Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
12. sep 2010

proste je to cele dost popletene , ja nechcem zatazovat s tym svoju rodinu a trapit ich

kubaka
12. sep 2010

@simka1111 sorry, ale to děláš pěkně nezodpovědnou věc. Pokud se léčíš, tak musíš pod dohledem lékaře. AD nejsou všechna stejná, na každé problémy jsou jiné léky, takže nemůžeš brát něco, co bylo naordinované tvé sestře. Každý člověk a projevy jsou různé. A kontroly jsou od toho, aby se zjistilo, zda léčba zabírá dobře nebo se popř. mění tak dlouho, dokud se nenajde to pravé antidepresivum, které sedne. Takže to, co děláš je úplně k ničemu a ztratila jsi akorát drahocený čas, během kterého jsi už mohla být stabilizovaná a fit. Najdi si třeba jiného doktora a choď k němu, když ti nesedla jedna doktorka.

simka1111
12. sep 2010

tak ja tam asi fakt pojdem ,ale pockam kym bude treba predpisat lieky a potom ...

kubaka
12. sep 2010

A hlavě, jsi nezletilá, takže žádné "nezatěžovat rodiu a trápit je" - to je nesmysl. Rodiče máš od toho, aby ti pomohli. 😉

lubka888
12. sep 2010

@simka1111 to tak neber, že ich budeš zaťažovať. Jednoducho teraz potrebuješ pomoc ty, nabudúce možno budú potrebovať pomoc oni. Ak nepôjdeš k psychiatrovi a nedáš si predpísať lieky na Tvoj problém, tak sa sama do poriadku nedáš a budeš sa stále točiť dookola. Lieky ,čo užívala Tvoja sestra, asi niesú vhodné pre Teba, preto Ti nazaberajú. Jednoducho musíš ísť psychiatrovi a povedať mu aké AD si doteraz užívala, aby Ti vedel nasadiť vhodnú liečbu. Hlavne to neodkladaj.

simka1111
12. sep 2010

ja si uvedomujem , ze robim blbost ale proste nechcem aby to rodicia vedeli .. keby som psych. povedala , nech to nehovori , povedala by to??

kubaka
12. sep 2010

@simka1111 neřekne nic, pokud si to nepřeješ!! Je to důvěrné. tohohle se nemusíš bát. A co tvoje sestra? O tom rodiče taky nevěděly?

simka1111
12. sep 2010

este po pripade by som to mohla povedat sestre , lebo si myslim, ze nieco tusi a s nou by som tam sla :D

simka1111
12. sep 2010

Praveze vedeli , ale viem co sme si s nou "uzili" teda aj ja som to dost intenzivne prezivala a nevedela som pochopit co jej bolo , ale teraz to uz chapem

lubka888
12. sep 2010

@simka1111 len to hlavne neodkladaj a ako Ti napísala Kubaka, tak lekár to rodičom nepovie. Ja keď som začala mať problémy s úzkosťou, tak som hneď išla psychiatrovi, a môžem Ti povedať, že po dvoch týždňoch liečby mi už obolo oveľa ale oveľa lepšie. Môžu Ti dievčence povedať, ako som tu aj ja zúfalá písala, že kedy mi bude lepšie atď.Tiež som bola zúfalá, ale nečakala som a hlavne som hneď išla. Dnes je to 24 dní , čo beriem AD a môžem Ti povedať, že okrem spánku som už ok.
Dá sa Ti pomôcť, uvidíš, že budeš v poriadku, ale bez liečby to nepôjde. Tak šup, zajtra je pondelok a hor sa k lekárovi a trebars aj so sestrou.

simka1111
12. sep 2010

Strasne Vam vsetkym dakujem za rady , pokusim sa to povedat sestre , ved aj ona mne to najskor povedala a problemy sa dali casom doporiadku :D

