Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
20. okt 2010

ja som mala dnes den na nic! obcas sa take vyskytnu...uz som na uplne mini vysadzovacej davke...ale asi to nie je z toho, niekedy sa den jednoducho nepodari.... jedine co ma potesilo: ked som isla s muzom domov, pustil v aute stary Beatles....zrazu ma tie melodie tak potesili. taka sloboda, optimizmus z nich isli...
tak si nieco pekne pustite aj vy. prijemny vecer. 😵

jozefin
20. okt 2010

Zdravim vsetkych,
rada by som sa opytala, ci niektora z Vas zazila, alebo pocula o vypadkoch pamati pri depresi, alebo po stresujucich zazitkoch. Budem Vam velmi vdacna za odpoved. Jozefin

lubka888
20. okt 2010

@filipal Aj Tebe pekny vecer a drz sa ty to zvladnes 🙂 🙂 Drzim vsetky paste 🙂 🙂

auburn
20. okt 2010

@lubka888
@kubaka
@lenka00
ahojte, u novej dr.velmi dobre, konecne osoba co v sebe spaja psychiatra s terapeutom, tym chcem povedat, ze mala na mna hodinu cas, v klude, hladala pricinu, poradila, vysvetlila vsetko co som chcela vediet, povzbudila, v tak dobrej nalade az do vecera som nebola uz davno, lieky mam nezmenene
akurat teraz navecer uz zas mam zmiesane pocity, druhy den mam nejaku virozu a zas ma chyta panika zo vsetkeho co vybocuje z normalu....
mali ste aj vy take problemy napr.s chrbticou, stuhnuta sija a pod.? pred mesiacom som si dopriala riadnu masaz a este tyzden po nej som sa citila vyborne, ale odvtedy som nemala moznost znova ist

janulkama
21. okt 2010

@filipal už vysádzaš dávky?? No super,nech sa ti to podarí 😉 Ja nasádzam len 10 deň,už mi šibe,ako si to odrátavam 😀 Inak,aj ja môžem beatles,jeden môj dobrý známy ma na to infikoval a odvtedy ich môžem 😉 Hudba lieči,to ma vtedy naučil,ja som aj chvílku spievala a hrala,ale už na to nieje čas,tak aspoň počúvam.

@jozefin o tom som ešte nepočula,možno ti tu niekto poradí 😉

@auburn no ja mám s chrbticou problém od začiatku PP 😝 A hlavne s krčnou,to som bola už 2 krát na rehabilitácii,lebo ma stále bolí.

Dievčatá máme pred sebou pekný dník,ja sa snažím začať ho s úsmevom,aby ľahšie prešiel 🙂 Už teraz si v hlave plánujem celý deň 😀

auburn
21. okt 2010

@filipal, kubaka - tie pomocne lieky ked citis zhorsenie si si davala podla potreby? alebo pravidelne niekolko dni? mne je aj teraz rano nanic, neviem ci sa tak pozorujem, ci je to tou virozou, skoro nemam hlasu- to ze sa so mnou nieco telesne deje mi robi paniku, prehnalo ma, mala som pocit na zvracanie po uziti rannych liekov (to som premohla, napadlo mi ponatahovat sa, nech tu tazobu "vygrgam"-pomohlo).... tak som si teraz este hodila lexaurin, nech sa upokojim

lubka888
21. okt 2010

Caute, dnes nam troska aj vyslo slniecko, tak snad budeme mat dnesny den z tych lepsich. Ja mam v rure uz dve strudle, snazim sa hlavne doobeda niecim zamestnat, kym nepridu deti zo skoly.
@auburn To je super , ze si sadla s dr. je dolezite, aby si jej doverovala. Snaz sa dostat z tej virozy, ja som mala na zaciatku to iste, najprv angina, potom viroza, ale to preto , ze som nebola psychicky v pohode a vtedy sa na cloveka vsetko lepi. Skus poprosit manzela, aby Ti aspon trocha rozmasiroval ten chrbat, mozno Ti to aspon trocha pomoze. V krcnej chrbtici sa uklada stres, teda aspon sa to tak hovori, Ze ked je clovek v strese dak sa to odzrkadi hlavne na krcnej chrbtici. Drz sa ja som si pri tej viroze davala osciloccocinum homeopatika a pomohli mi. Hlavne tekutiny -najma caj. Uvidis bude fajn 🙂 🙂

