Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

evak12
29. aug 2016

@ametyst123 ahoj moja,chcem sa ta spytat kolko mozem zobrat rivotrilu na den?dnes sa citim taka nesvoja,moji chlapci odisli do stredy do tatier,ja som nesla pretoze pracujem v obchode a nedostala som volno,je mi smutno ..... ☹

simka1454
29. aug 2016

dievčatá aj vás vedia vytrápiť ešte aj sny ? Mne dva týždne dozadu vkuse snívalo,že som stratená,že neviem nájsť cestu stále som niekde blúdila a minulý týždeň zas vkuse celý týždeň noc čo noc o malých deťoch. Ja aj premýšlam o zmene doktora len zatial neviem kde by som prešla ale ten doktor čo k nemu chodím je o ničom jediné čo sa opýta je ako sa cítim a potom je už ticho,nič nehovorí len čumí do počítača a píše, nakoniec vytlačí recept a dovidenia a to celé trvá najviac 10 minút aj to je možno vela a psychologička ma objednáva iba raz za mesiac. Normálne ma to ani nebaví takáto liečba,mám chuť sa na to vykašlať nech mi bude ako bude.

olivia77
29. aug 2016

@simka1454, tie sny su odrazom tvojho dusevneho stavu, v nich sa ti naplno ukazuje tvoje prezivanie... mne ked bolo najhorsie, to boli tak hnusne sny, ze som sa mokra budila a bola uplne vydesena... a casom, ako sa mi polepsilo, sny boli uplne ineho charakteru... a sen o malych detoch su problemy, to je take zname... a lekara treba zmenit, ak sa da...

mijo53
29. aug 2016

@olivia77 sny o malých deťoch je radosť

olivia77
29. aug 2016

@mijo53, male deti v sne - odjakziva problemy, aspon co viem od viac ludi aj od rodiny, vzdy, ked sa im o detoch snivalo, bol nejaky problem alebo nieco sa dialo... ja mam tiez vlastnu skusenost, tak podla toho sudim... no moze byt, ze mas inu skusenost...

ametyst123
30. aug 2016

@sahenka No pokial máš takýto stres naservírovaný každý den, tak potom ani nie je čudné, že máš panickú poruchu.... ale ak sa Ti podarí, skús tak nejak nepriamo, velmi nenápadne, naznačiť svojmu manželovi, že čokeby zašiel s Tebou k psychiatrovi, a jemu predtým povedz, že aký ma Tvoj manžel problém... ale nech Ta neprezradí..... a keby sa Ti to podarilo... možno aj manžel pochopí, že potrebuje liečbu.... Rieš to moja zavčasu, kým sa dá, lebo toto má tendenciu iba sa neustále stupnovať.... a stupnovať.... až do takej miery, kedy už bude vyhrotená situácia, a to je už potom velký problém.... Tak sa to skús tak nenapadne riešiť, treba na to vela Tvojich síl, to chápem, a viem, že nie si na tom dobre, ale toto musis začať riešiť teraz... čím neskôr sa Tvoj manžel začne liečiť, tým je pravdepodobnosť, že sa to bude liečiť horšie a horšie... väčšia.... Podla mna aj jemu by mal lekár predpísať nejaké antidepresíva, ale skôr zamerané na liečbu agresivity..... skús to s lekárom prebrať, a ked sa Ti podarí Tvojho manžela presvedčiť aby tam s TEbou prišiel, nech sa lekár Teba opýta, či nemáš doma nejaké stresy, a tak.... a možno to manžel pochopí, a ťukne mu, že takto sa správať nemá, a nesmie ! ale skôr si myslím, že by sa mal aj liečiť medikamentozne..... a chodiť na terapie.....
A ten Lexaurin, je to benzáč, teda benzodiazepín, ktorý však má pôsobenie iba niekolko hodín... obvykle od 2 do max. 4 hodín.... takže neviem, prečo Ti lekár povedal brať iba ráno.... ..skôr by som si to rozdelila na aspon dve-tri dávky na den... aby Ti to pôsobilo počas celého dna.... kým zaberú adčka.... lebo ked zoberieš ráno 1 celú tabletku, tak sice ráno Ti bude ok, ale poobede, alebo večer to už tak byť nemusí, ale to musím zistiť Ty sama, ako to na Teba bude pôsobiť... a pokial Ti bude zle počas dna, alebo v noci, tak Ti navrhujem, tú tabletku rozdeliť, na aspon dve-tri dávky, a brať to po polke tabletky, alebo štvrtke... a uvidíš.... a ak aj tak Ti bude táto dávka málo... tak treba sa porozprávať s lekárom a zvýšiť dávky, kým Ti zaberú adčka.....
Sahenka, držím Ti fakt silno palce, a rieš problém teraz, lebo už si sa dopracovala aj k PP, a táto situácia nemá tendenciu sa vyriešiť len tak sama od seba, že sa Tvoj muž spamätá.... tak to zober do svojich rúk.... lebo už ked "si to občas zlízne aj Tvoja dcerka".... tak to už je celkom cez.... ved Tvoj muž má chraniť svoju rodinu,.... a dieťa v prvom rade.... a toto je už z cesty.... toto si predsa nemôže dovoliť.... tak sa skús zamyslieť , či je to podla Teba v poriadku, ale ja Ti hovorím, že to už v poriadku nie je...! Drž sa... myslím na Teba.... 😉 😔

