Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ivcam2
18. aug 2016

Baby sko dlho trva nastup AD ked som ich vysadila pred 6 mesiacmi a oddnes ich beriem nanovo. Cely den uzkost. Uz sa idem zblaznit. Trva to asi od znova.

lusinda28
18. aug 2016

@ivcam2 juj ja to isté.. vysadila som, ale mám pocit, že znova je to spat.. cítim sa nanic..ale ja chcem nájsť iný spôsob ako lieky.. uvidime či vydrzim..😠

dida232
18. aug 2016

@ivcam2 ja som tiež tak vysadila a po 3 mesiacoch začala nanovo...beriem cca 3 týždne, je to už lepšie ale stále nie 100%..pomáhaj si benzáčm nejakým na skludnenie, kým ti zaberú...
@lusinda28 držím silno palce neskúšala si bachovky alebo niečo také napr: 5HTP?

ivcam2
18. aug 2016

@lusinda28 no ja som nevydrzala az ma boleli rukym radsej som sla a je to. Uzkost cely den do zaludka nic. Mam dve deti chcem pre ne zit hoci aj s AD. Mne to spusta pms a stitna zlaza. Uz viec nevyzadim len ked to povie doktorka. Dnes tam sedelo kopec zien v mojom veku aj mladsie. Ja ma 39. Ale drzim ti palce nech vydrzis. Ak nie radsej chod skor.

ivcam2
18. aug 2016

@dida232 a preco si sla nanovo. Citila si potrebu ci len aby sa ti to nevratilo. Ja som bol bez AD pol roka. A potom jeden atak cez menzes rteraz druhy a uz som naklusala.

lusinda28
18. aug 2016

@dida232 neskúšala som, ale tie bachovky by som skúsila.. vraj to pomáha.. chystám sa k jednej pani v BA, ktorá pomáha kyvadlom.. odporučila mi to jedna známa, ktorá skúsila a pomohlo jej to.. mňa strašne prenasleduje slovo "rakovina" neviem sa toho zbaviť..😠.. momentálne mám zvacene uzliny, hrču a bolesť v hrdle a ide má porazitttt 😭😭

limetka26
18. aug 2016

@ivcam2 tiez som po pol roku nasadila znova.. Znova mi zacali stavy, sice nie take strasne ako boli pred tym, ale uz zasa som bola na tom nie ktovie ako tak som nabehla k dr a nasadili sme znova. Beriem vyse tyzdna , no nie je mi do spevu. 😕

dida232
18. aug 2016

@ivcam2 začalo sa mi to vracať...nechcela som, aby sa mi to vrátilo úplne ako 1x, tak som tiež rýchlo naklusala, najprv som sa pokúšala sama ale nešlo to ☹
@lusinda28 no asi si presne to isté ako ja...ja mám aj karcinofobiu..hrdlo ma bolí stále a aj hrču mám..ale mne zistili, chronický zápal mandlí a hrdla, tak viem z čoho...ale stále ako ma niečo zabolí alebo nejaké vyšetrenie mám absolvovať, vieš si predstaviť čo zažívam..stále sa bojím rakoviny...nenormálne. Čo sa týka bachoviek vyskúšaj..je tu aj jedna kočka čo mieša - olivia..ja ich beriem a zdá sa mi, že ma trochu zbavili srachu, je to trochu lepšie.

bambulka05
18. aug 2016

@lusinda28 aj ja ked sa u mna zacali prejavovat tieto stavy tak ma zacal prenasledovat strach z rakoviny. Vsetkych som o tom presviedcala vsetky vydledky vysetreni som spochybnovala bolo to hrozne. Uz som sa aj s kazdym z rodiny ucila. No az sa teraz hanbim a nechapem ako som takto sa zblaznila. Nastastie mam znamu ktora je lekarka na onkologii a kef ma pocula sama mi navrhla ze mi urobi onkotesty. No az potom som bola spokojna ale to som uz tusila ze to bude psychicke ako mi to viaceri ludia vraveli. Takze viem co teraz prezivas. Stale si skus povedat ze si zdrava a nic ti nie je. Je to len v hlave. A mne na to pomohli psychoterapie. Drzim palec.

