Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

umabell
22. sep 2016

@domkaaaa ja som ho brala... A mne nezapasovali ale tebe môžu.... Mne tieto z týchto skupín escilopram nerobia dobre ale vela ľuďom áno.... Drzim palce nech už tieto sadnú... Domi jaké si doteraz brala ad pamätáš si? Skus ich napísať

mmama
22. sep 2016

Tak som volala psychiatricke ci mozem mat zavrate z tejto zmeny.Ci sa prejavuje psychika aj takto.A onaze psychikanie ale zunavy mozem mat motaky.Moc ma neupokojila.
@ivka1302 no keby sa mi dalo noeco ine robit takrobim.No u nasje vacsia nezamestnanost a najme pre zenu s detmi sa tazko hlada robota.Ja som rada aj za tuto.Len som chcela vediet cito motaniehlavy mozebyt psychika.Lebo mna taketo veci vystrasia a chyti ma panika.

domkaaaa
22. sep 2016

@umabell citalec sertralin alventa a fevarin .. Povedal ze skusime dat toeto a uvidime lebo gevarin ma moc tlmi a je to stare ad ma kopu neziaducich ucinkov mozno aj preto som bez nalady ked ma moc tlmi

domkaaaa
22. sep 2016

@umabell umla a v com ti nepasoval?

betka158
22. sep 2016

Ahojte prepacte ze tu komentujem aj ja mam psychicke problem mam 8 mesac. Syna bere mirzaten 15mg a mavam bolesti hlavy a myslim si ze mam nejaku chorobu nedorasta mi obocie a vypadavaju vlasy . ,co mam robit prosim poradte mi dakujem krasne

domkaaaa
22. sep 2016

A moze si telo uz dnws pytat antidepresiva ked som dnes dala polovicnu davku? Napina ma na zvracanie

umabell
22. sep 2016

@domkaaaa neviem Domka v kuse ma prehanalo z nich vtedy som tak strasne schudla... Ale vela ľuďom pasuju.. Ake ad si to brala? Brala si aj Eliceu ci si to mylim

umabell
22. sep 2016

@domkaaaa nie domi nepýta to psychika pracuje nebooj....

domkaaaa
22. sep 2016

@umabell nie nie citalec alventa sertralin a fevarin

umabell
22. sep 2016

@domkaaaa takze escilopram si este nemala lebo som myslela ze hej lebo escitil je je escilopram ja dufam ze tieto ti sadnuuuu💗💗💗 citalec bol citalopram... Inac chvalabohu ze ich je tolko tych ad... A Domi ked si ju budes davat skus pozitívne mysliez a. Hovor si tieto lieky su pre mna ako stvorené je mi s nimi dobre a pomôžu mi... A nesustraduj sa, na ne 50%je v nas... Ver mi.... Neboj bude všetko v poriadku...

domkaaaa
22. sep 2016

Budem sa snazit robit vsetko aby som sa dostala z toho ... Uz behavam snazim sa nieco pre seba irobit 😊@umabell

umabell
22. sep 2016

@mmama ahoj ja uzivam Prothiaden a zo začiatku sa mi total tocila hlava ale ze total skoro som raz aj padla.. To prejde aj mne to prešlo asi 2 tyzdne to trvalo.. Pi vela vody aj magnezium uzivaj neboj prejde to..

timea179
22. sep 2016

@domkaaaa mne fevarin dost zhorsil stav,zajtra si idem pre ine ad,som zvedava ake mi da

domkaaaa
22. sep 2016

@timea179 aj mne sa zda ze som od neho iplne zle.

domkaaaa
22. sep 2016

@timea179 escitil si brala?

mmama
22. sep 2016

@umabell no praveze ja to nemam z liekov.Ako som pisala chodim do prace co je pre mna velka zmena.Zmena pre telo a psychiku.Ked pridem domov citim sa unavena a velmi sa mi toci hlava.A tychto stavov sa bojim.Moze skutocne psychika sposobovat tocenie hlavy???😒

mmama
22. sep 2016

@rena28 ako dlho u teba trva takyto stav?Aj nieco pomaha na to?

