Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

andy.a
18. aug 2010

http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/valdox... 😝 😝 😝 😝 😝

možno toto by bol vhodný liek pre Teba,
@redulka

žiadny zvýšený prolatkín ani vplyv na srdce a tlak 😝 😝 😝

redulka
18. aug 2010

@andy.a Moc děkuju, jsi hodná. Hned to prostuduju. 🙂 Máš toho určitě sama dost a ještě pomáháš radami nám. Obdivuji tě. Jsi skvělý človíček. 🙂 🙂 🙂

lotosovykvet
18. aug 2010

andy,aj ja si myslím,že mi cipralex už nezaberá.Novým AD sa určite brániť nebudem.Len ako poznám moju lekárku,keď jej poviem,že sa nemám dobre,tak mi zvýši určite dávku kventiaxu.Raz mi spomínala,že by mi nasadila AD so stimulujúcim účinkom,ale nakoniec to zavrhla,pretože sa obávala,aby sa mi anticipačné myšlienky nevystupňovali ešte viac.

lila1
18. aug 2010

@andy.a ...Ahoj Andy, moc děkuji za rady....jsi pro nás poklad. Chtěla jsem prosím zase poradit... je možné, že při zvýšení Sertralínu ( beru teď 50-50-0) pociťuji tlak na hrudi a příšerně se potím. Mám takové návaly potu. Stále ještě cítím, že to není ono, ale zvýšenou dávku beru jen týden. Děkuji moc za rady, pa.

lila1
18. aug 2010

@filipal ...Ahoj, jak se máš a jak to vypadá s Tebou?....Zdravím,pa.

kukuk33
19. aug 2010

dakujem andy za rady. musi s nou manzel este o tom hovorit, ako to vlastne myslela. problem ale este vidim v tom, ze sa mu moc do zmeny lieku nechce. on si totiz mysli, ze ma racionalne /realne dovody na to, aby nebol stastny a ze to lieky nezmenia. ale podla mna to stoji za pokus, ved co ak sa moze citit este lepsie... on akoby sa s tym vyrovnal ci co, ze to uz nebude nikdy ako predtym...

filipal
19. aug 2010

@savanna aaa, tak ty mas prazdniny! 🙂
vies, ja vela tych psychologov poznam osobne, lebo su to moji kolegovia, tak nepodlieham iluziam.... 😝 😅
ale obcas sa najde aj dobry odbornik, ako takmer v kazdej oblasti. tu sa presne vykresluje moj pozitivny pristup k veciam... 😀 😀 ja som tiez strasne nedoverciva, ale zial, vacsinou sa moja mienka potvrdi.... to je to najhorsie.

energiu zatial z dovolenky necitim, skor ubytok energie. 😅 ale aj tak som rada, ze sme boli.

@lila1 aj ja som sa tak potievala...asi je to bezny sprievodny znak, lebo aj moja babka sa mi na to stazuje (berie ten isty liek), ten tlak na hrudi, to bude skor psychosomaticke....
inac zatial zvladam znizovanie, uz mam davku 2x do tyzdna 50 mg a 5x 75mg......uvidime...

lila1
19. aug 2010

@filipal ...ahoj...děkuji za odpověď, jinak i já si spíš myslím, že ten tlak na hrudi je spíš psychyka a to , že ještě nejsem úplně stabilizovaná. Tu 100mg užívám zatím jen týden, tak uvidíme, možná je to jen přechodně kvůli zvýšení dávky. Jinak celkově už se mi zdá, že dost dlouho už beru Sertralín, tak už by bylo i na čase abych už byla stabilizovaná. Možná, je to tak dlouho, protože jsem ze začátku brala a to dost dlouho nízké dávky. Jinak Tobě držím palce a přeji hodně energie a úsměvu na tváři, pa.

