Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lubka888
23. sep 2010

@filipal cauko, ano uz je to ok, aj to spanie sa mi zda, ze sa upravuje a veru na buduci tyzden uz idem do prace. Uz sa aj tesim , hlavne na kolegine, na nase ranne kavicky... 🙂 Uz fungujem cely den v pohode, rano si dam ako ja hovorim zazracnu tbl a fungujem. A ty ako sa mas, co mas nove?. Aj mala si uz zvykla na druzinu a dnes dokonca nechcela ist odtial ani domov. 🙂

filipal
24. sep 2010

@lubka888
dakujem...dobre 🙂 🙂 🙂 zacala som chodit na vytvarnu. tak sa tesim, ze sa ucim znova nieco nove... 😵

221081
24. sep 2010

@anka12 ahoj nebola som u nej ale ja sem ich vysadila zatial mi je dobre sem zvedava dokedy

vsilvia
25. sep 2010

@221081 veeeeelmi drzime palceky a veeela radosti z babatka. ja by som chcela tretie, netrufam si, radsej sa venovat svojim 2 chlapcom zatial. 🙂

baruska29
25. sep 2010

Ahojte baby, mám otázku ohľadom antidepresív, keby ste mi mohli poradiť alebo napísať aké s tým máte skúsenosti....pred mesiacom som bola u psychiatra - mám úzkostné stavy kombinované s depkou a predpísal mi Paretin, beriem každý deň 1tabletku - 20mg, je to SSRI - nemalo by to byť vraj návykové atď......čo sa týka úzkosti, paniky, depresie, tak to zaberá úplne super, aj keď som čítala, že to niekedy trvá mesiace kým sa ukáže účinok, mne to zabralo skoro okamžite 😝 Ale je tu taká nepríjemná zmena, ktorú na sebe pozorujem akoby mi to úplne tlmilo emócie - všetky, akoby ma riadil autopilot...proste v situáciách, v ktorých som predtým aj plakala - keď človek vidí nejaký film atď., tak teraz sa dobreže nesmejem, nič mi neprekáža, necítim nielen strach, hnev, nervozitu, ale nedokážem dávať najavo ani nejaké citové prejavy, doktorka povedala, že tak to účinkuje - tlmí to centrálnu nerovú sústavu, ale ja začínam mať z toho taký divný pocit...akoby som mala úplne inú osobnosť, takú citovo plochú alebo neviem ako to mám napísať...zmizla nielen úzkosť a strach ale aj ostatné emócie.. 🙄

yossariana
25. sep 2010

hroska@vsak dakujem pekne,tohto som sa bala,lebo chut nemam odkedy ich uzivam a ako som vravela,od citalecu som to nemala,chut bola a aj to vyvrcholenie 🙂 ...ale,po tychto neviem,niekedy mam pocit,ze mam mozog vygumovany 🙂 proste zabudam na vela veci,je to uz pomaly treti tyzden uzivania a ja vecer uz postojacky zaspavam,neda sa to ovladat,si myslim,ze mi nesadnu tie lieky.

radulinka00
25. sep 2010

@lubka888
Čauky, nechci to zakřiknout,ale taky mi přijde, že se spaní zlepšuje! 😅 Dokonce jsem nevzala dvě noci Mirtazapin a spala jsem, hurá!!! 😵 😵 Dělám si teda dvojitý čaj na spaní,2tobolky bylinkových kapslí a spím.Doufám, že mi to vydrží.

Holky máte někdo zkušenosti s homeopatií u deprese nebo nespavosti?

