Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bambulka05
15. aug 2018

@bulica taka som rada ze nie som sama lebo uz si pripadam ako debil. Presne si opisala moj pripad. A co to este pomaha? Uzivas aj AD? A co lekari ti povedali na to? Tiez ta bolia aj klby na palcoch na rukach?

bulica
15. aug 2018

Ja AD neužívam, aj keď som po škatuľke liekov už niekoľkokrát siahla (najmä v začiatkoch), ale nakoniec som to vydržala. U mňa sa PP a úzkosti začali prejavovať koncom roka 2015 a ja som mala najmä mnoho fyzických prejavov, menej tých psychických. Bolo to strašné obdobie, kedy som si myslela, že mám nejakú vážnu chorobu, že zomieram. Fakt na to nerada spomínam. Navštívila som mnoho doktorov, taká prezretá a prebádaná lekármi som asi nikdy v živote nebola. Jasné, že sa nič vážne nenašlo, všetky výsledky boli OK. Priam ukážkové a tak som už sama začala pátrať na nete, v knihách, zdôverila som sa priateľom a dospela som k tomu, že to bude psychika. Nešla som však k psychiatrovi, ale k neurologičke a keď som jej všetko vyrozprávala, tak hneď stanovila diagnózu a to PP s úzkostnými stavmi. Jasné, že mi potom porobila rôzne vyšetrenia a potvrdilo sa to. Ja som to však už sama nejak tušila. Mala som predtým dosť náročné obdobie, ktoré so mnou zatočilo. Neurologička mi predpísala AD sertralin. Ja som si však preštudovala fakt strašne veľa literatúry okolo tohto a mnoho ľudí s touto diagnózou to zvládlo aj bez liekov, tak som sa rozhodla, že to skúsim aj ja. No a môžem povedať, že začiatky boli "zaujímavé" 😢😅 a dúfam, že sa už nevrátia. Zvládla som to však a naučila som sa so svojimi "stavmi", ako to ja volám, žiť. Mám dni, keď mi je úplne super a žijem si ako pred PP a mám dni keď ma bolí raz to, raz ono. Ono sa to u mňa naozaj strieda. Bolí hlava, potom mi tŕpne ruka, alebo mám mravčenie v hlave, tlačí na hrudi, cítim hrču v krku, búši srdce, točí sa hlava, bolí chrbtica, svaly, šľachy a ja ani neviem čo všetko možné. U mňa sa už asi fakt všetko vystriedalo. Jasné, že ma to zakaždým naplaší, taká hrdinka zase nie som, ale snažím sa si to naozaj nevšímať a ono to zakaždým prejde 🙏👍. Ono táto naša porucha (ja to nevolám choroba) je naozaj hlavne o našej hlave, o našej psychike a postoji k tomu celému. Občas aj mňa pochytia nervy, že kedy to skončí, kedy bude zase všetko tak ako predtým, ale rýchlo sa pokarhám, prestanem takto myslieť a idem ďalej. Veď na tomto svete je toľko horších vecí, chorôb, tak som rada, že ja mám "iba" toto. 😉 A čo mi pomáha? Asi to, že mám okolo seba ľudí pred ktorými nemusím svoje neduhy skrývať a môžem otvorene o svojich pocitoch rozprávať. Veľa čítam (a nielen o PP), chodím medzi ľudí aj keď sa mi často nechce, ale premôžem sa, pravidelné masáže, oddych (fakt si nájdem čas na to, že len relaxujem a nič nerobím - bordel a požiadavky rodiny takisto občas počkajú), som sebeckejšia čo sa týka mňa a mojich potrieb. Naučila som sa povedať nie a to rázne, neprispôsobujem sa za každú cenu. Občas si šľahnem magnézium a hlavne v jesennom a zimnom období užívam D-čko, chllorelu, pšeničné klíčky - tie obsahujú veľa vit. B, super na hlávku 😀. Tie užívam vlastne každé ráno. A ešte goji. Mne chutia a sú aj plné vitamínov. Mimo leta sa snažím aj pravidelne cvičiť. V lete som na toto lenivá. Takže nič extra. Fakt je asi gro všetkého sa k týmto "stavom" postaviť čelom a hlavne bez strachu a paniky a ono to potom pomaly prestane ustupovať. Je to však naozaj cesta na dlhé trate. Ako hovorím, "stavy" občas ešte mávam, ale nie už v takej sile ako na začiatku. A to môžem povedať, že to fakt bola "sila". Keď už bolo najhoršie dala som si lexaurin a ten pomohol, upokojil. Ale ani ten som už nemala 9 mesiacov. Dúfam, že nezakríknem 🙏.
Tak asi tak. Prajem všetkým kočkám hlavne pozitívnu myseľ a nezaoberať sa priveľmi našimi neduhmi. Viem, že sa to úplne nedá, ale skúste. Prajem krásny deň a hlavne život. 😘

bulica
15. aug 2018

Bože ani som si neuvedomila koľko som toho napísala. Prepáčte.

