Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

anjelik27
16. aug 2010

Dievčatá prosím Vas, ak berie niekto Escitalopram Teva 10 mg.....potrebujem poradit....uzivam 1 tbl. rano, cize 10 mg denne, ak chcem zvysit na 15 mg.....rozdelit to do 2 davok, alebo naraz uzit 1 a pol tbl.? Ak ma niekto skusenost, prosim, poradte....Mojej dr. uz nechcem kvoli tomu volat, lebo si pripadam ako cvok.....volam jej totiz dost casto... a do dalsej kontroly nechcem cakat.... to je az o 3 tyzdne..... dufam, ze ju moje vlastne rozhodnutie zvysit davku nerozculi.... Ona mi ju tiez mozno zvysi, ale az po kontrole, tak to trochu len urychlim....dakujem

filipal
16. aug 2010

@savanna
dakujem, bolo fajn! 🙂 mame strasne vela zazitkov....velmi inspirativna dovolenka. 😉

a s tym psychologom mas pravdu, musi ti sadnut ako clovek. ja som takeho este nestretla, zial...
pisala si aj o sporte.... podla mna pomaha pri tvorbe rezimu dna, pri sebadiscipline... ani u mna sa euforia nekona, ale v tych najtazsich stadiach mi bolo po cviceni aspon celkom dobre. 🙂
ty pracujes, alebo si doma? alebo teraz na PN? a ako to mas s mocovymi cestami? uz lepsie?

andy.a
16. aug 2010

@anjelik27 ..ahoj...
takže Escitalopram kľudne zvýš na tých 15 mg....a jed jedno,či budeš brať ráno 1+1/2 tabletky alebo ráno celú a naobed ešte polku...každému to vyhovuje inak,ale väčšinou pacienti berú tú celú zvýšenú dávku ráno,lebo naobed často zabúdajú,je im nepríjemném brať liek v práci a pod.... 😝 😝 😝 😝

@filipal ,vitaj doma 😵 😵 😵 😵 😵

jerryjanka
16. aug 2010

@andy.a a čo ty na AD vs kojenie?

andy.a
16. aug 2010

veľa sa tu písalo o Coaxile 😝 😝 😝

takže kočky,čo beriete Coaxil...toto AD je indikované le na ľahké úzkostne depresívne neurózy,viac -menej sa dáva starším ľudom,ktorí užívajú aj kopec iných liekov,keďže Coaxil je dobre znášaný a interakcie s inými liekmi sú minimálne...potokm je ešte Coaxil indikovaný na psychsomatické poruchy...ale určite NIE na stredne ťažké ťažšie depresívnne poruchy,panickú poruchu a pod. 😝 😝 😝
v podstate je to dosť slabé AD,čítam,že niektorá ho beriete 4 roky a akosi nič...no treba zmeniť AD 😝 😝 😝
alebo psychiatra 😝 😝 😝
užívanie 1-0-1 alebo 3x 1 nič moc,ak nezaberá,treba ísť na 2-2-2 tablety....kvôli tomu sa vyrába aj 90-tabeltové balenie 😝 😝 😝 😝
alebo zmeniť AD,je teraz veľa nových AD 😝 😝 😝

@redulka ...Tebe som myslím písala IP,dúfam,že sa nemýlim 😉 😉 😕 😕 😕

kočky,sorry za preklepy,mám toho dnes dosť za sebou 😝 😝 😝

andy.a
16. aug 2010

@jerryjanka ...AD vs.kojenie.....skús ísť pár strán dozadu,tam som -už opakovane,milé kočky !!!!!!! -dávala link na článok o užívaní psychofarmák počas tehot.a dojčenia 😝 😝 😝

Z AD je počas kojenia najbezpečnejší setralín,ktorý len v minim.množstve prechádza do MM....môže sa užívať aj počas tehot....po pôrode sa odporúča nasadiť tak cca v ukonč.3.mesiaci bábätka,pokiaľ možno v najnižšej účinej dávke 25-50 mg 😝 😝 😝

andy.a
16. aug 2010

@anjelik27 ...ešte k tomu Xanaxu SR...ide o Xanax s postupným uvoľnovaním účinnej látky,teda je vhodný na noc,ak potrebuješ niečo na deň,tak potom obyčajný Xanax 0,25 mg-podľa potreby...respe.generiká Frontin,Neurol 0,25 mg

