Chcem ísť ku endokrinológovi, no posielajú ma na interné

olivia77
14. mar 2016

Prosím vás, kto sa vyzná a vie poradiť, žiadala som praktickú lekárku o odoslanie ku endokrinologičke, ale tvrdí mi, že najprv
musím ísť na interné vyšetrenie, vraj taký je postup. Známa bola necelý mesiac takto tiež u praktickej, že chce výmenný lístok na endokrinológiu a hneď ju poslali priamo tam. Chcem preto vedieť, ako to naozaj je? Či sa mám dožadovať toho, aby ma poslala priamo na endokrinológiu?
Ďakujem moc za odpovede.

lienkaviva
14. mar 2016

Načo na interné, ak si myslíš, že máš problém endokrin.tak by ti mala zobrať krv dr. vse (tak sa zistí či máš problém a potom s vymennym lístkom ísť na endo (ono oni sú niektorí dr.zároveň aj internisti). Veď aj endokr. chce nejaké interné vyš.tak ta posle. Veľa šťastia 😉

qwertxy
14. mar 2016

mna na endokryno poslal gynekolog, neviem, ci je to rovnake, alebo aspon podobne, no nevidim dovod preco by to malo ist najprv cez interne

olivia77
autor
14. mar 2016

gynekolog ma nemoze poslat k endokrinologicke, nato som sa prve pytala, vraj ma musi prakticka lekarka a ta tvrdi, ze musim najprv na interne... comu nechapem, ved mam hormonalny problem... zajtra rano k nej idem a chcem jej povedat, ze nechcem na interne, ale rovno na endo...

cincila18
14. mar 2016

mna na endo kvoli hormonom poslal rovno gynekolog a neboli s tym ziadne problemy... nechapem, naco interne

olivia77
autor
14. mar 2016

mna tam gynekolog nechcel poslat, vraj mam ist k obvodnej, nechapem, co ti lekari robia taku vedu... cincila18, a kedy to bolo? niekedy teraz, ci uz davnejsie?

balsamea
14. mar 2016

@olivia77 co ja viem tak to je standard, najprv na internom potvrdia ci je potrebny endokrinolog. Praktickym doktorom prislusne testy poistovne nepreplacaju az nasledne na odporucanie.

cincila18
14. mar 2016

@olivia77 minule leto to bolo... brali mi krv na sledovanie cyklusu, asi na 8 den a potom na asi 22 den cyklu... neviem, uz si to presne nepamatam, ktore dni... predpokladam, ze aj ty tam kvoli tomu... alebo nie?

qwertxy
14. mar 2016

Mňa tam poslal gynekolog keď som v tehotenstve mala zle výsledky krvi, nešla som k obvodnej ani nikomu inému, ani endokrynologicka s tým nemala problém. Bolo to pred necelým rokom.

olivia77
autor
14. mar 2016

@balsamea, takze je spravne, ze ma posiela teda najprv na interne? lebo zatial vsetci povedali nie... tak uz neviem... kazdy ine povie

olivia77
autor
14. mar 2016

@cincila18, ja mam ist kvoli zvysenemu testosteronu v krvi, a je potrebne zistit, co ho sposobuje...

cincila18
14. mar 2016

@olivia77 no, mne okrem toho zistili aj to 🙂 a potom ma poslali na ct nadobliciek... ale ist najprv na interne je podla mna blbost...

olivia77
autor
14. mar 2016

@cincila18, ct nadobliciek? a zistili ti tam nieco? tak ja som spomenula doktorke busenie srdca, ci kvoli tomu nedostala napad s tym internym, aj ked vlastne tvrdila:"taky je postup", ak chcem ist endokrinologovi...

olivia77
autor
14. mar 2016

@cincila18, mala si prilis zvyseny testosteron? hranica je 1,69 a mala som teraz 2,21, ale 4roky dozadu 6,4...

olivia77
autor
14. mar 2016

@qwertxy, ale tebe daval gynekolog nejaky papier alebo len vysledky krvi ti dal?

balsamea
14. mar 2016

@olivia77 je to ok, u mna bol postup rovnaky. Na internom ta komplet vysetria a zistiauju pricinu, nasledna liecba pojde uz do ruk endokrinologa

jarkamartin
14. mar 2016

mňa napr. poslala kožná, síce som musela ísť k obvodnej po výmenný lístok ale nebol s tým žiadny problém..

olivia77
autor
14. mar 2016

@balsamea a ako to je s internym vysetrenim? plati sa tam nieco za vysetrenie, ci nie?

qwertxy
14. mar 2016

Výmenný lístok a aj výsledok krvi - aby doktorka vedela, prečo k nej idem. Povedal mi aj dve, ku ktorým môžem ísť, ak nemám nejakú vybranú sama

cincila18
14. mar 2016

@olivia77 fu, nepamatam si.. nebolo to velmi vela, ani ct nic neukazalo.. ani nemam problemy, akurat mi trosku padaju vlasy...

