Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ferkaa
22. máj 2010

Ahojte dievčatá, už som tu pred nedávnom písala, že som znovu začala užívať calixta AD a že mi vôbec nezaberajú. Je to už v podstate mesiac čo to beriem a účinok žiadny, mám stále a stále horšie stavy úzkosti, už pomaly ani do práce nechodím lebo sa mi stále točí hlava a mám pocit, že odpadnem proste už neviem čo robiť k psychiatrovi mám termín na 2 júna, ja viem, že je to už len týždeň, ale ja to už nemôžem vydržať...čítam tu že tu niektoré píšete, že tie stavy na odpadnutie je v podstate panická porucha či nejako takto a ja mám pocit, že práve to ma zožiera.Mám doma neruol 0,5 a aj elenium len neviem či to môžem začať užívať,čítala som tu, že niektoré ste to brali keď ste mali takú to poruchu.Prosím poradte mi či to mám začať užívať hneď a nečakať na toho 2 júna alebo čo lebo už naozaj neviem ako z toho vonku, normálne rozmýšľam, že dám v práci výpoveď lebo mám strašný strach, že to tam nezvládnem a odpadnem lebo už mi viackrát tak v práci prišlo zle,prosím poradte ak s tým mate skúsenosť. Vopred ďakujem za všetky rady

srdcko81
22. máj 2010

ferkaa-pokojne si daj ten neurol.Ak nechces velke davky tak si daj polku z tej 0,5 teda 0,25 a daj si ju ak trikrat denne alebo skus dvakrat denne a ked sa Ti bude zdat ze to je malo tak si daj trikrat. 😉 A ak mas doma magnezium tak aj to si mozes davat to je len vitamín a v podstate je to take uvolnujuce.To mozes s kludom k tomu neurolu. 😉
A k tej panickej poruche ak mas pri tom zachvate uzkosti strach ze zomieras tak je to panicka porucha. ☹

ferkaa
22. máj 2010

Ďakujem krásne srdcko81 už som len čakala, že či mi tu niekto napíše, či si to môžem vziať a hneď som už aj vzala, ale pre istotu celu,mám strašný strach že to príde znovu tá bolesť v hrudí a ten pocit na odpadnutie,no ten strach že zomriem ani nemám ja sa len bojím už isť vonku, že to tam na mňa príde a odpadnem medzi úplne cudzími ľudmi-ten strach je neznesiteľný,ale Ďakujem ešte raz za radu a myslíš, že ten neurol mam brať každý deň,myslím aspoň dovtedy pokiaľ nepôjdem toho 2 júna k psychiatrovi?

andy.a
22. máj 2010

@ferkaa,dávaj si Neurol,ako píše srdcko...a Calixta je antidepresívum,dobré,ale nemá indikáciu na panickú poruchu,takže je na mieste zmena liečby 😝 😝 😝

bolo by dobré nejaké SSRI AD alebo venlafaxínové 😝 😝 😝

Calixta je na depresie s poruchami spánku,ale nie na depresiu s panickými príznakmi,tam treba ráno ešte prikombinovať iné AD 😝 😝 😝

Neurol ber kľudne aj denne,kým pôjdeš Dr.,resp.by si sa mohla preobjednať na skorší termín,nech ti dá adekvátnu liečbu 😝 😝 😝

srdcko81
22. máj 2010

@ferkaa-tak ako pise andy papaj kludne ten neurol kým sa dostanes k dokymu.A aj ked si das tu 0,5 2xdenne to nevadí a 3xdenne keby bolo zle-ono týchto narliciek sa moze sa mi zda 3az 4 mg denne.Asoin si pamatam ze pri frontine to tak je-a neurol je podobny tak ako aj xanax,rivotril-takze v pohode.
No vyzera ´to na paniku-aj mna toto chytalo hze som sa bala ist vonku a strach ze odpadnem+strach ze idem dostat infarkt atd...ja som mala strach ze umieram....