bambulka05
15. aug 2018

@bulica no presne takto sa to u mna zacalo v januari 2016. Bolesti raz tam raz hentam. Trpnutie tela hlavne lavej strany mravcenie busenie srdca potenie a ine ako si opisala ty. Rychla ma odviezla nie raz. Manzel a dcera uz z toho zufali. Stale som rozpravala ze zomieram. Teraz ked si na to obdobie spominam sa aj za seba hanbim a som stastna ze manzel pri mne stal. Obehala som vsetkych doktorov a nie raz ale vysledky uplne super. Potom mi povedala moja doktorka ze to moze byt psychika. Nechcela som si to pripustit. Ale vyhladala som psychologicku a ta ma uviedla na spravnu cestu a skoncila som u psychiatra. Predpisal mi AD Citalec. Po cca 3 mesiacoch som sa vratila do normalu. Tiez som niektore veci prehodnotila ohladom svojho zivota. Zacala som cvicit schudla som 15 kg. Zacala som sa viac venovat sebe. Je to naozaj dlha cesta. Teraz vsak som bez AD dva tyzdne. Vysadzala som od januara podla pokynov lekara. No a zacala ma boliet zase ta lava noha a tuhnut. Som z toho smutna chcela som byt uz bez liekov. Teraz neviem ci mam este pockat a dat tomu cas alebo mam zacat znova brat AD. Na kontrolu idem az 20.9. Co by si mi poradila? Dakujem.❤

bulica
15. aug 2018

@bambulka05 no to je ťažko povedať, čo by som radila. Každá sme iná, každá máme iný prah bolesti, každá tieto naše stavy inak znášame a zvládame. Ja môžem povedať len za seba, že ja by som asi skúsila vydržať bez AD. Ja to v podstate skúšam už tretí rok a zatiaľ sa mi darí a som hrdá sama na seba. 👍 Nie som však nastavená proti liekom. Viem, že sú ľudia a prípady kedy sa to bez liekov zvládnuť nedá, keď treba tak treba. Ja som sa vybrala asi na tú ťažšiu cestu a bojujem. Zvládam to možno aj preto, lebo keď čítam kočky, ktoré berú AD, takisto majú dni, ktoré len pretrpia, lebo sa necítia dobre. Takže som si povedala, že skúsim vydržať. Ale nehovorím, že lieky brať nebudem, ak by to bolo treba.

bambulka05
15. aug 2018

@bulica to je pravda. Ja som sa z AD citila tip top nemala som ziadne negativne priznaky. Vies ja pracujem ako ucitelka a niekedy byt v klude v istych situaciach je tazke. Este asi pobojujem do toho septembra kym pojdem na kontrolu a uvidim co na to moj lekar nakolko mu doverujem.

slavkasobanska
15. aug 2018

@bambulka05 no to je super,držím ti palce,to ja mám také obdobie že sa stále kontrolujem čo mi je.buduci týždeň už idem k psychológovi..lebo viem že to je len v mojej hlave..

katka2808
16. aug 2018

Ahojte dievcata,
rozmyslam opat nad tym, ze zacnem brať AD. Prosim vas, dá sa s tým zo zaciatku chodiť do práce, alebo si mám vziať nejake volno? Tiez v tych zaciatkoch mozem soferovať? Viem, ze neskor áno.
Bojim sa tych negat. ucinkov, ako budem zvladať prácu a cestovanie do práce autom. Dakujem.

dolynkag
16. aug 2018

@bulica nemôže to byt borelióza ?

bulica
16. aug 2018

@dolynkag nemyslím si, nakoľko mi niekoľkokrát brali krv a krvný obraz bol dobrý. Ak by to bola borelióza asi by sa to odzrkadlilo. Je to hlávka, ja to cítim a vnímam. Neustále sa pozorujem, keď ma niečo zabolí hneď to rozoberám, riešim, čo som predtým nerobila. Ja to proste cítim a viem, že je to psychika.

dolynkag
16. aug 2018

@bulica borelioza sa len tak v krvi neukáže, na to treba špeciálne odbery.... len či si nebola niekedy poštípaná kliešťom, alebo čímkoľvek, keby ti potom ostal červený kruh vnútri bledý, borelioza ma rôzne formy, aj neuro

bulica
16. aug 2018

@dolynkag boreliózu mám preštudovanú, avšak nemám jej príznaky, toto je čisto PP a trvá to už tri roky, to by som asi nebola takto v pohode. 😉

dolynkag
16. aug 2018

@bulica lubovník so zložkami hypericin a hyperforin spolu v jednom a D3 si už skúšala?

bulica
16. aug 2018

@dolynkag ľubovník pijem, ja striedam rôzne bylinkové čaje, Dčko užívam hlavne v zimnom období, teraz je slniečka dosť.

