Čo by ste zmenili v tomto štáte?

angelina90
15. jan 2015

Mile Maminy. Kedze sa venujem téme služieb pre rodiny, zaujíma ma Vas nazor. Chcela by som vediet, co by ste zmenili, keby ste mohli nastaviť systém materskej, rodičovskej inak. Co by ste zmenili na na dĺžke MD a RD, na dávkach na systéme ako takom. Co by ste chceli aplikovať napriklad zo zahraničia. Co Vám chyba a co by sa malo urcite zmeniť? Co by matkám pomohlo?

pribinak
15. jan 2015

Aby oteckovia mohli dostat automaticky dovolenku (mimo standartnej dovolenky) 7 dni pri narodeni dietata, je to tak napr na Taiwane, otecko ma cas "viac sa zoznamit" s dietatom a rodina moze byt spolu cely den, nie len par hodin ked unaveny otec pride z prace

liebling98
15. jan 2015

@angelina90 súhlasím s @pribinak, dovolenka pre oteckov, napr v zahraničí si otec môže čerpať 15 dní počas prvých 6 mesiacov dieťaťa.
Daňové zvýhodnenie (vyššie ako súčasný daňový bonus) pre pracujúcich rodičov.
Keďže zrejme riešiš len finančné aspekty, veci ako dostupnosť škôlok a pod Ťa asi zaujímať nebudú.
Ak ma ešte niečo napadne, dopíšem.

zabina27
15. jan 2015

na systeme by som zmenila, aby sa to cele vybavovalo na jednej institucii (materska, pridavky, prispevok, prechod na rodicovsku) a najlepsie iba raz na zaciatku, to je nonsens behat aj na SP aj na upsvar a este minimalne 2x...

tova
15. jan 2015

co aplikovat zo zahranicia? materska 3 mesiace a vyska prispevku podla platu, kto nepracuje ziadna materska, ziadny rodicovsky, stat deti nevychovava ale rodicia, skolky len sukromne za ktore platia rodicia, statne zadarmo len vo vynimocnych pripadoch. Za usetrene peniaze danovnikov, stat by zabezpecil zakladne potreby socialne slabsich obcanov, aby mali jedlo, kurenie a nejaku strechu nad hlavou, aby jedna mamka na MK neriesila novy kociar kazdy mesac co kupi za matersku, a druha z nej hradila najom, jedlo a lieky. .

pribinak
15. jan 2015

@tova pri nasich platoch? To si myslela uo srandy vsak?

david93
15. jan 2015

aby sa viac podporovali opatrovateľky a aby sa podobne ako je tomu v zahraničí, to čo platím opatrovateľke mohlo odpočítať z daňového základu

sissy27
15. jan 2015

@angelina90 materskú / rodičák - proste všetky dávky súvisiace s dieťaťom naviazať na odpracované roky, resp. na plat, zlepšiť sieť predškolských zariadení aj za cenu vyšších poplatkov a keď budú poriešené škôlky, tak ani RD nemusí byť tri roky, aspoň nie dotovaná štátom - každá nech si je s dieťaťom doma podľa svojho zváženia a možností...

tova
15. jan 2015

@pribinak problem s platmy? ved slovenky rodia ako ruze. ma niekto 20r. minimum plat, cakaj, setri, sprav si skolu, zarob viac. chces rodit skor a mat min. prijem? stat da poukazy na jedlo, elektrinu a unimobunku.

meluela
15. jan 2015

@angelina90
1) uvitaci balicek po narodeni - teda vsetky doklady by na zaklade navstevy matrikarky v porodnici prisli doporucene pekne pokope automaticky v jednej obalke aj so zdravotnou kartickou
a ne ze clovek moze behat s bruchom a potom s malym dietatom z jedneho uradu na druhy

2) nespoplatnovat pritomnost otca pri porode - to je uplny nonsens. Ako v bratislave strednu triedu tych 30e nezabije, ale pre niekoho to moze byt vazna bariera kvoli ktorej tam ten partner nemoze byt .. nehovoriac o tom aky negativny signal to vobec zo strany statu vysiela ...

