Dedičný rakovinový gén

kathy93
19. okt 2018

Ahojte boli ste niekto na genetických testoch ohľadne rakovinového génu? Ak vám vyšiel pozitívne ako to riešite? Budem mať v januári 26 rokov a asi pred 3rokmi som na tom bola keďže moja teta mala rakovinu prsníka a ona ten gén má tak nás (môjho brata sesternice a bratrancov) zavolali na testovanie. Pravdaže z báb som to zdedila len ja. Bolo mi odporúčané zvýšenie kontrol u doktorov atď. Ale bolo mi odporúčané aj vybratie vaječníkov tuším aj maternice a takisto aj pŕs a všetko v podstate hradí poisťovňa. Pravdaže az niekedy v 35-ke. Dali ste si to niektorá dobrovoľne všetko zobrať? Ako ste to znášali?

ema234
19. okt 2018

@kathy93 prosim ta kde sa to da absolvovat a kolko to stoji? Moja babka mala rakovinu prsnika a zevraj sa to dedi ob generaciu.

bobricek1979
19. okt 2018

@kathy93 dá sa dediť len tá rakovina na ktorú dotyčný, dotyčná zomrela či ak je to gén ide v podstate o celý organizmus človeka? Ďakujem za odpoveď

kathy93
autor
19. okt 2018

@ema234 nám to robili v Bratislave onkologický ústav sv.alzbety. ale neviem či by si si to nemusela hradiť sama neviem ako to je, nás zavolali pre podozrenie tak nám to hradila poisťovna. Gen má aj moja mama. Rakovinu mala moja teta babka aj dedo má teraz a aj prababka. Proste väčšina ľudí z našej rodiny mali rakovinu...

ema234
19. okt 2018

@kathy93 dakujem

bobricek1979
19. okt 2018

@kathy93 čiže je to široko spektralne, to je mi ľúto

kathy93
autor
19. okt 2018

@bobricek1979 je to nejaký zmutovany gen čo sa dedí a je jedno aká rakovina to bola. U žien ale s týmto genóm je strašne vysoké riziko ženskej rakoviny. Gén má aj meno ale už neviem ako sa to volá...

bobricek1979
19. okt 2018

@kathy93 držím prsty nech si v poriadku po celý život

bobricek1979
19. okt 2018

@kathy93 aha jasné ďakujem

kathy93
autor
19. okt 2018

@bobricek1979 ďakujem len hľadám niekoho čo si tým prešiel. Moja teta si dala vybrať všetko ale ona má už svoj vek a rakovinu prekonala. Ja som ešte prilis mladá aby som niečo také podstúpila dobrovoľne.

najinka
19. okt 2018

@bobricek1979 niektore druhy rakoviny su dedicne, niektore sa vyvinu aj bez genu..my mame tiez v rodine, je to brca1 (alebo brca2, uz neviem presne), boli sme tiez so sestrami na to testovane. Tento gen sposobuje rakovinu prsnika, vajecnikov, materice, atd, (zenske veci) a u chlapov rakovinu prostaty. Ak ho mas, budes castejsie kontrolovana, neskor sa odporuca dat odstranit vajecniky (pokial uz deti mas).Ale ak aj zistia, ze ten gen nemas, neznamena to, ze rakovinu nikdy nemozes dostat. Len s genom je ovela vyssia pravdepodobnost ☹ Zasa moj dedko mal rakovinu hrubeho creva, a druhy rakovinu pluc takze to je skor zivotospravou, nie je to dedicne..

bona_dea
19. okt 2018

@kathy93 pravdepodobne bude najlepsie ak co najskor otehotnies, porodis a potom mozes riesit odstranenie rizikovych organov.
Je to urcite velmi tazke. Drzim palce

kathy93
autor
19. okt 2018

@bona_dea dieťa už mám a neviem či budem ešte nejaké chcieť ale v blízkej budúcnosti to ešte riešiť nechcem len či si to aj naozaj niekto dal vybrať aj keď rakovinu nemal ale len ten gén mu zistili...

najinka
19. okt 2018

@kathy93 angelina jolie si dala..aj prsniky si dala odstranit. Inak o normalnych pripadoch (beznych ludi) neviem..ono vraj pri vajecnikoch sa to neda lahko odsledovat, preto je lepsie odstranit, pri prsnikoch ano...takze asi keby som uz mala deti, komplet rodinku, uvazovala by som nad tym..

kathy93
autor
19. okt 2018

@najinka ako je lákavá predstava mať umelé prsia ale neviem si predstaviť ako by to vyzeralo keďže ti vyberú všetko aj bradavky a zrejme budú aj zjazvene. A ešte tá bolesť a psychika by bola v kýbli ja som dosť zle znášala aj cisársky...