filipal
12. sep 2010

@simka1111 tieto problemy byvju casto dedicne, alebo jednoducho v rodine maju viaceri sklony k uzkostiam a podobne. so sestrou ste na tom mozno podobne. aj ja mam so sestrou vzdy podobne problemy, len mozno v inom case. chapem, ze sa nechces rodicom so vsetkym zverovat. mozno mas pocit, ze to budu brat ako tvoje zlyhanie. ...
hlavne, ak nemate najlepsie vztahy. aj to chapem, ze sa mozno hanbis, aj ja som sa v tvojom veku za vselico "normalne" hanbila. ale kasli na to, chod k lekarke, povedz, ze nechces, aby o tom informovali rodicov (ved si uz takmer dospela)alebo sa zver sestre, to je dobry napad.
dnes ma strasne vela deti, ale aj adolescentov psychicke problemy. maju ich aj stari ludia. nie je to hanba. je to tlak okolia, spolocnosti, skoly, rodiny......vsetko sa to zosype na taku mladucku dievcinku ako si ty a ako to mas uniest?! 🙂
nevin sa za to a napis ako pokracujes.... 😵 😵 😵

simka1111
12. sep 2010

ok , jasne ze napisem

kubaka
12. sep 2010

@simka1111 tak se drž a na nic nečekej - jestli jste si se sestrou blízké, a když navíc zažila psychické problémy, tak všechno pochopí. Filipal má pravdu. Držím palce a dej vědět. 🙂

ingaje
13. sep 2010

@zoraya ASI sem už neprídeš, ale nedá mi nereagovať a v podstate je mi jedno, či to budeš čítať:
1. kedže podľa teba je zmena názoru na základe pár príspevkov ľahká ovplyvniteľnosť, tak načo si sem vôbec písala?
2. Jasné, že môžu, ale tak isto môžu dostať rakovinu, cukrovku a zajtra ich môže zraziť auto, tak čo riešiš?
3. Tvrdíš, že dieťa chceš, ale vlastne nechceš, lebo môže po tebe niečo zdediť. TO SA MI ZDÁ SEBECKÉ lebo ako ti môžeš vedieť či to zdedí?
4. súvisí to s tým, že chceš, nechceš... ja mám pocit, že nechceš, ale samu seba si presvedčila že chceš, ale kedže vlastne nechceš, tak si predsa sama pred sebou musíš nájsť logický argument, prečo nie. Neviem, či to niekto pochopíte, čo som chcela povedať

Prepáč ale ak má nieto veci ujasnené, nechce a hlavne nepotrebuje názor ostatných.

beginka
14. sep 2010

Ahojte babenky, chcem sa opýtať máte nejaké skúsenosti so seroxatom? Beriem ho už 6 týždňov a necítim žiadnu zmenu. Bojím sa chodiť vonku, lebo sa mi to vonku zdá ako keby som bola v cudzom prostredí. Mám neustále strach a úzkosť a pocity na zbláznenie. Všetko to začalo 2 mesiace po pôrode a teraz sa takto cítim už 6 mesiac. Hneď ako to začalo som išla k psychiatrovi, aby sa to čím skôr podchytilo, ale bezúspešne. Neviete mi poradiť?, ja som už zúfalá, že sa takto budem cítiť už navždy a takto žiť ja nedokážem.

aevka
14. sep 2010

@beginka ahojky, sice nemám osobní zkušenost jako pacient, ale vzhledem k tomu, že jsem s AD pracovala, vím, že u Seroxatu může být doba nástupu účinku právě až kolem 6 týdnů a optimum je až za 2-3 měsíce. Dost záleží i na dávce , jakou užíváš. U úzkostí by to mělo být 40 mg, maximálně 60 mg denně. Pokud užíváš jen 20 mg, dávka se zvyšuje o 10 mg za týden. Hlavně s užíváním nepřestávej a vydrž. Pokud bys opravdu ani za ty 2 měsíce necítila žádné zlepšení, bylo by nejlepší, aby ti lékař změnil léky. Na výběr má dost dalších.

lubka888
14. sep 2010

@beginka ahoj, ja užívam seroxat necelý mesiac 20mg ráno a ja som začala cítiť prvé zlepšenie asi po dvoch týždňoch a teraz je už skoro úplne ok. Ja mám len problém so spaním, ten sa mi ešte neupravil, ale ako tu písala aevka, niekedy to trvá aj dva mesiace než AD zaberú. Ešte počkaj, a keď to nebude lepšie, tak to skonzltuj s Tvojím lekárom. Veľa síl Ti prajem a držím palce , aby Ti to zabralo.Pa 🙂

radulinka00
14. sep 2010

@beginka ahoj, taky držím palečky!Asi bych šla na kontrolu, že mi to nezabírá. Já jsem měnila Remood, ale asi po 14ti dnech, protože mě strašně z toho bolela hlava. 😒