domkaaaa
22. sep 2016

@mmama jasne ze moze 😢 Mna aj boli aj mam zavraty

ivka1302
22. sep 2016

@mmama som si ista ze moze 🌺🌺🌺a ak si chces byt ista tak si daj urobit vysetrenie. Myslim si ze ak nemas problemy s chrbticou co by ti mohlo robit tiez zavrate tak si bud ista ze je to. Ycerpanostou a unavou. ❤️❤️🌺🌺Uz som tu pisala ze moje stavy zacinali presne takto a potom to prerastlo do bolesti hlavy ktore trvali cely den a nemohla som spavat a odtialto uz bol len krok k uzkostiam a panike ❤️🌺🍀😘obcas si myslime ze vsetko zvladneme ale nase telo a hlavne mysel vie presne kde sa treba zastavit a kedy je traba urobit zmenu takze zacni riesit tvoju situaciu skor ako bude neskoro ❤️🌺🌺🤗Vela stastia

timea179
22. sep 2016

@domkaaaa neviem ci escitil a escitalopram je to iste,ale kym som brala bolo ok a zacalo sa to po dlhsej dobe kazit

ivka1302
22. sep 2016

@betka158 vobec nepises ci si bola na nejakom vysetreni🌺🌺🌺podla mna ked mas problem s vypadavanim vlasov je to dostatocnydovod aby si sa dala vysetrit aj na stitnu zlazu. Ako dlho uz beries AD ? Tvoja doktorka ta este nikam neposlala na podrobnejsie vysetrenie? 🍀🤗🌺🌸🍒Nemyslim si ze tvoj problem je psychickeho charakteru aj ked je tazko radit z toho mala co si napisala. V prvom rade sa porad s obvodnou nech ta posle na krv a ostatne vysetrenia. V tomto ti urcite poradi ametyst kedze sama chodila na vela vysetreni. Ja by som urcite odpoved hladala niekde inde ako v AD 😘❤️🌺🌸vela stastia😘😘😘

timea179
22. sep 2016

@betka158 kamoske strasne zacali vypadavat vlasy ale fakt ze strasne,a prislosa na to ze sarapatu jej robili zenske veci.Dali jej vsetko von a vlasy jej zacali pekne rast

domkaaaa
22. sep 2016

@timea179 ano je to to iste 😊

ametyst123
22. sep 2016

@betka158 Ahoj Betka, tak ako píše Ivka, rozhodne by si mala ísť na vyšetrenie štítnej zlazy, to znamená od obvodnej vypýtať lístok ku endokrinologovi a ist na vyšetrenie aj ultrazvukom, aj vyšetrenie krvi.... Inak Ivka má pravdu, Ty môžeš mať iný problém, a to problém so štítnou zlazou, a ak tá robí šarapatu, kludne môžeš mať tie problémy, ktoré opisuješ, to jest, bolesti hlavy, psychické problémy, aj vypadávanie vlasov, obočia.... Štítna zlaza ovplyvnuje vela vecí v tele, ani si to neuvedomujeme, produkuje hormony, ovplyvnuje našu psychiku, metabolizmus organizmu, teda trávenie, dokonca môže spôsobovať aj také problémy ako napríklad bušenie srdca, a podobne.... Takže v prvom rade si daj vyšetriť štítnu zlazu, - USG a krv.... Ten Mirzaten neviem ako dlho berieš, ale brala by som ho až po absolvovaní vyšetrení....základ aspon ten endokrinolog...! Inak ten Mirzaten , mám známeho, ktorý to berie, a jemu to pomáha, ale samozrejme každý je iný, a niekomu pomôže, druhému nemusí.... Inak ten Mirzaten zaberá, ale jeho doba kedy človeku bude dobre je 4 až 6 mesiacov.... ale spolu s benzáčom napr. Neurolom... sa to dá... Okrem iného vypadávanie vlasov a aj obočia môže súvisieť aj s inými faktormi, v prvom rade (ako som už spomínala) to môžu byť hormony, a teda aj štítna zlaza, potom obličky, ja by som si dala urobiť vyšetrenie krvi aj na zápaly, a podobne...u obvodnej, dalej vplyv na vypad.vlasov a obočia môže mať aj dlhodobý stres alebo nejaká prežitá trauma, alebo rapídna, alebo rýchla strata hmotnosti (čo mám aj ja spolu s prežitou traumou, a dlhodobým stresom.... takže mi pri česaní vlasov, a nielen pri česaní, tak padajú vlasy, že sú všade po celom dome.... proste pĺznem... 😀 ... už mam taký tenký chvost 😀 z vlasov, ked si ich dám do gumky, že majú hrubku malíčka.... 😔 😕 ...) , ale môžu to byť aj rôzne psychické a sociálne faktory, a hlavne nedostatok vitamínov a minerálov..... a tu podotýkam, že by si mala zvýšiť príjem vitamínov, a to hlavne selén, zinok a vitamín A. A snažiť sa nebyť v permanentnom strese, pretože z toho sa zvyšuje stresový hormon v tele, a v zložitom procese proste pôsobí na korienky vlasov, ktoré napáda, ako cudzí objekt, a vlasy postupne vypadávajú viac a viac....
Takže zhrniem.... treba Ti urobiť vyšetrenia, minimálne odbery krvi a moč - aby sa zistilo, či máš v poriadku obličky, dalej, určite si daj urobiť u endokrinologa ! tiež odbery krvi na štítnu zlazu, a ultrazvuk š.ž....., obmedziť stres na minimum, "nadopovať" sa vitamínmi a minerálmi a pokial budú výsledky krvi, moču a štítnej zlazy ok, potom máš tieto problémy z psychiky, a treba to riešiť adčkami....a benzáčom.... zo začiatku.... ale tiež aj zmeniť životný štýl, hlavne sa aspon menej stresovať, napríklad okolo dieťaťa, a podobne.... 😉 😵 .... a všetko bude časom ok, upraví sa to.... 😉

