Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

auburn
22. okt 2010

@lubka888 co dnes dobreho pecies? 😉
moje deti uz vcera pytali kolacik a nechce sa mi velmi do pecenia, vacsinou si urobime babovku, pouzivam rozne formy (silikonky) a pre ne je to stale iny kolac...

@radulinka00 tak od dnes nekavickujem, na cas skusim ci sa budem citit lepsie
ako to mas s detmi teraz? starsie chodi do skolky? ja som s mensou doma, bola cele leto chora, vlacili sme sa po nemocniciach, tak sa vyhybame nateraz kolektivu

radulinka00
22. okt 2010

@kubaka souhlasím 🙂

@dioliana1 Čau, tyto příznaky jsem měla taky, po Stilnoxu jsem spala hodinu a vlastně to mě donutilo jít na ambulanci psychiatrie. Podle mě každý se toho trochu obává, přece jenom je to takové ošemetné... Nevím jak jí tam dostat, když nechce sama? Jedině jí říct, že se toho nemusí bát a že jí to pomůže. Víc asi nezmůžeš. 😔

@auburn Starší chodí do školky a s mladší jsem na MD do května, do mája 🙂 No těšim se už docela do práce, i když to bude asi frmol.. 😝 😝

savanna
22. okt 2010

@filipal ahoj 😉 Ja som tu, citam vas, ale v poslednej dobe je tu tolko novych prispevkov, ze som sa v tom zacala nejako stracat a nevedela som, kde sa zapojit 🙂 😅
Ano, bola to slaba davka a teraz si musim odznova zvykat 😒 🙄 V noci sa mi nedalo spat, cely cas som citila taky nepokoj, aj teraz som taka nepokojna... uz aby sa to ustalilo... ☹

kubaka
22. okt 2010

@dioliana1 nedostaneš, dokud nepadne tak na dno, a neuzná to sama. Psychiatrický pacient si musí sám říct o pomoc a být si úplně jistý. Tudíž ho nejde donutit nechat si pomoct a jíst léky. Léčba pak nemá zdaleka takový efekt, protože nemocný ji může jak psychicky, tak fakticky jednoduše sabotovat.
Jediné, co ty můžeš udělat je nebrat si to jako svůj problém. Je to její problém a ona ho musí řešit. Ty jí maximálně můžeš stát na blízku, nic víc. 🙂

dioliana1
22. okt 2010

@kubaka @radulinka00 ďakujem

veronika.h
22. okt 2010

Ahoj holky,

@dioliana1 to je blbý, dokud nebude sama chtít, těžko s ní něco zmůžeš. Já myslím, že pokud je člověk úplně na dně, tak nakonec podvolí a k doktorovi zajde, protože mu od toho strašnýho utrpení pomůže. Pořád jí to opakuj, že doktor jí pomůže a že nemoc duše je třeba léčit jako nemoc těla, na bolavou nohu ortoped, na bolavou duši psychiatr. Možná se jen stydí, i já měla dřív mylnou představu, že psychiatr je jen pro blázny. 😝 🙂

Co se týče dětí, já si opravdu nedokážu představit, že bych teď do toho všeho měla druhý dítko. Zaprvé je teda moc čerstvý, to co nás po porodu potkalo, a za druhé, naučila jsem se dělat jen ty věci, na který se cítím. Už si umím přiznat, že nejsem dokonalá a taky si umím říct o pomoc, pokud jí potřebuju. A vím, že nejsem tak úplně psychicky stabilní, abych ustála další obrovský tlak. Je asi fajn mít děti blízko u sebe věkově, ale za jakou cenu? Pro mě by to byla jen obrovská zátěž a chci, aby moje děti měli mámu v pohodě a vyrovnanou. Učím se to, učím se trpělivosti a nabírám zkušenosti v mateřství. Toužím ještě po dalších dětech, ale vím, že na ně teď ještě není čas a až budu připravená, tak do toho půjdeme. Je to asi ode mě sobecký to takto říct, ale v tomto případě opravdu nemyslím na to, že si děti nebudou spolu hrát, že si nemusí být blízcí (čemuž nevěřím), ani bych nedala na to, pokud by manžel naléhal (ani by ho to nenapadlo). Tady jde opravdu o mě, protože vím, že když já budu v pohodě a srovnaná, budou v pohodě i všichni mí blízcí. 🙂. Noční můra v podobě ječícího novorozence v šátku na břichu a zuřivého batolete pověšeného na mých nohách se zatím u nás konat nebude 😀 😀