kiwi82
22. máj 2010

Caute baby.
@ferkaa pridavam sa tiez myslim, ze je to panicka porucha, mala som podobne stavy ani vonku ani doma a uz vobec nie sama, furt musel so mnou dakto byt. Pocuj, nedavaj vypoved, ak ta ta samotna praca velmi nestresuje. radsej sa podla mna daj vypisat a uvidis, ked zacnes brat lieky urcene na PP tak do mesiaca si spat v praci. ja som nemohla chodit do skoly, lebo som denne chodila SAD z kosic do presova a myslela som si ze sa v buse zadusim. tiez som chcela nechat skolu ale doktor povedal, ze za mesiac budem opat v skole sa mi nechcelo verit a ozaj. ked ti sadnu AD bude to fajn uvidis, mocno drzim palce. 😉

ferkaa
22. máj 2010

Andy.a-ako tu čítam vy ste zrejme psychiatrička a to ma veľmi potešilo,že ste mi potvrdili, že ten neurol môžem brať pokiaľ sa nedostanem k svojmu psychiatrovi. S tým preobjednaním som to už skúšala a dosť som tlačila aj na tú jeho sestričku, že je mi moc zlé a v robote sa mi už bohužiaľ podarilo skolabovať úplne,a že si zaplatím aj prednostné vyšetrenie,no nedalo sa nič robiť lebo môj psychiater je tu u nás na východe veľmi vyťažení,tak musí to nejako vydržať.

srdcko81-ako som písala, že hneď keď som si prečítala, že ten neurol si môžem dať, tak som si ho aj dala a hneď sa mi uľavilo,takže určite ho budem užívať do mojej návštevy k lekárovi, a ak bude treba, tak aj 3x denne len nech to nejako zvládnem

kiwi82-vidím, že aj ty si z východu rovnako ako ja,to ma teší. Vieš ono neradá by som tu prácu nechala lebo situácia s prácou je momentálne hlavne u nás na východe zlá,ale keď ja mám taký strach isť ráno do práce a prežiť tam 9 hod.,že neviem si to predstaviť. Ono ja by som sa dala vypísať,ale u nás v práci je taký problém s tým keď niekto je na PN alebo na dovolenke, že až....proste viem, že by mi 2 týždne tej dovolenky nepodpísali ani keby som neviem čo robila...neviem čo bude, ale jedno viem, že už dnes mám strach čo bude v pondelok

Dievčatá každopádne ďakujem za cenné rady,podporu a pomoc, aspoň viem, že v tom nie som sama 🙂

vita
22. máj 2010

ferkaa ja mám podobný problém ako ty....môžeš si prečítať pár strán dozadu......beriem cipralex, zatialľ veľmi nepociťujem zlepšenie, ale verím,že mi pomôžu tie lieky,,,,len to chce svoj čas,,,,,ani ja som sa nikdy nebála, že zomriem a ani k lekárom som často nechodila....točila sa mi hlava a chodila som ako opitá.....motanice a tak......teraz som tiež iba doma, lebo sa bojím , že na ulici odpadnem,,,,,,no ten strach mám len vtedy,ked cítim, že mi je zle....ja pevne verím, že sa z toho dostaneme, ved aj ,,srdcko sa bála ísť von a teraz s radosťou chodí do obchodov a bez problémov nakupuje,,,,,,,nuž čo iné nám ostáva ....brať lieky a čakať pokiaľ zaberú

lila1
22. máj 2010

Dobrý večer, taky jsem na stejné loďi.....čekám, že mi zaberou léky a já budu už konečně fungovat bez problémů...všechny zdravím a ženy držme se a vzájemně se podporujme a povzbuzujme! Zdravím.

filipal
23. máj 2010

Lila, fajn, ze si sa odhodlala na liecbu. a ako dlho uz beries lieky a ake?
ja beriem sertralin, uz takmer rok. zacal mi zaberat asi po 2 mesiacoch, ale stabilizovana som bola asi az po 4. 😉