veronika.h
21. okt 2010

Ahojte, tak u nás je to celkem na nic, protože malej je nemocnej, v noci nespal, byl vzhůru každou hodinu a od rána je strašně protivnej a jen kňourá. To je teda vražedná kombinace 😖 😖 . člověk má problémy zvládat sebe 😝, ale musí se sebrat, když ho dítě potřebuje. Navíc MM má nějaké starosti v práci a doma se jenom dohadujeme ☹. Včera jsem si byla zacvičit, taky bylo strašně fajn vypadnout. Bohužel hodina týdně je strašně málo na to, aby se člověk fakt uvolnl a odreagoval.
@radulinka00 A nebyla jsi na EAV? elektroakupunktura dr. Volla - já jsem mívala elektrody v ruce a on pomocí toho přístroje zjišťoval změny vodivosti akupunkturních bodů prstů na rukách a nohách. Pak proměřoval, které homeo na to působí a to nasadil. Pomohlo mi to při zánětech močáku.
JAk máš starý děti?? Já druhý dítě plánuju až za pár let, nevěřím si, že bych byla schopná zvládnout 2 malý děti. Dokud nebude syn samostatnější, tak další miminko nehrozí. Jako malej hodně plakal, bříško, zoubky, všechno byla u nás katastrofa. 3 měsíce jsem neseděla a nonstop ho chovala nebo vozila v kočárku, jak neskákal metr vysoko, tak řval. Upřímně ani nevím, jestli někdy seberu dost sil jít do toho znova. Vím, druhý dítě může být jiný, ale taky ne a riskovat to nechci, mám opravdu strach, že bych se zbláznila nadobro 🙂 🙂 .
@kubaka já se strašně těším do práce, protože jsem vlastně ještě moc nepracovala, po škole jsem dělala jen půl roku a pak otěhotněla, ale po MD nemám kam nastoupit, tak si budu hledat místo nové. A právě si říkám, jak se dá zvládnout pracovní vytížení a domácnost, dítě .... No, asi se budu muset nechat překvapit

auburn
21. okt 2010

@janulkama - dik, tak aspon viem ze to nejako suvisi, o tie masaze sa pokusim nejako pravidelnejsie, poznam vybornu maserku, ked vie co mas za problemy, tak ta masiruje podla toho, rozprudila lymfy, otvorila cakry, citila som sa po jej masazi vyborne, problem je len vo vzdialenosti, je v meste 60km od nas
zatial si mozem aspon sama pomasirovat krcnu, nejake uvonujuce mas.oleje mam

auburn
21. okt 2010

@lubka888 - skusim tie homeopatika, davala som si posledne asi pred mesiacom anginhell na hrdlo a zabralo, ale mam aj to osciloccocinum, paragrip..

auburn
21. okt 2010

@veronika.h mne je dcera (6r.) tiez doma s anginou, teploty uz vecer nemala a ako je jej lepsie, tak vystrajaju obe,
cvicit tiez planujem, uz sa tesim, ale zas mi do toho prisla ta viroza

@filipal - ty si uzilava pangamin? nepribera sa z toho? zvazujem ze si nieco prirodne pridam, len nerada by som priberala

filipal
21. okt 2010

@auburn
tie pomocne lieky sa zo zaciatku uzivajku pravidelne, 2-3 x za den, az do zlepsenia stavu. ked zaucinkuju AD, mozu sa vysadzovat a davat len podla potreby. u teba mohla teraz skomplikovat stav ta viroza. ved bezna choroba dost zamava s psychikou.
v ramci rekonvalescencie si urcite urob aspon pangaminovu kuru. pomoze ti zregenerovat. ak mas sklony k priberaniu, pri dlhodobom uzivani pangaminu by si mohla priberat. moja sestra napriklad z neho nepribera. v kazdom pripade taku par tyzdnovu kuru si dopraj. 🙂
@lubka888 fiiha Lubka 😝 2 strudle??? 😨 😨 😨 🙂
@janulkama ta krcna chrbtica moze tuhnut aj zo psychiky, zo stresov. skus uvolnovanie cvikmi z jogy