andy.a
16. aug 2010

@svija ...OCD je dosť rozšírené ochorenie,divím sa,že "frčíš " len na Anafranile a Risperidone 😝 😝 😝
zväčša sa dáva ako základný liek AD zo skupiny SSRI a ktomu ako prídavná liečba Anafranil 😝 😝 😝
dosť sa používa,aj v iných indikáciach ,@hroska 😉 😉 😉
ale super,že si stabilizovaná 😵 😵 😵 😵 😵

teraz sa namiesto risperidonu z antipsychotík pri OCD dáva dosť quetiapín a najnovšie aj amisulprid/Solian.../ 😝 😝 😝 len indikácie oficálne nie sú a my sa musíme pridŕžať diktátu ZP 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😖 😖 😖 😔 😔 😔

jerryjanka
16. aug 2010

andy dakujem - ja som čitala aj nejaky americky članok o tom - len skôr ma zaujima či nejak nehrozí laktačná psychoza vo zvýšenej miere aby to kojenie nebolo viac na škodu než na osoh

andy.a
16. aug 2010

@jerryjanka ..nechápem,laktačná psychóza,pokiaľ nebudeš brať po pôrode AD 😕 😕 😕
a Ty sa liečiš,resp.si sa liečila na depresiu ?? 😕 😕 😕
sorry,že sa pýtam,ale odpovedám dosť narýchlo,za čo sa všetkým ospravedlňujem 😔 😔 😔 😕 😕 😕 😝 😝 😝

jerryjanka
16. aug 2010

@andy.a som tehotna - liečim sa teraz sertralinom - predtym alventa, mam panicku poruchu - bojim sa že či by mi to kojenie neprinieslo nejake problemy - neviem či mi rozumieš - či tam to riziko nie je nejake väčšie aj ked budem brať lieky popri kojení

andy.a
16. aug 2010

@redulka ,okrem SSRI ´je kvantum iných novších AD,ako som písala...treba len vyskúšať....keď si netolerovala SSRI/síce nechápem,načo Ti ich všetky dávali.../,tak by bol možno fajn venlafaxín,milnacipram/IXel/,Cymbalta,VALdoxan...na noc Mirzaten ....takže neviem,prečo závidíš kočkám,ktoré berú SSRI,keďže sú už novšie a účinnejšie generácie AD 😕 😕 😕

andy.a
16. aug 2010

@jerryjanka ...sama si musíš zvážiť,či chceš sertralín-ktorý je inak v tehot.aj pri dojčení bezpečný-užívať naďalej 😕 😕 😕

hej,riziko lakt.psychózy tu určite je 😕 😕 😒 pokiaľ by si AD vysadila 😕 😕 😕
len odporúčam ku koncu tehot.,pri a po pôrode užívať čo najnižšie dávky ...čiže tú udržovacu 25 mg,event.ešte 50 mg 😝 😝 😝
a po pôrode/neviem,kde budeš rodiť,ale pokiaľ v PB,tak je tam aj psychiatr.odd..../ prizvať na konzultáciu psychiatra 😉 😉 😉 😉

držím Ti palce...a pohlavie bábina ešte nevieš ?? 😕 😕 😅 😅
mená máš vybraté krásne 😵 😵 😵

jerryjanka
16. aug 2010

@andy.a dakujem za odpoved ešte chcem aj doktorky sa spytať čo si o tom myslí ona ale zistujem na viacerych miestach - viac hlav viac rozumu...
ak nebudu problemy budem rodiť tu mam to tu asi kilometer od domu 😀
pohlavie neviem som len v 18 tt - a nebolo zatial nič vidno

teraz beriem serlift 75 mg lebo pri davke 50 mg mi bolo s tale dosť zle ale chcem to znižiť...

redulka
16. aug 2010

@andy.a Ano psala. Moc děkuju. No já ted užívám toho Coaxilu právě těch 6 tbl denně.

redulka
16. aug 2010

@andy.a Děkuju za radu. Zkusím mrknout na net- jestli taky nezvyšují prolaktin. 😒 Jinak moc děkuju a zkusím to projednat . 🙂

redulka
16. aug 2010

@savanna Tak to jsme na tom s tím psychologem stejně. Někdo si to moc chválí, že mu to pomáhá. Ale je pravda, že musiš mít pocit, že toho člověka zajímáš a chce ti pomoci. Zatím jsem měla pocit, že jen potřebovali zaplácnout čas. 😖 Ale zkusím ještě jednoho, i když by mi asi vyhovovala spíš žena. Asi je i rozdíl, jestli je na pojištovnu, nebo si ho platíš. Na soukromého , bohužel, nemám. ☹

hroska
17. aug 2010

@andy.a - ved hej stabilizovana 😒 , az na to ze tam treba vsunut to "medikamentozne" 😝 😝 😝 😝 ........ To mas ako s tym Leninom - sice lezal zabalzamovany v mauzoleu, ale pre vsetkych bol "vecne zivy" 😝 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀

