Chemoterapia po mastektómii prsníka

paj333
6. dec 2016

Ahojte, mám 24 rokov, a pred necelými dvoma mesiacmi mi diagnostikovali karcinóm ľavého prsníka. Doktor na chirurgii odporúčal vybrať celú prsnú žľazu, lebo je to istejšie. Keby som chcela prsník ponechať, najskôr by som musela podstúpiť chemo, aby sa nádor zmenšil, ale nezaručil mi, že to pojde. Takže som ani nerozmýšľala. Podstúpila som teda kožu šetriacu mastektómiu (tzn. ostala mi aj koža a bradavka), len som polovičný chlapec 👦
Pred operáciou mi teda onkologička povedala, že aký bude postup, vraj to vyzerá tak že po operácii bude nasledovať chemoterapia, 6 ciklov - 3x FEC - 3x docetaxel, potom liečba ozarivanim

andy1985
9. aug 2022

@lulu1217 jedno už som mala dúfam do konca septembra stihnem všetky. ...hlavne keď v aplikarni majú málo sestier ako aj teraz alebo málo miesta....čo už.

andy1985
10. aug 2022

@lulu1217 ďakujem. Ak tebe podobne. No dneska sa necítim dobre, zvýšená teplota len neviem od čoho, dala som si Paralen uvidíme a tu injekciu na biele krvinky idem si pichnúť v piatok.

lulu1217
10. aug 2022

@andy1985 to ma mrzí, snáď ti bude čoskoro lepšie a klesne to. Ja si pichám na druhý deň po chemoterapii a sa mi zdá, že je to málo. Ubehlo dosť dní od dávky a ja sa stále necítim dobre. S energiou som úplne na bode mrazu 🙄 Ty máš jednu injekciu takto s odstupom pár dní, či viackrát si picháš?

andy1985
11. aug 2022

@lulu1217 len teraz tak mám kvôli tomu asi že minule mi to nepomohlo a som 2 dní za sebou pichala. S energiou ani nehovor na druhý den mám veľa a potom až pomenej.....ja som 5 dávok týchto týždňových som absolvovala bez tých injekcií. Pri červených mi to dávali automaticky len iné. Podľa mňa doktorka to chce vyskúšať takto či to pomôže. Nech ti to dneska rýchlo ubehne.

lulu1217
11. aug 2022

@andy1985 dnes nejdem, až o 2 týždne, ešte dostávam červené, každé 3 týždne

andy1985
11. aug 2022

@lulu1217 aha, tak dobre. 😉

lulu1217
11. aug 2022

@andy1985 andy, ešte ťa vyspovedám, ak môžem 😁ty si mala dostať aj Trastuzumab, aj Pertuzumab? Jedno ti schválila poisťovňa a ktoré z toho ti nechválili? Vraj je namiesto toho Perjeta, to ti dávajú teraz?

katarina_kacenec
12. aug 2022

@lulu1217 Ahoj. Perjeta je vlastne pertuzumab. Trast./pert. su lieciva obsiahnute v predpisovanych liekoch.
Mne Perjetu (pertuz.) Dovera neschvalila, ale Zercepac áno (trast.). Primarka nebola prekvapena...asi bezna vec😄

lulu1217
12. aug 2022

@katarina_kacenec ďakujem za reakciu. Aj mňa tak pripravovala. Len je to taký blbý pocit, keď lekár povie, že ten liek človek potrebuje a neschvália ho. Ako veľmi to potom ovplyvní liečbu? Manžel je rozhodnutý, že pôjdeme do toho ako samoplatci, ja si to neviem predstaviť.

andy1985
12. aug 2022

@lulu1217 mne tiež tak neschválila dôvera ako
@katarina_kacenec, ja som mala dostať Pertuzumab to neschválila poisťovňa ale ťažkú hlavu z toho nerobili, teraz dostávam Trastuzumab a tiež Zercepac tiež schválili.....
Neviem či poisťovňu baví robiť takto chorým ľuďom.....

lulu1217
12. aug 2022

@andy1985 zmrdi... Viem, že akurát Janka tu z fóra z ktorá žije v UK bez problémov dostala tento liek. Len či je úspešnosť liečby aj napriek nepodaniu vysoká...

andy1985
12. aug 2022

@lulu1217 hádam vedia čo robia.....dajú všetko preč aj tak a dúfam že sa to po rokoch nevráti, len to chemo toľko zlého urobí v tele a teraz to začínam pociťovať.....

andy1985
12. aug 2022

@lulu1217 hádam vedia čo robia.....dajú všetko preč aj tak a dúfam že sa to po rokoch nevráti, len to chemo toľko zlého urobí v tele a teraz to začínam pociťovať.....

lulu1217
12. aug 2022

@andy1985 fakt až tak?😔ja stále verím, že keď ukončím liečbu, telo sa zregeneruje.

katarina_kacenec
12. aug 2022

No mne to zamietli, lebo podľa žiadosti išlo o "neoadjuvantné podanie. V zmysle kritérií pre úhradu..je hradený len v prvej línii metastatického karcinómu." Čo presne tým myslia...🤔

Ja si napríklad pichám na biele krvinky zelenú injekciu (Accofil) v nedeľu, na chemo chodím v utorky. A po nej mi nič nie je. Čo som mala červenú injekciu po FEC-ke (červená chemo), tak po nej som mala pocit ako pri chrípke, kosti boleli jak sviňa, opuchnuté hrdlo...

