Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
22. jan 2010

Stella, to je typicke pre depresivnych, uzkostnych ludi, za vsetko vinit seba.
mozno si az tak na vine nebola...ved o tych pocitoch, ktore si mala, sa tazko hovori....
pises, ze si sa uzatvorila do svojej ulity, ale predtym si pisala, ze priatel je uzavrety. obaja ste taki?
asi ste naozaj nedokazali komunikovat.
on ta mal radsej podporit, podrzat... ☹
no, ved, potrebujes cas...aj ty sa trosku pozviechas. ujasnis si vsetko v klude.
skus nejako cvicit, to ti urobi dobre.

Hroska, je tam asi 100 ks. a byvaju teraz rozne druhy. s laktobacilmi a pod....porad sa v lekarni.
😵 pojdete cez vikend von? je krasne, bielo....

hroska
22. jan 2010

Joooj Andy, tie diagnozy zneju desivo 😝 😝 😝 , ta nasa depresia je na tom este celkom nevinne 😅 , ako tak citam......., teda az na tu psychoticku 😝 . Boze, ze to vobec rozoznas 😝, ved Vy vlastne nepouzivate ziadny fonendak, tlakomer, sono a musite diagnostikovat len podla toho co vidite a pocujete, no teda, vsak to je tak na urovni Davida Copperfielda ....... to bol len vtip 😀 😀 😀 😀. A dakujeme za za teoreticku vlozku. 😉

Filipal, decka uz dnes otravovali, ze sa chcu ist bobovat, ale museli ist na hudobnu 😝 😀 , tak asi zajtra zbehneme niekde posankovat mozno polyzovat. Len starsia dnes dobrala penicilin, este je dost oslabena, do skoly chodila, ale na tie lyze este neviem ci ju dam.

andy.a
22. jan 2010

no,ja len zírám,koľko preklepov som zasa spravila 🙄 🙄 😕 😕 😨 😨

to je tým,že som na Vianoce dostala od MM PC namiesto notebooku, s kt.som bola nadmieru spokojná...mám displey na monitore s najväčšou uhlopriečkou,aký zohnal...mám byť nadšená 😖 😖 😖

pritom v byte nemáme miesto,museli sme roztiahnuť jedál.stôl,aby sa sem to hebedo mohlo dať...nohy si nemám kam dať,lebo tam mám tú "bedňu"...no človeka by šľak trafil...na klávesnici sa mi písmenká lesknú,tak zato tie preklepy 😠 😠 😠 takže polku stola zaberá monitor a nemáme sa ani poriadne kde najesť 🙄 🙄 🙄

z notebooku bolo všetko prenesené sem do PC...prosila som MM,že k Valentínovi chcem svoj starý notebook a s týmto nech si robí on 😝 😝 😝 od Vianoc mu s tým pílim uši 😠 😠 😠

mne to pripadá krok späť,akoby som prešla od digi foťáku ku klasickému alebo od DVD a CD k vinylom 🙄 🙄 🙄

Hroši, a čo tak diagnostika u detí ?? 😀 😀 😀 lebo robím aj pedopsychiatriu 😝 😝 😝 pediatri pošlú niekedy aj ročné dieťa pre "poruchy spánku" 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😕 😅

filipal
22. jan 2010

Andy a ako teda diagnostikujete? iba rozhovorom? nie je to trochu subjektivne?
myslim to tak, ze niekto sa stale lutuje, stazuje....
alebo pouzivate aj ine metody? viem, ze kresba u starsich ludi sa pouziva...

jaaaj, tie dary, ktore vyberu chlapi! mm sa pustil do kupy mixera pred dvoma rokmi...
sklada sa tak strasne zlozito, ze kym by som ho zlozila uz si to postruham rucne 😝
takze radsej pouzivam stary....
v muzskom ponimani je velka uhlopriecka na monitore dolezita....pre zenu skor vacsi zivotny priestor! 😀

andy.a
22. jan 2010

Filipa,u starších ľudí,keď je napr.podozrenie na Alzheimera ,sa robí taký test na pamäť,orientáciu,volá sa MMSE/Mini Mental State Examination/ a vychádza sa z anamnézy od príbuzných,lebo Alzheimerik v ťažkom štádiu ti veľa toho nepovie/málokedy prídu v incipientnom štádiu,lebo príbuzní to považujú za obyčajné zabúdanie adekvátne veku..../