@redulka, @jerryjanka - super rady pre Vas od Andy 😉 😉 😉 😵 , hned sa zda vsetko lahsie..... Veru, my si tu nasu @andy.a pestujeme ako vo vaticke 😀 😀 😀 😀

andy.a
17. aug 2010

@hroska ...ďakujem za krásne vyznanie 😝 😝 😝 😵 😵 😵

a ako stabilizovanú som označila @svija....že sa drží na Anafranile a risperidone...zle si si to prečítala 😉 😉 😉

hroska
17. aug 2010

@andy.a @svija - ano, uz som to pochopila, ked som este raz precitala 😝 😝 😝 😝 ,

lotosovykvet
17. aug 2010

Ahojte,často chodievam na túto stránku,veľmi mi pomáha.Taktiež mávam psychické problémy-úzkosť,sociálna fóbia s depresiou.Dávnejšie som sa preliečila,no po vysadení sa mi problémy po väčšej záťaži viackrát vrátili.
Od marca tohto roku mám ďalšiu recidívu-veľmi ťažkú,z ktorej sa neviem vyhrabať.
Moja psychiatrička mi už po 3.krát nasadila 10 mg cipralex,neskôr mi pridala chlorprothixen 3x denne a xanax. Stav sa mi nezlepšoval,preto mi chlorprothixen vymenila za rispen 2x denne a cipralex zdvihla na 15 mg.Z rispenu som neskôr mala nepríjemné závrate, veľmi ma tlmil v práci. Musela som ho vysadiť.Stav sa mi ani po 4 mesiacoch neupravil, práve naopak.Mala som strach z nových a nových situácií.Bola som veľmi zúfalá.
Lekárka mi doporučila PN a hospitalizáciu na psychosomatickej klinike,aby ma nastavili na správnu liečbu a postupne stabilizovali.Bola som v takom stave,že som v tom videla jediné možné východisko.Dostala som nádej ,že sa z toho vyhrabem.Bola som však sklamaná z liečby.Lekári zostávali voči mojim problémom "hluchí a slepí".Naďalej mi nechali cipralex a postupne vysádzali lexaurin.Psychoterapia mi pomohla na 1 deň.Ja som upadala do väčších beznádejí a anticipačných úzkostí.Jediné pozitívum bolo,že som spoznala kopec príjemných inteligentných mladých ľudí,kt. majú podobné problémy. Po 7 týždńoch som sa vrátila domov.
Momentálne užívam to isté AD a kventiax 200mg večer.Cítim sa o niečo lepšie,ale je to stále ako na húpačke-
chvíľu dobre,neskôr plač a beznádej.
Na druhý týždeň mám nastúpiť do práce.Som z toho zúfalá,bojím sa,že nezvládnem prácu,kt.som kedysi mala rada.Teraz si niesom istá ničím.
Ešte mi recidíva netrvala tak dlho,nikdy som nebola pre tieto problémy PN.Práve naopak,práca mi pomáhala moje problémy prekonať.Mám pocit,že keď ostanem dlhšie na PN,moje fóbie ma aj tak počkajú.
Viem,že je dôležitá i psychoterapia,no moja terapeutka už nepracuje.Občas sme v telefonickom kontakte,no jej radami sa dokážem riadiť len chvíľu.Nakoniec ma to všetko prevalcuje,dostanem záchvat plaču.
Cítim sa bezradná a zúfalá. Prosím hlavne andy,aby si sa vyjadrila k mojej liečbe.Ďakujem