dioliana1
22. okt 2010

@veronika.h ďakujem, tú mylnú predstavu mala aj ja, ale viem aké utrpenie prežíva...a zatial nechce proste si myslí že sa dostane z toho sama...ale symtómy sú jasné...i ja som podobným prešla...teraz som chvalabohu upne v pohode a viem kedy sa depka znova ozýva, tak v zárodku bojujem 🙂 , len tá kamoška je dosť tvrdohlavá vo svojom... 😔

kubaka
22. okt 2010

@veronika.h vůbec to není sobecké takto říct - naopak, je to velmi střízlivé a kritické zhodnocení.
Neuznávám rádobysebeobětování, falešné hrdinství. Máš úplnou pravdu - když je v pohodě matka, klape celá domácnost. Když mě bylo zle, sypalo se to tu úplně všechno: Dan padl do regrese, pořád nemocný, melancholický, manžel se stáhl, vůbec nechápal a nedokázal podpořit, domácnost jsem obstarávala delegováním na někoho jiného, protože jsem to naprosto nezvládla. Všechno se tu zastavilo, zamrzlo, nejistota, rozpaky. To prostě nemohu dopustit znovu.
Taky nepovažuju za sobecké , když některá nechce plánovitě děti - většinou se do ní ostatní obují, ale pokud žena postrádá mateřské pudy, pak je dobře, že se do mateřství nežene. Dítě by pak bylo akorát chudák. Znám takovou, co po sobě prý nechce nic zanechat, je tak zvláštní, až divná, že si říkám, zaplatbánbůh, že nemá děti. Takže ony ty pudy a instinkty nám velí většinou dost jasně, co dělat a nedělat. Ještě je tak včas poslechnout 😝 😝 😀

lubka888
22. okt 2010

@auburn ahojky, dnes nic nepeciem, dnes som poupratovala cely byt. Ale zajtra by som chcela nieco upiect, ale uvidim , ci vide cas, lebo mam skolu od rana do siedmej vecer. Uvidim, ci neskoncime skor, ak ano tak neco vymyslim.Tebe sa ako ako darí, aky si mala den?

auburn
22. okt 2010

@lubka888 ani ja som nakoniec nepiekla, dostala som kupit vianocku co deti v poslednom case oblubuju a bola som rada, ked som sa zmohla na nejaky obed.
Dnes som to zvladala celkom fajn, teraz navecer citim trocha unavu, nadcha vrcholi, pokasliavam ale som pokojna. Ozaj a nepijem kavu, len porc.meltu som si zalievala, pocas dojcenia som mala tento napoj oblubeny, neskor upadol do zabudnutia 😉
No a vysadila som jeden pripravok co mi odporucila kamoska, ze sa po nom citila velmi dobre, plna energie a pokojna. LKVB6, brala som ho asi 5 dni, ale neviem posudit ucinok v tomto stave, pockam si naneskor, ked budem na tom lepsie.

filipal
23. okt 2010

@kubaka
pekne sa mi to ujasnilo po tvojom prispevku. dlho som nevedela zaujat postoj k zenam, ktore nechcu deti.
niektore si nechcu pokazit postavu, pre niektore je to drahe a niektore tvrdia, ze porodit dieta do takehoto sveta je nespravne.... zdalo sa mi to strasne egoisticke...ale po tvojom prispevku som si uvedomila, ze je to vlastne stastie pre tie deti.

janulkama
23. okt 2010

Ahojte kočky,tak ako sa Vám darí?? 😉 😉
Chcem sa Vás opýtať,či ste aj vy mali problém s vypadávaním vlasov....mne vypadávali tak trocha,ale dnes som si umývala vlasy a bolo to niečo strašné...veľa mi ich vypadalo...môže to byť s AD? ☹

radulinka00
23. okt 2010

@janulkama ahoj, myslím, že s ad určitě ne, aspoň jsem o tom neslyšela, ale ze stresu. Mě taky strašně začaly padat, když jsem na tom byla psych. špatně, až jsem se lekla. Nevím čím to bylo zhubla jsem v létě asi 7kg, přestala jsem mensruovat.... a padaly mi strašně vlasy. Te´d už je to zase dobrý a koupila jsem si včera Biosil jsou to vitamíny na pleť a vlasy, tak uvidím jestli to bude mít nějaké zázračné účinky. 🙂 😉

lubka888
23. okt 2010

@auburn cauko, no ani ja som dnes nic nepiekla ale zato moja dcera upiekla babovku a fakt dobru. Ja som bola cely den na prednaske, a mam toho uz dnes dost. Zajtra idem piect, ale nie kolace ale kacicu. Troska nieco dietne 😀 . Ale hovorim si , ze ked mi chuti, tak som aspon ok. Ved cholesterol som mala v poriadku 😀 .
Inak ja ked som zacala brat AD tak som nepila kavu, vobec som na nu nemala chut. Ale vtedy som nemala na nic chut 😝 .
@janulkama cauko, no ja som si nevsimla , ze by mi zacali nejako padat vlasy. Vacsinu na jesen mi trocha padaju, ale inak nie. Nemyslim si ,ze by malo AD na to nejaky vplyv . Skor to byva z nedostatku vitaminov, alebo teda zo stravy. Skus nejake vitaminy, alebo su rozne vodicky na vlasy. Ak by Ti vypadavali nejako vela, treba zajst ku koznej.
Ale aj ako pisala radulinka, tak to moze byt aj z toho stresu.

