Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bzunka
24. jún 2008

Možem užívať napr. Persen alebo Deprim?

zabga88
24. jún 2008

no ja si myslím že ked kojíš tak by si nemala užívať žiadne také lieky ale skús sa poradiť z lekárom možno ti pomôže. Niesi náhodou veľmi vyčerpaná? Aj ja mám 20 mesačné dieťa a niekedy som taká vyčerpaná že nevládzem zo sebou a len by som plakala.

slavka5
24. jún 2008

ahoj bzunka, ja myslím že by si mala určite zájsť za lekárom. To čo popisuješ je isto popôrodná depresia a ked to budeš riešiť za pár týždňov si OK a na dáku depku si ani nespomenieš. Aspoň ja si tak myslím 🙂 Hm?

andy.a
24. jún 2008

ahojte 🙂 😎

bzunka,tiež by som radšej na tvojom mieste zašla za dr. 😉 Persen resp.Deprim sa môžu počas kojenia užívať po porade s lekárom,ale neviem aj tak,či by ti takéto bylinkové lieky zabrali 😉
príp.ešte homeopatiká niektoré sa môžu aj počas dojčenia,ale tie veľmi nepoznám 😕 😅

to čo popisuješ,môžu by ešte dozvuky po pôrode,aj istý čas treba,aby ste s bábom nabehli na určitý režim 😉 ale ako píšu kočky,môže to byť aj začiatok popôrodnej depresie 😒

a čo sa liekov týka,niektoré AD sa môžu aj počas kojenia užívať,napr.sertralínové/Zoloft a pod./,ale samozrejme ichmusí predpísať lekár

andy.a
24. jún 2008

andy 88,aj ty by si mala zájsť aspoň za psychológom,skôr mi to u teba pripadá ako panická porucha,než problémy so ŠŽ/ale môže sa to spolu kombinovať,tie problémy so št.žľazou a psych.poruchy/

mima 777/tuším takéto číslo 😅 😕 /,tvoj prípad nie je ojedinelý,myslím,že sa v ňom nájdu takmer všetky účastníčky tejto diskusie 😉 😔

andy.a
24. jún 2008

už je vás tu tak veľa,že neviem pomaly ktorá je ktorá 😕 😅 😀

ešte som sa chcela spýtať bzunky-ako máš staré deti/tie staršie/ 😕 pomáhajú ti okolo malej ?? 😕 a muž ?? 😕

andy88
25. jún 2008

odkaz pre andy.a: Andy co je to panicka porucha??? Dnes som bola na opakovanu kontrolu v tehotenstve na funkciu stitnej zlazy. Vysledky by mali byt poobede. Tiez som volala so setrickou z gyndy a ta mi povedala, ze si mam kontrolovat pulz. Tlak mam sice cele tehotenstvo nizky, ale tep som mala opakovane v klude okolo 100. To co som opisovala predtym, sa za posledne 2 noci nastastie nezopakovalo, aj ked som si sla lahnut s hroznym strachom.

moni1412
25. jún 2008

andy.a hehe, na moju otazku si asi zabudla.... prosim ta, skusis mi poradit? 😉 vdaka

andy.a
25. jún 2008

Moni,to neviem,robia sa tam určite nejaké psychotesty a posudzuje sa celkový psych.stav uchádzačov 😕 neviem,nakoľko prísne to potom berú a či vyžadujú aj zdravotnú dokumentáciu uchádzačov 😕

skús sa spýtať dievčat v téme "Adopcia" 😉 🙂

Andy 88,panická porucha je úzkostná porucha sprevádzaná somatickými a vegetat.príznakmi ako búšenie srdca,zrýchelný pulz,pocity na odpadnutie,nevoľnosti od žalúdka,žalúd.nervozita,zvracanie,pocit sťaženého dýchanie až neschopnosť nadýchnuť sa,"zovreté hrdlo",plus psychické príznaky-depresie,úzkosti,nervozita,obavy,pocity strachu,človek sa bojí,že úplne "zošalie" a pod..

expertka8
25. jún 2008

..andy.a...ako tak citam...si tu na roztrhanie 🙂 ...hold...odbornik 😉
...pracovala si aj s alkoholikmi???