@baruska29 Ahoj, to co popisuješ mně nepřijde, beru asi měsíc SSRI escitalopram.To citové oplostění jsem měla právě v depresi, že jsem se nedokázala z ničeho radovat, nic jsem necítila.Ale uvědomuju si, že reaguju jinak, jsem taková klidnější i manžel to říká, že jsem jiná ☹ ☹ Někdy se cítím jako dřív možná i líp a někdy zase taková omámená a zpomalená.Určije je to 100krát lepší než když jsem měla tu strašnou úzkost. 😝 😝 S tím nesednutím léků je to dost těžký, protože pokud ti není vyloženě špatně, tak bych asi neměnila.Je jich strašně druhů a kdyby měl člověk všechny vyzkoušet?

savanna
25. sep 2010

@filipal ,@lubka888 ,@hroska - dakujem vam, ste zlate 😵 Este teda zdaleka nie som v poriadku, dnes som mala cele doobedie take uzkostne, busilo mi srdce a tazko sa mi dychalo... ale teraz poobede uz to ustupilo, citim sa lepsie. Som vdacna za kazdu dobru chvilu, ake je to skvele len tak si pokojne sadnut a uvolnit sa.

savanna
26. sep 2010

ahojte kocky

dnes tu nikto nie je? Dnes je take hrozne pocasie 🙄 🙄 , cely den ma prenasleduje uzkost a neprijemne pocity, tazko sa mi dycha...
Ostatne ako sa mate?

lubka888
26. sep 2010

@savanna Ahoj moja ja som tu, zajtra idem prvy krat po chorobe do prace a uz sa tesim.
Dnes je naozaj vonku hrozne , ja mam zase nadchu, ale svoje urcite robi aj to pocasie. Neboj zajtra zase bude lepsie, a tych lepsich dni budes mat stale viac a viac 🙂 🙂 . Neboj aj mne tak bolo. A ked je taketo pocasie, tiez sa mi nic nechce robit a radsej by som zaliezla pod perinu. ☹
Treba toto pocasie vydrzat a ked zacne ta pekna zima zase budeme mat viac chuti do cohokolvek.
Drzim Ti palceky, neboj a vydrz, pozri si telku, alebo citaj a snaz sa co najmenej sa pozoravat. Ja viem , ze je to tazke, tiez som tym prechadzala, a myslela som si ze sa to neda. Uvidis, bude dobre 🙂 😉 😉 😉

savanna
26. sep 2010

@lubka888 aj ja som chora, skoro cely vikend lezim v posteli, mozno aj to mi pridalo na celkovej nepohode 🙄
Mas pravdu, s tym pozorovanim samej seba je to najhorsie - stale rozmyslam, ci nemam nejake dalsie neziaduce ucinky, ci uz je to lepsie alebo nie, ci sa mi z toho nezhorsuje travenie ( ktore je uz aj tak v katastrofalnom stave) ..... ale viem, ze to vyplyva z tej mojej uzkostlivej povahy, tazko si zvykam na nieco nove, a takyto liek je predsa len dost velka zmena pre cely organizmus....dufam, ze to s postupom casu odozneje, ked si na AD viac zvyknem a ked mi viac zaberu na tie uzkostne myslienky.
Drzim Ti palce zajtra v praci 🙂 , som rada, za sa uz teraz tesis, chvalim Ta za pozitivny pristup 😵 😵
Daj vediet, ako sa Ti prvy den v praci darilo, ako si sa citila.

filipal
27. sep 2010

@lubka888
tak gratulujem k prvemu dnu! 🙂 🙂 🙂
a napis ako bolo. 😉
@savanna urcite to odozneje! 😵
a robis aj nejaky sport? spominala si tie relaxacie, nechcela by si pridat jogu?