@lubka888 Ahoj, my to bereme nějak tak stejně vi´d? já už jsem přes den taky lepší, ale mám taky problém se spánkem nemůžu usnout. 😢 Beru stále na noc Mirtazepan, ale minimální dávku půlku nejslabší tablety a po ní spím. Když jsem ji zkoušela ještě napůlit, tak už jsem neusnula. Bojím se, že jsem nějak zapomněla usínat 😔 Ty něco na noc bereš? Ještě k tomu mirta. beru jeden atarax, je proti úzkosti, ale něměl by být návikový. Doufám....Ještě teda ke všemu mě přepadla nˇáká viroza, bolí mě celej člověk, tak snad to brzy ustoupí. Taky na usnutí zkouším různé čajíky, ale bez velkých úspěchů.
Máte někdo typ na usínání ? pa

lubka888
14. sep 2010

@radulinka00 cauko, ja mám problém tiež s tým spaním, ja síce zaspím, ale je to taký plytký spánok, stále sa prehadzujem a budím. Ja si niekedy dávam na spanie benosen, je to taký výťažok z bylín a je to nenávykové. Ale moc mi to nepomáha. Keď sa chcem vyspať, tal si musím dať xanax 0,5. Vtedy spím hlbším spánkom, aj keď sa skoro ráno zobudím, potom ešte zaspím. Ale ja dúfam sa to ešte upraví. Neviem, či mi lekárka nebude ešte zvyšovať dávku seroxatu na 30mg, lebo mi povedala ,že tých 20 je terapeutická dávka. Tak neviem, čakám kedy sa aj to upraví, inak cez deť je to už celkom pohoda 🙂
Ty sa drž, a ber nejaké vitamíny na tu virózu. Ja som mala tiež stále problém s hrdlom a kašlom, a varila som si stále čaje a dávam si probiotika a prešlo to.
Prajem pekný večer a dlhý a hlboký spánok 🙂 😉 Pa

svija
15. sep 2010

Ahoj holky,
hlásím se po dovolené, byli jsme s rodinou v Marseille, kde má manžel sestru, tak jsem odpočinutá a psychicky zase o kousek víc v pohodě 🙂 . Koukám, že se tu řešilo spoustu nových věcí během posledních 14 dní. Já se konečně po roce od začátku mých nespavostních a obsedantních problémů začínám cítit dobře. Není to sice na 100% jako dřív, to možná ani nebude, ale na nějakých 80-90% určitě 🙂. Až mě z toho napadají myšlenky na další těhotenství 🙂 🙂. No asi se na to někdy příští rok s manželem vrhneme 😀.

@radulinka00 - problém, že mám pocit, že jsem zapoměla usínat, že už to to tělo neumí jsem měla taky. Naštěstí už je to za mnou, tak věřím, že i u tebe se to časem srovná. Chce to čas a klídek a nelámat to přes koleno. Prostě to brát tak, že jěště nějakou přechodnou dobu budeš léky na spaní brát a jestli to bude o měsíc víc nebo míň už není podstatné 😉 . Já musím říct, že u mě po vysazení Trittica byl taky ze začátku trošučku strach, že neusnu, ale postupně to časem zase odešlo až skoro do ztracena.

kutlicka
15. sep 2010

Ahojte,
chcem sa spýtať, či je pravda, že pokiaľ je žena liečená na depresie, tak jej zakážu kojiť, aby sa predišlo riziku popôrodnej psychózy? Dnes som bola na pohotovosti na Antolskej a sestrička sa čudovala, že mi to ešte nikto doteraz nepovedal. Ja neviem, ale nejako sa mi to nezdá. Dosť ma to vzalo, lebo som mala v pláne kojiť tak dlho, ako to bude možné. Okrem toho som nedávno čítala, vraj popôrodná psychóza, zastaralo nazývaná aj laktačná psychóza, nemá nič spoločné s tvorbou mlieka a kojením. Nedokážem si pomôcť, ale preventívny zákaz kojiť mi pripadá ako nejaká "dohoda" medzi výrobcami umelých mliek a zdravotníkmi. Možno dosť paranoidné, ale proste si nepomôžem...