pandravachrusta
16. aug 2018

@katka2808 ahoj, no ja by som si na ten prvy tyzden volno zobrala...😉

bambulka05
16. aug 2018

@katka2808 ahoj. Ja som fungovala v praci v pohode. Prave je lepsie ked si v praci aspon sa clovek tolko nesleduje.

bambulka05
16. aug 2018

@bulica a lubovnik pomaha ja som si teraz kupila a pijem ho 2x denne a magnezko beriem tiez 2x denne.

bambulka05
17. aug 2018

Dievcata ja dnes uplne zle. Trpne mi cela pava strana a hlavne noha. Boli a pali ma. Tie moje nervy. To je neskutocne.

ivka185
17. aug 2018

@bambulka05 Ahoj ja citim zle uz dva tyzdne, neviem co sa deje, uz mam z toho nervy.

slavkasobanska
17. aug 2018

Kočky ,tak sme na tom rovnako..včera úplná hrôza,dnes tak isto,neviem čím to je,ale už začínam mať toho dosť.rano ma páli v hlave,rukách,po obede mám zavrate,,a to som nastavená na lieky asi 2 mesiace..

ivka185
17. aug 2018

@slavkasobanska
@slavkasobanska Ahoj ja uz som si myslele ze len so mnou sa nieco deje, ale jak citam je nas viac ,ja uz tiez mam toho plne zuby,v pondelok treba ist po dovolenke do prace a mne je na h...o s prepacenim.Celkova slabost, pocit zavratov atd......Ja uz som toho zufala, a to beriem lieky s malou prestavkou 13 rokov.

slavkasobanska
17. aug 2018

@ivka185 ahoj no ja 10 rokov..ale tento rok som bola už 2 x hospitalizovana,to sa mi ešte nikdy nestalo predtým,..jasom si myslela ze to len ja mám také stavy..vôbec neviem čo mám robiť,u doktorky som bola v stredu,no že to su kolísavé stavy,..snažím sa niečo robiť doma,ale nič moc..začínam byť zúfalá z toho..

bambulka05
17. aug 2018

Ja dievcata som cca mesiac po vysadeni ale nie je to dobre. Vsetko sa mi to vracia. Nohu mam ako v okove k tomu to palenie a bolest svalov. Teraz ma uz aj hlava od krcnej pobolieva. Ale este vydrzim do 20.9. kedy mam kontrolu. Vraj to moze byt aj normalny stav po vysadeni ze telo takto reaguje. Ale ak sa to nezlepsi dovtedy chcem lieky naspat. S nimi mi bolo jedna basen.

slavkasobanska
17. aug 2018

@bambulka05 držím palce ,nech sa ti polepši..je to strašné mať túto chorobu..

ivka185
17. aug 2018

@slavkasobanska No ja som tych 10 rokov mala celkom v pohode ani som nevedela ze mi nieco je, potom som sa snazila vysadit, ale trvalo to len 3 mesiace a vratilo sa to v plnej parade spet a zasa odznova. Ale odvtedy uz pomaly 3 roky je to take kolisave raz hore raz dole a uz ma to znervoznuje a neviem sa dat dokopy je to hnus choroba ,robi si s nami co chce.

sandra2308
17. aug 2018

Ahojte, pripájam sa k vám dievčatá. Ťažké dýchanie, bolesti medzi lopatkami a na hrudi, celková slabosť...... To je asi prvé leto, čo mi je takto s prestávkami. A to tiež sa liečim už nejaký ten rok 😵

ivka185
17. aug 2018

@bambulka05 Ahoj no mne bolo tiez dobre kym som sa nepokusala vysadit, vratilo sa to po 3 mesiacoch a este vo vecsiej intezite a odvtedy sa neviem dat dokopy, uz som z toho zufala.

sandra2308
17. aug 2018

@ivka185 Ja som brala prvý krát seroxat 20mg a tiež som vôbec nevedela, že mi niečo je, no musela som vysadiť kvôli tehotenstvu. Všetko sa mi vrátilo. Keď som začala brať opäť seroxat, už to ani zďaleka nieje to isté a pri dvojnásobnej dávke. No veľmi sa bojím zmeny. Ty tiež berieš tie isté druhý krát?

slavkasobanska
17. aug 2018

@ivka185 to máš pravdu...je to hnus choroba,len pochopí ťa len ten kto si tým prešiel ..no a ja som na to sama,rodičia mi neveria ..je mi až do plaču...ach..

ivka185
17. aug 2018

@sandra2308 Ano tiez som brala predtym 75 mg alventu, a teraz znovu alventu ale 150mg a tiez mam pocit ze uz to nieje to co predtym.A tiez sa bojim zmeny , stale nad tym rozmyslam ale este som sa k tomu neodhodlala.