andy.a
25. jún 2008

áno,ex,psychické poruchy všeho druhu sú mojou prac.náplňou 😕 😅

moni1412
25. jún 2008

andy rozmyslala som aj nad tym.... skusim. dik 😉

zuzka1k
26. jún 2008

Ahojte babky...
Pána, tu sa vás za ten týždeň nazbieralo. Ja som sa dnes zasa vrátila z nemocnice, zas ma tam od pondelka nechali, zas prietoky. Už mám obaby, čo bude zasa teraz v pondelok na poradni, ak ma tam zas nechajú tak neviem, či to prežijem. už som tam pomaly ako doma.

Moni, pýtala som sa asi 4 krát čo to bude, tak poslednú info mám zo včerajšieho sóna, že pravdepod. dievčatko, máme vybraté aj meno Lea. Práve končím 37tt, takže už by sa to mohlo pomalinky aj rozbehnúť.

Chcela by som niečo odkázať MIME777. to čo popisuješ, tak tým istým som si prešla aj ja. Viem ťa úplne pochopiť, mne povedali najskôr, že je to generalizovaná úzkostná porucha, potom panická, potom to bola úzkostná s obsedantnými myšlienkami, pretože som už dostala z toho taký strach, že ma napadali dokola tie isté myšlienky, že sa zbláznim a pod. Teraz najnovšie im to už pripadá skôr ako depresia.
No keby som sa mala ohodnotiť sama, asi by som povedala, že je to tá prvá diagnóza + do toho depresia.
Asi najviac mi na to zabrali AD, predtým mi dávali len lieky na upokojenie a rivotril, no bola som z nich na tom ešte horšie. bolo mi stále zle, nedokázala som už ani nič riadne vnímať ani sa riadne pozhovárať, bolo to moje najhoršie obdobie. Ja som sa potom naštvala a vysadila som ich, no dostala som také abstinenčné príznaky, že som myslela, že odbíja asi moja posledná hodina. No a potom mi dali Stimuloton, ktorý zaberal pomalinky, ale predsa, no nie je to stále to čo by to malo byť. Stále tým trpím a teraz keď som tehu, tak dostávam tiež až panický strach, čo bude ďalej. No veľmi sa ešte snažím s tým bojovať, chcem sa s tým naučiť žiť a nejako to zobrať, že taká som a asi aj taká vždy budem úzkostlivá a pod. Ide to veeeeeľmi ťažko!!!!!!

Andy.a...
chcem sa spýtať, ak mi môžeš poradiť. Ja som teraz pribrala 16 kg, necítim sa dobre s toľkými kilami navyše, vždy som bola drobná, útla,mala som pred otehotnením 47,5kg, teraz mám 64kg. bojím sa toho, že ak nebudem kojiť a dajú mi hneď lieky, nezbavím sa tej váhy. Ja viem, že to nieje teraz až také dôležité, viem, že prvoradé je bábeno, ale chcem len vedieť, či sa dá zhodiť aj pri AD. Nevadilo by mi keby mi niečo ostalo navyše, ale aspoň niečo by som chcela zhodiť. No kedže sa väčšinou len z tých liekov priberá, tak, či náhodou nepôjdem ešte s váhou hore. Ja som vtedy pritom stimulotone nepribrala ani kg. Od čoho to vlastne závisí? či len odo mňa ako sa budem napchávať, alebo aj od typu lieku. Prosím ťa odpíš mi pa a dík

doriaa
26. jún 2008

Ahoj Zuzka, myslela som co je s tebou, ked si sa dlhsie neozvala. No ja asi za par hodin pojdem do porodnice. Vcera mi lekarka hovorila, ze uz som otv.na 3cm a mam makky krcok a pred chvilou mi odisla ta hlienova zatka.
Takze sa idem chystat. Uz len predychavam paniku. 😕 Zatial ahojte

moni1412
26. jún 2008

zuzka peknucke meno 😉 uz to mas za par.... uz sa tes. zachvilu to mas za sebou, ani nebudes vediet ako 🙂

doriaa ked odide zatka, niekedy to trva dost dlho.... aj cely den kym sa to rozbehne.... ale u teba to pojde mozno rychlo.... drzim palceky. potom sa nam ozvi 😉

