Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kamajka
19. feb 2018

@pandravachrusta dík..no uvidím... ja som ho brala celkom sa dalo...len teraz som izolovana nejak si s nikym nerozumiem, robotu nemam ale aj tak nikdy nemam na nic cas, nestiham, zabudam, vecer som unavena uz o osmej ako kon. Nech uz skonci tati zima lebo mna to ubija neskutocne.

eliska13
19. feb 2018

@pandravachrusta ja poznám zhoršenie iba, keď mi je dobre a rozhodnem sa z 20 mg znížiť na 10 a príklad beriem 2 mesiace a zrazu z ničoho nič pocitim rannú tazobu, začnem sa skôr budiť zacnu mi byť niektoré veci ľúto a to viem, že musím ísť na tých 20 mg.Ale ja som hlúpa hlupana pokúšam osud mala by som brat 20 mg, ale už boli roky, keď som dlhodobo brala 10 a všetko bolo OK, tak asi skúšam.
@kamajka ale máš už aj dni, keď Ti je lepšie či ťažko povedať, keď sa to často mení a stále si zvykás na niečo iné?escitalopram je vraj dobrý ...chodíš aj trocha von?Mirzaten tu tuším veľa ľudí bralo myslím,že aj Janefonda ho chvalila

eliska13
19. feb 2018

@kamajka som sa pousmiala ja som ako ty.Robim pol úväzok nestíham nemám čas žijem iba cez víkend stylom, že robím niečo ine...cez týždeň krúžok so synom, učenie, varenie motanie sa .ja už tiež ležím pod dekou a idem za chvíľu spat.Oproti kamarátkam, ktoré chodia po robote a učení s deťmi ešte večer cvičiť 3x týždenne.ja navarim, porobim, ale nemám toľko energie ako volakedy

ivcam2
20. feb 2018

@elissa88 to iste moja. Strach, uzkost, plno myslienok. Sme citlive na kazdu zmenu. Mne sa vcera tocila hlava cely den. No vyklepana som bola co sa mi robi. Mam presilenu ruku, takze to muselo mat suvis aj s bolestou krcnej.

kamajka
20. feb 2018

@eliska13 tazko povedat...mala som par dni co boli fajn celkom asi ako si zvykol mozog na ten escitalopram. Potom navrat naspat a take je to..o nicom. A teraz zas nespim nic jak mam ten mirzaten ale snazim sa tak nejak nastavit na to, ze to musi pomoct. 15mg je asi ale malo. Ale jem, chvalabohu. Lebo uz posledne dva tyzdne som nejedla takmer nic.

kamajka
20. feb 2018

@eliska13 a nechodim nikam...a kam? Na cvicenie som leniva, u nas v podstate ani nic nie je, ziadne kulturne vyzitie, mozem ist do supermarketu a domov :D. Ale tazko mi je uz, muz uz nebol doma dva mesiace a uz je toho na mna dost. Ked som stale sama s detmi. Predsalen kus pomoze ked je doma. Este aj psa mame aj paoagaja no neviem komu sa mam skor venovat. Dcera vo stvrtok dostala horucky mala ich az do nedele napriek nasadenym atb, v sobotu maly zacal horuckovat, vcera stredny. Tak len beham ako sialena so psom, po doktoroch, lekaren, nakup, varit, pratat, lieky mam na rozume ze im musim dat, cakam kedy to aj mna zdrapne a budeme hotovi.

doriancorvo
20. feb 2018

@pandravachrusta ja mám jeden liek, ktorý užívam navýšenie ak je to potreba, ale inak som pomerne bezradný, sú veci, pri ktorých by som sa možno uvoľnil a upokojil, ale žiaľ nemám možnosť to ani skúsiť... Skús si aj ty niečo také nájsť a hlavne si dávaj pozor, či nemáš vo svojom okolí niekoho, kto u teba stavy zhoršuje, vtedy je to ťažké...

eliska13
20. feb 2018

@kamajka som myslela aspoň s deťmi a so psom von.Jasne, že to pomôže ten pocit,že nie si na všetko sama doma.Na figu je to celé ten tlak.U nás od rana snezi idem si rýchlo vlasy umyť a do roboty.Som ešte ráno pri teleráne na pol hodinu zaspala pri TV ešte som aj menzes dostala.Tak sa drž hlavne nech keď a spis pomaly sa dostaneš do lepšieho stavu.Drzte sa!

