Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bernusha
3. nov 2016

Baby...a mne kedy pominu ??? 😢😢😢😢😢😢😢

domkaaaa
3. nov 2016

baby tešim sa velmi 🙂 dnes sa citim o 50 % lepšie žiadne fyzicke prejavy ako nevolno vracanie unava už iba mierne obavy dnes som bola v kaviarni v dedine a dokonca aj v butiku :D ale nasrala ma jedna kolegyna z našek psychoterapeutickej skupiny lebo je alkačka a povedala že nechapem čo tu ja robim ved ja som normalna ... normaLNE ma nasrala akože my ostatní sme nenormalni ? ty kks hned som ju uzemnila že aby vedela že zavisloosť je duševna choroba možno ešte važnejšia ako uzkosti 😀 😀 😀 😀

domkaaaa
3. nov 2016

baby mna teraz uplne prepadla uzkosť viete aka myšlienka ma napadla? ja neviem prečo ale je uplne vtierava že ma moj priatel nelubi alebo pochybujem či lubim ja jeho či som s nim štastna pritom sa važne snaži vobec neviem čo ma to napadlo ale idem sa z toho zblazniť može to byť prenesena uzkosť? uplne bolo všetko ok len teraz ma to napadlo a drži ma to už pol hodinu pritom priatel mi stale piše vola teši sa na mna kedy už pridem a ja mysloim na taketo hluposti? :( stretli ste sa s niečim takymto?

domkaaaa
3. nov 2016

a hlavne prejde to? :( nezblaznila som sa?

blondie257
3. nov 2016

Ahojte,babenky prosim o radu.Ako ste uplne prvykrat riesili depresie,uzkost? Myslim tym k akemu lekarovi a pod.Mam diagnostikovanu migrenu,zachvaty aj 2-3x do tyzdna. Depresia a uzkost,uplne vycerpanie,zaludocna neuroza atd atd.
Ako s tym fungujete v praci?

mm103
3. nov 2016

@domkaaaa neboj domiii prejde to...

mm103
3. nov 2016

@blondie257 ahoj ja mám adcka po ich nasadeni som bola týždeň doma ale po týždni som šla do práce,ten týždeň bol ťažší ale správnym dýchaním som prežila neboj zvládnes aj ty 😉 u dr si už Bola?

blondie257
3. nov 2016

@mm103 este som nikde nebola,preto sa pytam ako a kde zacat,teda u akeho lekara.Ja do prace chodit nechcem,to je ten problem,tam sa mi vsetko len stupnuje.Cutim ze potrebujem.klud lebo mi roztrhne hlavu pri tych migrenach,nie som schopna sustredit sa,potom pride uzkost a zaludocna neuroza zo zlyhania,depresie...nevladzem jest,pit....emocionalne vykyvy....trpi tym dcera,lebo ma vsetko rozculi,mam stavy kedy mi vadi,potom pride uzkost co som za matku,pritom ju lubim nadovsetko....no ju zatazovat mojim stavom nechcem,este by to nepochopila.

domkaaaa
3. nov 2016

@blondie257 začni u psychiatra rovno podla mna čim dlhšie odkladaš tym horšie :(

mm103
3. nov 2016

@blondie257 psychológom som pred siedmimi rokmi začínala ja ale popravde predĺžilo to moje trápenie... neviem aké vážne to je a ako veľmi to ovplyvňuje tvoje bežné fungovanie ale pokiaľ cítiš že sa to len zhoršuje že to nie si ty tak začni s psychiatrom.. lieky na začiatku naozaj pomôžu utlmiť fyzické prejavy,zlepsit ti stav... Potom treba skúsiť aj terapiu... dôležita je hlavne podpora rodiny... neboj máš pre koho Žiť... koľko máš rokov a kedy to začalo?

blondie257
3. nov 2016

@domkaaaa ,to su platene navstevy alebo ako sa k nemu dopracovat?