kiwi82
23. máj 2010

@ferkaa ahoj, no viem, ze v praci zvyknu byt s dovolenkami problemy ale ked mas dobru obvodnu doktorku, tak by ta mohla aspon na tie dva tyzdne vpisat, ved na to mas podla zakonnika prace narok. a vedia nejaky kolegovia v praci ako ti je? co prezivas? mozno je dobre aj v praci mat niekoho, co vie co ti je a vie upokojit, ked je najhorsie. ja som mala v skole taku superpnu kamosku a dodnes sme superne kamosky, ona ma vzdy ratovala 😉
a pocuj, ten tvoj psychiater nie je nahodu nahlavu? ved ked ti je zle, tak by ta mal vziat prednostne si myslim. mozes povedat, ze odkial si? ja chodim ku panovi psychiatrovi do novej lubone. je velmi mily, proste hned ma zdiagnostikoval a nasadil dobre lieky. predtym som sa trapila tu v ke s jednou psychoterapeutkou psychiatrickou ale bolo to zbytocne natahovanie mojej choroby.
ja teraz nasadujem lieky, no tak sa citim tak cudne trosku, hlavne vecer take tlaky na hrudi a problemy s dychanim a aj cez den dakedy, hlavne ked som sama a myslim na to. zajtra zvysujem davku tak to budu zasa haluze 😒 ale dajako to musim vydrzat a hlavne nestresovat aby sa babatko nebalo 😉

ferkaa
23. máj 2010

kiwi82-v robote som to povedala kolegom čo so mnou sedia v kancelárii lebo už som raz skolabovala a volali záchranku a tá prišla a tlak a všetky ti ostatné hodnoty boli dobre, tak na mňa pozerali tí záchranári aj kolegovia, že čo mi je, keď mi vlastne nič nie je,tak vtedy som to v robote povedala a tiež som povedala,aby viac nevolali záchranku, keď by sa mi to náhodou znovu stalo,ale nech ma bijú a robia hoci čo a ja sa preberiem,takže aspoň to ma upokojuje, že už sa nemusím báť tej hanby, že zase mi zavolajú záchranku a znovu na mňa budu čumieť jak na blázna....Nie on je vynikajúci lekár len on ma toho strašne veľa,lebo je aj profesorom na univerzite,a tiež ma strašne veľa ľudí, mám pocit, že je jediný dobrý lekár v našom meste a aj to tak tvrdia iní , ja naň nemôžem nič zle povedať lebo v minulosti mi veľmi pomohol a ja to aj chápem, že je taký vyťažený,ale rozmýšľala som, že tam zajtra predsa len skočím a nejako ma možno vezme,keď ma uvidia v takom stave v akom momentálne som, a ja som z Vranova a aj tu chodím k lekárovi. Kiwi a ty čakáš bábätko? Lebo môj priateľ by už nejaké bábo aj chcel,no ja som mu povedala, že v žiadnom prípade pokiaľ som takto chorá,strašne mám strach, že tu depku a strach budem mať počas tehotenstva ešte horšiu a on to nedokáže pochopiť ☹

kiwi82
23. máj 2010

@ferkaa, tak sa aspon pokus ist k lekarovi, ci ta nezoberie. myslim, ked je taky ludsky ako hovoris a odbornik, tak by ta mohol vziat. a ty aj odpadnes normalne do bezvedomia? akoze aj mna bralo na obdpadnutie, ze uz uz odpadnem ale chvala Bohu som este neodpadla. pohotovost som uz ale parkrat navstivila 😅
hej cakame babatko. ja som po 3 rokoch AD v auguste vysadila, potom v novembri som otehu a okolo 6 mesiaca tehu sa mi zacali vracat take divne stavy, tak lekar povedal, zeradsej nech opat zacnem uzivat AD. ale ako som pisala, tak momentalen nasadzujem a prave ma tak oblieva horucava, ze az. a v noci sa tiez budim spotena.
ked ta ma priatel rad, tak to s tebou vydrzi aj v dobrom aj v zlom. moj manzelik to tiez navprav nechapal, aj som parkrat dostala taku mini facku na ukludnenie, ked som stresovala - ale zabrala 😉 az ked mi diagnostikovali pp tak to cele zacal chapat, ze si to nenamyslam a tak. je velmi zlaty, chape to a povzbudzuje ma.
jeej aj moj manzelik sa narodil vo Vranove aj jeho rodicia su od vranova 🙂