3) prekopat celu danovo-odvodovu politiku tak, aby bezdetni doplacali viac na rodiny s detmi, lebo rodiny s detmi su okrem priamych nakladov zatazene aj absenciou prijmu a zastavenim rastu prijmu u jedneho z rodicov na cely zivot

Lebo takto sa tu niekto trapi s detmi ktore budu raz tvorit dalsiu populaciu tejto krajiny a platit odvody a niekto sa rozvaza po dovolenkach, mucka havinka a koksuje a dane platia takmer rovnake.
Je sice aj radost mat deti, ale aj hasicov zrejme bavi ich cinnost a nepovieme aby nam hasili z cirej radosti.
Ak niekto prestane zbierat znamky, je to jeho vec ... ak ludia prestanu mat deti, tak si na dochodku este zaplatime ukrajinske opatrovatelky a potom ako krajina koncime.

Normalne nejaky fond kde by ludia museli prispievat celu mladost a ked budu mat dieta (resp. si adoptuju) tak by sa im to vratilo, inak to po nejakom veku prepadne.

Samozrejme, aby to nemotivovalo iba rodenie deti, benefity pre rodiny postavit okrem nejakych tych priamych transferov z veľkej časti na danovo-odvodovych zvyhodneniach

david93
15. jan 2015

@tova chcete tu stavať getá?

gretocka
15. jan 2015

@tova mozem sa opytat ty mas deti? lebo par prispevkov v temach co som od teba citala mi pridu dost extremne.... bez urazky.

pribinak
15. jan 2015

@tova platmi, nie platmy

Navrhni niečo reálne, toto beriem, ze si robíš srandu

tova
15. jan 2015

@gretocka treba otvorit oci a nielen sa stazovat.

tova
15. jan 2015

@pribinak autorka chce aplikovat nieco zo zahranicia. zijem v zahranici tu to tak funguje, a je to dobry system.

meluela
15. jan 2015

@gretocka
tak sa mi mari ze tu osobu mam na blackliste z inych dikusii ... len pretlacat divne nazory a tvarit sa ako najdokonalejsia na svete 🙂
vacsinou to robi na turnusy niekde v zahranici alebo v korporacii, zarobilo to o par centov viac a uz je z toho velky kapitalista 😀
pripadne este pobera nejaky ten zapadny pridavok na dieta, tak sa hned lepsie kritizuje slovensko ...
pisat o tom, ze 3 mesacne deti by sa mali dat opatrovatelke nemoze dusevne zdrava osoba ..
asi si pani nevsimla ze v zahranici tak robia ludia iba z nudze .. ze daju dieta opatrovatelke a idu pracovat ... vacsinou maju opatrovatelku a oni si vedla pilnikuju nechty a obcas skocia do fitka, alebo neskor max. polovicny uväzok ... do prace sa od maleho babatka v zahranici ponahla iba vychodoeuropska pristahovalecka luza ...

mala by som si tie nicky fakt zacat pisat nech sa zbytocne nerozculujem ...

gretocka
15. jan 2015

@tova ja sa prave vobec nestazujem, som asi jeden z mimozemstanov, ktory sa na vysku rodicovskeho prispevku nestazuje. Vdaka tomu, ze mam manzela ktory "drie a plati" aj za mna.
Je mi jasne, ze maminy, ktore ostali s detmi same maju na to uplne iny pohlad.
Lenze vies logika ze setri, rob a potom sa ti to vrati je zradna, kedze cim je zena starsia, tym je vacsi problem otehotniet - to po prve.
Po druhe - ak vynecham naozaj "socialne pripady", tak je myslim na Slovensku este celkom silne zastupena aj vrstva niekde medzi socialnymi pripadmi a vrcholovymi manazerkami a tvojim riesenim by tejto vrstve nastali este horsie casy ako teraz, lebo nemoze byt kazdy v BA a nemoze kazdy robit v spolocnostiach so stvorcifernym platom a ked niekto robi za minimalnu mzdu, tak to este neznamena ze na sebe malo makal a nedotiahol to vyssie. A z minimalnej mzdy by tej chudere zene asi tazko vysla vyssia suma ako je aktualny rodicak....
A na zaver.... ucme sa od vyspelej spolocnosti - dieta v troch mesiacoch sup opatrovatelkam a hor sa makat... dakujem neprosim.