domkaaaa
3. nov 2016

navštevy sa samozrejme neplatia len potrebuješ tušim vymenny listok od doktora obvodneho potom obtelefonuješ psychiatrov pobliž ale zisti si kto je dobry 🙂

blondie257
3. nov 2016

@domkaaaa aha,tak dakujem

blondie257
3. nov 2016

@domkaaaa Inac ako to vsetko zvladate?

mm103
3. nov 2016

@blondie257 ono to tak vyzerá ale tiež sme boli zo začiatku zúfalé ale kocky tu podporia poradia.. neboj máme tiež rodiny zvládnes to..

blondie257
3. nov 2016

@mm103 dakujem babenky,citala som vase prispevky a som rada,ze sa mozem o ten svoj problem poradit s Vami....

blondie257
3. nov 2016

@mm103, mam 30 a asi od 28

blondie257
3. nov 2016

@mm103 posledne obdobie odkwdy som nastupila do prace sa to len zhorsuje,najhorsie su tie migreny a potom sa to spusti vsetko. Dnes,co tak si vsimam mam uz 4.zachvat uzkosti,paniky,az zvraciam

domkaaaa
3. nov 2016

@blondie257 ja som momentalne hospitalizovana neviem či si si všimla 🙂 ale neboj da sa to zvladať ked sa to stabilizuje 🙂 lieky ti pomožu nakopnuť a potom musiš pracovať aj ty sama na sebe 🙂 ja teraz cvičim chdim na psychoterapie prechadzky a tak 🙂

mm103
3. nov 2016

@blondie257 skús sa objednať k tomu psychiatrovi určí diagnózu zvolí správny postup a lieky.. povedz mu čo všetko cítiš odkedy atď... čím skôr to začneš riešit tým lepšie a väčšia šanca na úplne vyliečenie

domkaaaa
3. nov 2016

@blondie257 a vieš aj povedať či ide skor o uzkosť alebo o depresiu?

blondie257
3. nov 2016

@domkaaaa dnes uzkostne stavy totalne....depresiu som mala v pondelok....vtedy mi pomaha iba spat,nepremyslat,inak sa to potom zvrtne do uzkosti....paniky

blondie257
3. nov 2016

@mm103 zajtra zajdem k obv.lekarovi a budem hladat komu sa zverim do starostlivosti. V praci neviem ako to teda poriesim

mm103
3. nov 2016

@blondie257 skús zobrať pn aspoň na chvíľu kým sa budeš cítiť lepšie

blondie257
3. nov 2016

@mm103 PN som uz mala teraz....nepomohlo...stavy boli tak ci tak....aj po kvazi oddychu na pn

ametyst123
3. nov 2016

@blondie257 Ahojky Blondie, tak to vyzerá, že máš panickú poruchu spojenú s uzkostami,.... to mám aj ja.... Ja som však nevedela, čo mi vlastne zo začiatku je.... začala som mať také stavy ako silné bolesti hlavy, točenie hlavy, pocit ako keby sa so mnou točil svet, bolesti na hrudi, ako pri infarkte, pichanie do lavej ruky, taký pocit ťažoby na hrudi, silné bolesti zalúdka, pichanie pod pravým rebrom, krče v bruchu, vracanie, napínanie na vracanie, hnačky aj 20-krát za den, triasla som sa ako osika, nedokázala som to trasenie vôbec ovládať, a raz mi bolo teplo - raz zima, potila som sa, ale mala som taký ten studený pocit, každú chvilu som mala pocit že odpadnem, myslela som si, že zomieram, tak zle som sa citila.... ak sa takto citiš, alebo máš z toho aspon pár príznakov, môže sa jednať o panickú poruchu.....
Avšak ja som osobne zástancom aj toho, a písala som to tu už viackrát, že je podla mna dobré, dať si urobiť aj základné vyšetrenia, resp. niektoré odborné vyšetrenia, pretože sa nemusí jednať hned o panickú poruchu, resp. psychickú poruchu...ale môže to byť aj niečo iné.... Takže ja osobne si myslím, že by si si mala dať urobiť tie základné vyšetrenia, a až potom ísť za psychiatrom a riešiť to tabletkami.... Lebo čo ak sa jedná o niečo iné, a Ty budeš do seba pchať lieky, ktoré Ti problém nebudú riešiť?.... Takže ja osobne som za takéto riešenie, ale podla všetkého to "vyzerá tak, že je to panická porucha".... podla tých príznakov čo opisuješ, a ked to trvá už asi 2 roky... tak predpokladám, že si na nejaké základné vyšetrenia už bola.... Či?... Inak podotýkam, že lekárka nie som, ale prešla som si tým, tak ako vela vela dievčat tu na fore, takže píšem zo svojho uhla pohladu..a už čo to za sebou mám....
Takže Ti tu okopírujem, čo by bolo dobré absolvovať, aké vyšetrenia, a že aké by to mohli byť aj iné prípadné zdravotné problémy....: (a kedže to tu stale znova a znova píšem, tak som si to napísala už aj do svojho PC, aby sa mi to lahšie okopírovalo, aby som to tolkokrát znova nepísala.... 😉)