inak zväčša sa vychádza z anamnézy,subj.údajov a objekt.vyšetrenia...veď na depresívnom tie príznaky aj vidíš 😕 😝 😉
a schizofrenik keď rozpráva,aké hlasy počuje ,ako ho všetci pozorujú.sledujú,kontrolujú ho laserom,kamerami atď..tak to už sa ľahko určí diagnóza 😅 😝 😝 😕

alika54
22. jan 2010

aojte,,,juj Andy tych diagnoz je teda spusta,,,,az strach z toho na mna ide 😝 ,,,inak s alzheimrom robim denno denne,,,,mam pocit akoby sme uz nemali stareho klienta bez alzheimra 😖 ,,,, teraz som si pauzu dala,,,,som malemu tortu piekla zajtra ma narodky a popri tom som sa snazila naucit cosi z ekonomie,,,zajtra skuska 😝 ,,,,v pondelok idem ku dr na kontrolu,,Andy myslis ze mi mala dat zvysenu davku ked mi je blbsie??? alebo co by bolo lepsie?
A co vy ostatne??? ako idete vikend travit???

vita
22. jan 2010

čítam vaše príspevky a potrebujem dobru radu...takmer 2roky som brala citalec najslabši 1 tbl ráno a na obed 1 neurol 0,25...to kôli zavratom ,,,nezmizli.práve naopak sa všetko zhoršilo...teraz po vyšetrení mi zistili vestibulárny syndrom a beriem betaserc a akineton.... bojim sa chodiľ von, že mi príde zle ...prosím o radu....

alika54
23. jan 2010

zdraviiim,,,skusku som uspesne spravila,,,takze uz len o tyzden obcianske pravo a semester ukonceny 🙂 ,,,ako sa dari??? ja uz mam vsetko pochystane na simonovu oslavu,,,som dnes od piatej hore tak som stihala 🙂 ,,,pekny den vsetkym,,,,u nas je krasne slniecko

hroska
23. jan 2010

Noooooo Andy, tak u decak to musi byt este zaujimavejsie 😨 😨 😨 😨 😨 😨 . Moja starsia nespavala do 2 a stvrt roka. Dala som ju o 8 spat a za 20-30 min bola hore a to som ju predtym nakojila do prasknutia. Boli sme s MM hotovi, pediatricka ma uz nahovarala na nejake oblbovaky, ale dostala 1. chorobu bolo to tak na rozhrani medzi tazkym zapalom priedusiek a zacinajucim zapalom pluc a odvtedy ako keby utalo, spala O.K 😔 😔 😔 😔 . Mozno to bola nahoda, mozno nie.... 😨 😨 😨 A teraz, starsia je velmi kludna, pokojna, vyrovnana, ale je trosku taka nepriebojna, ticha - ucky mi na to dost pindaju v skole, vraj by mala byt viac priebojnejsia a mladsia ta spavala od narodenia celu noc, az som sa bala ci nejaky syndrom nahleho umrtia nehrozi 😝 😝 😝 a teraz je tak divoka, niekedy ma aj zachvaty hnevu a revu, je taka "do sveta", ale napriklad si obhryza nechty, no niekedy sa bojim, ci by ju nemal mrknut nejaky psycholog 😝 ........ a inak nechcem sa nikoho dotknut, ale niekedy sa tam s tych bludov musite riadne rehotat 😝 😀 😀 😀 .... ze kontrola laserom 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Vita, tusim ze tu uz niekto pisal, ze z Neurolu mal take stavy, ale co je to ten vestibularny syndrom 😨 😨? A tie lieky, co beries su AD 😨 😨 😨?? Daj si tam nejaku babsku fotku, lebo som sa zlakla, ze chlap sa k nam pridal 😀 😀 😀 😀 😀

Alika, sliepocky by si mala chovat, rano o 5 by si ich pekne isla zobudit, vajicka by si pozbierala, najest by si im dala......... a vecer by ste isli spolu na bydielko spat o tej 19,00h 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Gratulujem ku skuske, 😨 😵 😵, boze to by som uz nezvladla - ucit sa 😝 😝 😝

andy.a
23. jan 2010

Vita,tie dávky liekov si mala/alebo mal????/ len udržovacie,nie terapeutické a po 2 rokoch už nemôžeš očakávať taký efekt,ako na začiatku..takže buď Citalec zvýšiť alebo zameniť za účinnejšie a novšie AD 😝 😝