radulinka00
20. aug 2010

Ahoj holky!
Tak se k vám taky připojuji ač nerada. Bohužel, deprese mě taky dostala a to jsem si myslela, že se to nikdy nestane.Myslela jsem si, že jsem hodně otrlá a něco vydržím a přesto mě to dostihlo. No nikdy neříkej nikdy.....
U mě se to rozjelo tím, že jsem přestala spát, asi měsíc jsem vůbec nespala no a pak úzkosti adeprese jako vyšitá ze vším všudy asi nemá cenu to popisovat, klasika jako podle učebnice. Takže nejdřív jsem to řešila s obvodní ta mi napsala Remood, ale já stále nespala a tak jsem se potupně objednala k psychiatričce a ta mi přidala na noc Mirtazepan, tak jsem konečně začla trochu spát.Remood mi ale nesedl,strašné bolesti hlavy,tak mi ho zmněnila za ESCITALOPRAM, který ted beru půlku asi 5 dní a zatím snad dobrý jenom občas mě pobolívá hlava. Proto jsem se také ocitla na této diskuzi, scháněla jsem nějaké info o tomto léku komu pomohl.
Holky poraďte, měla jste to některá taky tak, že jste zezačátku brala na spaní AD a když zabralo dení AD, tak se to večerní vysadí a spánek se vrátí .Nerada bych ten Mirtazepan brala dlouho. S tím citalopramem počítám, že to bude min.půl roku, ale stejně pořád věřím, že budu zase jednou bez léků. Budu zase spát normálně, až mi zaberou tadenní AD? Díky a držte se všem přeju hodně sil!!!!!!

anjelik27
20. aug 2010

@radulinka00 Ahoj, napisem Ti len v skratke, lebo prave balime a dnes odchadzame na dovolenku.... U mna sa depresia spustila uplne rovnako, prestala som spavat, zo dna na den....hladala som za tym zdravotny problem, pretoze inak som sa psychicky citila dobre, len spat som nemohla....az potom sa zacali neznesitelne uzkosti a depresia....vseobecny lekar mi chcel hned predpisat antidepresiva, ale tym, ze ja som este kojila malinku, odmietla som....povedala som si, ze to skusim bez liekov, t. j. psychoterapiami, resp. volnopredajnymi prirodnymi liecivami....Psychoterapie mi velmi nepomohli, a stali mi nehorazne peniaze, za 5 sedeni som zaplatila 300 EUR....skusala som teda lubovnikovy caj, ten zaberal iba na spanie.....volnopredajny liek DEPRIM, ten mi ale nepomahal....trapila som sa takto este asi 5 mesiacov, postupne som odstavovala dietatko a potom som konecne navstivila psychiatricku....ta mi predpisala Escitalopram teva 10 mg.....zo zaciatku prvych 8 dni len 1/2 tbl., potom celu, vzdy rano....XANAX SR som nechcela uzivat, mam ho len pre pripad, ze ma chyti silna uzkost....u mna zaberal veeeelmi pomaly, zvysila som si davku na 1 a pol tbl. denne a az teraz sa citim naozaj lepsie, beriem ho cca 8 a pol tyzdna.....nie je to sice este uplne ono, na 100 %....ale zlepsenie urcite citim....len u mna bola navyse diagnostikovana panicka porucha s agorafobiou, takze teraz riesim skor tento problem.....ale myslim, ze mozem povedat, ze depresia uz skoro ustupila....zatial.....tak Ti drzim palce, vydrz a bude fajn.....

radulinka00
20. aug 2010

@anjelik27
Ahojky, díky moc.Ještě mi prosímtě napiš jestli to spaní se u tebe zlepšilo a spíš už normálně, nebo taky na spaní něco bereš? A tu panickou poruchu máš poprvé v životě? To vzniklo taky tou únavou a nevyspáním? Já pořád doufám, že budu jednou zase bez léků, ale asi to bude chvíli trvat. ☹ Co tobě řekla doktorka, jak je šance na uzdravení? Mně říkala min. půl roku brát léky.Ach jo.A to jsem dřív odmítala veškerou chemii a teď toto. No je to zkušenost.Člověk se nesmí příliš zabývat starostmi. Mně se to právě takto spustilo, že jsem až moc řešila jeden problém a přestala spát.
Tak si užij dovolenou ! Snad nám ten lék pomůže.pa