ferkaa
23. máj 2010

Jeeej kiwi to si ma veľmi veľmo potešila, že aj ty si troška s Vranovom spojená aj keď len prostredníctvom manžela,no ale to je super náhoda 🙂 asi tam za tým mojím psychiatrom zájdem zajtra,no neviem neviem či tam vôbec bude lebo on dosť zriedkavo ordinuje kvôli svojej vyťaženosti,ale je naozaj vynikajúci odborník. No už sa mi to bohužiaľ s tým odpadnutím podarilo skoro som sa potom prizabila od zlosti na seba, keď mi došlo čo sa vlastne stalo a na pohotovosti som tiež parkrát bola,no len mi dale akési magnézium a povedali, že to je vyťaženosť a mohla som isť domov 😒 .Teraz keď to na mňa už ide tak sa snažím hneď myslieť na niečo iné, no nie vždy mi to pomáha ☹ Pre mňa je najhoršie to, že vkuse na to myslím, že čo keď mi príde zle a odpadnem a na ulici či doma nikoho niet,no to mi beha stále po rozume-už ma to tak s....,že si neviem rady. Ja potrebujem byť fit aspoň z polovice do toho 12 júna lebo idem na celý deň do volebnej komisie a potom hneď v pondelok mám skúšky na výšku, no proste neviem ako to zvládnem a som z toho a zo seba taká smutná, že len revem ako malé decko ☹

lila1
23. máj 2010

@filipal ...ahoj, já beru Coaxil a Lexaurin, ale zatím jen týden, tak uvidíme.....a jak Ty toleruješ ten Sertralín? A na jaké problémy Ti ho napsala....jak se projevili? Beru tyto léky poprvé, tak mám v tom trochu zmatek...děkuji....zdravím.

filipal
23. máj 2010

Lila, aj ja prvy krat. ja som mala uzkostno-depresivnu poruchu. mala som uzkosti, strach a bola som prilis precitlivela.
hoci som dost citliva na lieky (vlastne skoro ziadne neberiem)
tento sertralin znasam dobre. nemala som ziadne neziaduce ucinky, ani ine problemy...
Lila, po tyzdni by si uz citila neziaduce ucinky, tak ti asi lieky sadli. prve zlepsenia som zacala vnimat tak 2 - 3 tyzdne od zaciatku uzivania... neboj o chvilku sa budes citit lepsie. Coaxil tu beru nejake dievcata...

lila1
23. máj 2010

@filipal .....ano, ano, to přesně jsem cítila i já a nemohla jsem u ještě mi dělá prpblém jít mezi lidi....mámj z nich strach, nejraději jsem doma a to se brzy blíží dovolenky....věřím ale že mi léky brzy zaberou a já budu fit. Ty uzkosti jsem cítila už víc než rok....zašla jsem k doktorce, napsala mi Nevrol 0,25...a já jelikož léky moc neuznávám jsem si dávala max. 1/2 -1 tab. denně a v pohodě jsem to zvládala, dokonce byli měsíce co jsem byla úplně bez léků i v práci mezi lidima a pak se to teď na jaře nějak znovu vrátilo a to v takové míře, že jsem prostě musela najet na AD. Jen mě teď trápí bolesti hlavy...nevím, že by taky to jaro, nebo to je z léků....nevím. A jak dlouho už bereš léky? Jestli tu někdo užíváte taky Coaxil, prosím napište mi. Je fajn, že se tu nevzájem podporujeme a hlavně, že si máme s kým o tom povykládat.....zdravím.

filipal
23. máj 2010

@lila1, aj ja som to citila podobne...dobre, ze si presla na AD. neurol je len na kratkodobe uzivanie. tie bolesti hlavy mozes mat aj z liekov, ale malo by to odozniet...na najblizsej kontrole to povedz svojej lekarke.
ja beriem AD uz skoro rok. po lete, uz zacnem pomaly znizovat davku...snad to zvladnem....
ako si sa dozvedela o tejto teme? iba nahodou?

