Choroba z povolania

daturka1
12. feb 2014

Mam taky pre mna bolestivy a komplikovany problem.Pracujem vo vyrobe a praca ma vzdy bavila. Ako je dobre,ked vas praca bavi,az na jeden problem.Nevsimnete si,ze vdaka loajalnosti k zamestnavatelovi vam odchadza zdravie.6 rokov som vlacila v rukach male,ale tazke bremena.....5 kilov tam aj spet,za 12 hodin to bolo aj 60 krat co som to prenasala. Za 6 rokov mi odsisla krcna chrbtica. Trpela som cele mesiace,kym som si uvedomila,ze to nie je len prechodny stav,bola som na peenke 4 mesiace,vratila som sa z peenky a po 2 tyzdnoch som bola tam kde predtym. Teraz som po peenke 6 tyzdnov a musela som z prace odist skor domov pre bolesti a zavrate.....teraz neviem ako dalej...ist znova peenkovat? riesit ako chorobu z povolania? vypoved z mojej strany prichadza do uvahy az ked bude ina praca....inak,stacilo dodat na pracovisko manipulacne prostriedky a nik by netrpel ziadnymi problemami,pretoze nie som takto sama....riesili by ste to ako chorobu z povolania? poznate niekoho co taky boj vyhral?

sisaha
12. feb 2014

@daturka1 osobne si myslim, ze nevyhras.., pretoze to iste maju napr. kadernicky (krcnu chrbticu), ludia so sedavym zamestnanim (platnicky). Viem, ze nikto si neuvedomuje nasledky nevhodnych stoliciek, vysku pracovneho stola, nedostatocne pracovne pomocky... Ako dokazes, ze tvoja krcna chrbtica nie je degenerativneho charakteru? Je to na dlhe lakte..

daturka1
autor
12. feb 2014

@sisaha prave rameno mi same nepadlo dolu....mam ho viditelne nizsie....ja neviem co robit,to mam 4 mesiace peenkovat,mesiac robit a stale tak dokola?

sisaha
12. feb 2014

@daturka1 mozes samozrejme poziadat o sudnoznalecky posudok, ze ide o chorobu z povolania.. Ja osobne chapem chorobu z povolania napr. to, ze ak je niekto pravidelne vystaveny rtg ziareniu a objavi sa u neho choroba, tak je to lahsie dokazatelne, ako na pohybovom ustrojenstve, ale mozno sa mylim. A ked by ti priznali, ze ide o chorobu z povolania, tak potom co dalej? aj tak si musis hladat inu.., alebo PN-kovat

ianitka
12. feb 2014

@daturka1
@sisaha
v podstate ide o diagnozu, aku mas uvedenu (alebo mozes mat uvedenu) na PN - ci je v zozname chorob z povolania, alebo v zozname inych poskodeni zdravia suvisiacich s pracou.. z opisaneho vyplyva, ze ide o nieco ako poskodenie zdravia suvisiace s jednostrannou zatazou prip. pracou s bremenami (vychadza sa z konkretnej hmotnosti tych presuvanych predmetov).
Ide tiez o to, ako ma zamestnavatel definovane rizika na pracovisku, ci su objektivne merane a meratelne, ci ma posudky o riziku, spracovane postupy dostatocne OOPP (co asi nema)... atd.
Ak je poskodenie zdravia dokazatelne - nasleduju vysetrenia, posudky a.... dlhy proces, na konci ktoreho su kompenzacie....

ianitka
12. feb 2014

@daturka1 tiez je z tohto hladiska potrebne zhodnotit absolvovanie lekarskych prehliadok vo vztahu k praci (ci ma zamestnavatel urcene, periodicitu, ich vysledky (mali by byt v lekarskych zaznamoch - zamestnavatel by nemal mat pristup k obsahu k prehliadky,len k jej zaveru).
Uprimne - zalezi od mnohych faktorov
Urcenie choroby z povolania a jej potvrdenie je boj na dlhu trat, ale zas nie je to nemozne.... nakolko ak si v stave, ze pracovatnemozes, tak to riesit musis

daturka1
autor
12. feb 2014

@ianitka rozvinuta odpoved,asi sa v tom vyznas.....som tak strasne sklamana ako som dopadla,ubolena,bez penazi vdaka peen.... ☹

ianitka
12. feb 2014

@daturka1 teraz som troska mimo (na materskej mi odisla takatretina mozgu na dovolenku), ale skusim sa pohrabat v pamati a v materialocha najst presny postup. atd.
vypoved nedavaj !!!