lusinda28
18. aug 2016

@bambulka05
@dida232 dakujem kocky, no aspoň niekto má chápe, lebo doma mám pocit že ani zďaleka netušia čo prežívam.. juj strašne sa bojím tej rakoviny, aj to ti závidím, že máš znamu, ja nikoho nepoznám ale najlepšie na tom je že ja nemám ani síl ísť k lekárovi..tie hrce v krku.. pred rokom som absolvovala komplet preventívnu ale kludna som bola 2 dni kým som sa nedozvedela ze z preventivky nezistia nič... a odvtedy ma obvodná presvedčia že som zdravotne OK.. baby viem že keby som išla na hlbšie vyšetrenia tak sa ukludnim, ale ja nemám odvahu.. už len keď na to pomyslím triaška veľká.. ☹

timea179
18. aug 2016

@domkaaaa cize ti celkom skoro zabral 🙂 super 🙂 ja momentalne jem neurol ako lentilky.dufam ze mi do konca septembra zaberie 😉

bambulka05
18. aug 2016

@lusinda28 presne som si tymto presla preto ta uplne chapem. Aj moja rodina bola som mna zufala. Stali pri mne a stale mi opakovali ze mam vsetko v poriadku ze kedy to uz konecne pochopim. Chudaci mali to so mnou tazke. Velmi ich to tiez vycerpavalo. Nikto vsak neoochopi ze tie myslienky su silnejsie ako my same. Chodils som po doktoroch prilis som sa sledovala. Cim viac som chodila po vysetreniach tym to bolo horsie s mojou psychikou. Mas pravdu ze mam stastie ze mam tu znamu. Neviem ci by som sa dala dokopy tak rychlo keby som tie odbery neabsolvovala. Ale asi si vies predstavit tie dni predtym a potom kym som tie vysledky dostala. Myslela som ze umriem uz vtedy. A moja doktorka ma tiez stale presviedcala ze som uplne zdrava a rakovinu si mam raz a navzdy vyhodit z hlavy. No bol to skratka hrozny boj. Ako vysrtrenia treba absolvovat ale i napriek tomu treba riesit aj psychiku.

romea
19. aug 2016

ahojte kočky tak nakoniec som musela ísť dr.sa mi pohoršilo tak vysadenie tabletiek nedopadlo dobre a budem ich musieť brať dalej, ale tak čo už no, hrozí aj hospitalizácia som zatiaľ na PN-ke a uvidí sa čo a ako dalej a určite začnem aj pani psychologičke chodiť držkajte sa

mijo53
19. aug 2016

@janka_banka Keď ti sám šéf povedal, že si nedôveryhodná lebo si ochorela, tak využí situáciu, nech Ti zamestnávateľ dá výpoveď zo zdravotných dôvodov alebo sa s Tebou dohodne na ukončení zo zdravotných dôvodov /ale zamestnávateľ nie ty/ a nech ti dá 5 násobné odstupné ak to bude počas tvojej PN, ak by si nastúpila do práce, čo i len na 1 deň tak by to bolo 7 násobné odstupné, nevzdávaj sa sama, keď on tak povedal, že si ochorela a ťa preto nechce

limetka26
19. aug 2016

@romea drzim palce, aby sa cim skor polepsilo . A koli comu ti hrozi hospitalizacia? Az tak moc sa ti pohorsilo? Nruza s tymito diagnozami. Tiez mi nie je ktovie ako beriem vyse tyzdna ad , kedze som tiez pred pol rokom vysadila..