ametyst123
22. sep 2016

@ferdek29 Ahojky Ferdek, z príspevku neviem, či už si predtým nejaké adčka užívala alebo nie... Pokial sú toto Tvoje prvé adčka, tak na 7. den je ešte ťažko povedať, či Ti lieky zaberajú alebo nie.... počítaj s tým, že adčka začnú účinkovať až tak približne po mesiaci, ked sa už ako-tak nakumulujú v organizme, a majú dostatočnú hladinu na to, aby pôsobili tak, ako by mali pôsobiť.... takže 7. den je ešte ťažko povedať, či lieky fakt zaberajú.... Radšej počítaj s tým, že môžu prísť aj horšie dni, ale aj lepšie dni, a môže sa to striedať, priprav sa na to, a neboj sa, 😉 😵 je to normálne, takže ked by sa to napr. zhoršilo... neznamená to, že Ti lieky nezaberajú, a hned treba meniť lieky....ok? 😉 Inak prečo Ti lekár predpísal Elenium, ktoré nemôžeš popri dojčení babätka brať?.... Nech Ti dá taký benzáč, skús sa poradiť, ktorý by bol vhodný, že by si si mohla dať, ked kojíš, a ktorý neprechádza do mlieka, lebo keby prišli horšie dni, a aj zo začiatku sa dáva benzáč k adčkam, aby človek práve horšie dni dokazal prekonať, ....
Inak Solacit je vlastne escitalopram.... to je ako lieky Escitalopram, Escitil, Citalopram, Citalec.... to všetko sú generika, ale podstatnou je hlavná zložka lieku, a tým je vlastne escitalopram, alebo citalopram.... Niektorým ludom tieto lieky pomáhajú, ale mne osobne, ked som brala Citalec, mi z neho bolo zle, takže so ho hned zmenila na iný.... a môj manželik bral Escitalopram Mylan 4 mesiace, ale tiež mu vôbec nepomohol... AAALE to neznamená, že Tebe nemusí zabrať, práve naopak , každý človek reaguje inak, a preto lekári skúsajú a skúšajú pre každého človeka, čo ktorému "sadne".... (ako riť na šerbeľ" ) ... 😀 😅 Takže ak Ti robí dobre, a už ho berieš pár dní.... a zatial ok, tak možno je to práve liek vhodný pre Teba, čo by bolo super skvelé 😉 , a nemusela by si meniť lieky. A ako človek zistí, že mu lieky zaberajú?.... Rozhodne to chce dlhšiu dobu, ale neviem, akú diagnozu vlastne máš, ale počítaj s tým, že ak Ti lieky sadnú, napríklad ten Solatcit, tak by som ho brala minimálne pol roka, s tým že, ak by si citila, že Ti je dobre, nemáš už nijaké zdravotné problémy, tak vtedy môžeš skúsiť, ale pomaličky, vysadzať adčka.... ale po porade s lekárom, nie sama.... Inak radím stále vysadzať pomaličky, napríklad po štvrťkách, aspon mesiac -dva- tri, to každá musí citiť, že teraz som ok, a môžem znižiť o dalšiu štvrtku.... a tak znižiť zase o štvrtku, ale pokial budeš citiť , že sa to vracia, že to nie je ešte celkom ok, tak sa o tú štvrtku zase vrať späť, a ber mesiac dva zvyšenú dávku o tú štvrtku... a potom zase znižuj.... je to beh na dlhšie trate, nevravím.... ale podstatou toho je, že ak sa človek chce vyliečiť, musí postupovať pekne pomaly, a všetko chce svoj čas... 😉 a treba skúsiť pekne pomaly aj meniť životný štýl, zo stresového na pokojnejší a kludnejší.... 😉 😵 . Držím palceky....