kukuk33
18. aug 2010

ahojte,

ja by som sa chcela opytat hlavne andy na lieky ktore berie manzel. Uzviva Coaxil 3x1 tbl a Mirzaten 30 mg 1x vecer. Antidepresiva uziva asi od februara, cize asi 7. mesiac. Na zaciatku bola jeho depresia myslim, ze dost silna. Teraz sa citi uz ovela lepsie samozrejme, i ked obcas, ked ma v praci nejaky stres - zatazovu situaciu, tak mava take uzkostne stavy /ake pred prepuknutim depresie nemaval/, i ked samozrejme aj vtedy si robil tazku hlavu z problemov v praci, berie pracu dost vazne. Manzel ma pocit, ze je sice dobre teraz, ale keby prisla nejaka zatazova situacia, tak by sa to zhorsilo. Teda naposledy mu jeho psychiatricka /ktore je super zenska, som ju aj ja spoznala/ navrhla, ze by mu vysadila coaxil a nahradila nejakym liekom s latkou trazodon. Jemu sa samozrejmne nechce menit lieky, ale podla mna treba skusit, ci to nebude lepsie, ze to prejde mozno uplne a bude sa citit silny... Tak teraz o tom rozmysla. A teraz som tu citala, ze ten trazodon /tritico/ ze utlmuje a ze upravuje spanok,ale na to ma uz mirzaten. Ten mu inak super zabral na spanok, aj po nom pribral, co mu ale len proslelo. Takze otazka je ci je trazodon dobry liek? A ktory konkretny liek si vybrat - tritico, alventa, venlafaxin? hm? Dakujem vopred za rady! Je to super, ze sa ma clovek kde poradit...

kukuk33
18. aug 2010

aha, tak teraz citam na nete a zistila som, ze som to nejak poplietla. Trittico obsahuje trazodon a Alventa venlafaxin. Ale teraz nechapem, preco mu ta sestra nadiktovala oba lieky, ci mu chce dr. zmenit obidva? Lebo som mu kazala nech mi zisti,co mu to chce predpisat, ze poskumame na nete...

A este by ma zaujimalo, ze v pripade zmene liekov, ci moze opat nastat nejake prechodne zhorsenie, ale uz nie ked je v celku dobre zastabilizovany?

andy.a
18. aug 2010

@lotosovykvet ..no máš to ťažké..bola si v Pezinku na psychiatrii ?? 😕 😕 😕

divím sa,že Ti stále nechávajú v liečbe Cipralex,keď ho berieš už tak dlho a ukazuje sa neúčinný 😕 😕 😕 🙄 🙄 🙄
asi by som Ti ráno namiesto neho nasadila venlafaxín,má podobné indikácie ako escitalopram 😝 😝 😝
a zo toho Kventiaxu 200 mg na noc nie si na druhý deň ospalá ?? 😕 😕 😕
neskúšali Ti na noc pridať nejaké ďalšie AD s hypnotickým účinkom/napr.Trittico,Mirzaten,Valdoxan/ ??
Antipsychotiká,ktoré si brala ,sa dávajú,až keď iná liečba zlyhá,inak nemajú oficiálnu indikáciu pri Tvojej diagnóze 😕 😕 😕 t.j.CHlorprotixen,risperidon,quetiapin 😕 😕 😕 😝 😝 😝

takže ja by Ti liečbu upravila takto,ale je ešta kvantum iných AD,ktoré by sa mohli vyskúšať namiesto Cipralexu 😝 😝 😝
Cipralex je veľmi dobrý liek,ale každý sme iný a nie každému môže toto AD "sadnúť"

držím palce 😎 😎 😎 😵 😵 😵

andy.a
18. aug 2010

@kukuk33 ...no ja by som ten Mirzaten na noc nechala,pokiaľ mu dobre zaberá a ráno by som dala venlafaxín /coaxil je dosť slabý/ 😝 😝 😝 nechápem,prečo by mu Dr.zamieňala oba lieky,to sa nikdy nerobí,ak by mu náhodou jeden z liekov robil nejaké problémy,potom sa ťažko zisťuje,z ktorého to je 😕 😕 😕

môže sa plynule prejsť z Coaxilu na Alventu,alebo ešte pár dní brať súčasne Alventa + Coaxil 😝 😝 😝

áno,niekedy sa pri zmene AD môže stav zhoršiť,ale Coaxil bol slabý a Tvoj muž má ešte Mirzaten,ten by ho mohol podržať,prípadne cez deň podľa potreby užívať nejaké anxiolytikum 😝 😝 😝

tak dúfam,že Tvojmu manželovi tú liečbu nasadia dobre,aby mu lieky "sadli"

papá,opatrujte sa 🙂 🙂 🙂

lotosovykvet
18. aug 2010

andy ,áno,bola som v Pezinku.Som z toho veľmi sklamaná.Vôbec mi nepomohli,stav sa mi viac zhoršil.
Cipralex mi predtým zaberal,tak mi ho nechali aj teraz.
Kventiax mám kvôli anticipačným myšlienkam a úzkostiam,aby som ich lepšie zvládala odohnať.
So spánkom problémy nemám.Ráno ospalá nie som-môžem si dlhšie pospať,mám dovolenku.
Pripadám si neschopná,že nedokážem s tým bojovať,nevšímať si tie obavné myšlienky,ako mi to radí psychologička.
Nebaví ma takýto život.Neviem,či to bude niekedy lepšie.Trvá to už pol roka.Najradšej by som neexistovala.