kubaka
21. okt 2010

@auburn naprosto jednoznačně spoustu tělesných problémů: záda, bolavá ramena a zánět v koubech, jednou dokonce v kyčli - úplný výbuch z ničeho nic, potom jsem měla křeč až zánět v zápěstích - z napětí . Je to psychosomatické. Jakmile jsem se zaléčila, navždy to zmizelo. Ty bolesti v zápěstích jsem měla už pár měsíců předtím - byl to signál, který jsem samozřejmě nechápala a nerozuměla. to jsou všechno projevy deprese. ☹

janulkama
21. okt 2010

@filipal no na jógu myslím už asi 2 týždne,u nás sa cvičí 1 krát do týždňa,ale stále nemám ísť s kým,sama tam nechcem ísť.Ale sľúbilo sa zopár kamarátok na pondelok,tak snáď sa tam už dostavím 🙂
@lubka888 -aké si robila,jabĺčkové?Mňam dala by som si. 😀

Ja som pred pol hodinkou prišla domov,po dlhej dobe som doobeda dom aj s malým,zatial je to v pohode,myšlienkami sa držím,že mi je fajn a nebude mi zle.Síce som nejaká roztrasená,ale snažím sa to zahnať...ak nie,tak zasa pôjdem niekam na návštevu 😒

janulkama
21. okt 2010

@auburn -ja som chodila tiež 1 krát do týždňa,potom RHB,tak som prestala a teraz asi zasa začnem...tým si neuškodim,iba oddýchnem,no nie? 😉
A ak sa podarí,od pondelka na jógu,aj moja psychologička mi ju doporučila.

auburn
21. okt 2010

Mam este otazku, ako ste znasali kavu ked ste boli v zaciatkoch liecby? alebo ci kava zhorsuje depresie..

@filipal tak asi skusim aj ten pangamin, cokolvek co mi pomoze ukludnit psychiku

janulkama
21. okt 2010

@auburn no zatial kavu pijem v pohode,skôr by som povedala,že keď si dám ráno jednu a poobede okolo 15:00 druhú,tak mi len dobre padne 🙂

moookuska
21. okt 2010

Ahojte, a nepozná tu niekto aj dobrého psychiatra aj z Rožňavy?? neviete niekoho odporúčiť?? Veľmi by som vám bola vďačná 🙂

vixi
21. okt 2010

Ahoj baby,
Pristahovala som sa do Ziliny, nasla som si tu super kamaratku, ale maju v rodine sklon k depresiam, ma dvojrocnu dcerku a niekedy fakt nie je schopna sa vyhrabat z postele cele dopoludnie. Mava nocne mory s mamou (zomrela asi pred dvomi rokmi) a potom nevie cely den fungovat. Je to hrozna skoda, ta mala vsetko vidi a fakt su to zlate baby. Neviete mi poradit niekto sikovneho psychiatra tu v Ziline alebo niekde v blizkom okoli, ktory by jej vedel pomoct? Uz sa liecila predtym, ale nenasla tu spravnu osobu.
Chcela by som jej veeeelmi pomoct. Poradte.
Dakujem!

lubka888
21. okt 2010

@janulkama strudle boli makove a tvarohove, pisem preto boli, lebo uz sa skoro cele zjedli 😝 😀

janulkama
21. okt 2010

@lubka888 no makové nemusím,ale tvarohové 😉 No dobre si napiekla,keď už niesu 🙂
Inak ako dnes?

radulinka00
21. okt 2010

@veronika.h no asi to bylo ono, nějakou elektrodu jsem v ruce měla a taky pak proměřovala ta homeopatika.
Já mám děti kluka 4.5 a holčičku 2.5roku 🙂 Chtěla jsem , aby byly vrstevníci, aby si rozuměly , ale byl to masakr. Hodně mě to vyčerpalo, možná, že i to byl malinko důvod, že jsem se ocitla na ad. ale nelituju.Myslím, že pro děti je lepší menší odstup, tak do 4 let a pro rodiče je lepší a jednoduší větší časový odstup.