timea179
19. aug 2016

Dnes otras den...tak mi prislo v praci zle az som musela odist.Dufam ze fevarin zaberie ako ma lebo tie stavy mi otravuju zivot.Dnes mam v sebe neuroly.Strasna slabost,len som predychavala,a dufala som ze domov odjazdim.Ak mi bude dalsi tyzden tak zle tak asi dam vypoved,

ametyst123
19. aug 2016

@timea179 Ahojky Timea, výpoved nedávaj, ale chod na PN-ku , takú dlhodobú a tento problém si porieš, hoci budeš na PN-ke aj rok, rok môžeš byť na PN-ke, tak za ten čas sa pozbieraš, možno aj dostaneš z toho, a ked Ta budu chcieť potom vyhodiť, no a čo... ale musia Ti oni dať výpoved, nedávaj Ty sama, ale nech Ti dajú oni, a budu Ti fakt musieť vyplatiť aj odstupné, plus neviem, či tam nie je aj nejaká výpovedná lehota nejaké 2 mesiace, takže možno za tie dva mesiace zistiš, či to už dokažeš zvládnuť, a ak nie, tak sa nič nedeje, výpoved nech Ti dajú oni, a nájdeš si inú prácu. Svet sa preto nezrúti, a ver mi, že je tu kopec dievčat, a aj ja, ktoré máme ten istý problém, a to je .... stresová práca, a blbý šéf, no čo narobiš, ked tí šefovia, ako keby ich zdakade už takých zmetovalo.... 😀 (preklad ...zhadzovalo....) 😅 .... ale neboj sa, to je ten ich postoj, čím viac človeka vystresovať, len aby sami šefovia zakryli, akí sú neschopáci, resp. to robia preto, lebo "môžu",... a my im to "dovolíme".... 😖 a to je ten problém, každý je tichúčko, nikto sa nebúri, nikto si nepovie svoj vlastný názor, a tak trpíme a trpíme, či debilného šéfa, či sprostú kolegynu, alebo kolegu, a tým ničíme samé seba, ale prečo?.... Necháme ich to robiť dalej?... Oni si budujú svoje ego na nás?.... Ja som kolegyni, čo ma neskutočne "džubala" za všetko, raz som jej vytmavila, čo si o nej myslím, a odvtedy mám pokoj..... už sa ma bojí ona.... 🙂 . Ku ostatným si stále dovoluje, ale ku mne sa aspon pretvaruje, že je ku mne milá.... 🙂 a to mi stačí.... Teraz som síce na PN-ke, takže momentálne ma to vôbec netrápi, ale už viem, že sa ničiť nenechám, a nedám, ani žiadnym šefom, ani nikým, prečo by som mala?.... ja som taká istá ako oni, a nič im nedáva právo správať sa k nám takto... inak hovorí vám niečo , dievčence, mobbing a bossing...?.... Tak si to skúste vygoogliť, a nedajte sa.... a inak jedna dobrá rada nad zlato.... ak chcete dokazať, že vás v práci takto týrajú, lebo to je týranie = šikana, a ja som si pekne krásne tú blbú kolegynu nahrávala na mobil, ked prišla ku mne do kancelárie, a mám dokazy, že to tak aj bolo....! Tak sa dievčence už nedajte, ja viem, že to stojí kopec nervov a stresu, aj mna to stálo vela, až som sa dopracovala k panickej poruche, ale už sa nedám len tak ponižovať, prečo, by aj? Hmmm?.....