ametyst123
22. sep 2016

@rena28 Ahojky Rena, najprv sa chcem opýtať, že čo si pred 10 rokmi vtedy brala, aké adčka, resp. benzáč, a či Ti to pomohlo....?... Inak psychické problémy, a teda aj panickú poruchu môžeš mať aj práve z tej chrbtice, ale tiež to môžu vyvolať aj stresové situácie, teda dlhodobé pôsobenie stresu. Chrbtica, môže naozaj vyvolávať rôzne príznaky, ktoré sa velmi často podobajú resp. sú také isté ako pri psychických poruchách... a teda na mieste by bolo dať si súbežne do poriadku chrbticu, minimálne určite máš urobený RTG, a vieš, kde máš problém, pokial ale nie, tak to treba zistiť, či nemáš zacviknutý nejaký nerv, alebo či to nie je nejaká platnička, krčný stavec a podobne.... pokial to tak je, treba minimálne pochodiť na rehabilitácie, aj ked verim tomu, že popri detoch sa to velmi nedá, ale ak chceš byť ok, a byť zdravá, rehabilitácie Ti v tomto môžu pomôcť, dalej pokial je to už niečo vážnejšie, a Tvoj stav vyžaduje operáciu chrbtice, treba to riešiť skôr, ako neskôr, potom sa to len časom zhoršuje.... (moja znama bola na operácii krčnej chrbtice - krčného stavca...a keby nebola išla, tak doteraz máva migreny silné, a točenie hlavy, problémy s vysokým tlakom a busením srdca....).... po operácii je toto zmizlo.... 😉 .... dokonca aj vysoký krvný tlak.... upravil sa jej.... 😉 .... Inak ver či never, chrbtica môže mať aj vplyv na nechutenstvo, a aj na chudnutie ako také.... stačí že niekde tlačí napr. na nejaké cievy.... a pôsobí na metabolický systém v tele, a už má človek nechuť jesť,...a potom samozrejme schudne.... (ja som za dva mesiace schudla 10 kíl...zo 60 na 50kg....chvilami aj na 49 kg.... 😒, ale ja som to mala z prežitej traumy, dlhodobého stresu, nedostatku spánku, nakopených a neriešených problémov... a to všetko dokopy mi vyvolalo panickú poruchu...)....Inak Ale netvrdím, že nemáš aj panickú poruchu, práve naopak, vidí sa mi, že ju máš, (hoci myslím si, že Ti do toho velmi "kašle" Tvoja chrbtica...čo Tvojmu stavu teda neprospieva... 😒 )....pretože vychádzam z toho, že opisuješ, že deti boli niekolko mesiacov choré, a v nemocniciach... a to žiadnemu človeku nepridá na "dobrej nálade" a na dobrom psychickom a aj fyzickom zdraví.... je to riadny stres, báť sa o deti.... viem o tom svoje.... prežila som si toho tiež kopec s deťmi.. mám dve detičky.... 😵 .a ešte k tomu si nastupila myslím po 7 rokoch do práce.... a to je ešte väčšíí stres, ja som to citila podobne... a to som nastupila len po 4 rokoch materskej, lebo som deti mala hned po sebe..... kolektív sa takisto u nas zmenil k horšiemu, je tam dusná atmosfera, uplne zle sa tam citim... a nenormálny stres, tlak, a kričanie a deptanie zo strany šéfa a jednej blbej kolegyne....a do toho mi zomrela moja mamka.... takže trauma.... ☹ ,,,,