Hroši,moji tiež OBAJA majú probl.so spaním,starší už OK,veď už mal 6 rokov,len neskoro zaspáva 😕
malá sa ešte niekedy budí,dávam ju o 20.hod.plus mínus spať/má vyše 2 a pol roka../,včera napr.sa o 22.hod zobudila a rečnila a rečnila,chcela ísť hore atď...zaspala okolo polnoci 😝 😝 😝
+ OBAJA nejedáci,malá je aspoň čo sa týka reči veeeľká šikula,malý má vývinovú dysfáziu a ADHD..ale správanie majú problematické obaja 🙄 🙄 🙄obuvníkove deti chodia bosé,že-ako by to bolo ?? 😀 😀 😀 ☹ 😒

Alli,Šimonkovi gratulácia k narodeninám 😵 😵 😵 a budete mať veľkú oslavu,čo všetko si pochystala ?? 😕 🙂 😉
a aj ku skúške blahoželám 😵 😵 😵

hroska
23. jan 2010

Andy, ani neviem co je to ta vyvinova dysfazia a ADHD 😕 😕 ☹ , ..... ano, ano, tak sa to vravi, alebo aj kovacova kobyla nepodkuta chodi. 😀 😀 😀 😀. Mne decka jedia nastastie velmi dobre, ale mali kadejake obdobia, ked boli mensie, moja starka ma furt kontrolovala, ze co im davam jest 😨 😨 😨 , ja som sa snazila varit velmi zdravo, ale vacsinou ked varis zdravo, tak je to jedlo "nemastne - neslane", tak starka hned, ze musis varit chutne, detickam prisladit, ochutit, pekne pripravit na tanierik - trochu to zabralo, snazila som sa jedlo pripravit tak, aby bolo na chut "pritazlive" a este aj na vzhlad, zdobila som tanier, jedlo, kupila som tanieriky, co mali kresbicky na dne - aby mali motivaciu 😉 😉 😉 .... po jedle sladka odmena .....da sa najst sposob, ale da to zabrat 😝 😝 😝 😝 . Andy a koktavost u deti?? 😨 😨 😨 😨 , tiez zaujimava tema 😨 😨 , aj to riesis, ci to skor ide do logopedie 😕 😨 ?

vita
23. jan 2010

ja som dávno čítala, že závrate môžu mať aj psychický pôvod a ked to už bolo na nevydržanie, tak som išla ku psychiatričke...tá mi nastavila liečbu neurolom a citalecom, no ani po 2 rokoch nezabralo...práve naopak, môj stav sa zhoršil...triašky,zášklby,rozmazané videnie a tak....tie lieky čo beriem teraz betaserc-na rovnovähu ...akineton-proti zášklbom na nohe...neviem-predtým som to nemala a ani chora som nebola často a teraz toto....ja na choroby vôbec nemyslím, no ked príde človeku zle,na odpadnutie...zrazu nával horučavy od nôh ...je to hrôza......stalo sa mi to v obchode a odvtedy mám akýsi strach -vnútorny.....k tej fotke...naskočila sama.

stella03
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alika54
23. jan 2010

hroska potom ti budem vajicka dodavat ok? 😀 😀 😀 Andy dakujeme 😉 dnes sme mali polku navstev a zajtra pride zvysok kamosov takze pokracujeme,,,,na obed som robila cinu ryzu a kroketky,,,a potom klasika chlebiky,ocka a musim sa pochvalit torta sa mi podarila,,,,mnamky bola vyborna-aspon mne chutila 😅

filipal
23. jan 2010

no super Alika! aj ja sa pripajam ku gratulantom.... 😵

Stella, jeej tu psychoterapiu ti zavidim! a ako rychlo ta vzali! vyborne.... 🙂
chodis do posilky? aj ja ...napis do IP ze v ktorom meste 😉 mozno sa stretneme!

my sme dnes boli na bezkach. riadne sme vymrzli! ale malokedy su take podmienky, ze sme si mohli
obut bezky rovno pri dome. na poliach je asi 20 cm vrstva snehu a este aj primrznuta...isli sme popri malom Dunaji,
no, krasa!!!! 🙂 🙂 🙂
pojdeme aj zajtra...a vy co ste robili?

