Bolesť čeľustného kĺbu. Čo s tým?

madulka
4. aug 2009

Ahojte všetci,
mám bolestivý problém. Už dlhšie ma bolí zubný kĺb, aspoň tak mi povedala obvodná lekárka. Najprv som si myslela, že ma bolí ucho. Tá bolesť je taká tlačivá, najviac to bolí pri jedení, pri žuvaní,aj samo o sebe, sem-tam mi tam aj tak zvláštne lupne. Bolí to akokeby tesne pred uchom. Vraj je to ten kĺb, a patrí to na zubnú chirurgiu. No naozaj si neviem predstaviť, čo by mi tam s tým robili. Ak mal niekto z Vás podobný problém, prosím, poraďte čo s tým? Je to dosť nepríjemné.
Ďakujem.

tatolu
8. aug 2013

@patrik12345 @anjelikdianka Obom sa vám ospravedlňujem, ale v tom období som používala prekrojenú cibuľu (zemiak som začala využívať na zníženie teploty a zápalu 🤐 ) . A používala som tak, že som odkrojila kus cibule, zabalila do vreckovky a priložila na boľavé miesto (na sánku, na ucho...) tak, aby sa cibuľa priamo nedotýkala tváre, lebo je dosť agresívna. Niekedy som si previazala veľkou šatkou, alebo som si iba tak ľahla na vankúš... Najskôr vystreľovala strašná bolesť a potom sa to ukľudnilo - dosť často som pri tom aj zaspala 🤐 - nie nadarmo sa asi vraví, že spánok lieči 😉 .
Skoré vyliečenie obom... Dúfam, že vám to prejde, tak ako mne 😉
@patrik12345 mňa vždy vystríhali pred zápalom trojklanného nervu... skús do ucha nejaké ušné kvapky ešte naordinovať (Burow kvapky) ak je to od uší, mohlo by to tiež pomôcť... Mám však pocit, že tým vyšetreniam sa už asi nevyhneš ☹

anjelikdianka
8. aug 2013

@tatolu Ja od včera použila som napr.Soľ do ponožky a ohriať ho v mikrovlnke a dať na ucho +koloidné striebro kvapkať do ucha+na vatový tampon švédské kvapky a dať do ucha.Dneska sa mi zdá že je to trošičku lepšie ale ked to neprejde úplne smer lekárka.Skoré uzdravenie ti prajem,a ked sa ti zlepší stav napíš čo ti pomohol.

anjelikdianka
8. aug 2013

@tatolu Chcela som to písat Patrik12345!🙂

patrik12345
12. aug 2013

tak navštívil som lekárku, ktorá mi povedala, že mám ísť za zubárkou, no jednoduchšie povedané odbila ma čo najľahšie 😀 nakoniec som sa išiel opýtať na oddelenie rehabilitácie, kde aj chodievajú ľudia s týmto problémom cviciť, bolo mi ukázané pár cvikov. Hýbať s tým môžem tak kĺb sa vrátil na miesto a mal by som to mať iba natiahnuté svalstvo/šlachy. Niekedy dávajú aj obstreky ale to je väčšinou ešte horšie potom. Tak asi mi neostáva nič iné len s tým začať hýbať viac a viac.

phd
21. sep 2013

Ahojte vsetci, nahodne som sa dostala na tuto stranku, venujem sa problematike celustnych klbov vramci vyskumu. Da sa povedat, ze by som kazdej z Vas musela osobitne odpisat, aj vstupit do nazoru. V pripade otazok ma spokojne kontaktujte na t.c.0902286466.

phd
21. sep 2013

Predsa este nieco. Etiologickych faktorov vzniku temporomandibularnej poruchy je vela. Ale najcastejsim je psychofyziologicka pricina. Predstavuje cca az 70% zo vsetkych artroz TMK. Bruxizmus a bruxomania predstavuju najcastejsi problem. Ten vznika na podklade uzkosti, alebo uzkostlivosti ako osobnostnej crty, popripade v narocnom zivotnom obdobi. Tzn., pokial sa neodstrani pricina vzniku ochorenia, moze sa dysfunkcia TMK zhorsovat. Vyjadrujem sa len k psychofyziologickym dysfunkciam. Tie predstavuje najcastejsie myofascialny dysfunkcny algicky syndrom. Ano, vie byt velmi neprijemny, casto napodobnujuci trigeminovu bolest.Ahojte.:-)

tomino78
22. sep 2013

Ahoj phd 🙂 , ak sa tomu venujete, alebo robite nejaku studiu, rad by som posluzil, ako "pacient", presne toto, co opisujete mam a mam pocit, ze som vycerpal vsetky moznosti liecenia tohto problemu. Nechcem Vas rusit v nedelu, ale urcite sa ozvem. Ak by ste mi dokazali pomoct, bol by som neskutocne stastny. Ak by bolo treba nieco zaplatit, nie je problem. Tomas 0910685131.