bobricek1979
19. okt 2018

@najinka jasné dík moc za vysvetlenie

najinka
19. okt 2018

@kathy93 tak ver tomu, ze ona ked ma tolko penazi, ma tie nove prsia ako svoje vlastne..vravim, ze tie vajecniky by som zvazovala, pretoze lepsie zit ako v menopauze (ak je to to, co sa stane vybratim vajecnikov, neviem), nez aby ti mali zistit rakovinu, ked bude neskoro..prsia sa daju lepsie sledovat, prehliadky zien s tymto genom su castejsie

bobricek1979
19. okt 2018

@kathy93 áno jasné úplne ťa chápem

milus777
19. okt 2018

pri vajecnikoch to nieje take jednoduche zistit v pociatocnom stadiu... Ani na utz to nieje spociatku vidiet. Rakovina vajecnikov vie byt dost agresivna. Vsetko zalesi natom ci este planujes mat deti... Ja mam 29 a sice vajecniky mam ale nefunguju som v predcastnom prechode. Doplnam hormony liekmi a fungujem normalne 🙂 drzim palce

milus777
19. okt 2018

@kathy93 a nevyberaju pri tom len tie prsne mliecne zlazy? Lebo v nich sa tvori rakovina... Myslim ze nie cele prsia... Ale opravte ma ak sa mylim...

kathy93
autor
19. okt 2018

@milus777 tak moja teta si ich ide dať vybrať komplet a dostane silikóny. Malá rakovinu prsníka tak jej odobrali len kúsok a teraz už si ich na odporúčanie dáva vyoperovať celé. S tým že jej najprv musia dať namiesto silikónov expandery na pol roka a potom až silikóny. A bradavky si dá vytetovat.

kathy93
autor
19. okt 2018

@milus777 teda niesom lekár len to píšem tak ako mi to bolo povedané

milus777
19. okt 2018

@kathy93 jaaj tak asi to tak bude.... Ja som to len kdesi citala ale ked tvojej tete to tak robia tak sa asi vyberaju cele... Vela zdravicka prajem

cacianka
19. okt 2018

Pozn. : genetiku robi aj Narodny onkol.ustav na Klenovej

extempore
19. okt 2018

@kathy93 treba počítať aj s predčasným prechodom keď ti vezmú vaječníky.... ☹️

kathy93
autor
19. okt 2018

@milus777 dakujem. Ja som videla taký dokument o tom v reflexe a jedna baba to podstúpila a mala fakt hrozne škaredé jazvy a celkovo to vyzeralo veľmi zle a neforemne a aj z toho mala depky 😑 ale tak možno len narazila na zlých lekárov alebo čo..

kathy93
autor
19. okt 2018

@extempore toho som si vedomá

milus777
19. okt 2018

@kathy93 chapem. Drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek. Ale myslim ze nejake jazvy je len mala dan za zivot. Urcite sa porad s viacerimi doktormi a uvidis...

123martin
19. okt 2018

@kathy93 Jejej...dat si vsetko vybrat pre nejaky gen a strach z rakoviny? To ci sa gen uplatni zavisi od environmentalnych faktorov. Treba upravit zivotny styl, strava, pohyb, stres a ziadna rakovina nebude. Precitaj si napr. Cinsku studiu od Campbella. Ide o americkeho vedca, ktory v 80tych rokov studoval Cinu, ich choroby a sposob zivota a porovnaval s amerikou. Knihu najdes napr. na uloz.to. Veeeelmi podnetne citanie.

renatka100
19. okt 2018

@kathy93 moja mama, babka, ujo umreli na rakovinu. Mama na maternice, babka na prsnik a ujo na hrubeho creva. Sestra sa dala otestovat a vraj to v gene nie je. Ja som testovanie odmietla. Ved ked nemam tento gen, mozem mat iny rakovinovy gen je to loteria. Ked mas takuto preddispoziciu a mas to potvrdene tazko sa ti bude zit ked nezacnes nieco robit. Odporucam ti knihu normana walkera liecba stavami je aj v pdf na nete zadarmo. Moja mama zila 5 rokov bez chemo na stavach a to jej davali tri mesiace zivota. Urcite to pomaha - zdrava stava a kazdy den stavy. Aj stres je velky faktor. Treba robit jogu alebo nejake ine cvicenie duse.

123martin
19. okt 2018

@kathy93 Alebo ak mas radsej film, tak Radeji vidlicky nez noze. Tiez tam. Ja vsak viac uprednostnujem knihy.