radulinka00
27. sep 2010

@savanna a jaká je účinná látka v tvojem ad? Na mě tohle počasí působí strašně, příjde mi, že jsem se trochu zhoršila i kvůli nemoci.Bohužel se taky hodně pozoruju, včera jsem si četla příbalový leták(blbec) k mojím Ad, tak jsem se zase vyděsila, že to brát nechci, je tam toho strašně moc..... 🙄 🙄 A dočetla jsem se, že můžou dělat problém se spánkem, přitom dr.říkala, že právě spaní upravují, tak nevím.
Tak držím palce, taky si špatně zvykám na změny.
@lubka888
přeju úspěšný den v práci! já jsem dneska tak unavená, že si to vůbec nedokážu představit a jsem ráda, že ještě mám MD, ale je pravda, že zase je to odreagování a člověk příjde na jiné myšlenky a nemá čas se tolik zabývat sám sebou.pa

lubka888
27. sep 2010

Caute, tak moj prvy den v praci bol super, rano ma uz cakala kavicka na stole od mojich perfektnych kolegyn. 🙂 🙂 Aj som si myslela, ze mi veduca este dnes neda pracu, ale dala mi, a uplne v pohode som ju urobila. Boli sme na obede a fungovala som ako predtym. Som naozaj rada, ze som naspat, aj ked niekedy ta praca uz cloveku lezie na nervy, teraz som si to uzivala. Lebo ked som mala uzkosti, tak som si nevedela predstavit, ako pojdem niekedy naspat.. Som rada , ze som to zvladla 🙂
Vsetkym kockam drzim velmi palce a velmi pekne Vam dakujem za povzbudenie. 🙂

savanna
27. sep 2010

@radulinka00 moje AD je venlafaxin ...
tie letaky su vazne hrozne, vytiahnes to z krabicky a ma to pomaly pol metra 😀 😀 🙄

@lubka888 zda sa, ze uz fungujes uplne bez problemov 😉 😉 , len tak dalej 🙂

@filipal teraz veru nesportujem, skor v lete ... mala by som sa polepsit 😅

lubka888
29. sep 2010

Caute kočky, čo sa deje? Keď nikto nepíše, tak dúfam,že sa už všetkým polepšilo 🙂 🙂

filipal
30. sep 2010

@lubka888 tesim sa, ze to tak dobre zvladas! 🙂 🙂 🙂 fakt super!!!
a tie kolegynky ti zavidim! vidno, ze mate dobre vztahy a ze nemyslia len na seba. to je naozaj stastie natrafit na takych kolegov.
ano, nejako malo sa pise...bud sa maju vsetci dobre, alebo jesen viacerym zhorsila stav, ze sa im ani pisat nechce...no, snad aspon citaju.... 😉

@savanna naplanuj si aspon dlhsie, intenzivnejsie prechadzky...aj tie pomahaju. 😎

svija
30. sep 2010

Ahoj,
já vás pořád čtu, jen se u mě teď nic podstatného neděje, tak nepíšu. Jsem doma s malým, chodíme na procházky a tak, no znáte to 🙂 . Občas do toho sice přilýtne nějaká z těch mých nutkavých myšlenek, ale jsou to ty samé stálé do kolečka, nic nového, tak mě to už skoro ani nerozhodí...

lubka888
30. sep 2010

@filipal cauko, dnes som bola na zapise v skole, takze pokracujem. stretli sme sa tam stara partia, tak dufam, ze bude fajn. A tebe ako sa darí s vytvarnou? Ja so nikdy nevedela kreslit ☹ . Mozno raz sa aj ja zacnem ucit 😉

mona12071
30. sep 2010

ahojte mozem sa vas popytat na liek Mirtazapine zijeme v anglii ale na sk by mal byt tiez dnes to predpisal lekar mame bola som s nou nakolko mala strasne depresie vsetko jej vadilo a tak
predtym mala cytalopram ci ako sa to pisem ale nemohla aj tak spavat a pribrala ale co som sa docitala aj po tomto sa dost pribera viete mi nieco viacej o nom napisat prosim dakujem