Takže vlastne tým chcem povedať, že ak sa dá, daj si do poriadku čím skôr chrbticu, a možno aj Tvoj fyzický aj psychický stav sa Ti zlepší, a tiež sa hlavne skús menej stresovať, prípadne si skús nájsť menej stresovú prácu...(ja to zvažujem... nechcem pracovať v terajšej práci... už nie.... 😉 ).... ak sa dá, ale hlavne sa snaž zmeniť svoje vnimanie ludí okolo seba.... aby sme neboli také "citlivé" na svoje okolie.... 😉 (ako mi povedal jeden lekár, že som príliš senzibilná... či ako mi to povedal....? tak nejako.... 😉 ... a hned mi aj povedal, že si príliš pripúštam veci, a všetko beriem priliš vážne, a tak to treba sa pokúsiť zmeniť.... 😉 .
Dalej čo sa týka liekov, neviem, čo si brala pred 10 rokmi, ale písala si, že Ti predtým zaberal Seroxat, a teraz berieš Magrilan..... Prečo Ti lekár nepredpísal ten istý liek, resp. taký istý liek z tej istej skupiny, ale dal Ti liek, ktorý nemá takú istú účinnú látku?....Ja sice lekárka nie som, ani nahodou, ale človek už čo to pochytí... 😵 ... a ten Seroxat je SSRI a jeho učinnou látkou je Paroxetín, a teda lekár Ti nemusel dať Seroxat, ale mohol Ti dať liek s tou istou látkou, kedže aj predtým Ti zaberala.... ale v inom lieku, lebo každý liek, generikum... môže mať aj odlišnejšie zloženie rôznych prídavných látok... ale podstatná látka ostáva tá istá... a prípadne malou zmenou liekov, ale s tou istou látkou, môže mať dobrý výsledok, a teda Ti môže pomôcť....Taxisto podobný Seroxatu je aj Paretín, alebo Arketis, plus spomínaný Paroxetín.... Teraz máš predpísaný Magrilan, čo je vlastne Fluoxetín, ale ako som si o nom čítala, tam je naozaj potrebný čas a to minimálne 4 až 6 mesiacov, aby ten liek zaučinkoval tak, ako má.... a možno preto máš pocit, že Ti ešte nezaberá... Tak ak chceš, skús sa lekára opýtať na zmenu lieku... a prípadne vyskúšaj tie, ktoré som opísala vyššie, kedže Ti predtým robili dobre.... A to ,že sa Ti to vrátilo, je zrejme spôsobené aj tým, že si vyčerpaná, z detí, z práce, znechutená z práce, bojíš sa o deti, starala si sa o nich, ked ste chodili po nemocniciach, čo nie je sranda, takže toto boli Tvoje spušťače, ktoré si sama zrejme už nedokazala spracovať aj vdaka unave a problémom s tým spojenými, a preto sa Ti to vratilo... ale tu ide aj o to, naučiť sa tieto situácie zvládať aj sama, a hlavne vo svojom vnútri ich dokazať spracovať tak, aby nam neubližili, ale vedeli sme ich v pohode zvládnuť.... nie je to len čisto o liekoch, tie nam pomôžu, ale my si fakt musime pomôcť aj samé.... vo svojom vnútri sa dať do poriadku... a začať brať veci pozitívnejšie ako doteraz.... 😉 😵 . Takže držím Ti palceky, a drž sa.... neboj, všetko bude dobré..... 😉 .