zuzka1k
26. jún 2008

Doriaa, to je super, bože ja by som už s tebou aj menila, tiež by som už chcela ísť, lekárka mi povedala, že bábätko by už mohlo prísť na svet, že je všetko v poriadku, no nevyzerá to na to, že by sa mu nejako chcelo.
Dávali mi skoro celé tehu magnézium, hovorí sa , že sa to potom akosi nechce rozbehnúť.
Strašne ti držím palce a hneď ako budeš doma, napíš nám ako sa máte a ako to dopadlo. zatiaľ pa a drž sa.

Moni, no len aby som ešte aj neprenášala, ale teraz som sa práve tak vytočila na mojej mame, že mi až ztvrdlo brucho, až som sa zľakla. Strašne nám robí s tým alkoholom nervy, veď minulú sobotu musela celá rodina mať pohotovosť, lebo spadla a celá sa dotĺkla, tak som dostala hotový šok.
Doma som potom plakala a stresovala sa a vidíš, zas som skončila v nemocnici, už mám takýchto nervov fakt plné zuby, hlavne, keď si nedá niekto povedať a robí nám takéto šoky. No potom aby človek nemal stres, veď to sa ani nedá. 😒

andy.a
26. jún 2008

Zuzka,zo setralínových preparátov,ako je Zoloft,Stimuloton a pod.sa málokedy priberá,ale každý človek je iný 😕 zo samotných AD sa nepriberá,skôr niektoré svojiím pôsobením podporujú chuť do jedla/najviac pac.priberajú po AD typu Seroxat-teda paroxetínových a mirtazapín-Remeron,Esprital,Mirzaten a pod..,niekto aj po venlafaxínových-Efectin,Velafax,Velaxin../

aby človek nepribral pri užívaní týchto liekov-na to je jedna osvedčená rada:NEŽRAŤ !! 😀 😀 😀 teda neprejedať sa,nemyslím to v zlom,ani zo srandy 🙂 😉 😅 😕

Stimuloton sa môže aj pri kojení/Zoloft,Sertralín a pod./

Doria,držím palce,už to máš možno aj za sebou 😵 😵 😵 ak nie,tak prajem čo najpohodovejší a najrýchlejší a čo najmenej bolestivý pôrod 🙂 😵 😵 drž sa,dievča !! 😅 😅 😅

zuzka1k
26. jún 2008

Dík Andy, potešila si ma, bála som sal, že to vlastne ani neovplivním, ale ak si budem dávať pozor na to čo jem a koľko, tak by to malo byť potom Ok. Teraz sa tiež snažim jesť skôr ovocie, keď ma prepadnú hlady, ale pripadá mi, že priberám aj z čistej vody. Vôbec sa nejako neprepchávam a predsa stále naberám.
to som prekvapená, že stimuloton sa môže aj pri kojení, to je fajn, i keď bude lepšie lieky nebrať vôbec, až potom.
tak ešte raz ďakujem

andy.a
26. jún 2008

Zuzka,ten Stimuloton/resp.nejaký iný sertralínový preparát/ sa tu už spomínal,že ho dávajú dr.aj počas laktácie 😉
samozrejme ideálne by bolo bez liekov,ale niekedy to nejde 😒

v najhoršom prípade sa laktácia zastaví liekmi a potom môže maminka užívať akýkoľvek liek na depresiu-ak je to nutné 😉 to som len tak všeobecne tuná spomenula 😉

asi som to tu spomínala,raz ked som zastupovala koleg.,tak došla tehotná pac.s panicko-depresívnou por. a mala neskutočné dávky liekov/Fevarin tuším dennú dávku 400 mg 😕 😕 😕 a Neurol 4x denne po 1 mg + ešte podľa potreby 😕 😕 😕 /bola už nejako ku koncu tehot.,cítila sa zle,pýtala sa,či si ešte môže z tých liekov pridať 😕 😕 😕