radulinka00
30. sep 2010

@mona12071
ahoj,já jsem měla jako první AD předepsaný Mirtazapine, ale právě kvůli tomu přibírání se ho docela bojím, protože co se týče přibírání je to nejhorší AD.Docela se divím, že jí ho předepsali , když přibírala s cytalopramu po kterém by se naopak přibírat nemělo.Jinak na spaní je mirtazepin moc dobrý mně to pomohlo, taky jsem nemohla spát. A můžu se tě zeptat jak dlouho maminka brala cytalopram a to spaní se jí potom neupravilo?S tím přibíráním je to individuální podle mě spíš záleží jaké kdo má sklony k přibírání, někdo s AD spíš hubne, ale po Mirt, asi ne. 🙄
@svija
ČAu, chtěla jsem se tě zeptat, ty už na spaní nebereš nic? To Trittico jsi vysadila v pohodě? Mně to dr. nechce změnit, myslí si , že začnu spát normálně. Zatím jsem zase musela najet na půlku Mirt., protože kvůli kašli jsem zase nemohla spát. 🙄 🙄

svija
30. sep 2010

@radulinka00 - já teď na spaní neberu už nic. Trittico jsem naštěstí vysadila bez větších problémů, ze začátku jsem z toho sice byla mírně nervózní jestli usnu, ale když se mi to vždycky povedlo bez problémů, tak ta nervozita zmizela a teď jsem na tom tak z 95% jako dřív. Samozřejmě uvidíme, jestli mi to takhle vydrží např. i při dalším těhotenství a vstávání k dítěti, ale já doufám, že jo 🙂 😉

radulinka00
1. okt 2010

@svija
No jo, mně taky říkala dr., že se toho nesmím bát, že neusnu, ale blbý je , že asi nějak funguje to podvědomí, když už člověk má tu zkušenost, že neusnul. No, ale snažím se. 🙂 A budeš brát preventivně v těhotenství nějaké to SSRI nebo to zkusíš bez toho? Já jsem taky měla problém u druhého dítěte, že se budila třeba v 5 ráno a já už jsem pak měla problém usnout, ale usnula jsem.

filipal
1. okt 2010

@lubka888 vobec nemusis vediet kreslit. ta sa ucime nejake zasady a rozne techniky budeme skusat.
je to sranda.... a dobra arteterapia! 🙂 tak sa vydovadim a uvolnim...
ta tvoja skola - to je vyborne!
@svija a ako dlho si brala Trittico? berie ho aj moja mama. ale uplne dobre nespi ani s nim....tak neviem, ci ho niekedy vysadi... ☹
@radulinka00 ty mas ten typ nespavosti, ze nemozes zaspat vecer? alebo sa zobudis v noci a nemozes zaspat?

radulinka00
1. okt 2010

@filipal
Ahoj, no já mám problém s usnutím asi je to psychické, protože s tou půlkou Mirt. spím celou noc a je to malinká dávka, tak nevím, už jsem pár nocí spala i bez, ale pak se to zhoršilo, protože mám do toho ještě kašel. Ten se mi vždycky zhorší večer a blbě se mi usíná. ☹ Mně říkala dr., že Trittiko ne každému sedne, je to slabší než ten Mirtazepan. A bere maminka ještě něco k tomu? Myslím ráno nějaké AD? Teď jsem někde četla, že nejlepší terapie deprese s nespavostí je brát ráno nějaké SSRI a večer Trittico.Že se ty účinky nějak násobí a má to nejlepší výsledky.

filipal
1. okt 2010

@radulinka00 nie, mama tvrdi, ze nema ine problemy, len so spanim. (mozno by sa jej este nejake AD zislo 😉 ) to trittico nam odporucila Andy.... mama spi omnoho lepsie ako predtym. ona brala nieco navykove (neviem si spomenut ako sa volalo), co jej rok predpisovala obvodna (hoci sa moze uzivat max. mesiac 😝 🙄 ) a uz jej ani neucinkovalo...
Radulinka, to riesenie zaspavania je lepsi pripad, ako nocne budenie a neschopnost znova zaspat.
skusala si si citat? mna uspia 2 stranky, zarucene- alebo relaxacnu hudbu? skus si davat homeopatika na spanie, mojmu synovi pomahali...a medovkovy caj, ale len trochu. 😅 aby ta nebudilo zase nieco ine! 😅 😅
ja som mala zase nespavost typu skoreho ranneho prebudzania (okolo tretej), vselico som skusala....

