrebovanie zubov,
- uvedomovanie si škrípania zubami alebo ich zatínania pri spánku či v bdelom stave (bruxizmus, bruxománia, clenching),
- lámanie alebo praskanie zubov bez inej príčiny.

tatolu
5. aug 2009

Mňa bolieval tento kĺb keď som bola tehu.
Pomohol obyčajný zemiak 😉
Rorkrojte si ho na kolieska, alebo menší stačí prekrojiť, obaliť vreckovkou, alebo aj inou tenšou handričkou a priložiť na boľavé miesto. Najprv príde príšerná bolesť a o 1/2 hod. ani nebudete vedieť, e niečo bolelo.
Pomohlo mi tiež prikladanie k uchu. Nevedal som tiež čo ma vlastne bolí.
Skúste.
Možno pomôže aj vám 🤐 😉

madulka
autor
5. aug 2009

Ahojte, ďakujem všetkým za rady. A ešte k tomu, ako som nazvala ten bolavý kĺb :O) Ani za svet som si nevedela spomenúť na presný názov (čelustný kĺb), tak som ho chudáka nazvala po lopate že zubný :O). Ale ďakujem za upresnenie, ahojte.

shaarka
5. aug 2009

o sa pise vyssie v texte - Sánkové kĺby sa vďaka svojej polohe v ústnej dutine považujú tak za lekárske, ako aj zubné kĺby.
😉

madulka
autor
15. feb 2010

Poradili mi to nahrievať Biolampou, tak som si ju kúpila, a nahrievam sa. Zatiaľ účinok nejaký extrémny nepociťujem, uvidím časom. Vraj sa s tým nič iné nedá robiť. 😎

jajka78
25. nov 2010

@madulka co ti zistili ohladom toho klbu? biolampa zabrala?
@sifka ako ti zistili vyrastky? to sa neda dajako odstranit, ako pokracujes?

ja mam vraj costenov syndrom, chyteny i trojklanny nerv mierne, hladam riesenie co s tym dalje.
brala som liek ale teraz som musela vysadit kedze chcem byt tehu a tak to boli, hlavne rano ked musim pomaly rozcvict, inak je to taka stiplava bolest, ked silnejsie pohybem sankou vystreli to az do ucha

jajka78
25. nov 2010

este aj
@shaarka presne to iste som si citala i ja

11lucinka11
18. jan 2012

poradte mi niekto prosim vas. dnes som bola u zubarky a ta mi isla vrtat zub. potom mi povedala ze nech otvorim usta ako najviac viem ale mne sa daju otvorit iba trochu tak mala trochu problem pri vrtani. potom mi povedala ze by som s tym mala ist do nemocnice lebo to nie je normalne

didianac
26. mar 2012

ahojte, ja mam druhy den bolesti celustneho klubu a ide mi to do ucha. Tiez som tehu. a bojim sa dat si nejake lieky proti bolesti a potajme dufam, ze ma iba ofuklo a do par dni je to prec. Viete mi poradit nejake tabletky pre tuhu proti bolesti? Dakujem

katushkaf
26. mar 2012

ahoj, tiez som tehu a prave trpim bolestou, ako by mi nejaky riadny chlap tlacil pastou pred uchom. uz som toto mala predtym a pomohli mi takmer okamzite klasicke antireumatika - diclofenac (latka napr. vo voltarene). kedze beriem svoj stav vazne a snazim sa nic navyse nejest, so sklopenymi usami bezim zajtra za zubarom a dufam, ze mi pomoze aj nejakou cistejsou formou, kde nie je riziko, ze by sa poskodil plod. odporucam spravit to iste.

katushkaf
27. mar 2012

tak zubar mi spravil odtlacok zubov a vyrobi mi taku silikonovu dlahu do pusy, ktora by mala ulavit sanke a trosku ju napravit. dlaha ma vyjde 55 evri. uz mi ju raz spravili v prahe, ked som tam zila, len som si ju ja hlupa nevydzvihla. tam mi ju davali zadarmo. lieky som nedostala, ani ziadne RTG sa nerobili. kym dostanem dlahu, mam si zatuhnute svaly masirovat a prikladat k zapalenemu klbu studene obklady.

makkuli
11. apr 2012

zdravim,mna bolí sánka už trištvrte roka a doktor povedal že mám nosiť dlahu nákusnú a tak ju nosím a nevidím žiadne polepšenie zatial..ešte mam problém zo zubami a veľký a z lavím kolenom a lavá sánka ma bolí 😀 neviete mi poradit z vlastných skúseností čo mám robiť ??? 🙂 dakujem moc

katusskaa
13. apr 2012

@katushkaf ahoj, aj ja som s tym mala problem, okrem toho co popisujes, som este chodila na rehabiltaciu na stomatochirurgiu do nemocnice, davali mi na to ozon, super zabralo. mam aj dlahu, odtlacok mi robila moja zubarka - 7 eur. s inym problemom - krcna chrbtica - som cca pred rokom chodila k fyzioterapeutke, a podla nej to ma suvis s krkom, vie mi to perfektne uvolnit, myslim ten tempomadibularny klb, ak je problem

xlucia
24. apr 2012

@katushkaf prsoim ta kde ti spravili tu dlahu???