iwesska
24. máj 2010

camilla 1 - diki za odpoved. To vazne si mala take stavy ze si si to chcela nechat viac? Lebo mna to tiez napadlo, ale pritom by som to neurobila. Lebo teraz ked vidim niekde male babatko tak hned by som si ho k sebe pri tisla a uz myslim na to svoje 🙂 To mi dodava energiu.
Kiwi - mne praveze psychiatricka odporucila zvladnut tehotenstvo bez liekov, len so psychoterapiou.Dodalo mi to odvahu a tak si stale hovorim, ze to predsa nemoze byt tak zle aby som znova musela prejst tym peklom ktore som zazivala po zacati liecby. Som pocula o takej metode ze biofeedback sa to vola. Mate s tym niekto skusenosti? To je vraj nejaka taka metoda ze vas zapoja na pristroj a pocas zachvatu sa naucite takto telo ovladat, lebo presne viete kedy pride a ako dane konanie proti nemu zabera. Vraj to pomaha zvlast pri nadmernom dychani z ukosti a stresu. Nemate s tym nahodou niekto skusenost? Napadlo mi ze by som to vyskusala.

ferkaa
24. máj 2010

No ahojte kočky, práve som došla od psychiatra a potvrdil mi tu panickú poruchu a k AD calixata mi predpísala aj elicea 10mg, no povedal, že mám brať prvý týždeň len po polovici,ale že sa nemám báť, že za chvíľu mi zaberú /no len to čo je pre neho chvíľa, pre mňa je to min. mesiac/. No nič uvidím čo to so mnou spraví, a ak máte s tým to liekom niekto skúsenosti, tak mi prosím odpíšte, budem vďačná za každú radu 🙂

andy.a
24. máj 2010

@ferkaa,lieky máš OK,tiež by som ti ráno nasadila nejaký escitalopram alebo venlafaxín,takže už len čakať 😝
Elicea je escitalopram,jeden z najúčinnejších a najlepšie tolerovaných AD-účinok na depresiu aj PP 😉
tá Calixta je tam asi len kvôli problémom so spánkom,inak ti ju asi ani netreba brať 😉
výhoda Calixty-je nenávyková,nakoľko je to tiež AD a teda tiež zaberá na depresie a v kombinácii s Elicou by to malo byť v pohode 😉
veľa dievčat tu užíva Cipralex,aj napr.Kubaka,čo je to isté ako Elicea a sú dobre stabilizované 😉
a ešte Ferka,escitalopramy účinkujú priemerne na cca 8.-10.deň,čo je myslím u AD /okrem Valdoxanu/ najrýchlejšie 😉 🙂
ale Valdoxan je zasa niečo iné,to tu teraz nebudem rozoberať 😝 😝 😝

@lila1,tie lieky ,čo máš ordinované,by to mohli zapasovať,tiež len treba vyčkať 😉
áno,aj Coaxil tu nejaké kočky berú,len je vás tu toľko,že takto narýchlo neviem 😉 😕 😅 😝

@iwesska,biofeedback by mohol pomôcť,ale je to nadštandarný výkon,takže sa platí,ceny ako kde 10-15 € 😕 😝 😝 😝
predtým musíš mať urobené neurologické vyšetrenie a EEG 😉

skúsim nájsť link 😉
snáď sa ti ozvú 😉
aj tebe moooc držím palce 😵 😵 😵

andy.a
24. máj 2010

trošku sa mi poprehadzovali riadky v predchádz.príspevku,ale snáď sa z toho vysomárite 😕 😕 😝 😝

ešte trocha z iného súdka....ak je Dr.profesor a neviem čo,titulov kopec pred aj za menom,to ešte neznamená,že sa orientuje v klinickej praxi 😝 😝 😝 veľa ich pacientov ani nevidí,lebo sa zaoberajú výskumom 😝 😝 😝
Ferka,dúfam,že ten tvoj je normálny v tomto smere 😝 😝 😝

jedna moja pacientka šla k známemu neurológovi-prednosta,profesor atď.../bolesti chrbtice / a dal jej Lexaurin a Mydocalm
😀 😀 😀 😝 😝 😝
no ale od neho to tá dotyčná brala ako zázračné lieky,akurát jej nepomáhali,lebo chyba bola inde 😝 😝 😝 😕 😕 😕