krayo
22. sep 2013

Dobry den , volam sa Tomas , mam 24 rokov a uz cca rok a pol mam bolesti na tvari. Jedna sa o stalu celodenu bolest obojstranu bolest v oblasti poslednych hornych zubov , lic , usi a v oblasti kde je celustny klb a trojklany nerv. Navstivil som stomatologa , stomatochirurga, neurologa , ortopeda , krcneho a nakoniec algeziologa , ziadna zmena , ziadny efekt ...vsetky vysetrenia su v poriadku , prakticky nikto nevie co mi je .... najprv mi povedali ze to je celustny klb tak asi 4 mesiace som dodrziaval liecbu , nosil dlahu , chodil na ultrazvuk , bral lieky atd ...ziadny efekt , ku koncu ma uz proste posielali prec ... tak som bral vela tabletiek aj na trojklany nerv , nic vobec ziadna zmena .... bolest je stala , trva cely den , akurat sa meni intenzita sem tam .... ale nenasiel som ziadnu spustac bolesti nic , vobec neskripem zubami ....ci rozpravam alebo mam sanku v pokoji nieje ziaden rozdiel , boli to stale rovnako .... ja uz naozaj nevem co dalej , ma tu niekto skusenosti s takouto chronickou formou ? za kazdu radu dakujem ...

nikoleta19
8. okt 2013

Ahojte, mam 22 rokov, nie som tehotna :D ale od min roka od asi oktobra mam dost velke bolesti sanky a praveho ucha..vyraza to do celej pravej strany hlavy. Vzdy som mala problem so sankou, nedokazem ju velmi otvorit-hlavne u zubarky. A ked jem, puká mi v nej..
No min rok v oktobri som mala vraj "zapal prinosovych dutin" a odvtedy mi zostali velke bolesti..bola som aj u usnonosnokrcnej, 2x na rtg, na merani skuchu a pod, u zubarky niekolkokrat-Plus na panoramaticky rtg ci tam nemam osmićky-nemam. Nakoniec som bola u neurologicky-vraj mam posunutu sanku-mala som nosit strojcek pretoze mi zuby nezapadaju ako by mali...poslala ma na rehabilitacie-ultrazvuk-moc nepomahalo
Asi v marci-aprili mi bolesti ustupili, sem tam sa este stalo ze ma to bolelo. Myslela som ze je to uz ok, no od minuleho tyzdna sa to vratilo :( myslim si ze to moze mat suvis s ochladenim-nemoze to byt nieco ako "alergia na chlad" ? 😖 uz som zufala...ak to bude zase trvat celu zimu ako min rok, tak neviem:((((

bakajka
10. okt 2013

Ahojte, ja som asi 11 dni po operacii nosa takze dycham ustami, pred 3 dnami som sa zobudila a mala trosku bolest pri uchu nahmatala som si tam tvrdu hrcku prislo mi to ako keby to bol klb alebo mi vyskocila sanka ale to asi nie lebo to by som ani nemohla rozpravat ci jest. Neviem co mam robit ci to je nieco vazne, do teraz som si to nevsimla, takze neviem ci som to mala uz predtym alebo sa mi to urobilo az teraz. Neboli ma to pri zakusnuti mozem v pohode jest ale boli ma to ked spim na tej strane kde to mam a trosku ma to zacina uz aj tlacit pri uchu. 😒 prosim o radu mal to uz niekto?

kiki68
10. okt 2013

@bakajka len ist na kontrolu na ORL,ze co sa s tym deje, radsej to hned poriesit.