janulkama
24. okt 2010

@radulinka00
@lubka888
no nič,asi budem musieť zájsť tej kožnej...mne padali,ale tak v norme,ale včera,keď som si umývala vlasy,tak to bolo niečo hrozné...tuším iba pri chemoterapii tak padajú ☹ ☹ ☹ Ale našťastie,len pri tom umývaní padajú,takže potrebujem tie vitamíny...
Inak ako sa máte?Ja od včera nejak blbo,aj dnes ráno mi srdce búšilo jak splašené,z ničoho nič..stŕpli mi nohy a krk,no niečo nenormálne...a začalo to práve vlasmi,som sa zlakla čo je a hotovo..joj,keby sa dal tak mozog vymeniť,nech som len v klude a pohode....
Dnes premýšlam čo budeme robiť...variť nevarím,zabudla som mäso na polievku u našich,mäso na rezne v mrazáku,ktoré som zabudla vytiahnuť,tak som ich vytiahla ráno a do toho zistím,že nemám strúhanku...no neviem,čo sa to so mnou robí....stále na niečo zabúdam 😖

auburn
24. okt 2010

@janulkama nic si z toho nerob, tiez tak niekedy "varim", co uz, ked my nie len varime ale aj okolo deti lietame, x veci co stale treba... tak sa necuduj, ze na nieco zabudnes, mne sa vcera tiez v kuchyni nedarilo...
na dnes som vytiahla kura a stale neviem ako ho spravit, naposledy som robila kura na hlavkovej kapuste, bolo to stavnate, chutne- no moje deti zeleninu nejedia, takze im len obrate masko - uz ma to niekedy unavuje takto varit, ked deti sa normalne nenajedia, ale zas si hovorim, ze som ich asi rozmaznala

mne padaju vlasy dost, ale viem ze to mam zo stitnej zlazy a vzdy na jesen padaju viac, tak sa skus upokojit, urcite tieto stresy k tomu prispievaju tiez

janulkama
24. okt 2010

ja neviem čo je to dnes za deň,ale je mi horšie a horšie ☹ ☹ ☹ Dnes je 12 deň,čo beriem Ad,zo začiatku všetko ok,ale to je horšie ako na začiatku...býva to tak pri začiatkoch,že prvé dni v pohode a potom sa to zhorší???Kedy to potom ustupuje?

savanna
24. okt 2010

ani ja sa nemam dobre ☹ ☹
Som treti den na zvysenej davke AD a citim nepokoj, v noci zle spim, tazsie sa mi dycha...bojim sa, ze to neustupi ☹

janulkama
24. okt 2010

@savanna -no ja som 5 deň na zvýšenej dávke a tiež to nieje nič moc a dúfam,že to prejde ☹
Ale určite to prejde,musí...tuším to tu už niekto písal,že najprv sa priťaží a potom to ustúpi...
Dnes je mi tak zvláštne,najradšej by som plakala,kričala,mám taký chvílkami pocit,že sa zbláznim z toho...

auburn
24. okt 2010

dnes sa tiez necitim dobre, som na zvys.davke 10 den co by uz malo zabrat, pridala som si rano polku lexaurinu, dam si teraz znova a cely, nebude to pocasim? u nas je zatiahnute od rana

sonoio
24. okt 2010

babyy,zo zaciatku uzivania AD byva castokrat horsie,ako lepsie- a tiez,ako lieky zacnu ucinkovat,je individualne-to nie je ako prask bicom,ze po 10 dni bude vsetko ok ,ako ked prejde chripka-- to chce dlhsi cas,kym budete opat uplne kludne,a kym sa prestanete pozorovat,kym budete opat v pohode...myslite na to 😅 😝 😉

lubka888
24. okt 2010

@janulkama
@savanna
@auburn Caute kocky, aj som na zvysenej davke 12ty den a uz to pocitujem , ze sa mi polepsilo. Uz vcera som vydrzala cely den sediet v skole a bolo mi fajn. Chce to zase cas, ale uvidite , ze ten ucinok sa dostavi. Kazdy sme ini, niekomu to trva dlhsie kym to zaberie niekomu kratsie. Ale nevzdavajte to ani ja som to zo zaciatku nepocitovala, ale vysledok sa dostavuje. Je pravda , ze ani to pocasie nam nepraje , ale musime to zvladnut a aj to zvladneme 🙂 .Mame ludi okolo seba,kt. su pri nas a kt. nas potrebuju, tak sa mame kvoli komu trocha potrapit, ale nakoniec to doviest do uspesneh konca. Drzte sa 🙂