Tak napisem, že tie tlaky na hrudi sú príznaky pp, taktiež bolesť pod pravým rebrom, taká bodavá krčová bolesť na pravej strane, ako keby žlčník to bol.... ale poviem vám to takto..... všetky tieto veci sú príznakmi panickej poruchy resp. tieto fyzické prejavy, teda tieto bolesti sú vývolané našou psychikou, mozgom... bohužial.... ale je to tak. Medzi dalšie z príznakov pp a uzkostí patrí: silná alebo neznesitelná bolesť hlavy, čudné akoby elektrické impulzy v hlave, ťažké dýchanie, hrča v krku, pocit na odpadnutie, potenie, studený pot, rýchly pulz, búšenie srdca, pichavá a ťažká bolesť na hrudníku a vnútri hrudníka, pichanie do lavej ruky ako pri infarkte, trpnutie končatín t.j. rúk aj noh, bolesti až krče v zalúdku, a v oblasti pod pravym rebrom, zle travenie, pocit na zvracanie, vracanie, prehanačky, prípadne zápcha. Sú to také ťažké stavy, ako keby ste mali bud dostať infarkt, alebo mozgovú porážku, alebo prasknutý zalúdočný vred, alebo slepé črevo, alebo náhla brušná príhoda.... Ale verte či neverte, všetko toto je príznakom panickej poruchy, uzkosti, zčasti aj depresie, atd...atd....

AVŠAK, ak ste nemali robené testy, a znova opakujem všetky nasledovné, alebo aspon niektoré základné, podla toho aké z týchto príznakov máte, lebo nie všetky sa musia zákonite u všetkých ludí preukázať, tak je dobré najprv sa dať vyšetriť, a to:
- základné vyšetrenie krvi a moču, z toho vyšetrenie krvi aj na CRP t.j. na zápaly v tele, dalej,
- kto má problém najprv s bolesťami hlavy - treba ísť na neurologiu, resp. CT mozgu...
- dalej kto má problém s hrčou v krku, sťaženým dýchaním - plúcne a RTG plúc, USG krku a stítnej zlazy, - t.j. endokrinolog, (ja som bola aj na CT prínosových dutín, kde mi zistili, že mám nedovyvinuté tieto dutiny, a preto mám problém so zadnou nádchou, resp. ťažším dýchaním...)
- dalej návštevu alergologa, resp. imunologa, ten zistí, či nemáte alergie na niečo, napr, na pele, na potraviny, napr. celiakiu, histamínovú intoleranciu, astmu, sennú nádchu....
- dalej kto má problém so srdcom, teda aspon si to myslí, treba ísť na interné vyš. - kde vám urobia EKG srdca, prípadne vás pošlú za kardiologom na holter srdca.... kde vám počas celého dna zmerajú prístrojom, či máte v poriadku tlak, a pod.
- dalej kto má problém so zalúdkom, a bolesťou pod pravým rebrom - treba ísť za gastroenterologom... - ktorý vám urobí USG zalúdka a organov, dalej urobí odbery s hadicou do krku.... (ja toto osobne nemusím... ale niekomu to nevadí...).... kde vám tiež zoberie vzorky na Helicobactera pylori, celiakiu , histamínovú intoleranciu, plus odbery krvi.... prípadne ak máte aj zlú stolicu, resp. problémy s črevami, tak nasleduje kolonoskopia.... (hadica do zadnice.... 😕 ) aby sa vylúčili prípadné polypy, Crohnova choroba, atd atd.... všetko sa tu rozpísať nedá...
- ortopedia- kde zistia alebo nezistia zaseknuté stavce, pricviknuté nervy,....