ametyst123
30. aug 2016

@evak12 Ahojky Evka, tak ja beriem Rivotril 0,5mg , ale beriem polovičku tabletky ráno, na obed aj večer, teda 3x denne, ale ked mi je niekedy horšie, alebo mám atak, zoberiem si aj celú tabletku. takže ked sa citiš horšie zober si kludne aj celú tabletku, a ber Rivotril pravidelne,.... Inak tie dávky vysoké nie sú.... polovičky z 0,5mg... Existuje aj Rivotril 2,5mg... a to už je silnejší Rivotril ako ten čo má gramáž 0,5mg logicky.... takže toto sú minimálne dávky Rivotrilu.... takže ak sa citiš nie celkom ok... tak si daj kludne aj celú tabletku, a brala by som Rivotril pravidelne aspon určitú dobu, kým sa Ti stav nezlepší..... 😉 . Držím Ti palčeky a myslím na Teba, a neboj sa už zajtra je streda, a máš svojich chlapcov doma.... 😉 ... aj ked skoda, že si nemohla ísť s nimi... no bohužial .... čo sa týka práce niekedy sa nedá nič robiť, ... a predpokladám, že to bolo asi kvôli tomu, že si asi nastúpila nedávno do práce... takže asi to odôvodnili tým, že ešte nemáš odrobený čas... a nárok na dovolenku... všakže?... či nie....?... ale nevadí... druhý raz už s nimi pojdeš... a oddýchneš si..... ok?.... drž sa ....ahojky....

apolka77
30. aug 2016

@sahenka

ahoj, u mna sa tiez rozvinula PP ako sme mali s mm problemy a tak tvojmu stavu celkom dobre rozumiem..
ametyst ti radi dobre, ale mam velke pochybnosti ze takyto chlap pojde s tebou k psychiatricke a nebodaj si prizna ze ma problem...v prvom rade zacni riesit seba...musis sa rozhodnut ci tie lieky zacnes brat..nepamatam si ako sa prejavuje tvoja PP ci mas aj fyzicke priznaky alebo ta to trapi "iba" na dusi...skus popisat o tvojich stavoch viac..mozno by si to zvladla aj bez liekov, ale to musis vediet sama najlepsie. Kazdopadne kazdodenny stres, strach,smutok ti tvoj stav iba zhorsi...tak necakaj kym padnes uplne na hubu...prepac za vyraz..
my zeny sme silne, vydrzime vela ale ani jedna z nas si nezasluzi mat doma tyrana a ked sa tvoj mm rozculi za obycajny jogurt tak prepac ale uz mu asi riadne hrabe...ja by som si ho pripadne nahrala na mobil ako vrieska a pustila mu to, ked mate dobre obdobie, nech vidi aky je magor..teda pokial vies a si si ista, ze by ta zato nasledne znova nepotrestal..ale normalne to urcite nie je to jeho chovanie, je to psychicke tyranie na tebe a ze sa to pretavilo do PP tak co ine sa dalo cakat...ale hlavu hore da sa to zvladnut..no ty musis chciet nieco zmenit...