savanna
18. aug 2010

@filipal som rada, ze mas take super zazitky 😉 😉 Kolkych psychologov si uz vyskusala? 😕 😕 Mne teda asi chvilu potrva, kym sa odvazim hladat niekoho dalsieho... 😨 Trochu sa aj bojim, ci to viac neublizi ako pomoze....ja som sa v prvom rade chcela naucit pozitivnejsie vnimat veci, lebo som akosi tak automaticky "naprogramovana" vsetko vidiet negativne. Ja nepracujem, ja este studujem na VS 😅 ,asi som tu z tych mladsich 😎.
Co sa tyka tych mocovych ciest, nie je to ktovieco 😒 Na buduci tyzden mam kontrolu u mojej dr., tak sa uvidi co a ako bude dalej.
Ty sa ako citis? Nabita energiou po dovolenke? 🙂

redulka
18. aug 2010

redulka pro andy. Já už zase nevím, jak zobrazit svuj nick? 🙂 ANDY, prosím tě. Já užívám toho Coaxilu 6 tbl denně, ale k tomu musím na velikou uzkost Rivotril 3x 2mg denně. Myslím, že uzkost je největší problém. deprese, jako poruchy nálady moc ne, jen spíš uzkostné stavy. K těm AD 4 generace, jak jsi mi doporučila, jen toto. Já mám vysolký hormon PROLAKTIN. Nesmějí ho léky zvyšovat a potom mám ARYTMII a EXTRASYSTOLY. Také problémy s talkem, kolísavý, ale směrem nahoru. Takže ta AD se dost bojím na srdíčko a prolaktin. Myslíš, že místo AD by mi místo toho Coaxilu pomohly nějaké antypsychotika, abych si vše tak moc nebrala? Bojím se toho douhodobého užívání Rivotrilu 6 mg denně. A ještě se chci zeptat-jestli tyto léky Coaxil a Rivotril mužou po nich strašně bolet klouby. Já už nemužu skoro rok chodit, bolej mě kyčle, i v noci a kolena. Muže to být lékama, nebo ne? děkuju, vím, že je otázek moc. 🙂

redulka
18. aug 2010

ještě dodatek pro ANDY. Já se bojím,že toho Rivotrilu je opravdu dost a zkoušela jsem po kousíčku snížit a nejde to vubec. Já už se to Rivotrilu bojím. Ale ostatní BZP mi nepomáhají. Neurol, Diazepam, lexaurin. Já jsem na něm už hodně závislá. CHtěla bych ho snížit, ale zase na druhou stranu normálně žít. Nemužu uoadnout, už jsem uraz nohy měla následovala operace s kovy. Do dneška nevím, jestli to nebylo Rivotrilme-povolení svalu? ☹ Muj psychiatr vždy řekne, že ho dřív lidi brali celej život , na epilepsii. Ale snad ne v takové dávce? Já ji musela, protože jsem měla před tím 4 mg Neurolu. Uzkost je šílená. ☹

andy.a
18. aug 2010

@lotosovykvet ,určite bude lepšie,len fakt by bolo treba ten Cipralex zameniť za iné AD,napr.venlafaxín,ten je stimulujúci 😝 😝 😝
nebráň sa novým AD,sama to navrhni Dr,nech Ti to zmení,veď normálny lekár,keď sa pacient nemá dobre,liečbu upraví 😕 😕 😕 😉 😉 😉

@redulka ,zlatko,nepoteším Ťa,práveže antipsychotíká robia hyperprolaktinémiu,u AD som sa s tým ešte nestretla...Od Rivotrilu si pravdepodobne už závislá,je to návykové sedatívum a 6 mg denne je už dosť vysoká dávka,zvykne sa dávať tak 2 mg p.p.na noc a 0,5-1 mg cez deň
😝 😝 😝

Coaxil máš maximálnu dávku,len Coaxil sám osebe je dosť slabý,zrejme Ti ešte ako-tak zaberá ten Rivotril 😝 😝 😝

s tými kĺbami by psychofarmaká nemali súvisieť 😕 😕 😕 i keď som už mala všelijakých expertov,že po Cipralexe ich boleli zuby atď... 😝 😝 😝