Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kubaka
3. apr 2010

ještě dodatek ke stupním Odpuštění
fkat skvělý řebříček - už ho mám na lednici přilepení.

ke své šílené, zlé, nenávistné psychopatické matce, která mě týrala celé dětství a pak napadal i mou rodinu jsem se dopracovala ke třetímu stupni. 😎 Pro mě obrovský posun a úspěch.

Jsem schopná za tou fyzickou troskou po mrtvici do nemocnice zajít, hladit ji, mluvit na ní a cítit dokonce lítost nad tím, ja dopadla. Ona nemá už žádné vědomí, takže vlastně nechápe, v jakém je stavu - já pro ni stejně nic víc udělat nemůžu. Vždycky mě pohled na ni úplně psychicky a fyzicky na zbytek večera zruinuje.

A dělat pro někoho na úkor sebe sama jsem schopná leda tak částečně, na chvíli pro své vlastní děti a manžela.

kubaka
3. apr 2010

dali - tak to jsi měla tak lehkou paniku, že z tohoto stavu se dostane tělo časem samo. Jsou tři stupně. Z prvního se dostaneš sama, z druhé už těžko a potřebuješ léky, nejsi schopná prcovat, myslet, vůbec fungovat , při třetím se zraňuješ, pácháš sebevraždu a potřebuješ silná AD a obvykle i hospitalizaci.

Takže ano, funguje to bez léků v prvním stupni. Totéž je ovšem dobré absolvovai i při těch dalších stupních. ˇOClověka to nutí i změnit sebe a náhled na sebe, okolí, změnit žebříček hodnot.
Člověk před depresí a po depresi prostě už nikdy nebude stejný - pokud ji překonal - Jako Frodo po návratu do Hobitína - už nikdy nebyl stejný - prožitá zkušenost byla příliš silná a tak ho poznamenala, aby se mohl zařadit a navázat na starý život. Už byl někde jinde....

inkinka
3. apr 2010

Kubaka, dakujem, nemyslim, ze je dokonaly, bol narychlo sformulovany, lebo mam rada, ked sa vymedzia pojmy....len skoda, ze sme sa stale nedozvedeli, o ktorom odpusteni damy hovorili a co dokazali odpustit...asi v tom az tak jasno nemaju 😒

hroska
3. apr 2010

2 x sa mi dofrasa zmazal prispevok, tak uz na to kaslem, napisem neskor.....

filipal
3. apr 2010

my sme sa uz vratili z vyletu, bolo krasne a po ceste cez borovicove lesy som rozjimala nad odpustenim...
tak sa zase vratim v tejto debate par krokov dozadu...
rozmyslala som nad tym, ze odpustit by som mala vlastne len tomu, kto uz svoj cin olutoval...
nemozem predsa odpustit zloduchovi, ktory dalej pacha zlo, nie?
ano, je mi jasne, ze odpustit musim sama kvoli sebe, ako pise Dali. ide len o tu skutocnu uprimnost.
naozaj, z uprimneho srdca som odpustila? ten treti stupen je pre mna asi nedosiahnutelni, lebo vo mne vrie...
ale samozrejme, zalezi na tom co odpustit.....

dalej rozmyslam nad chemiou.... chemiu predsa konzumujeme aj v potravinach. niekto viac, niekto menej.
ja sa snazim jest cim menej chem. spracovanych potravin. pripada mi to zdravsie a prirodzenejsie.
ked ma boli hlava, skusim vypit vodu, alebo vodu s citronom a nesiahnem hned po tabletke.
tak isto, by som sa nenapchavala liekmi - oblbovakmi. ale lieky, ktore uzivame, su selektivne inhibitory spätneho vychytavania serotoninu....cize zabezpecuju rovnovahu serotoninu v mozgu, v nervoch. je to normalna nerovnovaha, ktoru si liecime...
preto si myslim, ze vyslovene trvat na nebrani AD je predsudok. asi preto, ze sa jedna o diagnozu, ktora postihuje psychiku.
zaujimalo by ma Dali, ci mas podobny nazor na uzivanie inzulinu a pod. pri inych diagnozach....
ved skoro kazda choroba sa da liecit aj bez liekov, otazne je, s akym vysledkom, s akou namahou, s akym sebazaprenim...
jednoducho, ci stoji za to vyhybat sa chemii, ked si potom mozno kludne dame prifarbovanu potravinu, dochutenu polievku a pod.