daturka1
autor
12. feb 2014

@ianitka to urco nedam sama,ved by som si podrazila nohy.....

ianitka
12. feb 2014

@sisaha inak choroby z oziarenia ako choroby z povolania su take najtypickejsie, ze cloveka napadnu ako prve,ale paradoxne je statisticky najviac priznanych chorob z povolania prave ako poskodenie svalov, sliach , kosti (pohybovy aparat) - u kaderniciek sa to neriesi z alibistickeho dovodu (skoro vsetky pracuju na zivnost - a tym padom zasvoju bezpecnost zodpovedaju same) 😢

dnpo
26. feb 2014

@ianitka ahoj ,myslis ze pracovnik ktory pracuje 35 rokov ako vodic aj zavoznik-rozvaza chlieb...ma velke bolesti chbtice ,mal by narok na uznanie choroby z povolania ?DIK

ianitka
26. feb 2014

@dnpo teoreticky (aj moralne ) ano, ale zalezi od vela veci, pisanych vyssie - zdravotny stav predtym, teraz - posudky na to, aky podiel ma na tom praca, aky samotny vek a styl zivota. 35 rokov je dlha doba ☹

dnpo
26. feb 2014

@ianitka a vedela by si mi poradit kde zacat?do minuleho roku vobec nechodil k lekarovi obcas ATB ked si zobral dovolenku a mozno za cely cas 3X par dnova PN minuleho roku bol na PN 4 mesiace -neurologia ,rehabilitacia kde bol lieceny

ianitka
26. feb 2014

@dnpo lekarske vysetrenie, dalsie na klinike prac. lekarstva (IP)

dnpo
26. feb 2014

@ianitka dakujem teraz je na PN uvidime ci sa nejaky lekar do toho pusti , na kliniku prac. lekarstva (IP) potrebuje nejake odporucanie?

dadka2102
16. apr 2014

ano potrebuje vymenny listok od obvodneho lekara

4motylik4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mama82
9. sep 2014

@4motylik4 ahoj,ja by som potrebovala poradit .

4motylik4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
koniarova
9. sep 2014

@daturka1 Máš na preventívke napísané - práca s bremenami? Ako často chodíš na preventívky?

daturka1
autor
9. sep 2014

@koniarova neviem,asi nie ......raz do roka

koniarova
9. sep 2014

@daturka1 Dávaj si to tam písať, či si spôsobilá robiť s bremenami.

daturka1
autor
9. sep 2014

@koniarova oni to ani za bremena nepovazuju,ked to nemusia nosit...v karte mam uz napisane od neurologicky ze odporuca zmenu pracovneho zaradenia,lebo su na mne znaky fyzic.pretazovania...

lpb
24. nov 2014

@daturka1 mne osobne pomohlo občianske združenie Liga proti bezpráviu...mala som problém s podozrením na chorobu z povolania, no nevedela som ako to mám riešiť...vtedy som na nich natrafila a zavolala im...pomohli mi vo všetkom...majú aj webstránku: www.chorobazpovolania.sk, tam sú ich kontakty: 0944 916 238, pomoc@chorobazpovolania.sk

daturka1
autor
24. nov 2014

@lpb ďakujem,aj si dačo účtujú? Treba osobne stretnutie?

lpb
25. nov 2014

@daturka1 poskytujú bezplatné poradenstvo...osobne sme sa stretať nemuseli..treba sa im ozvať na číslo a už Vám povedia ako treba postupovať..

pinkypinkus
2. jan 2015

@4motylik4 Ahoj, chcela by som sa spýtať, či by ste mi vedeli poradiť s postupom pri dokazovaní choroby z povolania u mojej mamy, ktorá asi 20 rokov pracovala ako chemická laborantka s vysokokarcinogénmi a teraz sa u nej vyskytla rakovina v medzihrudnom priestore. Po hromadnom prepustení cca 10 rokov dozadu už pracuje mimo chemického priemyslu. Je to možné vôbec dokázať? Ďakujem.

4motylik4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natylly
26. jan 2015

@4motylik4 Ahoj,prosím tá pekne,ako je to vtedy,keď choroba z povolania je,len dr z pracovného lekárstva to nemôže sama uzavrieť a musí sa to riešiť na nejakej celoslovenskej komisii. Má to byť teraz vo februári. Ďakujem

4motylik4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natylly
26. jan 2015

@4motylik4 aha,ďakujem. A ako dlho to trvá?