@auburn Káva depresi nezhoršuje, ale paniku ano a úzkost taky, nedoporučuje se při PP, protože může dokonce přispět k vyvolání panického záchvatu. Samozřejmě se to týká i coly a všeho v čem je kofein, to jsem někde četla. 😝 😝 Já jsem jednu kávu pila pořád, ale vím, že zpočátku mi ta káva nedělala dobře, byla jsem po ní ještě víc rozklepaná 😕 Teď už v pohodě 😎

@lubka888 Taková zajímavost, v češtině se říká štrůdl jenom s jablečnou náplní. Jinak s makovou nebo tvarohovou je to závin. 😵 U vás slovo závin není? Jinak bych si taky dala!! Hezký večer. R.

savanna
21. okt 2010

Ahojte vsetky 🙂 😉

vidim, ze sa nas tu v poslednej dobe nejako nazbieralo - to asi to jesenne obdobie robi svoje ☹ No aspon, ze si mozeme takto navzajom pomoct.
Ja mam od dnes zvysenu davku AD, beriem ich mesiac a ucinkovali len ciastocne, velmi mi to kolisalo - tak sme sa rozhodli pre zvysenie... bolo mi teraz vecer zle od zaludka aj sa mi trochu krutila hlava, ale inak sa to celkom da zniest, dufam, ze sa to po par dnoch zase utrasie.

@auburn suhlasim s kockami, kava by nemala posobit depresivne, na mna ma skor taky povzdbudzujuci ucinok, mam po nej lepsiu naladu. A uzkosti urcite moze zhorsovat, ale aj to je podla mna individualne. Ja som uz zvyknuta dat si jednu kavu denne, vzdy rano a necitim po nej nejaku zvysenu uzkost. Zalezi len od teba a ako tvoj organizmus reaguje. Treba vyskusat 🙂 A urcite nie pit litre kavy denne 😀, lebo poznam aj takych expertov.

@radulinka00 mame aj slovo zavin 🙂 Ale nikdy som sa nad presnymi definiciami nezamyslala 😀 😀 Pre mna je strudla zabalena v listkovom ceste a je jedno, aku ma napln.

A ked sa tu uz spominalo, ze mame sklony sa takto pozorovat, no aj ja mam veru niekedy take stavy. Za posledny rok som schudla pomaly 10 kil, a tak ked sa niekedy postavim na vahu, prepadne ma taky pocit, ze to nie je predsa mozne takto schudnut bez diet a cvicenia, ze nieco so mnou musi byt, ze ci nemam nejaku chorobu atd. Ale potom sa snazim si to vyhovorit, ze predsa krvny obraz mam v poriadku aj vsetky vysetrenia, ze su to vsetko len nervy. Teda dufam.

kubaka
21. okt 2010

@radulinka00 ach jo, proč taková posedlost představou, že děti musí nutně být blízko věkem, že je to pro ně lepší. 😖 Není to žádný zákon. Kvalita vztahu nemusí být vůbec přímo úměrná věku.
Já jsem s bráchou 4 roky a nestýkáme se léta. Znám spoustu dalších podobných osudů.
Moji kluci jsou 11 let od sebe a v principu se milují. Velký chodí pro malého už i do školky. Malý na něm visí a mazlí se jak dvě koťata, hrají si na schovávanou 😀 Kromě jiných lotrovin, kdy se prudí navzájem 😀 Prostě jako dvě děti. 😉 Je to jiný druh vztahu, ale stejně hodnotný a hluboký. Dan kouká na Mariánka jako na roztomilého kloučka, který v něm vzbuzuje něžné projevy a Marián na Dana jako na velkého bráchu, vzor. 'Zádná žárlivost, předhánění, rivalita. Je kouzelné je pozorovat když si povídají, hrají. Je to pohled rozhodně uspokojující i pro mě jako rodiče.
. Až jim bude 20 a 30 budou vrstevníci. Věkový rozdíl se dalších 50 let nepozná.