gretocka
15. jan 2015

@tova aha, tak to ze zijes v zahranici vysvetluje tvoje nazory.... sorry

sissy27
15. jan 2015

@meluela aby bezdetní doplácali na tých, čo majú deti?? wtf??? mať / nemať dieťa - je v prvom rade rozhodnutie svojprávneho človeka (páru), prečo keď niekto nechce mať deti a chce si napr. budovať kariéru, zarábať ťažké prachy a teda platiť aj adekvátne odvody, má ešte na to aj doplácať??? a prečo tí, ktorým nie je dopriate mať dieťa, by mali byť za to ešte trestaní finančne?? araňa z osady má 13 detí, mi povedz, kedy tieto budú produktívne a zarábať na dôchodky ?? zato na prídavkoch, rodičákoch a sociálnych dávkach po celých ich život nám zožerú (lepšie povedané prechlastajú a prefetujú) toľko, že nám fakt na dôchodky nezostane...
@gretocka ja v zahraničí nežijem, pracujem na SK za slovenský plat, a aj tak súhlasím s @tova - stačí sa poohliadnuť len tu na mk, koľké rodičák považujú za svoj príjem, pritom jakživ nepracovali, ani sa veľmi nechystajú, a práve tie sa najviac sťažujú, že sa z toho nedá vyžiť...

meluela
15. jan 2015

@sissy27 asi si si nevsimla, ze benefity som navrhovala z velkej casti vo forme danovych a odvodovych ulav .. cize ked dnes trebars zena dostane tych 200e, tak dalsich 200 by mal muz menej strhnute z platu ... co by teda osady nijako nemotivovalo v dalsom plodeni

Vychova deti je aj sluzba tejto krajine, o to viac vychova deti v laske (a nie studeny opatrovatelsko-jaslickovy odchov), budovanie dobrych vztahov ... to je socialny kapital, vzajomna dovera, nieco co je pre krajinu neocenietelne ... ked tu budeme mat len samych egocentrickych karieristov tak to bude velmi skarede miesto na zivot ...

btw, ti co zarabaju naozaj tazke prachy, ti odvody aj tak neplatia resp. len z casti... trapny korporatny plat za tazke prachy nepovazujem 😉

bosoriak
16. jan 2015

@meluela Ja sa tym zarabajucim necudujem. Ak by boli vidiet nejake vysledky z tych vysokych dani, ine nez rozhadzovanie na vianocne dochodky, na predrazene zdravotnictvo v katastrofalnom stave, na otrasny statny aparat, potom by mozno aj oni odvadzali dane normalne.

Priklad - moj muz plati dochodkove poistenie zo 4-nasobku priemernej mzdy, ale dochodok mu bude ratany len z 3-nasobku. A to realna situacia bude taka, ze dochodok bude mat minimalny, pretoze vieme, kam ide demografia. Za tie roky odviedol tolko penazi do systemu, ze by nam to ako rodine stacilo na niekolko bytov v Bratislave a to je rozhodne lepsie zabezpecenie na dochodok, nez nejaky trapny statny dochodok. 🙂

Aby bolo jasno, nevyryvam, ani nechcem znevazovat pracu inych, ale jednoducho ked niekto malo zaraba, tak ma mat narok na maly dochodok, na male socialne davky a na nizku zivotnu uroven. Ze je v nasom state podhodnotena funkcia ucitelov, lekarov, hasicov a podobnych profesii a naopak, nadhodnotena praca len sprostych poslancov, je pekne zrkadlo spolocnosti ☹

Inak naviazat davky na prijem je jedna z najlepsich ciest zvysovania zamestnanosti a danovy bonus je vyborna vec, to je svata pravda. Bohuzial, u nas by tym vlada stratila x% volicov a to si nemoze dovolit.

natuska87
16. jan 2015

@tova mas kus pravdy, samozrejme,ale to by musela socialne politika na Slovensku byt funkcna, nie iba hypoteticka, ze? kedze tu , v konecnom dôsledku, nefunguje nic, treba zmeny!

gretocka
16. jan 2015

@bosoriak v podstate z tvojho prispevku suhlasim s naviazanim materskych a inych davok na platy za podmienky, ze sa prehodnotia platy.
Prave v pripade, ze by boli davky viazane na platy dost by sa ublizilo nie len tej "Arani z osady s 13 detmi" ako ju tu niekto pomenoval, ale aj kopec zenam so zakladnou mzdou, ktorym aj manzelia pracuju kdesi v tovarni za takmer minimalnu mzdu. A opakujem - toto castokrat niesu ludia ktori si to vybrali sami.....