doriancorvo
20. feb 2018

Ja som na tom rovnako, som PN a ešte sa aj chystáme so ženou vymeniť na materskej a ja len celé dni lietam po dome a som v strese, že nič nestíham...snažím sa aj s deťom venovať, aj dom obriadiť a iba závidím rodičom, ktorí majú čas aj na seba...a ešte aj chuť niečo iné robiť...

elissa88
20. feb 2018

Pozeram že každý sme v strese nejakom.Ja tak isto až som z toho smutna že nie som tak v pohode ako volakedy.Potom mám hlavu a myšlienky úplne inde a pocit ako by som sa mala zblázniť.To máte aj vy?

ivcam2
20. feb 2018

@elissa88 ano, ja som taka sprosta, ze sa vzivam aj do postav v telke.

elissa88
20. feb 2018

@ivcam2 aspoň viem ze nie som sama 😃

ivcam2
20. feb 2018

@elissa88 a boli ta aj krcna, lebo ja si myslim ze v mojom pripade je to aj nasledok krcnej chrbtice a liecim dosledok a nie pricinu. Zial nas pristup nasho lekarstva.

elissa88
20. feb 2018

@ivcam2 nie moja to ma neboli aspoň niečo 😂 ale poslednú dobu som mala naozaj toho toľko že sa to prejavilo teraz to zhoršenie.Dufam sa to upraví a bude zas fajn.Lebo žiť každý deň s pocitom ako bude ma fakt už nebaví.

ivcam2
20. feb 2018

@elissa88 bude dobre, len nech sa otepli aa budeme chodit castejsie vonku. Deti su po chorobe, takze ani lyzovacka ani plavaren. Sedime doma a to je este horsie

doriancorvo
20. feb 2018

@ivcam2
@elissa88 ja mám s tým veľký problém, že sa až schyzofrenicky vžívam do vymyslených postáv, či už vo filmoch/seriáloch, alebo knižných postáv... :D

pandravachrusta
20. feb 2018

Dakujem vsetkym za odpovede, ste zlati..//ja este zhorsenie nemam, len chcem byt pripravena, ze co robit ak....blba je tato choroba aj v planovani a tak lebo vzdycky sa bojim , ked nieco naplanujem, ci budem v dobrom stave , ci mi nebude zle a tak...pred tym som nad nicim takym absolutne nepremyslala, teraz furt..

ivka185
20. feb 2018

@pandravachrusta Ahoj presne ako pises to premyslanie co ,ako, kedy. a bude dobre, bude mi zle uz mi lezie na nervy a stale to robim, niekedy by ma to ani nenapadlo.

pandravachrusta
20. feb 2018

@kamajka to je tiez na figu bez roboty lebo si cele dni sama so svojimi myslienkami..ja som vzdy rada ze vypadnem z domu do kolektivu lebo sa poznam ze doma by som iba haluzila..ale chapem, tam kde byvas nie je vela moznosti sa zamestnat....a ked nemas doma ani muza tak tazko niekde pojdes ked mas doma tri deti...no, taka komplikovana situacia..toto Ti prihorsuje tiez poriadne..ale zase 3 deticky nema kazdy, to Ti zavidim.😉🙂

lara31
20. feb 2018

Ahojte, prosím vás o radu, neviem či som v správnej téme, ale cítim sa po psychickej stránke dosť zle. V určitom momente na mna prídu stavy, ktoré ani neviem prečo prídu a trvá to pár dni.. cítim sa veľmi nesvoja a vnútorne napätá a zle spávam, teplo zima, atd... pripisovala som to vždy menstruacii, keďže s tou mávam problém a vždy to aj prešlo a v decembri som podstúpila kyretaz v 9tt a odvtedy sa to všetko zhoršilo... cítim strašnú úzkosť a strach...a pritom si to nechcem pripúšťať, keď prišla menstruacia bolo to ešte horšie. Cítila som sa ako v prechode... mám muža aj dcérku a snažím sa nejak fungovať a aj v práci... ale niekedy mám pocit že sa asi zbláznim, v noci mám zle sny, celkovo zle spávam a potom prídu dni kedy mi nič nieje a tomu nerozumiem... neviem či mám problém s hormónmi, či sa to dá upraviť alebo mám ozaj narušenú psychiku, alebo oboje... keď som bola u lekárky dala mi elenium že som vyčerpaná, ešte som to ani neskusala, neviem necítim sa brat lieky, a nechcem ani byt nejaká oblbnuta z toho.. neviem ani či to riešit s gynekológom alebo s nejakým odborníkom. Niekedy som už zúfalá :(

pandravachrusta
20. feb 2018

@lara31 Ahoj, daj si spravit rozbor krvi, hlavne skontrolovat stitnu zlazu a ak vse bude ok , tak si v spravnej teme.😉 neboj nic, teraz je to velmi caste..ale drzim palce nech je to len mozno rozhadzanymi hormonmi alebo tak...