dali4
3. apr 2010

filipal... zrejme si prehliadla moj príspevok z 1.4. 22.54 ... ja som nikdy netvrdila že trvám na absolutnom nebraní AD. Ja si len myslím že veľa ľudí sa uchýli k liekom, podotýkam že aj vtedy keď ta depresia možno nieje až taká strašná a zabúda na duchovnú liečbu. Ak sa človek spolieha iba na lieky, neverím že sa vylieči.

filipko
autor
3. apr 2010

hroska, aj ja som take pocity mala, aj noz som drzala v ruke, mala som stredne tazku depresiu...Nehovorim o tych najtazsich...

hroska
3. apr 2010

Dnes v prispevku o 15,44 to patrilo filipkovi,nie filipal-sorry. Dali,filipko myslim si,ze to mame uz vyjasnene. Vy ste depresiu zvladli bez ad. O.k.,ved niektory odbornici tvrdia,ze neliecena depresia trva 8 mesiacov.a tiez je zname nitzeho-"ucel sväti prostriedky". ale baby,uz som to tu 100 krat pisala-lieky su na to,aby ludom pomahali,tak preco trpiet 8 a viac mes.ked mozes byt za 3 mes.celkom slusne stabilizovana.alebo inak,ked zena nemoze porodit prirodzene,je samozrejme,ze lekari spravia sekciu,lebo to uz dnes nie je ziadny problem.ale bola doba,ked zena musela rodit len prirodzene aj za cenu svojho zivota a zivota svojho dietata.tak dali,filipko preco sa vraciate do minulosti,ked je tu dnes lahsia cesta ako bojovat s depresiou?je to moderna,overena a bezpecna cesta - a tou su ad.vasa cesta moze tiez fungovat ale len popri ad. A baby,dolezita vec:neliecena depresia sa vracia,ak by ste ju neliecili znova a znova prerastie do chronickej-a to uz je "iny pruser".dali a filipko,uz len zaver: prosim nikdy uz neskusajte nabadat chore baby na "liecbu bez chemie" ved si predsa nechcete zobrat na svedomie nieciu smrt (ved viete ze depresia je smrtelna choroba) alebo ano?

wewwe
3. apr 2010

dali, filipko nie som si istá či by o takých veciach bol presvedčený niekto kto skutočne zažil tú hrôzu. aké je to strašné keď je samotná duša chorá. súhlasím s názorom že keď má človek nejakú chorobu tak popri normálnej liečbe je veľmi dôležité aby sa snažil vnútorne nejakým spôsobom bojovať. svojimi psychickými silami, vnútorno silou a samotnou láskou k životu. len čím sa dá bojovať vtedy keď je samotné vnútro choré, žiadne sily nie sú a už vôbec žiadna láska k životu a keď človek cíti že v podstate ani nemá prečo a ako bojovať. odkiaľ čerpať psychickú silu keď je chorá samotná duša???
filipal prirovnanie AD k inzulínu je super. ja sa to vždy týmto spôsobom snažím vysvetliť ľudom ktorí nejak nevedia pochopiť prečo do seba cpem chémiu (inak nie je náhodou mozog a serotonín tiež chémia? ). skúsme povedať človeku s cukrovkou nech neberie inzulín ale nech skúsi bojovať... ten človek bude tak isto brať celý život inzulín. a je vďačný za to, že niečo také existuje. tak prečo si máme my stažovať život tým že nebudeme brať lieky ktoré nám zabezpečia ako tak plnohodnotný život? aký to má zmysel? aby sme sa ešte viac trápili?
samozrejme ja gratulujem tomu komu sa podarilo niečo také poraziť vlastnou vôlou a silou. ale nie som o tom celkom presvedčená že sa to dá.

meum
3. apr 2010

takze k tomu odpustani sa este vratim, ja mam akoze patrat po tom ci dotycny nezazil v zivote to same co on spachal me? predpokladam ze som to pochopila spravne, takze z toho vypliva ze ja mam teda robit to mame mojmu dietatu, ano? mam ho tirat, mam ho mlatit, nutit vsetkym tvrdit ze je debil co nevie poriadne chodit a preto ma tie modriny. kupat vo vriacej vani pretoze je satanovo dieta a nie moje, obchytkavat ked nahodou nebude mat moj muz na mna chut.