A chcem este napísať, že niekedy ludom určia psychický problém, ak neabsolvujú tieto vyšetrenia, alebo aspon základné, a tak človeka liečia na psychiku a môže mať celkom iný problém, pretože tieto príznaky pp a uzkostí, sa napríklad zhodujú s chorobami alebo problémami, ako napríklad .... (začnem od vrchu...od hlavy...)
- migrena, alebo nález na mozgu,
- pricviknuté nervy na chrbtici alebo zaseknuté stavce môžu tiež sposobovať napríklad silné bolesti hlavy, pichanie na hrudi, a bolesť hrudníka, a takisto aj bolesti zalúdka, a tohto ústrojenstva....trpnutie končatín, a podobne !
- histamínová intolerancia - má rovnaké príznaky ako pp..... ale dovod je uplne iný !
- Helicobacter pylori,- môže spôsobovať bolesti brucha, krče, a tiež hrču v krku, a podráždený krk, sťažené prehltanie....
- zápaly v organizme, - môžu sposobiť zdurenie uzlín, ktoré nám potom môžu na krku vadiť, a spravajú sa ako hrče, a človek má strach, či to nie je napr. lymfóm.... (Hovorí sa, ale to som len čítala.... takže berte s rezervou... že bolestivé uzliny = zápal v tele, nebolestivé uzliny = možný nejaký druh nádoru, ale nemusí to tak byť, takže žiadne hned strachy.... 😵)
- takisto môžete mať rôzne vírusy, alebo bakterie, alebo plesne v tele ktoré sú premnožené, a takto sa prejavujú, ale to odhalia testy krvi, a (ja osobne som si dala urobiť výter z hrdla a nosa...) a môžu vám výjsť napríklad aj Candida albicans, ktorú by ste možno čakali v ženských častiach, ale môže byť premnožená aj v celom organizme, a narobí vám takú istú paseku v tele, ako napríklad pp....
- pečen a žlčník - takže pečen oslabená velkým množstvom liekov, niekedy nestačí čistiť tolko chémie čo do seba dávame, a napríklad taký paralen velmi zaťažuje pečen, dokonca človek môže prísť do stavu, že mu pečen zlyhá, aj z liekov, a potrebuje transplantáciu pečene.... ale všetko berte normálne, žiadna panika ani nič také.... ok? píšem tieto veci preto, aby ste mali ucelený obraz o tom, že nie všetky príznaky, môžu znamenať pp, uzkosti ,depresie, psychické poruchy, ale môžu znamenať aj niečo uplne
iné...
Takisto spomínaný žlčník, a žlčníkové kamene, alebo piesok tiež môžu sposobovať neskutočné bolesti v oblasti zalúdka, resp. pod pravým rebrom a pichanie ako keby od zadu od lopatky skrz telo....
- chlamydie plúcne - môžu sposobovať sťažené dýchanie, problémy v tomto smere....
- a v neposlednom rade velmi doležitá ŠTITNA ZLAZA ktorá nemusí pracovať tak, ako má, a MÁ TAKÉ ISTÉ PRÍZNAKY AKO PP, DEPRESIA..... Takže endokrinologické vyšetrenie ...to som mala napísať na začiatku, toto vyšetrenie by som si dala aj spolu s odbermi krvi urobiť celkom nazačiatku, ako prvé !!!