ametyst123
19. aug 2016

@lusinda28
@dida232
Ahojte dievčence, tak to s tou hrčou v krku, zvačšenými uzlinami a bolesťou aj nebolesťou v hrdle mám aj ja.... Začalo mi to s tou panickou poruchou.... problém však bol aj v tom, že lekárka ma poposielala na pár vyšetrení, ale nič nenašli, tak hned ma šupla, že to bude psychického pôvodu.... tak som teda šla za psychiatričkou... predpísala mi Adčka a benzáč.... Problém však je, že síce, adčka aj benzáč ma ukludnuju, je to ok, lepšie už zvládam úzkosti, a ataky som nemala už dávnejšie... poklopkať... ale tá hrča v krku, a pocit že sa zadúsim, mám stále, a k tomu tie uzliny, ja si ich aj hmatom citim... Ale odhodlala som sa, a požiadala som moju obvodnú lekárku, nech ma poposiela po vyšetreniach, lebo nie je možné aby som sa takto cítila vyše polroka.... tak som bola najprv na ORL... výter z hrdla a z nosa ukázal, že mám streptokoka, stafylokoka zlatého, neisseriu, haemophila influenza, a tiež aj candidu v krku. Nasledovali Antibiotiká... dvakrát, nevyriešili nič.... len som sa citila ešte horšie.... a oslabila som si ešte viac imunitu.... a imunita u nás je velmi doležitá....! Tak ked nič nezabralo, poslala ma na ultrazvuk krku, a štítnej zlazy, kde mi zrazu už našli nejaké to hyperechogenné teliesko ale "len" 3mm, tak mám ísť ešte na výšetrenie k štítnemu lekárovi.... dalej mi našli pozapalové uzliny zvačšené 8mm.... Takže ja som si tie uzliny nevymyslela, ale tam boli naozaj zvačšené.... dalej ma lekárka poslala na CT prínosových dutin, a tam mi zistili, že nemám dobre vyvinuté prínosové dutiny, a tiež že mám ešte všetky štyri zuby mudrosti neprerezané, a ich korene mi môžu (ale nemusia...) spôsobovať dráždenie dutín, a tým aj zahlienovanie..... s tým zahlienením mám tiež dosť velký problém.... A zubár mi povedal, že si mám dať tie všetky 4 zuby vyoperovať, lebo oni nemajú kde výjsť, mám preplnenú "gambu" zubami.... 😀 tak nech si to dám chirurgicky vybrať.... čo ale ja mám strach, takže neviem.... dalej bola som aj na rontgene pasáže pažeráka, ktoré robia iba v niektorých mestách..... u nás ani náhodou, tak som musela cestovať, a tam som vypila tú hnusnú tekutinu, ale dalo sa..., zvládla som to.... a nič mi nenašli..... Takže záver.... problémy mi môže robiť štítna zlaza, dalej korene zubov siahajúce až k dutinám, a samozrejme stále nevyliečené a pretrvávajúce baktérie a vírusy, a candida, ktorú mám nadalej..... 😖 . Tiež ma obvodná poslala aj na alergologiu,... to som bola tento týzden, a tam mi zistili, že mám alergiu na brezu a zihlavu, na mlieko a kakao nemám alergiu, (a to som si myslela , že hej.... 😅 ).... a zobrali mi aj odbery krvi, vysledky budú o tri týzdne.... takisto aj na histamín.... a ešte dodám, že na alergologii mi spirometrom merali aké mám silné a priechodné priedusky, a zistili, že dýcham len na polovicu,.... 😖 ... nemohla som normálne urobiť nádych a výdych, taký dlhý, ako odo mna chceli... nedalo sa.... takže .... výsledok,... dostala som aj dva inhalátory na zlepšenie dýchania.... Jedno je Budelin Novolizer, ktorý si mám dávať ráno a večer, a pri obtiažoch s dýchaním podla potreby si mám dávať aj Ventolin Inhaler N, na rozšírenie ciev v prieduškách....aby sa mi lepšie dýchalo.... problém je, že sa bojím si to dávať 😵 .... lebo sú to kortikoidy..... hoci lekárka mi povedala, že vraj ludia bezne berú tieto lieky aj s inými liekmi, a nekontraindikujú sa.... tak neviem....
Takže dievčence, chcem tým povedať to, že mám tiež maximalny problem chodiť po lekároch, a ked tam idem chytá ma panika, ale dám benzáčik a idem.... a už som si pochodila kopec vyšetrení, a ešte mám aj isť... na dalšie.... takže chcem tým povedať, že ak stále aj po niekolkych mesiacoch máte tieto problémy, a adčka to neriešia, môže to byť aj fyzický problém, tak pátrajte po príčine, a premôžte sa a chodte k lekárom.... a čo najhoršie sa môže stať?... že vám bud nezistia nič, alebo aj ked zistia, ale aspon to zistia, a tak budete vedieť, čo dalej, a nebudete tápať v neistote.... 😉 😉 😉 . Prajem vám vela odvahy a sily, aby ste to zvládli... a dali sa vyšetriť... a tak si budete isté, že ste ok, alebo máte aj iný problém, a to aj fyzický.... nič nestratíte, práve naopak, len získate informácie, a budete vedieť, čo a ako, alebo chcete byť a žiť v neistote, že čo ak?.... Ja už nie.... 😉 Držím palčeky.... a odvahu..... ja sa premáham každý den, ale ide to... aj s tou mojou panickou poruchou... už sa dá žiť.... 😵 ... ale raz ju porazím určite.... 😉 a prajem vám to isté tiež... všetkým babenkám... 😉

timea179
19. aug 2016

Aj vas pri ataku pali horna polovica tela?