evak12
30. aug 2016

@ametyst123 dakujem 🙂

ivka1302
30. aug 2016

@sahenka tvoj problem zrejme prameni v potlacani tvojich pocitov a neprejaveni tvojich potrieb💞🌺😊😘❤️🌸🤗Lieky to potlacia ale nevyriesia Musis sa o tom porozpravat s tvojim manzelom. 🌺🌺🌺❤️Napisala som ti IP💞🌺😊❤️❤️

ametyst123
30. aug 2016

Ahojte dievčence, tak dneska som bola u mojej psychiatričky, a opýtala som sa jej vlastne na to, že beriem ten Brintellix už vlastne 5 mesiacov, a ešte stále mám niektoré problémy, že mi tie úzkosti celkom nevymizli, a tak mi zmenila tieto adčka na Dulodet 60mg.... účinná látka je duloxetín. Mám brať jednu tabletku ráno, a Rivotril mi ponechala tak , ako doteraz. Lenže ked som prišla domov, a samozrejme som si prečítala príbalový letáčik... 😀 čo ja teda vždy čítam, tak som si prečítala, že ak mám vysoký tlak, tak to mám oznámiť lekárovi.... no lenže ja som si to prečítala až doma, a moja psychiatrička nevie, že mám vysoký tlak ,teda spomínala som jej to na začiatku, ale pochybujem že si to pri tolkých pacientoch pamätá.... a kedže som nevedela, že aké lieky mi predpísala, a že treba spomenúť aj vysoký tlak, tak teraz neviem, čo mám robiť.... Začať brať....? Ja to asi skúsim na zajtra sa opýtať mojej obvodnej lekárky, lebo aj tak mám ku nej ísť, či môžem tieto lieky brať... len neviem, či mi bude vedieť dať odpoved, kedže predtým som sa jej čosi pýtala na liek od psychiatričky, a ona mi povedala, že skôr to treba konzultovať priamo s psychiatričkou.... 😖 .... tak neviem, ale aj tak sa jej na zajtra opýtam, mojej obvodnej a pokial mi nebude vedieť dať odpoved, zavolám mojej psychiatričke a opýtam sa.... len už vidím, ako sa nado mnou pousmeje, ked zistí, že som čítala príbalový letáčik.... 😅 ...lebo ani ona nie je velmi rada, ked si cítam letáčiky z liekov... 😵 .....
Inak chcela by som sa opýtať, ktoré dievčence beriete Dulodet, ak tu ste, tak mi prosim napíšte, aké z toho lieku máte "dojmy".... 😉 ... Dakujem krasne za akukolvek odpoved..... Zatial cauky....

olivia77
30. aug 2016

@ametyst123, a ked by si mala povedat na percenta, o kolko percent ti je lepsie odkedy beries ADcka celkovo? co vymizlo a co ostalo?

ametyst123
30. aug 2016

@olivia77 Ahojky Olivia, tak na percentá, tak by som povedala, že na 60% mi je lepšie... prípadne 70%.... no a čo mi vymizlo a ostalo:

Tak vymizli mi hnačky, prehánačky, 😕 😵 , nechutenstvo, bolesti hlavy (tie mám len občas, a to ked mám menzes...), vymizla neustála bolesť na hrudi, točenie hlavy, závraty, búšenie srdca, "horiace líca" (ja tomu tak hovorím, na mne to až tak vidno nie je, ale ked ma manžel chytil za líca, boli horúce...ale viditelné to nebolo... ale pocitovo som citila, že mi "horia líca"), pocit slabosti mi vymizol (to jest taká celková slabosť svalov, neviem to inak opísať...).
No ale čo mi ostalo, tak ostala mi bolesť zalúdka, a pichanie pod pravým rebrom (akokeby ma bolel žlčník alebočo....neviem...) to mi ostalo, dalej hrča v krku, tá mi ostala, stále mám nepríjemný pocit, akokeby som tam mala dajaký knedlík v krku, a ten mi spôsobuje problémy s dýchaním, resp. si to velmi všímam, a vadí mi to, hoci sa snažím si to nevšímať, je to stále prítomné.... a občas... ale už len naozaj občas mám ataky, ale to už dávnejšie nebolo... ale taká uzkosť hlavne z toho môjho krku, a tej hrče tam stále ostáva... a znepríjemnuje mi to den.... okrem toho som stále akokeby zachrípnutá, ťažko sa mi preglga, a velakrát sa dusím potravou.... 😖 ... ale to som všetko mala od začiatku.... ale tieto veci mi nevymizli..... 😖 . Takže lekárka mi povedala, že už za tých 5 mesiacov malo byť ešte lepšie zlepšenie, a už som sa mala mať dobre.... takže ak mi niečo ešte ostalo z tých príznakov ako na začiatku, tak mi zmení lieky... Tak som zvedavá... len sa fakt opýtam ešte na ten vysoký tlak.....ale som rozhodnutá zmeniť lieky, píše sa v nich, že do mesiaca by mala byť odozva, resp. zlepšenie stavu, a do dvoch mesiacov sa ten stav musí zlepšiť čo najviac, pretože po dvoch mesiacoch už zlepšenie ostane len na takej urovni, ako sa dosiahlo počas tých dvoch mesiacov, takže dedukujem, že pokial mi ten liek do dvoch mesiacov celkom nezaberie, tak potom už nemá význam ho brať dalej.... ale ja verím tomu, že to bude ok, a že som na dobrej ceste to zmáknuť, tak sa len tak lahko nevzdám.....uvidíme, ako to bude.... 😉.