kiki68
10. okt 2013

@nikoleta19 a nenavrhli nosit ten strojcek aj teraz v dospelosti?Inak sanka sa da posuvat aj operativne,ak je to nutne. Lebo ja som naprikald nosila strojcek ako 12rocna,ale tie zuby sa predsalen trosku poposuvali,teraz mi navrhli nosit strojcek znovu,ze vysledok by uz mohol byt trvaly,ale ja uz do toho nechcem ist,nakolko su to bolesti. Ta sanka aj ked dlhym procesom sa zase neposunie so zubami len tak pre nic za nic. Ale da sa to vydrzat. Dnes su hlavne uplne ine moznosti,mozno by som zasla an nejaku specializovanu ortodonciu a zistila moznosti a treba navstivit stomatochirurga a skuseneho, napriklad v celej BA su mozno dvaja a ti ostatni k nim vsetko posielaju,s cim si nevedia rady. Lebo tieto veci uz byvaju trosku komplikovanejsie na trvale riesenie.

phd
10. okt 2013

@krayo Vylucila sa aj somatoformna bolestiva porucha?

sendy182
10. okt 2013

@nikoleta19
@bakajka navštíviť stomatologickú kliniku na odporúčanie stomatológa.....fakt sú odborníci a zvážia liečbu......teplo ......a ibalgin môže uľaviť od bolesti 🙂

krayo
11. okt 2013

@phd neviem co je somatoformna porucha , ale vylucilo sa prakticky vsetko ... zuby su OK , aj napriek tomu som uz prisiel o 3 zdrave :\ ... CT,MRI secko v norme ... proste vsetci doktori nemaju sajn co moze byt moj problem len hadaju xD ..ale ja si stale myslim ze je to skor neco s tym klbom ako s nervami , kedze je to obojstrane ale neviem ... nedas mi mail? aby som ti poslal cely pribeh? dik moc

phd
11. okt 2013

Ano, spokojne mi napis na barboraki@yahoo.com, dakujem

barboratinakova
1. dec 2013

@halienka
ahojte dievcence , odporucam nasledovno
dat si urobit rontgen zubov
obj sa na kliniku fakultnej celustnej chirurgie v Ba doktor Zajko

melonik7
2. dec 2013

ahojte..pár dní po ošetrení zuba (vyše hodinová práca = zároveň otvorenie úst) má bolí v pravom čelustno-sánkovom kĺbe, pomáha iba ibalgin na pár hodín, potom sa bolesť vráti späť..je to taký tupý bolestivý kŕč..so sánkou mám problémy už dlhé roky (puká pri výraznom otvorení úst) ale bolesti neboli nikdy..až po tomto ošetrení..tiež mi doktor vpichol anest. injekciou v oblasti zuba múdrosti..myslíte, že je táto bolesť spôsobená uvedeným a prejde po čase..som už mierne zúfalá, okrem bolesti zubov trpím ešte touto bolesťou..ďakujem za odpovede

phd
8. dec 2013

@madulka Ahoj.🙂 V prvom rade je nutne urobit diferencialnu diagnozu, RTG sankovo- celustneho klbu a az potom indikovat terapiu.🙂 Videl uz Tvoj problem stomatochirurg?

phd
8. dec 2013

@madulka Ahoj.🙂 V prvom rade je nutne urobit diferencialnu diagnozu, RTG sankovo- celustneho klbu a az potom indikovat terapiu.🙂 Videl uz Tvoj problem stomatochirurg?
@madulka

melindicka
22. feb 2014

dobry den ja by som chcela poradit dcerka ma 12mesiace ma ma od narodenia kazde 2mesiace vytok hnis z uska akutny zapal,naposledy som znou bola v pondelok na vys.dali jej antibiotika aj uniflox kvapkz do uska a po 3dnoch sme boli na kontrolu pomohlo jej to od utorka jej uy netecie z praveho uska .a od vcera ju asi boli asi lave usko pri zuvani mi velmi place no netecie jej z neho neviem scoho to moze byt vichadzaju jej horne jednotky zubky moze to bzt s toho?

navzdyzdravy
21. apr 2014

ak chce niekto vedieť, kde sa dá previesť liečba kĺbov a chrupaviek, tak mi napíšte na navzdy.zdravy@azet.sk Existuje spôsob ako obnoviť chrupavky.

nadika8
16. máj 2014

ahojte, mne puka v sanke už asi rok. Začala som to riešiť asi pred pol rokom, absolvovala som magneticku rezonanciu, momentálne chodim do martina na stomatochirurgiu na obstreky. Od posledneho obstreku mam ale stuhnutu sanku, usta otvorim iba trosku a viac to nejde. Neviem co mam robit, aby mi sanka povolila. Od pondelka by som mala zacat nosit aj dlahu no ja ju ani nevopcham do ust, kedze mam sabku uz 3 dni stuhnutu. Viete mi niekto poradit, co s tym? Je to hrozny pocit...