doriancorvo
20. feb 2018

@lara31 Nebojte sa to riešiť, tak ako radí mamička nado mnou, začnite postupne, ak to nebudú hormóny, tak skúste psychológa, či možno ešte lepšie psychiatra. Rozhodne sa nebojte toho, že budete z liekov zblbnutá, ak vám lekár dá dobré lieky, tak sa také niečo nestane, ibaže by ste brala, nejaké silné lieky, ale to si nemyslím, že by bolo nutné. Držím palce

eliska13
21. feb 2018

@lara31 asi si preťažená plná emocii.Ci doma, v práci, kyretaz ...zima bez slnka všetko sa nabaľuje a raz niekde buchne.Takto sa prejavuje stres úzkosť hlavne sa toho nezľakni, že sa budeš pozorovať búši mi srdce, čo so mnou bude?brala by som ten liek nech sa trocha ukľudnis aj si dávaj dlhodobo magne b 6 od Galvexu to je najlepšie a má 500 mg a skús sa niekde ventilovať čo Ťa baví....cvičenie, knihy, trocha sa zameriate na seba, lebo my máme tendenciu starať sa o všetkých len nie o seba:(chceme dobre pre deti, byť dobre v práci, doma...a chodila by som k psychologičke trocha rozobrať čo Ťa trápi uvoľniť ten tlak v sebe

eliska13
21. feb 2018

@lara31 teraz čítam, že si liek ešte nebrala neboj sa toho ten podráždený nerv.system potrebuje trocha ukľudniť.Ved to nebudeš brat mesiace, roky.Ja som mávala dosť zlý PMS vnútorná nervozita zlosť gynekológ mi predpísal Lexaurin, že tie 3,4 dní si mám dávať, ale nejako som to zvládla dávala som si to magne, medovkovy caj....ale sú dni kedy som si ho pár dní aspoň polku dala.Zblbnuta nebudeš iba kludnejsia nie vystrasena

kamajka
21. feb 2018

@pandravachrusta no..ani neviem ako som k nim prišla :D. Ale som rada že ich mám, aj keď je to o hubu lebo nechcem aby rástli len tak..ako buriny...a každý z nich je iná osobnosť vyžaduje iný prístup, a čím sú starší tým väčsie problémy sú... čo také bábo, prebalíš, ponosíš, nachováš, uspíš...je to síce náročné obdobie čo sa týka spánku rodičov a zorganizovania času ale s väčšími deťmi sú väčsie starosti..hlavne keď príde škola, potom puberta... a Ty nemáš deti?

pandravachrusta
21. feb 2018

@kamajka mam 2 deti..🙂..ale velmi by som chcela tretie ale kvoli tejto fajnej chorobe neviem ci naberiem odvahu do toho ist...//deti som mala este pred depresiou..

eliska13
21. feb 2018

@kamajka ako pekne si to napísala, aby nerástli ako buriny🙂Vidím a cítim to podobne.
@pandravachrusta koľko máš rokov?

doriancorvo
21. feb 2018

Ja osobnemám psychické problémy už od mala, ale nikdy som o tom nikomu nehovoril, až keď prišli deti, tak som to začal riešiť a veľmi mi pomáhajú, hlavne, keď som s nimi sám, síce mám stále ten pocit, že nestíham upratať a navariť, ale keď sa im venujem, tak si veľmi oddýchnem 🙂

kamajka
21. feb 2018

@eliska13 hej viem, sme na podobnej vlne naladene co sa tohto smeru tyka.

@pandravachrusta ake velke deti mas? Ja som sa "zlozila" po tretom, ale bolo vela problemov, tak inak to ani nemohlo dopadnut.

lara31
21. feb 2018

Ďakujem Vám za odpovede, mám čo robiť aby som sa z tohto dostala.. plánujeme aj druhé dieťa, ale neviem či to pôjde a ako to pôjde keď mám takéto výkyvy a či je to vôbec vhodne.. určite by som to prijala a bola šťastná, keď naposledy to dopadlo zle a asi budem už stále bojovať so strachom či sa to nezopakuje.. ďakujem moc a prajem veľa síl všetkým 🙂