lusinda28
19. aug 2016

@ametyst123 oj moja nás u mňa velky obdiv a si bijovnicka..ja sa stále obávam ten krk má také prenasleduje... ja tiez si nahmatavam pod uchom veľkú hrču... ale ja sa bojím, že je to rakovina...joj to ti závidím, že toľko vyšetrení máš absolvovaných... dnes mám stále pocit v hrdle že sa idem zadusit..sranda, že dutiny, kašeľ ani nádcha má netrápia..dokonca ani teplota rak neviem...😭 včera bol manzel pozrieť tak naša obvodacka má 2 tyz. dovolenku... snad to prežijem..veľmi ti držím palce, musíme to prekonat a raz len budeme spomínať nad čím sme si lámali hlavy..

timea179
19. aug 2016

Dievcata,lekarka mi kazala zvysit fevarin,dva dni som zvysila tak neviem ci to bude tym alebo ten prechod kym zaberu.Nikdy som nemala problem s novymi ad ale teraz ano....a este nieco..moze mi dat obvodna marodku ked sa chcem dat dokopy a pochodit si po vysetreniach?

ametyst123
19. aug 2016

@timea179 Ahojky, mna osobne nie, ale ja mam pri ataku problem s bolestou na hrudi, a pichanim do lavej ruky, a občas aj trpnutie prstov na rukách, okrem iného.... ale naštastie to pálenie nie, a tiež naštastie, že atak som už dávnejšie nemala, a som happy. Ale viem, že niektoré dievčence tu spomínali aj pálenie tela.... len už nepamatám presne ktoré.... 😖 .

timea179
19. aug 2016

Asi ti sadli ad a pomahaju ti,to je fajn ;)

ametyst123
19. aug 2016

@timea179 Samozrejme Timea, že obvodná Ti môže dať pn-ku, a aj Ti ju dá, kludne o to požiadaj, že sa citiš zle, do práce takto ísť nemôžeš, a chceš pochodiť po vyšetreniach, ja som takto popýtala moju obvodnú, a v pohode, ona sama mi to navrhla, a bola rada, že som prišla, lebo ja už dlhodobejšie som mala problémy, a ona ma stále chcela poslať na pn-ku, a ja že nieeeee.... 😖 že ako sa bezo mna v práci obídu,,.... 😀 ... a obišli sa.... 😉 ... a aj ja som happy, že som momentálne na pn-ke a dávam sa dokopy,.... Ale pn-ku Ti môže dať aj psychiatrička.... jeden môj známy tak bol na pn-ke, lebo obvodná ho nechcel dať na pn-ku, že lepšie bude, ak mu to dá psychiatrička, a on, že dobre... išiel za nou, a naozaj psychiatrička mu pn-ku dala.... 😉

timea179
19. aug 2016

@ametyst123 noo velmi by som nechcela aby mi ju dala psychiatricka,obvodnu mam celkom ok a nikdy som od nej nemarodovala tak si aspon nebude mysliet ze som hypochonder 🙂

ametyst123
19. aug 2016

@timea179 Vieš čo, ani by som to tak nepovedala, že celkom sadli, ale v niečom určite pomohli.... ale adčka už beriem 7 mesiacov, a tiež aj benzáč pravidelne, a stále to nie je na 100% .... ale už je to lepšie ako na začiatku. 😉 ... Neviem, niektoré dievčence, im zaberajú adčka aj do jedného mesiaca... ale u mna to trvá podstatne dlhšie, tak neviem, či to tak má byť, ale už dalšie adčka nechcem meniť, takže ostanem pri týchto a uvidím,... aj tak sa pri tých mojich píše, že zaberú až za 6 mesiacov.... tak čakám.... 😉