toto mam robit? ak som to spravne pochopila, protoze toto robili cloveku ktory toto vsetko spachal me

Dali tu svoju duchovnu liecbu si strc akurat tak do riti, tam jej bude najlepsie, lebo tam by som najradsej strcila vsetky tvoje dristy a vlastne nielen tvoje ale aj filipko

predpokladam ze ani jedna neprezila nic zle v zivote, len vam mozno zobrali nejaku hracku za co ste sa hadzali o zem, ale vecsina si tu co to prezila, tak nemudrujte a nepchajte im pod nos svoj nazor, na ktory tu nik nieje zvedavy. a tiez tvoja pribuzna isto ma svoje problemy a dovody preco ma depresiu, ale ju ocenujem, snazi sa nieco robit, lieci sa a neschovava sa za sebaklam ako ty

ja len dufam ze vase deti netrpia vdaka vasim nazorom a nedoplacaju na to oni

dali4
4. apr 2010

Takže podla vás ked to niekto zvláda bez liekov tak to znamená že tomu človeku vlastne nič nieje ? Vy nemôžte vediet čo som prežívala, tak isto ako filipko...
Ja narozdiel od vás nikomu nič nevnucujem, len som tu písala o tom čo som prežila a ako som sa z toho dostala... Ani tu nikoho neosočujem a nisom ani nebudem vulgárna, lebo myslím že to sa nepatrí ... Bude lepšie keď sa tu už neukážem ... uľaví sa Vám 🙂 Prajem všetko dobré. 😵

dali4
4. apr 2010

Zle som vetu formulovala... neviete, čo sme ja a filipko prežívali... Bodka 🙂

kubaka
4. apr 2010

wewwe, hroška - naprosto jasné.
meum - tvrdé a naprosto výstižné - nedivím se, že tě takové laciné "návody" rozpalují doběla 😔

Mozek je plný chemie, hormonů, elektrických impulzů - když se poruší křehká rovnováha, je z toho duševní nemoc - takže není naprosto, absolutně nic špatného na tom, když pomocí léků nastimulujeme organismus, aby si ji dokázal zase vyrovnat.
AD nejsou chemikálie samy o sobě - jen stimulují tvorbu přirozených hormonů a chemických látek v mozku do optimálního stavu.
Takže pokud tohle čtou další holky, které se odhodlávají k léčbě - směle do ní - bez ní se prostě ode dna neodrazíte. Řešit "duchovno" budete schopné až vás léky stabilizují, dokážete se volně nadechnout a budete dost silné na to, něco v životě měnit. 🙂 Obojí jde ruku v ruce

filipko
autor
4. apr 2010

takze ked momentalne kojim a mozno mam larvovu depresiu ( co mi sice nevie nik potvrdit) mam ponuknut svojmu dietatku Antidepresiva? Ano? Vy mudre, trpim kvoli nej, aby som jej dopriala to co jej patri a vy ma tu budete osocovat? Chcem ju velmi kojit, pretoze ma atopicky ekzem, kazda lekarka mi pripomina, kojit kojit kojit, do boha, mam jej dat podla vas antidepresiva? Tak ma uz neserte ked o tom nic neviete. Neviete ake bolesti kvoli nej prezivam a skryvam ich aby to rodina nevidela. Cakala som pomoc na modrom konikovi, nic ine som nechcela len zistit, ci to aj ina mamicka nezazila, aby ma mozno podporila, ze to prejde, aby som mohla kojit aj rok, dva. Dve z vas ma tu prosili aby som napisala, ako sa mi dari, ok, urobila som tak a coho som sa dockala?Neprajnicok...
Ja mam dve male deti a kopec inej roboty ako vas o niecom presviecat....
Prajem vela zdaru pri vysadzani antidepresiv...potom si mozno na moje rady spomeniete.

andy.a
4. apr 2010

Filipko,tak keď si taká "tvrdá" ,tak trp kvôli dieťaťu..dopraj mu vystresovanú matku "s možnou "larvovou" depresiou/má byť larvovanou 😀 😀 😝 😝 /...to vieš,nikto tu nemá malé deti,nikto nekojil,nikto nemá dieťa s AE alebo alergiou na BKM.......