zelenaarchitektura
8. okt 2014

@krayo
Ako si sa vysporiadal s bolesťou kĺba po roku? Presne ako popisuješ túto bolesť teraz ju prežíva moja 18-ročná dcéra. Chodíme po doktoroch, už tretí týždeň je na analgetikách a stále sa nenapreduje?
Čo ti najviac zaberalo?

ajka30
8. okt 2014

@zelenaarchitektura ahoj, ja som to mala ked som mala 14 rokov, ale ja som mala doslova zaseknutu sanku, nemohla som par dni ani len usta otvorit, brala som na to ATB a po par dnoch bolo dobre

nutrimas
10. okt 2014

Jednou z pricin bolestiveho sankoveho klbu, moze byt jeho posun,vysunutie, ktr. moze vyustit az do zabalu. Velmi ucinnou metodou je tzv "Dornova metoda", praktizuju ju väcsinou maseri alebo aj niektori fyzioterapeuti. Na posudenie priciny by ale bolo vhodne vopred urobit minl rtg. oblasti.

lenkasalonka
17. nov 2014

Pripájam sa do klubu, konečne som našla na internete diskusiu aj s takouto tematikou. Cvičenie aj náhryzné dlahy sú fajn, no môžu Vám aj uškodiť a zhoršiť stav. Ja keď som v auguste dobehla do ordinácie stomatochirurgie s plačom, prvá vec, ktorú mi pán doktor povedal, je, že dlahu mám prestať nosiť (nosila som ju trištvrte roka) a o nejakom cvičení sa hovoriť ani nedá. Bolo mi povedané, že by som nikdy nemala ísť cez bolesť. Výsledok? 3 a pol mesiaca sa vkuse naháňam po doktoroch, liečba teplom, infralampa, obstreky, kortikosteroidy, pár krát mi boli ochotní pichnúť lokálnu anestézu len aby mi na chvíľu od bolesti uľavili, MRI, ďalšie injekcie, veeeeeľa liekov od bolesti, lieky na uvoľnenie svalstva, čisto len mixovaná strava, minimum spánku, operácia, čaká ma ešte jedna.. Spravili si zo mňa pokusného králika s vedomím, že ani toto nemusí zabrať.. Diagnóza dislokácia disku a poškodenie hlavičiek kĺbov, na ktorých mám výrastky (z jednej strany mi ich už odstránili) a na panoramatickom rtg je vidieť, že mám trochu posunutú sánku do boku.. Dala by som už fakt všetko za to len aby to nebolelo.. Ak máte niekto ešte niečo, čo by som ešte mohla vyskúšať, sem s tým..Pretože takto sa žiť naozaj nedá... Za každý nápad alebo pripomienku budem vďačná 🙂

yyydena
19. nov 2014

@lenkasalonka ...ahoj, ja som sa trapila 3mesiace, stomatolog,neurolog, orl,stomatochirurg, mri, panoramaticky snimok zubov, lieky retard, vsetko vyzeralo ako trojklanny nerv a vysledky ukazali, ze to nie je urcite trojklanny nerv... lekari nic nevedia, vsetko je na nahode, co ti zaberie. Mne zabral caj z bazy ciernej/mega davka/, dorsiflex 2x200g a milgama3x denne...moja zubarka si mysli, ze mam: myofacialny disfunkcny syndrom.....drzim palce v hladani tvojho lieku...

lenkasalonka
19. nov 2014

@yyydena mne by mali zabrať tie operácie keďže to mám nejaké degeneratívne poškodenie kĺbu dorsiflex je úžasný, ale pôsobí na mňa ako lieky na spanie :D 🙂 mm tú bazu vyskúšam, veď za pokus nič nedám 🙂 ďakujem

yyydena
21. nov 2014

..mne dorsiflex uvolnil svaly na sanke, pretoze som mala bolesti uz aj v noci, klb mi zatlacil na trojklanny nerv a ja som sa isla od bolesti zblaznit... silny vyluh z bazy ciernej tiez tlmi nervy, ale pozor ma aj mierne laxativne ucinky...a milgama su tri B-vitaminy na zapalene, podrazdene nervy...drzim ti palce, aby operacia pomohla od bolesti...kedze mne vtedy nezistili lekari nic so sankou, bola som zdrava - aj s bolestami 🙂...momentalne citim, ze som v udrziavacom mode...