lubka888
20. aug 2010

Ahojte , aj sa pridávam, aj keď som si tiež nemyslela že budem riešiť podobné problémy. V pondelok som bola u psychiatričky ( diagnóza nešpecifikovaná úzkostná porucha), lebo mám stále pocit ako keby som mala v bruchu kameň, nič ma nebaví, mám strach že sa to nezmení a zostane stále tak. Lekárka mi predpísala xanax 0,5 jednu rano a jednu večer tabletku a od dnes som začala brať seroxat 20mg. 1/2 tabletky prvý týždeň a na ďaľší týždeň celu tbl ráno. Asi je ešte skoro, ale môj stav sa nezlepšil ani po xanaxe, akurát sa mi chce stále spať, a dnes keď som začala so seroxatom a to bolo ešte horšie. Stále kameň v bruchu, nič ma nebavín nemôžem jesť.
Som tu dnes prvý krát, tak prosím o rady, lebo takto sa naozaj fungovať nedá. Budem vďačná za každú radu. Luba

radulinka00
20. aug 2010

Ahoj Lubka,
já si myslím, že jsi na dobré cestě, protože jsi byla u lékaře a začínáš brát léky. 🙂 Myslím, že Tobě by mohl pomoct i psycholog, protože Ti vysvětlí co se v Tobě děje a proč takhle reaguješ. Myslím, že je dost důležité právě nemít ten strach. Mně ,když bylo nejhůř, tak jsem pořád opakovala, že mám strašnej strach, že se ztoho už nedostanu a pak jsem si jednou ráno uvědomila, že když si to budu myslet, tak se z toho opravdu nedostanu a začala jsem si říkat, že se z toho dostanu a je to lepší. Někde jsem četla, že deprese vzniká vědomými negativními myšlenkami a ty dělají negativní emoce a člověk si může sám přivodit depresi. Je to hrozně těžké, ale něco na tom je. S lékama taky začínám,tak v tom Ti moc neporadím. A u Tebe to vzniklo zničehonic?

lubka888
20. aug 2010

@radulinka00
Ahojko, no začalo mi to minulý týždeň keď so s detmi išla do Chorvátska a manžel na poslednú chvílu nedostal dovolenku. Mala som trocha strach z cesty, bolo to 900km, vo vedlajšom aute išiel moj brat s maminou a so synom, ale ja som si stále uvedomovala tú zodpovednosť, že celá cesta je len a len na mne. Po ceste ma aj chytila panika, ale nejako som to rozdýchala a prišli sme ok. Aj sa mi ulavilo, ale akosi stále vo mne bol pocit, že nás čaká ešte cesta naspäť a mala som to stále v hlave. Dávala som si tam sedatif, ten som zobrala inak pre maminu, lebo ocino mal výročie úmrtia. Ale brala som ho nakoniec ja. Raz pomohol , raz nie. Do toho som tam dostala ešte angínu a mamina mi nasadila atb, je zdr. sestra a mala pre istotu. No nakoniec to dopadlo tak, že manžel musel v piatok prísť autobusom a odviesť nás domov. Aj keď nakoniec všetko dobre dopadlo vo mne ten strach a zlý pocit zostal aj ten kameň v bruchu. A keď sa mi aj trochu ulaví tak sa bojím niekam ísť, aby sa mi to nezhoršilo. Mne sa vždy trochu ulaví večer, neviem prečo.
A ty aké berieš lieky a ako to prepuklo u Teba? A ďakujem za odpoveď. Luba

lubka888
20. aug 2010

@lubka888 -Prosím poraďte ako dlho to bude trvať, kým príde tá úlava?

svija
20. aug 2010

@radulinka00 - ahoj, u mě začaly loni v srpnu psychické problémy taky tím, že jsem až moc řešila jeden problém a pak jsem přestala spát, měla jsem úzkostné a depresivní stavy, že neusnu, že už to neumím, že se toho nikdy nezbavím a dokonce života budu brát prášky na spaní 😝 . Brala jsem na to AD Trittico, ale jen kraťoučký čas. Pak se mi postupně spustily příznaky, obsedantně-kompulzivní poruchy (teda "jen" nutkavé myšlenky, kompulze naštěstí žádné nemám), ale to už je jiná kapitola
Teď s odstupem času už spaní neřeším, Trittico jsem teď nějakou dobu brala kvůli něčemu jinému, teď zrovna ho vysazuju a zatím mám pocit, že se spaním u mě bude všechno jako dřív, že zase usnu kdykoliv a kdekoliv. Tak držím palce, ať jsi na tom brzy stejně 😉 .