každý ako-tak erudovaný psychiater vie odporučiť antidepresíva,ktoré sa môžu užívať aj počas kojenia...do MM prechádzajú v zanedbateľnom množstve...a tuším si písala,že už máš dcérku väčšiu,takže papá aj príkrmy,alebo sa mýlim ?? 😕 😕 😕

opakovane som tu dávala linky o AD,ktoré sa môžu brať počas tehotenstva a kojenia,ale tuším zbytočne 🙄 🙄 🙄

ale pokiaľ ti to takto vyhovuje,tak každá rada drahá 😕 😕 😕

želám ti veľa šťastia 😵 😵 😵

apropo,na fóre je veľmi dievčat,ktoré prežili napr.smrť dieťaťa 😔 😔 😢 😢 ,ovdoveli 😒 ...mali onkologické ochorenie 😢 😢 😢 atď...takže všetky to zvládnu s pozitívnym myslením,lístočkami a pod... 🙄 🙄 🙄
a komu majú odpustiť tie ???????? 😕 😕 😕 ☹ ☹ ☹

sorry,chcela som písať neutrálne,ale inak to nejde 😔 😔 😔 😔 😔

jarus1
4. apr 2010

Ahojte, ja do tejto témy patrím tiež. Neberiem nič, hoci som prežila ťažkú životnú situáciu. Môj svet je čierny a aj ked vyjde slnko, čiernym zostáva. Čítala som tu ako sa tu hádate, to nechcem. Ak si niektorá z vás myslí, že si prežila svoje a mohla by mi byť oporou, prosím ju, aby napísala do IP. Hádať sa s nikým nechcem

andy.a
4. apr 2010

jaruš a prečo nevyhľadáš aspoň psychológa/psychoterapeuta/ ?? 😕 😕 😕
až do včerajška-predvčerajška sa tu nikto nehádal,každý/á píše svoje skúsenosti a je tu veľa kočiek,ktoré si zažili svoje 😕 😒

filipko
autor
4. apr 2010

sory andy, ale keby to tak bolo, tak ich uz uzivam, mne psychiater povedal, ze je to riziko pre dieta, tak potom neviem preco zavadzate.
A co sa tyka liniek, sorry ale je tu 191 stran.

filipko
autor
4. apr 2010

dceru neprikrmujem, este nema na to vek....ale dik za pochopenie

kubaka
4. apr 2010

filipko - Andy JE PSYCHIATR. Měl dal psychiatr taky Citalec při kojení -ten je velmi vhodný a do mléka prochází tak málo, že to organismus dítěte ani nezaznamená. Moje kamarádka taky kojila s AD.
Ty si nechceš pomoct, ty chceš trpět, abys mohla vyprávět, jak trpíš a obětuješ se. Sorry, za to ti tvoje děti vůbec nepoděkují. dítě potřebuje hlavně klidnou matku, která na něj nepřenáší své deprese a bolesti. 😠 😠 😠 Na tvé rady si vzpomeneme leda jako na odstrašující případ, kam zabedněnost může až dojít. Beze srandy.

Jarus - tady se nikdy nehádal, dokud sem nevleze někdo, kdo nemá páru co je deprese a jak s ní zacházet. Kdo si chce nechat pomoct, ví, že má problém, ten je tu na správném místě. Všichni jsme si tu navzájem oporou a podporou v léčbě, protože každá si prošla peklem a nechce se do něho už nikdy vrátit..

filipko
autor
4. apr 2010

kubaka, presne toto som potrebovala , CITALEX, ok, pojdem za doktorom a opytam sa ho preco mi ho neodporucil.

Ved ja som za nim bola aby mi predpisal lieky, on mi povedal ze najskor musim prestat dojcit, preto sa teraz trapim s bolestami. Ja som kvoli tomu kojit nechcela prestat. Ak je toho mnozstva co prechadza do mlieka naozaj tak malo, ja sa AD nebranim. On mi povedal , ze sa to neodporuca, no vidis, tak komu mam verit? Do paroma, nehram sa na ziadnu chudinu, len potrebujem poradit a preto som tu.