Teraz po týchto týždňových chemkách mi už je v pohode, akurát beriem Lagosu (pestrec), lebo mi vybiehajú zlé pečeňové testy (hypertoxicita).

lulu1217
12. aug 2022

@katarina_kacenec zaujímavé. Ja mám tiež neoadjuventnú liečbu, tak môžem čakať to isté. Ale zas som aj v prvej línii metastatického karcinómu, aspoň si myslím. Tak uvidíme, nechám sa prekvapiť.
Mňa čaká ešte jedna červená a už teraz sa jej desím.
Ďalej ešte neviem, ako to budem mať nastavené.
Tak sa drž 🙂pestrec je super. Skús možno ešte Essentiale forte

helga9
12. aug 2022

@lulu1217 väčšina krajín používa v primárnej liečbe perjetu u nás bohužiaľ len v prípade metaststickom. Neviem či sa robila nejaká štúdia či je menej recidív po liečbe s perjetov a bez nej.

lulu1217
12. aug 2022

@helga9 to som veru neštudovala. Tak uvidím, ako dopadnem. Ďakujem, že si napísala. Vždy, keď mi je ťažko, spomeniem si na teba, ty si tu taká hádam najodhodlanejšia bojovníčka☺️

helga9
12. aug 2022

@lulu1217 aaaale 🤣 dopadneš dobre musíš sa tak nastaviť mne vždy môj onko povedal že stav mysle je najdôležitejší mimo iného samozrejme … nikdy sa nevzdávam držím moc palce keď budeš mať tú slabú chvíľku kedykoľvek napíš určite povzbudiím 😁

lulu1217
12. aug 2022

@helga9 ďakujem, si zlatá 🤗 myslím, že som to rýchlo a dobre prijala, bez zbytočných otázok. Racionálne som začala konať. Teraz ma nejaké stavy prekvapili, tak som ostala taká nesvoja, ale už som sa upratala 😁
Ty sa ako teraz máš?🙂

helga9
12. aug 2022

@lulu1217 snažím sa žiť tak ako predtým pracujem hýbem sa, ale hlavne som sa musela naučiť vypustiť z hlavy čo bude. Neriešim. Nemám žiadny problém tak nič neriešim. Beriem letrozol niečo vyše pól roka ale znášam ho fajn nemám navonok žiadne ťažkosti či mi škodí napr na kostiach uvidím keď budú vyvyšetrenia. Tak ale dufam ze nie. Dávám si decko aj vápník mimo ineho snad to teda bude mat učinok.

lulu1217
13. aug 2022

@helga9 to je skvelé. Veru, tá naša hlava, veľký pán. Verím, že je tu viac dievčat po úspešnej liečbe so žiadnymi alebo minimálnymi následkami po všetkých tých sajrajtoch, ktoré do seba pchali. Želám veľa zdravia ☺️

lulu1217
13. aug 2022

Kočky, pyridoxin si môžem aj sama nasadiť, či to mi musí onkológ odobriť?🙄

helga9
14. aug 2022

@lulu1217 ďakujem tiež prajem hlavne to zdravie ❤️

lulu1217
14. aug 2022

@helga9 ďakujem ti🤍

standina
14. aug 2022

Ahojte dievčatá, zajtra by som mala ísť na prvú dávku paclitaxel, ako dlho to prosím vás tečie? A ešte otázka, dnes večer a zajtra ráno by som mala užiť troje lieky, ale od včera mám takú teplotu 37,3 - 37,4, dajú mi vôbec liečbu? neviem či si vôbec mám tie lieky dávať 🤷

helga9
14. aug 2022

@standina ahoj mne tiekol zhruba hodinu. Nie som dr ale ja by som si dala. Je to premedikacia kvôli alergii a možno aj nevoľnosti neviem čo všetko ti dali. Uvidis ráno buď budeš ok a dajú ti alebo nie.

standina
14. aug 2022

@helga9 diky 👍 peknú nedeľu

tinadzeladin
14. aug 2022

@standina ahoj..ja chodím na paclitaxel,davajú mi proti vracaniu, potom dithiadem stoho som ospalá a potom este pakli..cca 3 hodinky spolu ...

andy1985
15. aug 2022

@standina paclitaxel tečie samotné 1hodina 40 minút, keď to dávajú prvý krát stečie to aj 2 hodiny plus premedikácie. Potom keď není problém tak to znižujú .....