alika54
23. jan 2010

filipal diik,,,jej to muselo byt super na tych bezkach,,,,ja som nabezkach nestala roky 😅

stella03
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hroska
23. jan 2010

Jooj Ali, dakujem, ved domace su len domace 😀 😀 😀 😀 😀 . Inak si sikovnica, ked tortu zmaknes 😕 😨 😨 , turcianske dievcence su veru sikovne a este aj pekne.... 🙂 🙂 😉

Vita, patrilo by sa Ti aj k neurologicke ist 😨 😨 😨 😨 😨, ci uz si bola?? Takze AD vlastne momentalne nebries, vsak 😨 😨 ?

Stella pekne, pekne........, len tak dalej 🙂 🙂 😵 A Andy, ta by nam tu viacerym sadla ako ta r. na serbel 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 , len ona uz teraz nestiha so svojimi realnymi a nie to este s nami - virtualnymi 😀 😝

Filipal, to muselo byt nadherne 😵 😵 😵 😵 , ja si zasa pamatam, ze ako decko som sa spustila z Martiniek a z lyzi som sa vypla tiez rovno pred domom 😅 😅 😅 😵 😵 😵. Dnes som bola v meste, na klzisku, mala sa trochu pokorculovala, ja som tam dobre vymrzla a starsia dcera bola u kamosky na narodeninovej party.

hroska
23. jan 2010

Stella - psychogenna depresia??? 😨 😨 😨 😨 o takej som necitala a ten Tvoj popis mi sedi na posttraumaticku stresovu poruchu - ta sa zaraduje medzi uzkostne poruchy alebo potom na nejaku reaktivnu depresiu. A co ta Tvoja trauma, aj nam o nej napises 😨 😨 😨 ??

stella03
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vita
23. jan 2010

antidepresiva neberiem,lebo neviem či môžem kombinovať s inými liekmi...je mi hrozne.....prosím andy o radu...vdaka

andy.a
23. jan 2010

Vita,
a Citalec je čo podľa teba ??? antibiotikum??? 😝 😝 😝 je to serotonínové AD,niektoré baby tuná ho berú 😕 😅 😀 😀

podľa príznakov mi to troška sedi aj na PP-panickú poruchu...dáva sa tam aj citalopram/citalec/,ale dávky minim.20-do 60 mg/...a nie asi tých 10 mg,čo máš ty 😕 😕 😕

tie lieky ostatné sú OK,ale namiesto Citalecu by som dala asi paroxetin/Paretin,Seroxat/,alebo escitalopram/Cipralex,Elicea.../ 😉

a pozor!!! neurológovia nevedia moc robiť s antidepresívami,treba ísť ku psychiatrovi,ak si ešte nebola...čítam to tu len tak narýchlo,lebo žehlím,takže sorry,ak som voľačo prehliadla 😕 😕 😕 😝 😝 😝
jáj,práve čítam,že si biola u psychiatar...ale 2 roky brať rovnakú liečbu,ktorú v podstate múže nasadiť aj oboďák 🙄 🙄 🙄 aj ten Neurol užívaš 2 roky ?? 😕 😕 😕 😨 😨 😨

andy.a
23. jan 2010

Stella,presne ako píše Hroška-protrahovaná reakcia na stres/to spadá pod PTSD-poruchy prispôsobenia,aby som bola presná...// s neskorým začiatkom/,alebo reaktívna depresívna porucha/tiež môže mať neskorší začiatok/ 😉

vita
23. jan 2010

vdaka andy si zlata....áno aj neurol...tak som to mala naordinované...hoci zo začiatku mi bolo zle od týchto liekov, myslela som si, že po čase mi bude dobre,tak som ich brala pravidelne 2 roky...stále som lekárke hovorila,že mi je horšie,ale ona mi vravela,že časom to prejde...rešpektovala som to,až nakoniec mi bolo tak,žesom sa nevedela postaviť zo stoličky,,,závrate a tras...išla som k neurologičke a tá mi dala betaserc a akineton....takže tak je to somnou ......je to podľa teba nervového,alebo psych.pôvodu.......inač som veími kíudnej povahy....nikdy nekričim....ved nemám na to povahu,ani dôvod.....za skoru radu všetkým dakujem....

baba77
23. jan 2010

vita,a ten neurol ako casto si bral?ak sa mozem spytat?