andy.a
24. máj 2010

http://www.lienka.org/?go=os 😝 😝 😝

link pre @iwesska 😉 😉 😉

kiwi82
24. máj 2010

ahojte dievcata
@andy.a prosim ta ako dlho trva, kym mi sa ustalia tie neziaduce ucinky co mam pri nasadzovani paretinu? som si myslela, ze pohodicka, sak uz som to brala ale nie je to nic prijemne. 4 dni strvrtku som brala a dnes uz polku ale je mi na vracanie, oblieva ma horucava, blbo sa mi dycha, v noci sa potim..... no proste nic prijemne. doktor mi predpisal aj lexaurin keby nieco ale nechcem ho brat kvoli babatku, sak uz aj tak ho dopujem kadecim moznym. a odkedy beriem lieky sa mi zda, ze mala je ovela aktivnejsia. myslis, ze to s tym suvisi? alebo si to namyslam? dakujem pekne

lila1
24. máj 2010

@filipal ....Ahoj...hledala jsem nějakou takovou stránku, kde bych si mohla o těchto problémech povykládat a vzájenmě se podpořit, poradit si a náhodou jsme natrefila právě na tuto stránku. Popravdě kromě svého manžela si nemám ani s kým o tom povykládat a vykecat se z tohoto mého problému a to člověku chybí....rada....vřelé slovo a hlavně podpora. Léky mi ještě pořád nezabrali a to mě někdy pořádně deptá.
Moc děkuji andy.a za rady....je super.
Všechny moc zdravím a těším se na další písnutí.

lila1
24. máj 2010

@filipal ...taky jsem okres Bratislava

andy.a
24. máj 2010

@kiwi82,tie nežiad.účinky cca po týždni,maxim.2 by mali odoznieť 😕 😝
zvyčajne sa berie 1.týždeň 1/2,potom už celá,ale je mi jasné,že vzhľadom na tehot. sa musí postupovať opatrnejšie 😕

Paretin je stimulujúce AD,takže možno aj môže byť bábo niečo aktívnejšie,ale neber to ako 100% pravdu,tie lieky prechádzajú v minim.množstve cez placentu 😕 😕 😕
skôr ty by si mala byť aktívnejšia 😕 😅 a raz za čas keď si dáš Lexaurin,už by to bábu nemalo škodiť,však si už v 30.tt 😕 😕
na gynekológii -oddelení-aj gynekológovia ambulantní v tomto štádiu tehot.už bežne dávajú Diazepam v nízkych dávkach 😕 😕 😕myslím,že Lexaurin slabučká dávka raz za čas by nemala uškodiť 😉 😕
neboj,malá Miška bude OK,ale aj ty musíš byť v prvom rade OK 😵 😵 😵

hlavne nestresuj 🙂 🙂 😉 😉 😎 😎 😎

andy.a
24. máj 2010

@lila1,postupne treba titrovať dávku,lebo Coaxil je z tých slabších AD 😉
a ty si sa na SK prisťahovala za manželom,či ako ?? 😕 😉 🙂

ferkaa
24. máj 2010

Andy ďakujem Vám za rady, ja len dúfam, že to zaberie čím skôr lebo mám mnoho povinnosti pred sebou a v takom stave,akom som momentálne ja, keď sa človeku motajú nohy a nevie kde má hlavu sa nedá sústrediť ani na učenie ani na prácu...no dúfam, že sa to do 2 týždňov hádam aspoň trošku zlepší....
Môj psychiater je naozaj veľmi vyťažený a ako sama píšete má tých titulov pred a za menom do aleluje, ale skutočne môžem povedať, že sa mi dnes venoval min.20 aj napriek tomu, že som nebola objednaná, čo som bola milo prekvapená lebo som myslela, že sa ma odbaví rýchlo lebo mal plnú čakáreň ľudí,no na moje prekvapenie to tak nebolo 🙂 .
Som už rada a trošku spokojná, že konečne mám snáď tie správne lieky a čoskoro bude po trápení (no teda dúfam,že to tak bude)
A Andy ešte by som sa chcela spýtať, či vzniká na tie AD Elicea závislosť? Vopred ďakujem za odpoveď a rady

kiwi82
24. máj 2010

@andy.a velmi pekne ti dakujem za rady a povzbudenia. je super, ze nam takto pomahas a podporujes nas. si zlata. vazime si to 😉