stresmenka
24. okt 2010

Ahojte žienky nechce sa mi to tu celé čítať, ale poradte mi čo na depku ja už aj rozmýšľam nad psychologičkou aj papier som pýtala dokyho, ale povedal nech si dám do poriadku najprv chrbticu a potom mi vraj papier dá. Ja mám hrozné depky a predstavy, že mi je z toho až do revu a hoci kedy si aj poplačem ale pre nič ☹.

svija
24. okt 2010

@stresmenka - teda a jak podle tvého doktora souvisí ta páteř s papírem k psycholožce 😕 ? Vždyť přece můžeš chodit k psycholožce i léčit záda zároveň 😉 . Na tvém místě bych ty depky řešila s odborníkem- psychologem nebo psychiatrem.

filipal
24. okt 2010

@stresmenka presne ako pise svija.....vobec nepotrebujes doporucenku-vymenny listok. sama sa k psychiatrovi mozes objednat.

radulinka00
24. okt 2010

@janulkama Netrap se s tím. Zase to přejde. Kup si nějaké ty vitamíny, zdravě se snaž jíst 😝 a hlavně se stím netrap. Kdyby to nepřeslo, tak bych šla na kožní.Jinak šamponům a jiným preparátům, které se matlají do vasů moc nevěřím.

Jinak holky já jsem taky dneska neměla moc dobrý den, hodně to bylo počasím, u nás je zima a fouká, takže jsme byli venku jenom po chvilkách. Byli jsme nakupovat, to taky bylo docela náročný. 😝 😝 Koupila jsem dětem pár věcí v Tchibu, nějaké punčošky a trička a koukala jsem do katalogu, že i já bych si tam vybrala 😉 , jinak uklízení, vaření doma a oběd u našich. Zítra jdu k psychologovi, po třech týdnech, chodila bych častěji, ale je to drahý a manželovi se to nelíbí.... 😖

@auburn Jak dlouho bereš ten esci. ? Já ho taky beru a moc mi pomoh, jenom se mi jakoby dopoledne motá trošku hlava a pak mám pořád takové trošku jako šumění v hlavě, nemáš to taky? 😅 Asi ne, já se nejspíš moc pozoruju.

janulkama
24. okt 2010

@radulinka00 -ty platíš u psychológa??Prečo?? 😒
No ja dúfam,že to prejde a bude dobre.Inak aj ja idem zajtra o 12:00 k psychologičke ,ale po 2 týždňoch.
Zajtra večer idem konečne na jógu.Len dúfam,že na to zasa zabudnem a spomeniem si o deviatej večer 😀

@filipal ni nepotrebuje,ale všetko si potom hradí sama...ja som mala odporúčanie na psychiatra od internistu,napísal mi to do správy,že by som mala podstúpiť vyšetrenie.Moja psychologička si to prefotila a teraz neplatím...inak by som platila.
@stresmenka -nechápem v čom mal tvoj lekár problém,veď to je len tvoja vec,že tam chceš ísť...fakt nerozumiem...

auburn
24. okt 2010

@radulinka00 brala som 10mg a citila som sa vyborne, az tak ze som si "naivna"myslela ze to tak uz bude- par mesiacov to budem brat a vsetko bude ako pred tym. Ale prisla vacsia zataz okolo domacnosti, prace, padla na mna unava telesna a s nou sa vratili "stavy uzkosti".. dr.mi zvysila na 15mg denne a pridat si lexaurin kt.som mala doma na upokojenie kym zaberie vyssia davka
Ty spominas sumenie v hlave, ja zas casto pocitujem brnenie (mravencenie) usi, zatial neviem ci tom mam davat do suvisu s uzivanim escitilu, alebo je to z krcnej, ci celkovo psychyka...

filipal
24. okt 2010

@janulkama
nie nie, k psychiatrovi nemusis mat vymenny listok a aj tak u neho neplatis, samozrejme pokial ma zmluvu s tvojou poistovnou. ak nema platis, ci vymenny listok mas, alebo nie.
je to vynimka, tak ako aj gynekolog a stomatolog.

janulkama
25. okt 2010

Dobré ránko dievčatá,začína nám nový týždeň a ja prajem nech nám ubehne s dobrou náladou 😀 😀 😀
Začínam deň s úsmevom a dúfam,že mi to vydrží 🙂