A este taka jedna poznamocka.... aj v tych osadach su deti, ktore maju starostlivych rodicov, ktori sa aj snazia najst si pracu, ale sa im nedari dlhodobo.

Zial obavam sa, ze nech sa v tejto krajine a vseobecne na svete nastavi akykolvek system, nikdy nebude spravodlivy voci vsetkym. Chudobni ludia ostanu vzdy chudobni, pokial im nepomoze niekto bohaty. A chudobny clovek nerovna sa automaticky povalac a tiez matka ktora ostane doma nepretrzite 9 rokov na materskej lebo ma tri deti nie je lemra leniva, ktorej sa nechce ist do roboty.
Treba sa vyvarovat takemuto cierno-bielemu pohladu na svet.

A okrem toho - riesime upadajucu demograficku krivku a v podstate by sme este skresali davky aj tej "strednej" triede?
Lebo ak si prestudujete krivky porodnosti, tak prave tie zeny pracujuce vo vyssich funkciach nie su tahunom porodnosti napriek tomu, ze zazemie maju dobre....

Pri vsetkej ucte rozhodnutie mat alebo nemat deti nevisi na peniazoch.... ak naozaj odstrihneme mensiny, ktore nemaju ani hygienicky standart, ostane nam populacia z ktorej vacsinu porodnosti tvoria "obychajne" predavacky, sestricky, upratovacky, drobne uradnicky.... tych uspesnych podnikateliek a manazerok je mensina.

angelina90
autor
3. feb 2015

Ahojte, dakujem za vsetky podnetne príspevky. Mam este jednu otázku, viete si predstavit, ze ak by bola sieť škôlok dostatočná, ze by si zena mohla vybrať kolko by bola na RD. Podla toho by dostala rodičovský príspevok. Teda ak napr len 2 roky - nedostavala by 200 EUR ale 200 + suma rozratana z RD za tretí rok? Alebo možnosť čerpať cast RD aj otcom ? Alebo rozloženie RD na 6 rokov ? Využitie napr cez prázdniny?
Co by Mamicky potrebovali po nástupe do prace? Skrátene úväzky, podpora zamestnávateľov, ktory poskytnú skrátený úväzok, napr?

gretocka
4. feb 2015

@angelina90 ano viem si predstavit, ze by to fungovalo s rozratavanim RD tak ako si napisala, viem si predstavit aj cerpanie casti RD otcom - nie je to nahodou mozne aj teraz?. Aj rozlozenie RD na sest rokov by mohlo byt zaujimave. Cerpanie RD pocas prazdnin v zahranici tusim aj niekde funguje a asi by to mnohym pomohlo.
Po nastupe do prace by urcite bolo fajn, keby mohli zeny vyuzivat pracu z domu, skrateny uvazok, pripadne nejake miesto kde by mohli deti zamestnancov travit cas v pripade, ze nemaju kde byt po skolke, skole ak rodic musi byt este v praci. A hlavne aby uz len samotna zmienka ze zena je matkou nebola pri pohovore pritazujucou okolnostou....

sendy182
4. feb 2015

@angelina90 ahoj....co by som zmenila?.....zvysit rodicovsky....pre tie maminy ktore ukoncili stredoskolske vzdelanie....330 Plus pridavky na na 1dieta 100 eur....ak je slobodna matka plus 150 eur.....prispevok na byvanie....po 2 rokoch moznost nastupit do prace na 4 hodiny....no hlavne by som zrusila zlate padaky...odstupne....zaplatit centesovi....a pod.....no hlavne by som poslancom , primatorom a starostom dala na 1 rok plat 500 eur.....🙂 🙂 🙂 🙂 ......bytova otazka....schopnost carovat s rodicakom a muzom bez prace....🙂 🙂 🙂 .......stavila by som na opatrovanie starych obcanov mamickami ktore by si chceli privyrobit 🙂 🙂 🙂