Má cenu se takhle zruinovat jen pro pochybnou představu, co může - a nemusí - být pro děti lepší? 😖
Jediné kritérium pro pořízení dítěte je zda chci já , zda se cítítm, zda jsem připravená. Pak to totiž obvykle i zvládnu., což je pro dítě důležité a - nejlepší.
Klidně i v mých 38 a ještě po roce na MD začít podnikat a nehroutit se. 😎

auburn
21. okt 2010

@kubaka na tom nieco je, co hovoris - medzi mojimi je rozdiel necelych 3 rokov, ale starsia sa dodnes nevyrovnala s prichodom mladsej- ziarli, akonahle je mensia pri mne, pribehne starsia, niekedy mi robi vazne vycitky preco ma sestru, ze ona nechcela mat... na druhu stranu su chvile ze sa vedia spolu zahrat, pomojkat, ked su od seba na dlhsie ako den, chybaju si...
kazdopadne, k rozhodnutiu pre taky skory prichod dalsieho dietata som bola do istej miery ovplyvnena tlakom okolia, ze uz mame svoj vek, MM je este starsi a vraj nerad by chodil na rodicko ako dedusko o palicke😉 - co ho mozno ani tak neminie niekde na strednej ked budu (nakoniec rodicko je na mne 😀 )
mozem povedat ze za poslednych takmer sedem rokov som sa poriadne nevyspala pre nocne vstavanie, mensej sme len koncom leta zrusili naraz cumel a nocne pitie (aj 2X do rana), otrocina.. mozno keby sme tu nezili samy bez pribuznych, bolo by to lahsie, ale prakticky som na vela veci sama, vlastne zaluby ziadne, dookola len deti, domacnost a plus podnikanie (z domu) ktore mi pomohlo trochu sa utrhnut, no zaroven je niekedy zatazou ked sa veci nakopia

lubka888
22. okt 2010

@kubaka suhlasim s Tebou , aj ja mam madzi detmi rozdiel 6 rokov a ta starsia chodi teraz pre mladsiu do skoly, predtym chodila pre nu i do skolky. Zostane s nou aj sama , ked potrebujeme s muzom niekam odbehnut. Aj sa vedia spolu zahrat, samozrejme , ze aj pohadat. Ale vychutnala so m si aj jednu a potom druhu matersku. Mne to pripadalo fajn, mala som doma prvacku a bola som na materskej.

filipal
22. okt 2010

ja mam zial len jedneho syna, tak ako matka nemam skusenosti. Ale: mam sestru o 8 rokov mladsiu a mame velmi dobry vztah. a mali sme aj ako deti. hravala som sa s nou, neskor ju dokonca nosila na rande....takze netreba sa silit do co najmensieho rozdielu.... ono aj tak, kazde dieta je ine a nikdy dopredu nevieme ako to dopadne.
mam v okoli sestry s malym odstupom a su uplne odlisne a vobec si nerozumeju....

@radulinka00 ale nemusis sa trapit. univerzalny recept neexistuje....a hlavne uz mas asi to najtazsie obdobie za sebou. teraz ti uz budu deticky skor oporou a pomocou. 😵

@savanna 😉 ahoj! dlho si tu nebola. ved ty si mala nizucku davku, ani sa necudujem, ze ti ju museli zvysit....to si mala skor len taku udrzovacku....