timea179
19. aug 2016

Mne kazde pomohli,ale po dlhsom case sa to zacalo kazit tak sme vzdy zmenili.Tieto su uz asi osme 🙂 :/

ametyst123
19. aug 2016

@lusinda28 Lusinda, a opýtam sa Ta takto.... Bolia Ta aj tie uzliny alebo nie.... ? Lebo mna aj bolia a niekedy aj nebolia.... raz ma bolí krk a raz nie... ale pozri sa na to takto.... chceš byť v neistote?.... Inak otázka na telo.... a čo ked by to aj bola rakovina?.... (nechcem Ta absolutne strašiť, práve naopak.... 😵 😕 ) . Tak ked sú to uzliny, vyberú sa vyoperujú, a je to.... nemusí to byť ani nič vážne, alebo vôbec to nemusí byť rakovina, tak čoho sa bojíš,...? A druhá vec, čím skôr sa veci zistia, tým lepšie, ak by to aj tak bolo, tak čím skôr si pojdeš na vyšetrenie, tým lepšie, neváhaj nad ničím, a chod, a ver mi, že to v pohode zvládneš, pozri sa, ja som pred každým jedným vyšetrením bola nervozna jak "pes", 😵 ... mala som pocit, že každú chvilu dostanem atak, a neprišiel... len som citila uzkosti, ale to už sa dá zvládať, ja mám vždy poruke benzáč, ktorý mi zaberie, a viem, že budem v pohode, keby niečo.... tak aj Ty si zober flašu s vodou, a lieky, a ideš....ok? A ničoho sa neboj, a možno nakoniec aj zistíš, že Ti nič nie je, a je to psychika, lebo tá vie fakt s nami dobre zatočiť, že si mozog pomyslí, že toto ma bolí, a ono to aj fakt naozaj bolí.... ( u mna zalúdok, a tá hrča v krku.... ale už viem, že si to môj mozog takto vymyslel.... a stále dýcham, a som tu....).
Inak velmi dôležité je pri tých ludoch čo mávajú ataky a uzkosti, a panické poruchy, dobré a dostatočné dýchanie, lebo ak dobre nedýchate "z plných plúc" tak sa vlastne nedostatočne prekrvuje mozog, a tak si samé zarábame na další atak, alebo uzkosť..... Takže podstatné je.... dýchať.... a byť v pohode... a tiež si dať do poriadku imunitu, a črevá....a jesť magnezium, a vitamíny, hlavne B skupinu, ktorá pôsobí na nervovú sústavu....

ametyst123
19. aug 2016

@timea179 A chodiš aj na terapie, lebo vidim to tak, že u Teba je potrebné nielen sa spoliehať na lieky, ale snaž sa zistiť , čo Ti vyvoláva problém, a treba to riešiť aj po tejto stránke, takže ak nahodou nechodiš na terapie, treba to s tou liečbou liekmi spojiť,... a aj svojimi vlastnými silami sa z toho nakoniec dostať. Ja by som aj sama išla na terapie, len ja tu velmi nemám možnosť chodiť, takže mi musí stačiť moja psychiatrička....

lusinda28
19. aug 2016

@ametyst123 nebolia má.. len tým že si stále stlacam krk a tie uzliny ( čo tiež nie je dobré) tak mám to také sem tam citlivé, ale nebolia.. len cítim, že je to zväčšené aj pri otáčaní hlavy.. iné príznaky nemám, aj som to pred pár mesiacmi ukázala obvodnej aj som chcela lístok na ORL.. tak mi tie uzliny prezrela aj hrdlo a povedala že je to OK, že netreba, akurat práva uzlina je trocha zväčšená ale že to vraj nevadí... teraz je na PN neordinuje... ale naberiem sily a dám si to ešte raz prekontrolovať... ta neistota je hrozná .. inac ak sa ťa môžem opýtať, tie stavy si mala len o seba alebo aj o svojich blízkych? Dakujem ti inac za podporu, veľmi mi pomáha, dokonca aj moja psychológicka má dovenku teraz....