timea179
23. sep 2016

No zienky vyfasovala som trittico....brala som ho tusim pred dvomi rokmi a som zvedava ako zaberie teraz.Psychoska mi povedala ze ona na psychiatricke diagnozy marodky nedava tak som rada ze mi ju dala obvodna....cize keby nie ona tak chodim do prace a ataky prezivam tam,alebo ked mi nahle pride zle....a to ze robim z ludmi tak mi odoberaju dost energie...to su slova psychosky....asi bydem robit smetiarku...tam mi tusim nikto moju energiu neodoberie :D

ferdek29
23. sep 2016

@ametyst123 ahoj,no ten elenium mám kôli spánku lebo mám asi celý zivot problem so spaním ale neberiem ho lebo mala sa mi často budí a potom ked to nevyspim tak som ako ťapa,inak ja uz nekojim.No a mne dali aj lexaurin pre zle dni ale teraz som ho uz týždeň nebrala,a aj ked som ho brala tak raz za 3-4dni.Ja mám panicku poruchu a depresivnu poruchu,prejavuje sa mi to hlavne busenim srdca a tlakom na hrudi,brala ma aj zachranka lebo som si myslela,ze mám infarkt.Prišlo to vtedy keď som si myslela že už je dobre,pekné obdobie,bábätko,všetko ok a v tom dva mesiace po pôrode bum.Odvtedy stačí ze len niečo vo mne tukne a už mám strach,ze zomieram.Prežila som toho strašne veľa,od detsva v strese,otec pil a vzdy sme boli v strehu co zas bude,potom sa mi narodil syn vazne chory,takze 5 a pol roka som zila v strese co ak zomrie,co sa aj stalo a teraz ked prišlo pekné obdobie tak toto.Vzdy rozmýšľam ci je to naozaj len v hlave,ci fakt niesom chora,bojim sa co by moje deti urobili keby sa mi nieco stalo....

bulica
23. sep 2016

@ferdek29 ja mám presne podobný problém ako ty. Vždy keď ma niekde pichne, zabolí už mám strach, že mi je niečo vážne a zomriem a bojím sa hlavne toho, čo potom bude s mojimi dvomi deťmi. Aj ja po zistení, že mám panickú poruchu oveľa viacej pozorujem, dá sa povedať, že stále a neviem sa nejak toho zbaviť. Aj si poviem, že mi nič nie je, ale podvedomie stále pracuje a nahlodáva a furt sa mi točia myšlienky okolo toho, či sa mi náhodou nič nestane. Mňa tiež hlavne tlačí na hrudi, a aj pichá raz na pravej strane hrude, raz na ľavej alebo pod rebrami a keď je to na ľavej, hneď sa zľaknem aby to nebolo srdce a to i napriek tomu, že som už dvakrát bola na vyšetrení srdca a výsledky boli negatívne. Ja by som sa tiež chcela toho strachu a obáv zbaviť a dúfam, že to časom aj príde. Niekedy mávam aj bolesti žalúdka a pocit na zvracanie a bolesť v podbrušku, aj preháňačky, ale nie už tak často ako bolo predtým. Ja neviem u mňa sa to tak nejak strieda. Keď nebolí hruď, tak bolí brucho, keď nebolí brucho tak bolí žalúdok, alebo sa točí hlava a takto dookola. Ale musím povedať, že už to nie je až v takej miere ako to bolo predtým. Čo je aspoň trochu pokrok. Ono toto vraj neodoznie tak ľahko ako by človek chcel, trvá to dlhšie a pomaličky krok za krokom. No škoda. Ja by som chcela, aby mi už zajtra bolo tak ako mi bolo pred rokom - "čiže skvelo", ale asi to nebude. Čo už!!! 😝

ferdek29
23. sep 2016

@bulica ahoj a máš to aj tak ze to búšenie nieje niekedy ani ako busenie len taký zvláštny pocit ktorý trva niekolko sekund?Toto je pre mba vzdy take bububu ze stale ma to nuti nad tým premyslat.Ano aj zozaludkom to mam,najprv bolo prehananie,a na záchode sa mi to búšenie vzdy vystupnovalo do maxima,potom to bola zapcha,a teraz odkedy beriem lieky tak sa mi aj to do dostava do normalu.Ale zistila som ze mi robi zle káva a pravdepodobne aj mlieko.