balsamea
14. mar 2016

@olivia77 ja som neplatili nic, vsetko preplacala poistovna ale ono je to asi individualne od pracoviska a asi aj od poistovne. Ja mam Doveru.

olivia77
autor
14. mar 2016

dakujem vam za rady 🙂 ale myslim, ze hadam u statneho lekara sa neplati nic... teda dufam, ze nie... ct je ten strasidelny tunel, ci to je magneticka? viem, ze z jedneho mam klaustrofobiu, tam by som nevydrzala... 🙂)))) fuu, uz len predstava zla 🙂

olivia77
autor
14. mar 2016

@cincila18, tak si asi nemala velmi zvyseny, lebo u mna sa prejavil dostatocne: akne, nadmerne potenie, navaly tepla, nadmerne ochlpenie... ale to bolo, ked som ho mala zvysena na 6,4, toto teraz je nic uplne oproti tomu, obcas mam nocne potenie, zmeny nalad a uzkost... ale vtedy to bola hroza, doslova predcasna menopauza 🙂 a doktor to neriesil...

3katka3
14. mar 2016

Ja som bola na endo minuly tyzden v utorok, poslal ma tam moj gynekolog, lebo som mala zvysene hodnoty stitnej zlazy a on mi dal vymenny listok

janickadr
14. mar 2016

@olivia77 Gynekolog ta moze poslat k akemukolvek odbornikovi, ktoreho uzna za vhodne, aj k ortopedovi ci zubarovi. A ked doporucil endokrinologiu, mas ist na endokrinologiu, obzvlast, ak je zvyseny testosteron, to internista vobec neriesi. Teoreticky k tomu nepotrebujes ani vymenny listok, staci papier s nalezom od gynekologa, kde je napisane, ze preto a preto ta posiela na endokrinologiu (odbornik k odbornikovi teoreticky nemusi pisat vymenne listky). Endokrinolog ale potrebuje nejako zalozit do dokumentacie odporucenie, preto je potrebna bud kopia gynek.nalezu, alebo, jednoduchsie, vymenny listok so ziadostou o odborne vysetrenie (bohuzial, niekde tvrdosijne trvaju na vymenych listkoch, aj ked zo zakona ich od odbornika k odbornikovi netreba). A keďže ta gynekolog poslal k obvodacke, myslim si, ze bol extremne lenivy cokolvek napisat, iny racionalny dovod tam nevidim. Kedze si vsak obvodacke spomenula, ze ti busi srdce, asi preto ta poslala na interne, lebo busenie srdca na interne patri. Ak ta vsak na interné poslala kvoli tomu testosteronu, teda s tym, ze by malo interne predchadzat endokrinologii, tak to je totalna blbost. Internista s testosteronom nic nevyriesi, je to podobne, ako by mu poslali pacienta s plochymi nohami, tiez to na interne nepatri. 🙂

livka88
14. mar 2016

@olivia77 mne pred dvomi týždňami brala obvodná krv a keď jej prišli výsledky tak ma s nimi poslala na endo...na internom som nebola a ani o tom nič nehovorila

olivia77
autor
15. mar 2016

ano, myslim, ze iba za to spomenute busenie srdca ma tam posiela... teraz k nej idem a poviem jej, ze chcem ist len na endokrinologiu, na interne zbytocne pojdem, pretoze busenie srdca ma spojitost s hormonmi... jeden cas bolo fajn, ked zrusili vymenne listky, lebo toto chodenie od jedneho za druhym, len aby mi dala doporucenie, to je katastrofa...

katka1981
15. mar 2016

@olivia77, Ja som mala busenie srdca, mama mi vravela ze chudnem, ze to je urcite stitna zlaza, ja ze nieeeee, tak som rovno riesila srdce a ked ma vysetrila kardiologicka, hned povedala, ze to bude stitna zlaza alebo anemia. A nakoniec to bola zvysena cin. stit. zlazy. Ale na to interne urcite chod, v kazdom pripade je taka preventivka na nezaplatenie.

terezka1947
15. mar 2016

@olivia77 nie,nie je taka postupnost,moze ta rovno poslat k endokrinologicke

hors
15. mar 2016

Ja chodim endokrinologycke a nainterne ma nikdy nik neposielal kamoska roby na endokrinologie sestricku a nikdy nic take nespominala ,ze musi sa na interne.Nic take nieje ziadna postupnost skor si myslim ,ze ona ma kamosku internistku a chce jej dohodit pacientku

katka1981
15. mar 2016

@olivia77, urcite ta tam poslala kvoli buseniu srdca. Radsej nech je dr. opatrna a co sa tyka testosteronu, ja som ziadala endokr. aby mi vzala testosteron a bol ok. Ale ja k nej chodim roky. Inak na endokr. s cakacky aj 3-4 mesiace kym ta vezme, aspon v BA urcite.