Takže kočky... zhrnutie.... ja osobne zastávam názor, aj ked ludia majú rozne názory, ja osobne si myslím, že je dobré najprv si pochodiť po týchto vyšetreniach, a ak sú negatívne, zbytočne sa budete nadalej trápiť s tým, či to nie je to, alebo ono, ale je to potom Psychika, a teda treba to riešiť touto cestou.... pretože či veríte, alebo neveríte, aj mozog dokáže také veci, že vám sám vyvolá napríklad krče v bruchu, že si myslíte, že máte žlčníkový záchvat.... alebo pichanie do srdca, bušenie srdca, vysoký tlak, - to tiež mozog dokáže.... všetko toto dokáže urobiť aj mozog sám.... a nemusíte mať žiaden ozajstný fyzický dôvod, príčinu byť chorý, Len psychika,... a náš neposlušný mozog.... 😅 .

Tak dufam, že to pomôže aj ostatným sa v tom trochu zorientovať.... a ak chcete mať istotu, tieto vyšetrenia môžte absolvovať, (ja si osobne myslím, že najprv toto, aby ste potom nepchali do seba adčka a benzáče, ak ich vôbec nepotrebujete, ale ak sú všetky výsledky ok, potom je to jasné.... je to naša psychika... a treba to začať riešiť....! 😉

A inak Blondie, ja si osobne myslím, že takto to dlho nepotiahneš, potrebuješ isť podla mna na pn-ku, ktorú jednoducho, ked pojdeš za obvodnou , a toto všetko jej poroprávaš, že čo Ti všetko je, a nech Ta poposiela na vyšetrenia, tak určite Ti pn-ku dá.... Kludne s týmto môže pn-kovať, a potom, ak zistíš, že je to naozaj psych. problém, tak aj psychiater Ti môže dať až rok pn-ku.... ak je normálny, lebo už tu boli aj také dievčence, ktorých psychiatri boli "magori" 😅 ...ale je to tak, lebo tvrdili, že nemôžu dať dlhšiu pn-ku ako 3 mesiace, ale je to blbosť.... môžu napr. na panickú poruchu, uzkosti a depresie,... kludne môžu dať aj rok pn-ky..... Ja som s pp (panickou poruchou) chodila do práce ledva-ledva pol roka, ale bolo to neznesitelné a zhoršovalo sa to, až som nakoniec povedala dosť.... a šla som na pn-ku.... a som rada, že som to tak urobila.... 😉 .... oddýchla som si, som kludnejšia, a pokojnejšia, už ma ani deti nerozčulujú (mám dve malé deti....) tak ako predtým, už som v pohode.... 😉 . Tak držím palceky, a drž sa ....ale určite chod k obvodnej aspon s tým, nech Ti dá nejaký benzodiazepín na ukludnenie..... je ich dosť ... obvodná môže predpísať Neurol... iné predpisuje psychiater....ako napríklad Rivotril, Lexaurin, Xanax, Frontin, Diazepam... Ale možno by som skúsila zájsť.... kedže Ti je zle... na pohotovosť... dajú Ti tam injekciu Magnezia, a Apaurinu, t.j. Diazepam, a pomôže Ti to... bude Ti tak teplo... ale to nevadí.... bude Ti lepšie... a daj si zmerať aj tlak.... Držím palce....

Sorry že je to dlhý príspevok, ale píšem to, lebo si tu nová, a aby si mala predstavu, čo a ako.... 😉 😉 😉 ... ja som tieto informácie nemala, a dlho som na to prichádzala, čo a ako robiť.... 😖

ametyst123
3. nov 2016

Juuuuj, dokelu, tak to sa naozaj ospravedlnujem.... 😖 za taký dlhý príspevok.... radšej budem písať menej často... aby som tu nezaberala miesto....Zatial caukyyyy...

domkaaaa
3. nov 2016

@blondie257 podla mna mas panicku poruchu alebo jednoducho uzkostnu poruchu

domkaaaa
3. nov 2016

a ako sa ti tie uzkostne stavy prejavuju?

umabell
3. nov 2016

@blondie257 ahoj nepotrebujes vymenny lístok k psychiatrovi 💗 drzim palceky a ries to co najskôr bude dobre neboj....🍀