zuzka1k
27. jún 2008

Andy...Prečo sa dávajú niekedy také veľké dávky a kombinácie, keď ten pacient sa cíti zle, niekedy aj horšie?
pýtam sa preto, lebo to poznám z vlastnej skúsenosti, keď som brala 3druhy liekov naraz, cítila som sa teda naozaj príšerne. Niekedy je menej lepšie ako viac. Mne to pripadalo vtedy, že som sa cítila po tých liekov ešte horšie ako kedykoľvek predtým, no chodila som otravovať moju lekárku, že mi to nerobí dobre, tak nakoniec súhlasila, že to vysadíme. NO potom som mala taký strach si dať akýkoľvek liek, že ma nemohla presvedčiť ani na AD, nakoniec som súhlasila, ale bála som sa riadne. a už mi to aj ostalo, nemám preto dôveru moc v lieky, preto sa teraz aj tak vypytujem.
A čo si poradila tej pani, keď si chcela ešte zvýšiť dávku?

moni1412
27. jún 2008

zuzi, to mi je luto s tou maminou 😒 viem ze sa to neda, ale pokus sa byt v klude.... viem ze sa to lahko hovori.... velmi na vas myslim. nech to vsetko dobre dopadne 😉 zasa si v nemocke? 😨

andy.a
27. jún 2008

Zuzka,tú pac.som poslala poradiť sa do nemocnice,aj gyndošovi,lebo už mala tesne pred pôrodom 😉 🙂

a niekedy sa naozaj musia dávať veľké dávky,aj kombinácie mnohých liekov,sú ľudia,ktorí sa liečia celý život,majú vyskúšané všetky lieky,každý im po čase prestane zaberať,takže treba dávať stále nové a nové 😕 😒 po čase sú na liek rezistentní 😕 a pri ťažkých stavoch treba aj vysoké dávky

tvoja mamina sa kvôli tým problémom aj niekedy liečila ?? 😕 ☹

zuzka1k
27. jún 2008

Andy...
Skúšali ju liečiť, ale hneď v deň keď sa vrátila z liečenia, to nebolo fakt ani nie 5min., sme ju už vymákli ako berie fľašu, tak sme boli z toho dosť zúfalý.
Stále sme sa pokúšali ju presvedčiť, ale ona si to nechce priznať, tvrdí nám, že sme všetci alkoholici, aby sme sa dali mi liečiť. Ona proste nepije a hotovo, nechce o tom ani počuť. 😢
Je to dosť náročné komunikovať s takým človekom a žiť ani nehovorím. Ja som sa musela odsťahovať aj kvôli tomu. Vždy nás psychicky vydierala, že si niečo urobí, už od malička a teraz nás takto citovo vydiera stále, že na ňu kašleme a pod, je toho hrozne moc. Potom sa človek cíti zodpovední a trápi sa. Niekedy už ani nevládzem s ňou komunikovať ani po telefóne, lebo stále vyplakáva, a najhoršie, keď je v takom stave, že si to na druhý deň ani nepamätá, že sme spolu hovorili. toto mi robila, keď som ležala v nemocnici, bola som na nervy ani nie z toho, že tam ležím, ale z nej.
Nikomu by som nepriala takéto trápenie. Teraz je to dosť zlé, pretože má strašné zdravotné problémy a chce od nás aby sme jej pomohli chodiť po lekároch, no naštve ťa to, keď práve tam kde by mala ísť sa liečiiť, tak tam nepôjde ani za svet.
Moja segra je na liekoch a moja švagriná býva s ňou v rodinnom dome. No a tá je taká z nervami, že tiež skončila na liekoch akurát jej predpísali seroxat. Takto ničí ľudí okolo seba a najviac mi ľúto švagrininých detí, lebo to vidia a začína na nich skúšať presne to isté ako na nás keď sme boli malí.
Nakoniec aj oni budú mať takéto problémy. Už som sa ja informovala, akoby sme ju mohli dostať na liečenie, no jedine s tým musí ona súhlasiť a to sa nikdy nestane.
Máš nejaký nápad ako ju dostať na liečenie? My sme totiž ako rodina rezignovali, nemáme už ani sily na to, aby sme niečo sami vymýšľali ako jej pomôcť, vždy keď idem odtiaľ, som úplne z nervami v koncoch.