svija
20. aug 2010

Teď mě ještě napadlo, že by mě zajímalo, jaké knížky vám pomohly se z těch negativních myšlenek vyhrabat? Já za sebe můžu doporučit Miluj svůj život od Louise L.Hayové a klasiku The Secret. Máte někdo nějaké další tipy? Sem s nimi 🙂 .

filipal
20. aug 2010

@lubka888 neboj sa, po takych 4 mesiacoch brania AD sa budes citit lepsie. ja som mala podobne stavy ako ty. psychoterapia sa doporucuje az po pociatocnom zalieceni. este si naozaj len na zaciatku liecby, tak musis vydrzat, ale ver, bude lepsie.

@svija a preco si brala Trittico len kratky cas? AD sa maju brat dlhsiu dobu, odporuca sa aspon rok, aby sa priznaky nevratili. tebe sa asi vratili, ze? Trittico sa vyslovene doporucuje na poruchy spanku, uziva sa vecer. ine AD si nebrala?

radulinka00
21. aug 2010

@lubka888
Ahoj,
tak to je nepříjemný,na tu akutní úzkost by Ti měl pomoct nen Xanax? Nepomáhá Ti? Jinak AD až za delší dobu.Já beru Escilatopram Teva a uvádějí první zlepšení za 2-4 týdny. Zatím beru týden půlku a pak najet na celej to je 10mg.Na noc beru Mirtazapin kvůli spaní 15mg.Je pravda, že spím, bez něj bych zatím asi neusnula, ale ráno mám příšerně oteklé, bolavé oči a prý se po něm taky dost přibírá.Tak bych se ho chtěla co nejdřív zbavit. A ještě mám při úzkosti brát přes den Atarax, ale když ho vezmu, tak nic, nijak to nepociťuju a na Neurol a podobné si nechci zvykat, tak se úzkost snažím zahánět pozitivním myšlením 😕 .
Mně se tadyty problémy spustily po plastické operaci, kterou jsem si strašně dlouho přála a vysnila(prsa).Chtěla jsem si prostě udělat radost 🙂 No tak jsem si ji udělala, jmenuje se to úzkostně-depresivní reakce a stálo mě to asi 70 000. 😖
Mám dvě úžasný děti 4 a 2 roky, vždy jsem taknějak vše zvládala a teď toto a ještě vlasní vinou. Ach jo.
Prostě nedokázala jsem se najednou s tím ztotožnit a smířit, že tam mám něco cizího a tak jsem to řešila, až jsem přestala spát a tím se mi to rozjelo. Nejhorší je, že já jako zdravotník jsem vůbec nevěděla, že to může takhle dopadnout.Takže tak.....

@svija Díky za palečky, doufám, že taky jednou budu spát bez léků! 🙂

radulinka00
21. aug 2010

@svija
Ještě k těm knížkám, mně pomohla Jak se zbavit napětí stresu aúzkosti od Praška.

lubka888
21. aug 2010

A už je zasa ráno a ja mám znova kameň v bruchu a to večer mi bolo tak fajn. Prečo sa to večer zlepší a cez deň znova trpím a nič ma nebaví? Ja viem , že beriem len druhý deň seroxat, ale beriem aj xanax, to naozaj trvá až 4 mesiace kým začnú AD účinkovať? Som z toho zúfalá, doma mám dve krásne dcéry, mladšia ide teraz do prvej a ja vôbec nemám radosť. Namiesto toho aby sme išli kupovať nové papučky a veci do školy , ja chodím po byte ako mátoha a nič ma nebaví. Len tie večery sú celkom fajn. Luba

filipal
21. aug 2010

@radulinka00 no teda, splnilo sa ti, co si chcela a prisla takato reakcia.
vlastne u mna bol spustac podobny: postavili sme si dom, odisli zo sidliska (kde mi hlavne chybala zelen)
zalozila som si zahradku, mala som vsetky dovody na to byt stastna. prisli vsak problemy so susedmi, s izolaciou.....
a tiez uzkostna porucha!
u teba sa predpoklada, ze bol spustac na fyzickej urovni (reakcia na operaciu) alebo psychickej (ze si tu vlastnu zmenu nevedela prijat, pripadne vycitky???) ?