vita
24. jan 2010

neurol som brala každý deň po celú tu dlhú dobu.....čo mi môže byť,,,,,kúpila som si aj deprim prírodné, ale ho neberiem,lebo neviem čo mi je.....ja to cítim tak,že nič,nič a zrazu ako keby mi neprúdila dobre krv do mozgu...závrat, stašne sa zíaknem až sa mi podlamujú kolena a ide na mňa taka horúčava od nôh.....je to niekoíko sekundvý stav, ale často sa behom dňa opakuje ,,,,prosím poradte ...mal to niekto z vás ,,,,,,neprajem to nikomu

slavkaruza
24. jan 2010

ahojte kocky.......som velmi rada, ze sa tu niekto naozaj venuje nasim otazkam/ neotazkam ohladom depresie....skladam poklonu pred andy.a.........Ja som uz v podstate stary harcovnik, s uzkostnou poruchou, ktora sa prvy krat prejavila asi rok po porode, sa prebijam zivotom uz desat rokov......Potesim Vas....da sa to, fak to je niekedy o drzku , ale su roky, kedy je sveta zit. Zapijem rano seroxat a zijem normalny plnohodnotny zivot. Teraz som zase na dne svojej sinusoidy 🙂))), tvarim sa, ze je vsetko ok, ale ataky su na dennom poriadku. Priznam sa, ze moja psychiatricka je super zenska, len nerada meni liecbu, hoci mam pocit ze nepomaha. Andy.a, na zaciatku svojej "uzkostnej kariery" som uzivala AKAMON a seroxat.....velmi mi pomohol....dnes mam seroxat doplneny o Xanax 0,5 SR.....ale ziadna vyhra......chcem sa opytat,je xanax vlastne nahradou za akamon, ktory sa vraj uz nerobi...? Dakujem......drzim vsetkym palce......hlavne tehulkam, ja mam 4 rocnu dcerku, ktoru som pocala, vynosila a aj porodila za pritomnosti uzkostnej poruchy.....da sa to..

andy.a
24. jan 2010

Akamon je v podstate Lexaurin,Slávka 😉
a Lexaurin sa predpisuje na kilá,aj obvoďáci ho dávajú 😝 účinná látka bromazepam 😉 držím palce 😉

Vita,určite ti treba zmeniť lieky...a pýtaš sa,čo môže urobiť denné užívanie Neurolu 2 roky 😨 😨 😨 závislosť 😝 🙄
pridaj si ešte magnézium a ginkgo,ale určite ten Citalec by som zamenila za niečo iné a keď sa dáš do poriadku,Neurol postupne vysádzať 😕 😉 tie príznaky sú tak trocha aj neurologické,ale sedí to aj na panickú poruchu...liečba je rovnaká,tie antidepresíva,čo som písala vyššie..Citalec 10 mg je pre dospelého minimálna dávka,skôr udržiavacia,ako terapeutická 😕

andy.a
24. jan 2010

Sheherezada,tebe som zabudla už dávnejšie odpísať 😕 😒
prognóza záleží hlavne od diagnózy a dúfam,že už manželovi nasadia adekvátnu liečbu ,aby mohol fungovať lepšie,lebo chlapov depresie a úzkosti výraznejšie frustrujú ako ženy 😕 🙄 😝

hroska
24. jan 2010

Slavkaruza vitam Ta, ja beriem tiez Seroxat 30 mg 😉 . Aku dennu davku beries Ty? Pises, ze uzkostna porucha sa Ti objavila po porode, takze ju mas 3 roky??? 😕 😨 To znamena, ze tych 7 rokov si sa neliecila alebo ako? 😕 😨 😨 Napis viac, ake mas ataky a kedy zhruba si sa na Seroxate stabilizovala?? 😨 A ten Xanax beries ako dlho? 😨 😨

Vita, ved Ti Andy poradila 😨 😨 😨 😨 😨 , sedi je to u Teba na PP (panicku poruchu) a odporucila ti skor paroxetinove AD - /Paretin,Seroxat/,alebo escitalopram/Cipralex,Elicea.../ a nie Citalec, tak to skus povedat Tvojmu psychiatrovi alebo skus zmenit psychiatra 😉 . Vsak nebudes cakat donekonecna 😝 😝 😝 😝 , treba to riesit - a aktivne. 😨 😵