marianka79
15. sep 2010

@kutlicka nikdy nedovol aby ti kecali do kojenia a zastavovali mlieko!!!!! moja sestra mala poporodnú depresiu zastavili jej mlieko namiesto toho aby pomohli 😠 teraz toho velmi lutuje ale bolo to už dávno

lplevova
16. sep 2010

@mangotree

ahoj, mohla by si sa mi ozvať ohľadom OCD, chcem sa poradit porozpravat, dakujem

lplevova
16. sep 2010

@svija
ahoj, mohla by si sa mi ozvať, potrebovala by som sa porozprávať hohľadom OCD dakujemmmmm budem čakat

filipal
16. sep 2010

ahojte dievcata 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
prisla som vas na chvilku pozdravit 😵

@svija to znie veeelmi dobre! 🙂 🙂 🙂 tesim sa! a napis nieco o Marseille. ako sa tam zije?

@kutlicka ked budes ma,t cas pozri si tuto diskusiu. mozno si skus vyhladat dojcenie a AD. Andy sem uz viac krat davala link. viacere maminy v tejto teme vynosili dietatko aj napriek svojej diagnoze a kojili ho. prispievali sem aj mamicky s poporodnou depresiou.
neviem, preco dotycna sestricka spaja depresiu s poporodnou psychozou. urcite tam nejake riziko je, ale to tak isto aj u inych matiek. co ja viem, pri poporodnej psychoze sa zastavuje laktacia a matka je hospitalizovana...
ale neviem, preco by sa tak robilo preventivne. 😨
ty si teraz pocas gravidity na AD? a ake beries? vacsina matiek popri kojeni uzivala sertralin (zoloft), ktory sa poklada za najbezpecnejsi.

@radulinka00
@lubka888
o problemoch so spankom povedzte na najblizsej kontrole. niekedy sa dava na vecer ine AD a to Trittico. je ucinne a nenavykove.

pekny den vsetkym 🙂

beginka
16. sep 2010

Babenky je to vôbec normálne, že prežívam takú hrôzu ísť vonku a počas celého dňa mám pocity, že sa zbláznim? Nerozumiem prečo mi žiadne lieky nezaberajú. Mám paickú poruchu už 13 rokov a počas tohto obdobia som v týchto stavoch bola asi 4 krát po dobu 6 mesiacov, no potom mi to vždy ustúpilo a naposledy som nemala žiadne príznaky asi 4 roky. Po pôrode sa mi to vrátilo a žiadna liečba nezaberá. Už fakt neviem čo mám robiť, neviete mi poradiť? Dá sa dáko zbaviť tých pocitov, že sa zbláznim?, lebo ja sa fakt bojím, že mi asi prepne. Máte s tým nejakú skúsenosť? Prejde to niekedy? Za rady vopred ďakujem

svija
16. sep 2010

@kutlicka - teda ta sestřička byla asi nějaká zmatená. Pokud jsi byla nebo jsi léčená na deprese, neměl by to s kojením být problém, pokud jsi teď stabilizovaná. Jak píše Filipal, určitě je tu spousta holek, co kojily s AD. Já mám např. od svého psychiatra "slíbeno" užívaní AD během celého dalšího těhotenství a kojení (sertralin), aby se mi nevrátila OCD symptomatika 😝 . Beru to jako fakt, který je třeba vzít na vědomí. Vím, že bez léčby by to nešlo, taK to akceptuju. Je spousta mamin, které mají jiné zdravotní problémy a taky nějaké léky užívají. Holt zrovna my máme psychické problémy, tak musíme brát psychiatrickou medikaci, s tím se nedá nic dělat 🙂 .

flakara
16. sep 2010

Ahojte dievčatá,
psychické problémy má každý človek, len si ich nie každý uvedomuje.Budme šťastné, že si ich dokážeme uvedomiť a vieme si s nimi(aspoň teoreticky) poradiť. Sme silné, krásne a milujúce ženy v 21.storočí, máme internet......,......., atď.
Veľmi mi pomáha smiech aj cez stisnuté zuby.

flakara
16. sep 2010

@kutlicka Dieťatko potrebuje mliečko, jednoznačne kojiť.To je prvoradé a potom si na rade ty.