filipal
21. aug 2010

@lubka888
nie Lubka, prve zlepsenia zacnes citit asi po 4 tyzdnoch, ale bude to este kolisat. raz ti bude uplne super a potom chvilu zase horsie... ale asi po 4 mesiacoch ti bude fajn stale... 🙂 skoro stale, lebo obcas sa nejake kratsie rozlady objavia...

vydrz 😉

lubka888
21. aug 2010

@filipal Ďakujem, lebo tie 4 mesiace sa mi zdali neskutočne dlhé. A nevieš prečo večer mi býva vždy lepšie? Mám viac energie aj keď to nieje na 100% , ale je to oveľa lepšie ako ráno, alebo cez deň. A ďakujem za odpoveď. Je to naozaj fajn , keď sa človek môže zdôveriť so svojimi problémami. A ešte jednu otázku, je dobre brať naraz ráno xanax a seroxat, alebo je lepšie si dať medzi nimi nejakú pauzu. Ďakujem ľuba

lubka888
21. aug 2010

A ešte jedna otázočka, kedy asi tak budem schopná začať chodiť znova do práce?

andy.a
21. aug 2010

@lubka888 ,to je klasický príznak depresie,rána a doobedia bývajú najhoršie,tzv.ranné pesimá,potom počas dňa to z človeka trocha opadne a navečer je už celkom fajn 😉

Xanax a Seroxat môžeš užiť súčasne 😝 😝 😝

po niekoľkých týždňoch to bude oveľa lepšie,ale tie výkyvy,ako píše Filipa,môžu byť 😉 😕 vtedy si daj ten Xanax,ktorý neskôr už budeš užívať len podľa potreby....ale to až neskôr... 😝 😝 😝

držím palce 😉 😉 😉

filipal
21. aug 2010

@lubka888 tie ranne pesima su typicke pre tvoju diagnozu. aj ked napriklad mne byvalo najhorsie vecer....
netypicky....
Lubka, a xanax beries len raz denne? ja by som si dala AD spolu s ranajkami a xanax trochu neskor. na noc ho neberies? on dost uspava, nie? nemusis byt cez den v strehu?
mne dala na den rivotril a xanax len na noc....

filipal
21. aug 2010

@andy.a dobre si nas zaskolila!!!! 😝 😝 😝 😅 😅 😅

lubka888
21. aug 2010

@filipal Xanax 0,5 užívam ráno jednu tabletku a večer jednu tabletku.Ja si myslím ,že by som to ani večer nepotrebovala, lebo tie večery sú celkom fajn zvládnutelné a aj v noci spím fajn. Ale bojím sa niečo sama meniť, aby som si ešte viac neuškodila. Aký máte na to názor vy?. Ja by som ten seroxat aj brala s raňajkami, ale ja nemám ani pomyslenie na jedlo, lebo ráno vstávam s kameňom v bruchu, ale dnes som si utrhla k tomu aspon kôsok rohlíka, aj keď na silu ale dala som to do seba a po hodine som si dala xanax. A inak som stále ospalá, je to reakcia na tie lieky, albo sa to postupne vytratí. A stou prácou, kedy je asi tak človek schopný sa vrátiť do práce? Ďakujem Vám za odpovede a so veľmi vďačná za každú radu.

filipal
21. aug 2010

@lubka888 pocuvaj Andy, ona je lekarka. ja ti radim len ako laik. skus rano zjest aspon par piskot, alebo nieco co mas rada...
teraz si PN? ak ano tak podla mna po mesiaci by si to uz snad zvladla...ale je to individualne. naozaj, ver mi, o par tyzdov budes na celu vec pozerat uplne inac...
ta ospalost moze byt z toho xanaxu. soferujes?