halienka
3. júl 2012

Ahojte 🙂 tak sa pridávam do klubu, akurát sa chystám k lekárke, strašne ma bolí ten kĺb, začalo to asi pred 2 týždňami miernym pobolievaním ráno, kým som rozhýbala pusu, ale teda posledné dve noci to už je neznesiteľná bolesť, ani spať nemôžem, najhoršie sú samozrejme tie rána, bolí ma to už aj pri obyčajnom prehltnutí alebo akomkoľvek pohnutí sánkou. Vystreľuje mi tá bolesť do ucha a krku. Neviem si rady, dala som si Ibalgin, ale moc nepomohol (nie som tehu našťastie). Asi to bude nejaký poriadny zápal, neviete poradiť ako sa to lieči? Ako rýchlo to zaberie? Tie bolesti sú fakt neznesiteľné... ☹

zvedavamt
3. júl 2012

Ahojky
mna to boli uz tyzden. myslela som, ze ma ofuklo v aute, lebo to boli az od ucha a dost mi tecie z neho. ale zacal ma pobolievat aj zub mudrosti, ktory sa mi uz roky tlaci na kratkej sanke, furt mam len polku vonku.
skusim ten zemiak a ak nic, tak v piatok idem po nove pijavicky a uz nevaham s prilozenim.
skusim vecer prilozit pijavicku ku uchu a uvidim. Dam vediet, co mi zabralo 🙂

zvedavamt
3. júl 2012

našla som totok :
Simkasimka
30.11.11, 18:36
Dakujem za radu, ja som bola na vyšetrení a lekárka mi povedala, že je to od stresu, vraj v sebe potláčam všetok stres a potom v noci to dávam zo seba von tým, že zatínam sánku a potom mám všetko stuhnuté... no niečo na tom bude, lebo akonáhle sa nazlostím, bolia ma obe klby, beriem diazepam na uvoľnenie napätia a nosim náhryzovu dlahu, klby si mám masírovať kôli prekrveniu a tiež cvičiť otváranie úst, ústa sa mi otvárajú lepšie ale stále to nieje ok.. problém trva už od júla, je to dosť dlha doba... je pravda že vždy som v strese ale prečo sa to musi odzrkadľovať práve tak???? :mee:
a ties mi to tak pripada,akoby som zvierala sanku v noci dako silnejsie. skusam este magnezium, ak su tam dake krce ,malo by to povolit 😒

miuska49
26. júl 2012

Ahojte,
tak ja sa pridavam do klubu 🙂 ja mam s pravou sankou problemy uz asi pat rokov. Pred tym som nic take nemavala. Rano mavam stuhnute zuvacie svaly a nemozem skoro vobec otvorit usta, za chvilu sa mi to upravi a vsetko je ok. Bude to asi tym, ze spavam na bruchu, tym padom na jednej strane tvare. Bolesti nastastie nemam, len si musim davat velky pozor co a ako jem, lebo ak si nedam pozor, tak sa mi stava, ze mi sanka preskoci a vtedy to boli. Bola som s tym aj u stomatochirurga, robil mi rontgen, ale povedal, ze sankovy klb nie je poskodeny, ale ze mi rastu zle osmicky a mam si ich dat vytrhnut. Podotykam, ze so zubami som nikdy problemy nemala ani ma nikdy neboleli. Navrhol mi aj nahryzovu dlahu, ale zatial som to nejako neriesila. V detstve som vraj stale skripala so zubami, cize to moze byt aj tym. Teraz by ma ale zaujimalo ako to riesit. Pocula som niekde ze sa to da liecit akupunkturou. Za akekolvek rady alebo skusenosti budem vdacna.

dominikasc
8. aug 2012

Ahoj už pár mesiacov dozadu ma boli čeľustný kĺb začalo sa to len bolesťou pri zívaní a jedení občas mi ruplo a nevedela som poriadne otvoriť pusu,no teraz je to častejšie neviem poriadne jesť lebo to bolí a strieda sa to raz je to pravá strana a potom ľavá poradte mi prosím

miuska49
20. aug 2012

ahoj, no ja som sa stretla jedine s radou, nezut zuvacky a setrit klb. Ale jest sa predsa musi, tak tiez sama neviem co s tym. Mozno jedine vyskusat nahryzovu dlahu, mne ju maju vyrobit v septembri, tak potom dam vediet, ci sa to zlepsilo

hanka0760
12. nov 2012

Ahojte, viete mi niekto poradiť na akého lekára alebo kliniku konkrétne sa mám obrátiť? Sánka ma bolí každý deň, či po jedle alebo pri zmene počasia. Mám nepríjemný pocit stuhnutia v sánke a uvolnenie cítim až keď si ju puknem, čo je niekoľkokráta za deň, ale cítim sa potom chvílu lepšie. Neviem si s tým rady. Prosím za radu ak niekto viete kam presne sa mám obrátiť. Ďakujem!

ariana7895
19. nov 2012

@hanka0760
ahoj Hanka, akurat som sa vratila z krcno-usneho. Rano som tam sla s tym, ze ma boli ucho. A figu. Je to klbik a mam ist s tym na stomatologiu, riesia to zubari. Mne kazal par dni pockat, poliecit to teplom a ak neprejde mam sa pobrat k zubarovi. Tak som zvedava.

djgatta
19. nov 2012

@hanka0760 mna bolela sanka tiez dlhsie, myslela som ze je to od prievanu v noci ked som otocena k studenej stene, ale nie, neskor som zistila, ze to bolo od toho ze mi rastol zub mudrosti, osmicka, bolela ked rastla a bolela aj ked vyrastla, hned sa pokazila a uz je vonku 🙂

redpink
10. feb 2013

@hanka0760
prave dnes som sa vratila z nemocnice v KE. Mala som problém pri otvaraní a zatváraní sanky.. najviac to bolelo pri vysetreni zubarom, zívaní a na nieco take,ako pohryzt jablko som nemohla ani pomysliet. Bola som pod celkovou narkozou,takze to vobec nebolelo. teraz mam cvicit pri biolampe a samozrejme nasadene este nejake lieky ako diazepam a ibalgin. Mozem odporucit,pretoze uz si napamatam kedy som mohla tak s lahkostou otvarat usta. samozrejme s jablkom este chvilku pockam.