radulinka00
1. okt 2010

@filipal
Aha, ty obvoďáci jsou fakt úžasný 😝 🙄 Číst jsem nezkoušela, protože jsem to nikdy nedělala, ale asi to zkusím, už mi to radil i psycholog 😅 Homeopatika taky chci zkusit, jsem objednaná k homeopatce, tak jsem zvědavá jestli mi nějak pomůže a taky jestli se to dá kombinovat s ad. Relaxace mi na usnutí moc nepomáhá to jsem zkoušela, snažím se to dělat přes den, ale zjistila jsem, že relaxační hudba mě spíš udržuje v bdělém stavu 😝 😝 A čaje přesně jak říkáš dala jsem si dvojitý před spaním, nebylo to moc tekutiny ani ne dvě deci a pak jsem asi třikrát musela vstávat na záchod 😖 , tak teď ho popíjim kolem osmé a pak už radši nic. Ještě přemýslím jestli to nemůže dělat ten escitalopram co beru ráno, je to ve vedlejších účincích, ale podle mojí dr. by měli spánek spíš zlepšovat, tak nevím. Je to u tvého ad taky vedlejší nežádoucí účinek problém se spaním?

filipal
2. okt 2010

@radulinka00
ie, praveze s AD sa mi spanok zlepsil, ale trvalo to az 4 mesiace...ten sa mi upravil ako posledny.(nevsimla som, si v letaku ten neziaduci ucinok a uz ho ani radsej nejdem hladat 😅)
teraz vysadzujem a uz som na uplne malych davkach, tak cakam, co sa bude diat....
relaxacia na zaspavanie ani mne nepomohla, mysel mi ostala bdela a rozum fungoval na 100 % 😝 ,
preto si myslim, ze aj u teba by mohlo pomoct to citanie. musis si odputat mysel nejakymi prijemnymi citackami 😅
ja som si citavala oblubene knizky z detstva (troch patracov), alebo nieco podobne, lahke, aby to nevyvolalo zase nejake negativne emocie...
lekarke si vravela o tychto problemoch? ved AD by mali spanok upravit. mozno naozaj potrebujes nieco zmenit....
vyskusaj najprv tento moj recept. 😵 😵 😵

radulinka00
2. okt 2010

@filipal
Čauky, držím ti palce, aby jsi vysadila a už léky nikdy nepotřebovala!! 😵
Moje doktorka to ví, pořád to spolu řešíme, ona si právě myslí, že Mirtazapin budu moct vysadit a mít jenom to denní ad. a je pravda, že už jsem stáhla dávku, protože ze začátku jsem brala 25g Mirtazapinu a teď beru 7,5.Takže už se mi spaní asi taky trochu zlepšilo. Dr.říkala, že i ten escitalopram zlepšuje spánek, ale až když zabere. Ty problémy se spaním můžou asi dělat všechny SSRI, ale do letáku se radši opravdu nedívej, to zkazí akorát člověku náladu. 😝 😝
Zkusím číst něco oddychového a vzít si jenom půlku půlky a uvidím 😕 Přijde mi, že s tou půlkou spím až moc tvrdě a ráno mám problém se probrat, protože děti vstávají v 7 a já bych ještě spala 😔 😔 Drž se pa.

vsilvia
2. okt 2010

aj mne pomaha citanie detskych knih, synovi citam teraz doktor jajbolito, citali sme o psickovi a macicke, na policke nas caka pistacik, maly princ a od stefana stepku rozpravky o lastovickach. staci hodinka citania a uplne zrelaxujem , vypnem myslienky. uz teraz sa na ten cas tesim.