ametyst123
30. aug 2016

Inak, ten Dulodet, je rovnaký ako Cymbalta, Dulsevia, a Duloxetín, majú rovnaké liečivo, a to duloxetín, takže tie dievčence, ktoré tieto adčka beriete, skúste mi napísať, či vám zabrali tieto adčka, a v akej miere, ja viem, že je to individuálne, a zaberá to každemu inak, ale aspon by som chcela mať predstavu,.... viem, že tu nejaké dievčence tieto adčka resp. podobné brali... tak som zvedavá.... 🙂 .... len už nepamatám, ktoré dievčence... sorry...nejak dosť zabudam v poslednej dobe... ale asi už aj starnem.... 🙂 ... no čo už... 🙂 , alebo to zvalím na adčka.... 😅 😵 .
Tak dobrú nocku.... 😉 .

ivcam2
31. aug 2016

@olivia77 ahoj a ty beries AD ci len Bachove kvapky ?

janka_banka
31. aug 2016

@ametyst123 Ametyst ja beriem Dulseviu, to já isté liečivo ako Duloted a je to vcelku fajn, ja som mala na začiatku úzkosti (pritom je to liek na potlačenie úzkostí 😀 ), ale potom to vymizlo ... a teraz je celkom fajn, ja ho beriem cca 3 mesiace teraz každý druhý deň ... uspáva ma trošku stále a nálada je po ňom lepšia 😉 ... musíš asi proste len vyskúšať a uvidíš sama, čo a ako ... ono fakt treba trafiť ten správny liek a treba skúšať, však keď sme prežili tie hrozné stavy na začiatku, tak nasadenie nového lieku prežijeme určite 🙂 ... držím prsty moc moc moc 🙂 ... cmuk

olivia77
31. aug 2016

@ivcam2, len bachovky...

ivcam2
31. aug 2016

@olivia77 a brala si aj AD a v pohode si presla len na Bachovky ?

olivia77
31. aug 2016

@ivcam2, vobec som nebrala AD nikdy, ja som totiz ani nevedela cele roky, co mi je... netusila som, ze su to silne uzkosti...

ametyst123
31. aug 2016

@janka_banka Ahojky Janka, aj som si myslela, že Ty berieš ten istý liek, no teda Dulseviu, ale nebola som si celkom na 100% istá.... 😉 ... a máš pravdu, to čo bolo na začiatku bolo naozaj to najhoršie, čo som kedy zažila, myslím po zdravotnej stránke... 😒 ... takže prechod na nové lieky prežijem, a mám aj "barličku" 😉 ...Rivotril... takže snad to dám v pohode.... Dosť sa len bojím tých uzkostí, resp. ten krk ma dosť trápi, ale čo už, ked som vydržala doteraz, tak vydržím, a dufam, že mi ten liek zaberie ešte lepšie, ako Brintellix.... A to uspávanie by mi ani tak nevadilo.... aj tak dosť neskoro chodím spať... 🙂 ... tak ma to možno donúti ísť spať skôr.... 😅 😅 😅 .... V tomto smere som sa ešte nepolepšila.... aj manžela tým v podstate nepriamo trápim... lebo akurát ked idem spať ja... cca okolo 1- 3 hodiny v noci, tak on sa vtedy na tej môj "rámus" zobudí, a už nemôže spať.... a nad ránom, ked už musí vstať do roboty.... tak nevládze.... 😖 Viem, musím sa aj v tomto polepšiť.... sypem si popol na hlavu.... 😔 😵 ...
Inak dnes som bola aj u obvodnej, a ako som predpokladala, povedala mi, že tie lieky, teda Dulodet musim odkonzultovať v prvom rade s mojou psychiatričkou, či sa môžu brať na vysoký krvný tlak.... takže poďho ku psychiatričke... a tá mi povedala, že kludne môžem brať aj pri vysokom tlaku tieto lieky, lebo všetky lieky, ktoré ona predpisuje sú liekmi, ktoré skôr ukludnujú, a tlak nezvyšujú.... Tak mám byť kludná, a brať tie nové adčka... tak skúsim..... inak otázočku mám, vlastne tento liek patrí do skupiny Iné antidepresíva, ale je to liek, ktorý spätne vychytava serotonín a noradrenalín.... tak vlastne je to čo?... SNRI, alebo SSRI....? Na druhej strane to nie je až tak podstatné, ale za to by som chcela vedieť, do akej vlastne skupiny tie lieky patria, aby som si ich vedela niekam zaradiť....
A ešte sa chcem opýtať, že ten tretí mesiac už berieš len každý druhý den adčka? A akú dávku si brala na začiatku, a zvyšovali Ti dávky, alebo si brala od začiatku stále rovnakú gramáž...?.... Mne dala hned od začiatku 60 mg... 1x ráno.... Dakujem krásne za odpovede... vdaka .... díčky..... 😉