@jozefin
@vixi
veru, neviem vam poradit.... ☹

radulinka00
22. okt 2010

@kubaka ach jo, já jsem přece nenapsala, že jsem tim posedlá. 😒 Je to jenom můj názor, ale shodují se na tom i odborníci, že ideální věkový rozdíl mezi sourozenci je 3-4 roky, že pak už máš dva jedináčky. To není jenom můj názor. ale neřekla jsem, že se nemůžou mít rádi a věkem se rozdíl stírá. Všechno má svoje výhody a nevýhody. Ze začátku to bylo s mojimi dětmi náročný, ale teď to je dobrý, i když se taky poperou, ale vystačí si spolu, hrají si spolu, půjdem třeba společně do kina, baví je skrátka podobné věci a myslím, že i v budoucnu prostě budou mít jeden druhého.Asi se shodnem, že než řešit jaký věkový rozdíl je pro děti důležitější, aby měly klidný domov, milující rodiče, ideálně jednoho tatínka. 😉 Já jsem se na to cítila, mám v rodině dobré zázemí(babičky), ale stejně mě to vyčerpalo. Spouštěč mojí deprese bylo něco jiného. A určitě bych teda nepřesouvala svoje povinnosti na staršího sourozence. Většinou to starší sourozence dost prudí , pokud mají třeba hlídat mladšího, ale to je asi v každé rodině jiné. Ale znám taky dost takových případů, kdy už k sobě děti prostě nenašly cestu díky věkovému rozdílu. 😢 Třeba já se sestrou jsme byly o 6 let, měly jsme se rády, ale že by sme si spolu nějak moc hrály? Měly jsme každá už jiné zájmy, jiné kamarády....... Příjde mi, že každý trochu hájí to svoje 🙂 😉

kubaka
22. okt 2010

@radulinka00 nemyslela jsem konkrétně tebe, spíš obecněji, tohle téma tady je a pořád se tam holky melou.
Hlavně já nehájem vůbec to svoje -propaguju, že je to úplně jedno, kdy děti mám, každý podle chuti. Nic není špatně ani dobře. Záleži na povaze, vztazích v rodině - na spoustě dalších faktorů kromě věku.

V tomhle na odborníky moc nedám - důležitější je, jak se na to cítím. I kdyby to byli dva jedináčci, tak jako co? A co je na tom špatného či nevhodného? To je jen konstatování ne důkaz čehokoliv. Je to obsahově stejně hodnotné tvrzení, jako kdybych řekla: když neostříhám jalovec, nebude mít žádný tvar. Z toho neplyne, že je to špatně. Někdo chce mít bujný, divoký keř a líbí se mu to, někdo přísně sestříhaný do čtverečku. Ani jedno není špatně, je to jen jiné a záleží čistě na vkusu. Jalovci to nijak nevadí.
Ono dost tvrzení odborníků se musí rozebrat, co z toho vlastně plyne - proč je říkám, jak je říkám a jaký má obsah vlastně smysl - jestli chápeš, co chci říct.
Taky často žasnu, jak veřejnost přejímá rádoby moudré doporučení a rady, aniž by se zahloubala, co ta informace vlastně obsahuje za sdělení a zda je vůbec relevantní.
S patřičnou formulací se dá s fakty bezvadně manipulovat a dát jim úplně jiné vyznění.:
Pamatuju si jeden dotaz na výživového poradce, kdy se paní rozhořčeně ptala, proč propaguje králičí maso jako zdravé, když slyšela, že se vstřebává už v tenkém střevě. Dotyční jí odpověděl, kde jako jinde by se měla potrava vstřebávat než v tenkém střevě? Slyšela běžný fakt, ovšem zformulovaný tak, že vyzníval jako negativum. Neznalost a spravedlivé rozhořčení udělá pak svoje. 😀
Moje kolegyně se zase rozčilovala, co je to za děsnou korupci, když je dotyčný předseda strany, ministr a ještě sedí ve vládě - jak může sedět na třech židlích???. 😨 😨 😨
To člověku padá čelist, vyráží dech a neví, z kterého konce má začít vysvětlovat. 😀 😀 😀 😀 😀

Takže věkový rozdíl mezi dětmi je jen a jen věc názoru, a když by chtěl někdo dokázat opak, klidně by se mu to s patřičnou dikcí povedlo 🙂

dioliana1
22. okt 2010

možete mi poradiť? Mám kamošku, ktorá má zjavne depresiu, nemože jesť -je jej z jedla zle a ani spať sa jej nedarí a ak aj zaspí tak je v noci hore....neviem ako ju dostať k psychiatrovi... 😔 Lieky na spanie jej nepomáhajú...