andy.a
27. jún 2008

Zuzka,to je naozaj ťažké 😒 ☹ musí sa chcieť liečiť,nasilu to nejde 😒

jedine súdnou cestou 😖 ale to je na dlhý čas 😖

a musí byť na to dôvod-ak je náhodou v ópitosti agresívna,treba zavolať políciu a RZP a tí ju môžu dopraviť na liečenie 😒 ale akonáhle vytriezvie,môže podpísať reverz a musia ju pustiť domov 😒 toto som napísala ohľadne nedobrovoľnej hospitalizácie,súdom nariadené liečby to je zasa niečo iné
holt,naše zákony 😖

zuzka1k
1. júl 2008

Monča, v nemocnici som bola minulý týždeň, včera som bola na prietokoch, tak som sa bála aby si ma tam zasa
nenechali, ale bolo to v poriadku, našťastie...Malý chrobáčik je už asi nedočkavý, vyzerá, že to bude živé bábo, lebo ešte je len v brušku a už vymýšľa 😀 Mrví sa o stošesť...

Andy..
S tou mamou to asi necháme tak, ešte segra je teraz chcela cez víkend priviesť k rozumu, ale nepodarilo sa to, tak sme vyčerpali všetky svoje sily.
Chcem sa ťa ale ešte spýtať ohľadom miminka. Bývam už teraz ku koncu nervóznejšia a nervóznejšia, neviem, či je to normálne, alebo to môže byť začiatok nejakých stavov alebo čo. Niekedy na mňa nemôže muž ani prehovoriť taká som protivná, je mi to potom aj ľúto, ale nedokážem to potlačiť. bojím sa kvôli malému, aby som potom nebola taká. Keď mi teraz všetko vadí, čo potom, keď sa narodí.
keby to náhodou potom pretrvávalo,mám hneď vyhľadať lekára a dať si lieky, alebo skúsiť nejaký čas vyčkať, čo sa bude diať.
Poraď mi prosím ťa ďakujem

andy.a
1. júl 2008

Zuzka,uvidíš,ako a čo bude,daj tomu voľný priebeh,nestresuj sa zbytočne vopred 😕 😨 😅
ale ak by to bolo také výrazné,radšej kontaktovať lekára pre istotu 😕 aby si predišla popôrodnej depresii 😒
človek nikdy nevie,čo sa môže pritrafiť-ale teraz rozhodne na to nemysli a nezaťažuj sa takými vecami vopred 😉
možno budeš mať ľahký a rýchly pôrod a dobručké bábo 😵 😵 😵 ver tomu,dúfaj v to,mysli len pozitívne/viem ale aké je to ťažké ☹ 🙂 /

lindda
6. júl 2008

Cafte ja sa liecom uz 7 rok na liekoch 3 generacie a som nastasie uz ok 🙂

lindda
6. júl 2008

zuzka ja som pocas celeho tehu brala lieky a aj pocas kojenia dnes u uz lieky na ozaj velmi vysokej urovni a nevylucuju sa mliakom dokonca neskodia ani peceni mozes ich brat dozivotne bez vydlajsiech ucinkou

andy88
7. júl 2008

ahojte, prave zacinam 30 tyzden tehotenstva 🙂 🙂 🙂 comu sa pri mojom rizikovom tehot. tesim a nastastie sa stav, ktory som opisovala predtym uz nezopakoval a dufam, ze ani nezopakuje. Andy.a mi radila, ze by mohlo ist o panicku poruchu. Ak by sa to este niekedy malo opakovat, urcite zajdem za odbornikom, lebo to bolo priserne. Chcela by som sa vsak opytat, ci mi niekto nevie povedat, ci to nemohlo suvisiet so stitnou zlazou s hormonmi. Uz mam vysledky a zvysili mi euthyrox na 50-ku na den. Mala som hormony S_FT4 8,83. Ja sa tomu nerozumiem, ale sa hadam najde niekto, kto o tom nieco vie. Tiez sa chcem opytat, nemohlo to ublizit babatku?? Niekde som citala, ze pri poruchach stitnej zlazy uz aj pri malom nedostatku jodu sa moze narodit chore dietatko (znizena funkcia mozgu). Dakujem