domkaaaa
31. aug 2016

@ametyst123 poznam 2 baby co sa celkom vyliecili jedna z uzkostnej poruchy a druha z depresie pomocou cymbalty 😊😊

domkaaaa
31. aug 2016

@ametyst123 a pokial viem je to SNRI 😊

olivia77
31. aug 2016

@ametyst123, ked aj serotonin, aj noradrenalin, tak je to jednoznacne SNRI, ako hovori domka... no a to je aj ucinnejsie podla mna ako len SNRI...

olivia77
31. aug 2016

@ametyst123, pardon, ako len SSRI tam malo byt 🙂

ametyst123
31. aug 2016

@domkaaaa Jéééj, diky Domkaaaa, dufam, že na mna tiež tak bude pôsobiť, dufam.... 😉 ... a dakujem krásne za povzbudivé slová.... ešte raz díčky...... 😉 . A Ty sa máš ako?.... Zmenila si adčka, či nie? A ako Ti je ? už lepšie, ako predtým ?... Dufam, že ano, a že sa z toho všetky vyliečime... 😉 . ja tomu pevne verím, ked sa to vyliečiť dá, tak sa dá, takže držme si všetky palčeky.... čauky... 😵

ametyst123
31. aug 2016

@olivia77 Dakujem Ti tiež Olivia 😉 , takže je to teda SNRI, a ja si tiež myslím, že možno toto bude lepšie, kedže to vychytáva aj serotonín aj noradrenalín.... tak no uvidíme....Zajtra mám poslednú tabletku starého adčka... tak už ho doberiem, a na piatok začnem s Dulodetom... som sama zvedavá.... 😕 . Ale mám taký pocit, že už za par dni mám mať svoje dni.... 😒 ... a už sa začínam citiť nie až tak dobre... Tak to bude sranda, ked do toho nasadím aj nové adčka.... 😖 ... ale prežijem, bolo už aj ovela ovela horšie.... tak toto by nemal byť dufam až tak velký problem.... dufam... 😉 Ešte raz vdaka.. 😉 . čaukyyy...

olivia77
31. aug 2016

@ametyst123, tak daj urcite priebezne vediet, ako si na tom, samu mu zaujima, ci ti lepsie sadnu tieto SNRI ADcka ako SSRI... nech ti pomozu ako maju a nech je lepsie ;)

ametyst123
1. sep 2016

@olivia77 Dakujem Ti, dufam, že budú ok...že zaberú ešte lepšie ako tie predošlé... lebo aj tamtie mi zaberali, ale na 100% to nebolo... takže pustim sa do tých nových, a uvidíme, ako budem reagovať....

timea179
1. sep 2016

Kolko tabletiek benzakov mozem zobrat za den? Pred pol hodkou som zobrala a citim sa pod psa....

apolka77
1. sep 2016

@timea179 zalezi ake a kolko ma jedna tabl. gramaz...napr. taky lexaurin 1,5 mozes 3x denne...neurol 0,5 tiez 3x denne...to su normalne davky...inak mne benzac zabral tak do 45minu..takze zachvilu by si mala pocitit ulavu