Dakujem ti za tuto radu.

filipko
autor
4. apr 2010

Andy, ja som tiez napisala len svoju skusennost, ale bohuzial ste ma vysmiali, jednoducho ste moj nazor neprijali. Ja viem , ze su na svete tragickejsie veci, no ja som pisala o sebe. Neradila som zenam ktore prisli o dieta, nikdy ba som si to nedovolila. Dakujem za to kubake, ze pochopila co vlastne chcem, ze mi poradila, hoci som to cakala od teba.

filipko
autor
4. apr 2010

Kubaka, prosim ta kde najdem ten link o dojceni s AD?
Dik

jarus1
4. apr 2010

kubaka, súhlasím ☹

andy.a
4. apr 2010

Filipko,ja som ťa nevysmiala..a pri dojčení je určite bezpečnejší sertralin ako citalopram...prosím čítaj,čo píšem 😕 😕 😕
citalopram je zasa bezpečnejší v tehotenstve,lebo je veľa matiek,ktoré na vlastné riziko v tehot.AD musia užívať 😕

a sorry ,ide o CITALEC a nie CITALEX 😝 😝 😝

andy.a
4. apr 2010

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

určite sertralín,máš to čierne na bielom 😝 😝 😝

hroska
4. apr 2010

No vidis filipko,konecne si pochopila,ze my si tu pomahame a samozrejme,ze radi pomozeme aj tebe. Vidis andy a kubaka hned zareagovali na tvoj problem.a ver prosim,ze maju pravdu.s ad sa da kojit a o svoje dietatko sa nemusis bat. Za par tyzdnov budes o.k. A uz tu budes aj ty rady rozdavat. Drzim palce a som rada,ze zacinas "spolupracovat". A este jedno, budes mat v nas oporu ked zacnes ad uzivat a kym ti zaberu.to ti mozem slubit myslim ze za vsetky baby co sme tu.

kubaka
5. apr 2010

filipko - jo, mě dal Citalec, ale když Andy říká setralinové AD, tak si vyžádej tento. Já na Citalecu byla už pře těhu, tak mi ho nejspíš vrátil jako osvědčený, abychom neexperimentovali. Ta vylepšená verze je Cipralex - to jsi si jen spojila dva názvy, o kterých už jsem psala..
My jsme téma AD a kojení v této diskusi taky několikrát otočily - jak přicházely nové ženy, tak andy a my skalní psaly pořád to samé dokola. Někde mezi 40 a 100 stránkou určitě najdeš několik debat na toto téma.

Navíc jsi dost otočila 😉 víš,- nejprve si tvrdila, že jsi se vyléčila, nyní, že kdyby existovaly AD při kojení, tak už je bereš -tak se nediv na ty naše reakce 😉 🙂 .
Ale je skvělé, že jsi se nakonec takhle rozhodla - ty setralinové éky by měl uznat doktor jako bezpečné a můžeš se jich dožadovat konec konců i na své vlastní riziko. Nemůže ti je odepřít, když podepíšeš papír, že je to tvá věc. Nenech se odbýt. někteří psychiatři jsou zásadně proti, někteří naštěstí chápou, že vystresovaná matka je pro dítě horší než mlíko s nepatrným množstvím neškodných AD. Nejsem si úplně jistá -ale kolik stresových hormonů z matky tak přejde do mléka? 😲 😲 To by taky stálo za povšimnutí. Tento typ AD nejsou žádná hrůzyplná chemie. Spousta žen je těhotná a kojí i s léky. Nutit ženu přestat kojit je jen další hrozný stres. Já jsem svému rovnou řekla, ať mi dá něco, s čím můžu kojit, ale nebudu zhroucená nad měsíčním miminkem v slzách, ještě ke všemu, když jsem ztrácela trpělivost tak, že jsem na něj začala být zlá a zuřivá. ☹ V té chvíli jsem si řekla, že budu jíst cokoliv, ale tohle nesmím dopustit kvůli miminku.
Tak napiš, jak a co 🙂 - hezké pondělí

hrošík je jako obvykle milá 😵 😵

kubaka
5. apr 2010

andy - te'd jsem přečetla ten link od tebe - no konečně ne jen nějaké dohlady, ale fakta. Nechápu tedy, proč někteří psychiatři jsou tak striktní k zastavení laktace, když existuje nějaké jasné stanovisko 😠 od odborníků

aandyna
5. apr 2010

Dobrý deň prajem. Ja mám na užívanie antideprsív názor taký, že určite by sa mali užívať, pri silných depresiách. Docela ma zaujal tento článok. http://vat.pravda.sk/briti-spochybnuju-ucinky-a...